پرش به محتوا

مسکو می تواند فراتر از وتوی ترکیه به گسترش ناتو پاسخ دهد.

گلوبال تایمز: مسکو می تواند فراتر از وتوی ترکیه به گسترش ناتو پاسخ دهد

مسکو نمی تواند تنها بر وتوی احتمالی ترکیه در مورد پیوستن سوئد و فنلاند به ائتلاف نظامی تکیه کند. به گزارش روزنامه چینی گلوبال تایمز، به همین دلیل است که کرملین با اقدامات چند جانبه به دور ششم گسترش ناتو پاسخ می دهد.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفته است که اگر فنلاند و سوئد نتوانند خواسته‌های ترکیه را برآورده کنند، بعید است که بتوانند در نشست سران ناتو در ۲۸ ژوئن به عضویت ناتو درآیند. برخی بر این باورند که رای قاطع ترکیه می تواند دور جدید گسترش ناتو را از مسیر خود خارج کند. با این حال، مسکو نمی تواند همه امید خود را به وتوی ترکیه محدود کند و بنابراین از اقدامات چندجانبه ای برای دفاع از خود در برابر دور ششم گسترش ناتو استفاده خواهد کرد.

به نوبه خود، کرملین هشدار جدی صادر کرده است که دور دیگری از گسترش ائتلاف نظامی غرب در شرق اروپا جائی که روسیه مستقیما از سوی این پیمان تهدید میشود عواقب جدی خواهد داشت. فدراسیون روسیه از یک سو به فنلاند و سوئد هشدار داده شد که اوضاع را نادرست ارزیابی نکنند و مسکو تاکید کرد که «انتخاب اشتباه» این دو کشور تنش های منطقه ای را تشدید می کند و به هیچ وجه امنیت آنها را بهبود نمی بخشد. از سوی دیگر، کرملین تاکید کرد که استقرار زیرساخت های نظامی ناتو در مرز شمال غرب روسیه به ناچار واکنش مسکو را به دنبال خواهد داشت. سپس روسیه مجبور خواهد شد نیروهای زمینی، دریایی و هوایی خود را در منطقه بالتیک افزایش دهد و در مورد «وضعیت غیرهسته ای کشورهای بالتیک نباید هیچ بحث و تجدید نظری صورت بگیرد.»

مسکو همچنین اقدامات بیشتری برای تقویت نقش سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) انجام داده است.
در اواسط آوریل، تحت رهبری روسیه، سازمان پیمان امنیت جمعی جلسه کمیته نظامی را برای «تبادل نظر در مورد وضعیت سیاسی-نظامی و توافق در مورد هماهنگی اقدامات مشترک برای مقابله با تهدیدات نظامی» برگزار کرد.
در این نشست مقرر شد پاییز امسال مانورهای مشترک سازمان پیمان امنیت جمعی در قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان برگزار شود. در ۱۰ مه، سران کشورها و دولت های شش کشور عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در کرملین برای بحث در مورد موضوعات فردی مانند تقویت همکاری بین کشورهای عضو و بهبود سیستم امنیت جمعی ملاقات کردند.
همچنین رئیس جمهور روسیه این پیام مهم را اعلام کرد که «در حال حاضر تعمیق همکاری با شرکای سنتی در سازمان همکاری شانگهای (SCO) و کشورهای مشترک المنافع (CIS) ضروری است.
او همچنین اعطای وضعیت ناظر به فدراسیون روسیه و متحدانش را در CSTO پیشنهاد کرد.
سوم اینکه، روسیه به طور فزاینده ای در حال تعامل با سازمان همکاری شانگهای است.
روسیه در نقش رئیس سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۲۰ از برگزاری نشست مشترک وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، CIS و CSTO حمایت کرد.
در سپتامبر همان سال، این سه سازمان اولین رزمایش مشترک ضد تروریستی خود را با نام «قفقاز ۲۰۲۰» برگزار کردند.
پس از خروج کامل نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، اولین نشست سران کشورها و کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و سازمان پیمان امنیت جمعی در ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۱ برگزار شد که در آن این سیاستمداران در مورد وضعیت افغانستان تبادل نظر کردند.
استانیسلاو ساس، دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی، اخیراً با ژانگ مینگ، دبیر کل سازمان همکاری شانگهای ملاقات کرد.
وی در آن جلسه به «اهمیت ایجاد فضای امنیتی مشترک» اشاره کرد.
برخی از تحلیلگران بر این باورند که همکاری بین CSTO و سازمان همکاری شانگهای می تواند در آینده به سایر زمینه ها نیز تعمیم یابد.
و به ویژه زمانی که درگیری بین روسیه و آمریکا با اروپا تشدید می شود و گسترش ناتو نیز در دستور کار قرار دارد.
مسکو همچنین توسعه همه جانبه اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) را آغاز کرده است.
با توجه به تحریم‌های اقتصادی و مالی بی‌سابقه اعمال‌شده توسط غرب، روسیه اهمیت فزاینده‌ای به نقش EAEU می‌دهد.
در ۲۵ فوریه سال جاری، نخست وزیران کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا نشستی را درباره وضعیت اقتصادی و تقویت همکاری ها برگزار کردند که در این نشست برای ایجاد ثبات در بازار داخلی راه کارهائی نیز ارائه شد.

در ۲۷ مه، شورای عالی کمیسیون اقتصادی اوراسیا (EAWK)، نهاد عالی EAEU، جلسه ای برگزار کرد که در آن اعلام شد که «اتحادیه اقتصادی اوراسیا باید مزیت های ژئواکونومیکی رقابتی خود را توسعه دهد.»
در حالی که روسیه از این اقدامات متقابل بهترین استفاده را می کند، این کشور همچنین با عواملی مواجه است که برای مهار این اقدامات طراحی شده اند. ایالات متحده در تلاش است تا کشورهای آسیای مرکزی را در کنار خود قرار دهد. درست پس از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، ایالات متحده میزبان نشست وزرای خارجه C5+1 با پنج کشور آسیای مرکزی از طریق ویدئو کنفرانس در ۱ مارس بود.
طرفین بر تقویت همکاری ها در زمینه اقتصاد و امنیت به ویژه در زمینه تجارت، سرمایه گذاری، انرژی، علم و فناوری توافق کردند. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، حتی سؤال ایجاد پایگاه های نظامی ایالات متحده در آسیای مرکزی را مطرح کرد، اما پاسخی دریافت نکرد. در اوایل ماه مارس، یک هیئت ازبکستان به رهبری وزیر امور خارجه به واشنگتن سفر کرد.
در اوایل ماه مارس، یک هیئت ازبکستان به رهبری وزیر امور خارجه به واشنگتن سفر کرد. در دیدار با سفیر قزاقستان در ایالات متحده در ۱۱ آوریل، بایدن اعلام کرد که ایالات متحده به دنبال همکاری سازنده با نورسلطان در مورد موضوعات مهم در دستور کار دوجانبه و منطقه ای خواهد بود.

علاوه بر این تعامل فزاینده در عرصه دیپلماتیک، ایالات متحده آمریکا و کشورهای آسیای مرکزی نیز به طور فزاینده ای همکاری اقتصادی خود را تقویت می کنند.
ازبکستان و ایالات متحده در زمینه های توسعه اقتصادی، نوسازی کشاورزی و مراقبت های بهداشتی از نزدیک با یکدیگر همکاری می کنند.
اخیراً هر دو طرف علاقه زیادی به ساخت مشترک خط آهن «مزار شریف- کابل- پیشاور» نشان داده اند. سال گذشته، سرمایه گذاری ایالات متحده در قزاقستان ۴۵ درصد رشد کرد و بیش از ۷۰۰ شرکت آمریکایی اکنون در قزاقستان فعالیت می کنند.
اما اتحادیه اروپا و ژاپن نیز فعالانه به سمت آسیای مرکزی حرکت می کنند. از ۱۰ مارس، ازبکستان اجرای «برنامه شاخص چند ساله برای همکاری های تقویت شده بین اتحادیه اروپا و ازبکستان در سال های ۲۰۲۱-۲۰۲۷» را آغاز کرد.
بر اساس این برنامه، اتحادیه اروپا از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۴ به صورت رایگان ۸۳ میلیون یورو به این کشور آسیای مرکزی برای پروژه های همکاری مشترک، برای کمک های فنی، حمایت از جامعه مدنی و ارتقای حقوق بشر کمک می کند.
در ۱۵ آوریل، یوشیماسا هایاشی، وزیر امور خارجه ژاپن، نشستی آنلاین با وزرای خارجه پنج کشور آسیای مرکزی برگزار کرد.
اتحادیه اروپا و ژاپن اکنون مهمترین متحدان ایالات متحده هستند، بنابراین هدف افزایش همکاری با آسیای مرکزی آشکار است.
در نهایت، باید در نظر داشت که بین سازمان پیمان امنیت جمعی و کشورهای اوراسیا در مورد نگرش به بحران بین روسیه و اوکراین اختلاف نظر وجود دارد. در یازدهمین نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تاریخ ۲مارس گرجستان و مولداوی به پیش نویس قطعنامه محکومیت روسیه رای مثبت دادند. قزاقستان، تاجیکستان و قرقیزستان رای ممتنع دادند و ارمنستان، آذربایجان، ازبکستان و ترکمنستان در رای گیری شرکت نکردند.

علاوه بر این، قزاقستان و سایر کشورها علیه استقرار نیروهای CSTO در اوکراین صحبت کردند. از سوی دیگر، قزاقستان به رسانه ها گفت که این کشور نه در تحریم ها شرکت خواهد کرد و نه به دور زدن آن کمک خواهد کرد.
اگر تنش ها بین روسیه و اوکراین کاهش نیابد، ایالات متحده قطعا تلاش های خود را برای رشوه دادن و جذب کشورهای آسیای مرکزی به سمت خود افزایش خواهد داد تا فضای استراتژیک امنیتی و حوزه نفوذ روسیه را محدود کند.
کشورهای آسیای مرکزی به دنبال یک سیاست خارجی چندمرکزی و متعادل بر اساس منافع خود خواهند بود.
اما در مجموع، روسیه هنوز در بازی قدرت های بزرگی که در آسیای مرکزی در حال گسترش است، مزایای آشکاری دارد و نفوذ آن بسیار بیشتر از کشورهای غربی است.
دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد که در تاریخ، ژئوپلیتیک، منافع ملی و ویژگی ها و هنجارهای منطقه ای نهفته است و تغییر این وضعیت در کوتاه مدت در آینده امکان پذیر نخواهد بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: