پرش به محتوا

لاپوشانی جرایمکمیسیون اتحادیه اروپا همچنان از ارائه گزارش روش های استفاده شده توسط آژانس مرزی فرونتکس که قوانین بین المللی را نقض می کند، خودداری می کند

نوشته ماتیاس ایستوان کوهلر
منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه حمید علوی
مجله هفته

کمیسیون اتحادیه اروپا در این مورد کاملا مطلع است، اما سکوت می‌کند، حتی بیشتر از آن – ماه‌هاست که این کمیسیون از علنی شدن اطلاعات خود جلوگیری می‌کند: یک گزارش تحقیقات داخلی ۱۲۹ صفحه‌ای توسط اداره مبارزه با تقلب اروپا (OLAF) حاوی حمایت فعال از به اصطلاح آژانس حفاظت از مرز یا «فرونتکس» (عمل ضد انسانی و غیر قانونی – مترجم) «پس زدن» گارد ساحلی یونان، که قوانین بین المللی را نقض می کند می باشد.
مجله خبری اشپیگل و روزنامه فرانسوی لوموند روز پنجشنبه در مورد این موضوع گزارش دادند و همچنین از اسنادی به عنوان سری طبقه بندی شده اند نقل قول کردند.
اتهاماتی شناخته شده

نتایج تحقیقات OLAF کاملاً جدید نیست. اتهامات علیه فرانتکس و مقامات مرزی یونان برای نقض سیستماتیک حقوق بشر توسط سازمان های غیردولتی و رسانه های مختلف مورد تحقیق و مستندسازی قرار گرفته است که برخی از آنها به دقت مورد بررسی قرار گرفته است.
دادگاه دادگستری اروپا در ۷ ژوئیه یونان را به دلیل «پس زدن» غیرقانونی در سال ۲۰۱۴، زمانی که هشت زن و سه کودک در شرق جزایر دودکان غرق شدند، محکوم کرد.
در آغاز ماه مه، فابریس لگری، رئیس وقت مرجع سلب حق سلب مالکیت اتحادیه اروپا، مجبور به استعفا شد – شواهد مبنی بر دست داشتن فرونتکس در فعالیت‌های غیرقانونی و مشارکت فعالانه در پنهان‌کاری آنها بسیار زیاد بود.
اهمیت گزارش OLAF در این واقعیت است که از جمله، ارتباطات لگری و سربازانش را ارزیابی می کند و جزئیات بیشتری را در مورد روش های آنها فاش می کند.
اشپیگل می‌گوید: «آنها به پارلمان اتحادیه اروپا دروغ گفتند و این واقعیت را پنهان کردند که آژانس حتی با پول مالیات‌دهندگان اروپایی از برخی «پس زدن» ها حمایت می‌کند».
از جمله، فرونتکس از ثبت موارد نقض حقوق بشر توسط گارد ساحلی یونان در دریای اژه جلوگیری کرد. برای این منظور هواپیماهای فرونتکس از گشت زنی خارج شدند تا سندی از کار غیر قانونی گارد ساحلی یونان ثبت نشود.

یک یادداشت دست‌نویس به تاریخ ۱۶ نوامبر ۲۰۲۰ می‌گوید: «ما مدتی پیش FSA خود را خارج کردیم تا شاهد اینکارها نباشیم.» منظور از FSA پرواز های هواپیماهای ناظر فرونتکس است.
لگری شخصا از تحویل فیلم ها و اسناد به «اینماکولدا آرنائتس»، افسر حقوق بشر فرونتکس در آن زمان خودداری کرد .
به گزارش اشپیگل، ارتباطات داخلی نشان میدهد که «رژیم تروریستی به سبک خمرهای سرخ را بر آژانس مسلط است.»

فقط حرف مفت
حداقل در شش مورد، از پول اتحادیه اروپا برای تأمین مالی مستقیم عملیات غیر قانونی «پس زدن» پناهجویان استفاده شد.
مدیریت لگری در زمانی که پارلمان این موضوع را بررسی کرد، در اینمورد سکوت کرد.
اشپیگل به نقل از یکی از کارمندان فرونتکس از گزارش OLAF گفت: «حقوق اساسی به عنوان یک بازی تلقی میشود و جدی گرفته نمی شود. »

با این حال، مهم‌تر از همه، رسیدگی به این گزارش روشن می‌کند که کمیسیون اتحادیه اروپا و برخی از اعضای پارلمان مدت‌هاست که از طریق مطالب گویای خود درباره اقدامات در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا که قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند، می‌دانند – و می‌خواهند این یافته‌ها را از دیده ها پنهان کند و با تمام وجود بر انتشار عمومی آنها قفل و کلید می زنند.
به همین دلیل، پارلمان اتحادیه اروپا در ماه مه به اجرای بودجه فرونتکس رای منفی داد. آنها اعتراض کردند که از این گزارش اطلاعی نداشتند و بنابراین نمی توانستند آگاهانه تصمیم بگیرند.
از آن زمان تاکنون هیچ اتفاقی در این زمینه رخ نداده است – به غیر از انتقادات باسمه ای و بی‌اهمیت کمیسیون اتحادیه اروپا.
آتن می تواند تا زمانی که پول «پول مقابله با ورود پناهجویان» از بروکسل سرازیر شود، با این موضوع کنار بیاید.
در ژوئن سال گذشته، وزیر مهاجرت یونان پاناگیوتیس میتاراچی بارها تاکید کرد که دولت او از «فناوری استفاده می‌کند که قوانین بین‌المللی را نقض نمی‌کند. »او ادعا کرد، «ما از مرزهای اتحادیه اروپا بدون به خطر انداختن مردم دفاع می کنیم».
آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه فدرال نیز در جریان سفر روز جمعه خود به آتن به این موضوع پرداخت.
او روز پنجشنبه خواستار «روشن سازی سیستماتیک» این اتهامات شد.
به عبارت دیگر، این بحث کش داده میشود و در حد حرف مفت باقی می ماند – زیرا گزارش OLAF نشان می دهد که این «روشن سازی سیستماتیک» حداقل آغازی است، اما از نظر سیاسی نادیده گرفته شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: