پرش به محتوا

ابتکار تمدن جهانی حزب کمونیست چین و شی جین پینگ.

شی جین پینگ، دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و رئیس جمهور چین، در نشست سطح عالی حزب کمونیست چین در گفتگو با احزاب سیاسی جهان از طریق لینک ویدئویی شرکت کرد و سخنرانی اصلی را در پکن، پایتخت چین، در ماه مارس بر عهده داشت. عکس: شین هوا

ابتکار تمدن جهانی حزب کمونیست چین و شی جین پینگ.

ابتکار تمدن جهانی که توسط شی پیشنهاد شده است، امیدی را برای بهبود جهان در در وضعیتی پرتلاطم را فراهم می آورد.

نوشته یانگ شنگ

سرمقاله گلوبال تایمز

ترجمه مجله هفته

شی جین پینگ، دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین (CPC) و رئیس جمهور جمهوری خلق، در یک کنفرانس بین‌المللی ابتکار تمدن جهانی نوینی را ارائه کرد. کارشناسان می گویند که به دنبال ابتکار توسعه جهانی و ابتکار امنیت جهانی، چین در تلاش است تا خردورزی و برنامه های خود را به اشتراک و گفتگوی عمومی بگذارد تا امید جدیدی را برای همه ملت ها ایجاد کند تا با هم در مورد چگونگی فرار از تله «برخورد تمدن ها» و یافتن راهی‌های جایگزین بیاندیشند. این کار می‌تواند به کشتیرانی در دریای پر تلاطم ژئوپلیتیک کمک شایانی نماید.

شی این ابتکار را در طی سخنرانی مهم خود در روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه نشست حزب کمونیست جمهوری خلق چین در گفتگو با احزاب سیاسی جهان از طریق لینک ویدیویی مطرح کرد و او سخنران اصلی در این کنفرانس بود. 

بر اساس این ابتکار، شی خواستار احترام به تنوع تمدن‌ها، حمایت از ارزش‌های مشترک بشریت، ارج نهادن به میراث و نوآوری تمدن‌ها، و حمایت مشترک از مبادلات و همکاری بین‌المللی قوی بین مردم دنیا شد. 

ما آماده همکاری با جامعه بین‌المللی هستیم تا چشم‌انداز جدیدی از تبادلات و تفاهم بیشتر میان مردمان مختلف و تعاملات بهتر و ادغام فرهنگ‌های متنوع ایجاد کنیم. شی گفت: ما با هم می‌توانیم باغ تمدن‌های جهان را رنگارنگ و سرزنده بسازیم. 

دنیا به امید نیاز دارد

به گزارش روز پنجشنبه خبرگزاری شینهوا، سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی، همچنین رئیس کنگره ملی آفریقا، و ۱۱ رهبر دیگر احزاب سیاسی و سازمان های سیاسی نیز روز چهارشنبه در این گفتگو سخنرانی کردند. 

آنها در سخنرانی اصلی خود از پیشنهادهای شی صحبت کردند و تمایل خود را برای همکاری با حزب کمونیست جمهوری خلق چین برای ایفای نقش پیشرو و محرک در فرآیند مدرن سازی ابراز کردند. 

رامافوزا رئیس جمهور آفریقای جنوبی، با اشاره به اینکه این ابتکار برای جهان امروز حیاتی است، گفت: «ما با چهار پیشنهاد ارائه شده توسط رئیس جمهور چین شی در ابتکار تمدن جهانی کاملاً موافق هستیم.»

این رویداد با موضوع «مسیری به سوی مدرن سازی: مسئولیت احزاب سیاسی» بیش از ۵۰۰ رهبر احزاب سیاسی و سازمان های سیاسی از بیش از ۱۵۰ کشور جهان را گرد هم آورد. 

لی هایدونگ، استاد دانشگاه روابط خارجی چین، روز پنجشنبه به گلوبال تایمز گفت که ابتکار تمدن جهانی به جهان کمک می کند تا از ذهنیت قدیمی روابط بین تمدن های مختلف خلاص شود و چشم انداز جدیدی برای جهان ایجاد کند که به همه اجازه می دهد. کشورها بر اساس ثبات، احترام متقابل و برابری با یکدیگر برخورد کنند. 

کارشناسان می گویند دلیل بسیار اساسی برای اینکه جهان در حال حاضر دچار تلاطم بزرگ است این است که نظم بین المللی قدیمی تحت تسلط غرب به رهبری ایالات متحده باعث می شود که جهان در دام «برخورد تمدن ها» بیفتد، زیرا بسیاری از کشورها با تمدن های مختلف دارای درک و برداشت های مختلف هستند، وکار را برای یک برخورد مسالمت آمیز دشوار می کند.

لی گفت که در خود ایالات متحده، افراد از اقوام مختلف و با اعتقادات مذهبی متفاوت به جای اینکه متحدتر شوند، هر روز تنش های بیشتری دارند. 

در حوزه سیاست خارجی، در زمان دولت ترامپ، مقامات ارشد آمریکایی آشکارا «برخورد تمدن ها» را تبلیغ می کردند و در حال حاضر واشنگتن همچنان با بسیاری از کشورهای با تمدن های مختلف تنش دارد و حتی بین کشورهای با تمدن مشابه همان منطقه درگیری ایجاد می کند. 

در حال حاضر، نظام و نظم قدیمی تحت سلطه غرب به رهبری آمریکا، مشکلات و خطرات بزرگی را در زمینه هایی مانند ژئوپلیتیک، زنجیره های عرضه و صنعتی و همچنین بازارهای مالی برای جهان ایجاد کرده است. 

بحران اوکراین هنوز همچنان شعله ور است و بحران انرژی و مواد غذایی بسیاری از کشورهای جهان را نگران کرده است. در حال حاضر، خطر جدید یک بحران مالی جهانی بالقوه ناشی از فروپاشی بانک سیلیکون ولی مستقر در ایالات متحده و مشکل کردیت سوئیس  در اروپا، جهان را ناپایدارتر کرده است. 

لیو دیان، همکار پژوهشی موسسه چین دانشگاه فودان، روز پنجشنبه به گلوبال تایمز گفت که در سال‌های اخیر، جهان با چالش‌ها و عدم قطعیت‌های فزاینده‌ای مواجه بوده است. 

لیو خاطرنشان کرد: تنها حدود ۱۵ سال از بحران مالی سال ۲۰۰۸ فاصله داریم و جهان بار دیگر در سایه بحران دیگری است که توسط ایالات متحده ایجاد شده است. 

«جهان به طور فزاینده ای از سیستم قدیمی دلزده می شود و با‌ ناامیدی طلب راه حلی نوین را دارد.»

مشارکت عملی

از ابتکار توسعه جهانی و ابتکار امنیت جهانی تا آخرین ابتکار تمدن جهانی، چین سیستم ایدئولوژیکی را به جهان ارائه کرده است که به طور فزاینده ای هر روز بالغ تر میشود . در کنار طرح پیشنهادی کمربند و جاده چین (BRI) و ایده‌آل جامعه جهانی با آینده مشترک، چین در تلاش است تا خرد، تجربه و نفوذ خود را بر اساس توسعه و اکتشاف موفق خود به کار گیرد. کارشناسان می گویند تا نظم کهن و نظام بین‌المللی کهنه را بهبود بخشیده و آن را اصلاح کند.

لیو گفت که مجموعه ای از ابتکارات پیشنهاد شده توسط رهبر ارشد حزب کمونیست و جمهوری خلق چین به سوالات جهان و زمان ما پاسخ می دهد. ترکیب این سه ابتکار، افکار جامع چین را نشان می دهد که هدف آن حل مشکلات جهانی و بهبود حکمرانی جهانی است. 

به گفته تحلیلگران، چین نه تنها ابتکارات را پیشنهاد می کند، بلکه از طریق کمک رسانی توانسته به دستاوردهای ملموسی دست  یابد. 

به عنوان مثال، میانجیگری موفقی که منجر به از سرگیری روابط دیپلماتیک بین عربستان سعودی و ایران شد و کمربند و جاده چین که کشورهای دارای تمدن های مختلف را به یکدیگر متصل می کند تا توسعه را با هم محقق کنند. 

اکثریت قریب به اتفاق جامعه بین المللی از از سرگیری روابط دیپلماتیک اخیر بین ریاض و تهران با حمایت و کمک چین استقبال و ستایش می کنند. 

این نشان می دهد که جهان در آشفتگی و مناطق در هرج و مرج نیاز مبرمی به امید جدید و راه حل های جدید برای صلح و ثبات دارند. چین به طور فعال از نفوذ و خرد خود برای حل چالش های جهانی استفاده می کند. 

لیو گفت که در نتیجه، کشورهای بیشتری به روی ابتکارات چین باز خواهند شد و آنها را به دقت بررسی و بررسی خواهند کرد. 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: