پرش به محتوا

آمریکا تحریم ها علیه نیکاراگوئه را شدیدتر کرد

روز دوشنبه در روز مراسم تحلیف دانیل اورتگا رییس جمهور نیکاراگوئه، ۶ تن از مقام‌ها از جمله وزیر دفاع این کشور را تحریم کرد.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای مدعی شد که ایالات متحده در هماهنگی با جامعه بین‌المللی (منظور نوکران آمریکاست) به اعلام سوء استفاده‌های مداوم دولت اورتگا ادامه خواهد داد و از ابزارهای دیپلماتیک و اقتصادی برای حمایت از احیای دموکراسی و احترام به «حقوق بشر» در نیکاراگوئه استفاده خواهد کرد.

بلینکن افزود: وزارت امور خارجه آمریکا همچنین در حال انجام اقداماتی برای اعمال محدودیت های روادید برای ۱۱۶ نفری است که متهم به تضعیف دموکراسی در نیکاراگوئه هستند.

وزارت خزانه داری آمریکا نیز در بیانیه‌ جداگانه‌ای اعلام کرد، ۶ مقام نیکاراگوئه را به اتهام اعمال خشونت آمیز دولتی، اطلاعات نادرست و هدف قرار دادن رسانه‌های مستقل تحریم کرده است.

تحریم‌های ظالمانه آمریکا، وزیر دفاع و همچنین مقام‌های ارتش، شرکت ناظر بر مخابرات و خدمات پستی و شرکت دولتی معدن نیکاراگوئه را هدف قرار داد.

دانیل اورتگا، پس از برگزاری انتخابات عمومی آزاد هفتم نوامبر (۱۶ آبان) با کسب ۷۵.۹۲ درصد آراء از حدود ۹۷ درصد آراء شمارش شده، برای بار پنجم (و چهارمین دور متوالی) بر کرسی ریاست جمهوری این کشور تکیه زد.

خبرگزاری کوبائی پرنسا لاتینا، از ماناگوآ گزارش میدهد، اگرچه امپریالیسم آمریکا و متحدانش با تشدید فشارهای اقتصادی به دنبال به انزوا کشاندن نیکاراگوئه در پی برگزاری انتخابات برآمده‌اند، اما طبق نظر تحلیلگران، این امر به دلیل شرایط اقتصادی و منطقه‌ای این کشور آمریکای مرکزی محقق نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری کوبا : اگرچه نیکاراگوئه در پی پیروزی مجدد «دانیل اورتگا» رئیس جمهوری نیکاراگوئه در انتخابات عمومی این کشور، با تشدید اقدامات تضعیف کننده اقتصادی از سوی واشنگتن و متحدانش و مسئله انزوای احتمالی در صحنه بین المللی روبرو شده است، با این وجود پیش بینی رشد اقتصادی هشت درصدی نیکاراگوئه در پایان سال ۲۰۲۱ و موقعیت جغرافیایی سیاسی این کشور این موضوع را منتفی می کند.

دولت آمریکا که کشورش به اعمال تحریم های یکجانبه علیه دیگر کشورها اعتیاد پیدا کرده، به همراهی متحدان بین‌المللی در واکنش به نتیجه انتخابات نیکاراگوئه و تداوم سیاست استکبارستیزی این کشور علیه واشنگتن، تهدید به اعمال تحریم های جدید علیه ماناگوآ کرد.

در مقابل روسیه، بولیوی، ونزوئلا و کوبا ضمن انتقاد شدید از درخواست آمریکا و سایر کشورها برای به رسمیت نشناختن انتخابات آزاد نیکاراگوئه، از روند برگزاری موفق انتخابات این کشور حمایت کردند.


رئیس جمهوری نیکاراگوئه در آستانه مراسم تحلیف خود، در دیدار با فرستاده ویژه رئیس جمهوری چین با تاکید بر توسعه روابط دوجانبه، توافق‌نامه‌های اقتصادی و دیپلماتیک جدید در راستای پروژه عظیم «یک کمربند، یک جاده» امضا کردند.

به گزارش اسپوتنیک موندو، «دانیل اورتگا» رئیس جمهوری منتخب نیکاراگوئه و «کائو جیانمینگ» معاون اول کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین و فرستاده ویژه «شی جین پینگ» رئیس جمهوری این کشور برای حضور در مراسم تحلیف ریاست جمهوری اورتگا، دیدار و توافق نامه هایی در راستای طرح جهانی کمربند و جاده امضا کردند.

رئیس جمهوری نیکاراگوئه در این باره اظهار داشت: با هیأت دولتی چین در راستای طرح پیشبرد سریع مبادلات تجاری و الحاق نیکاراگوئه به پروژه پیشنهادی چین موسوم به «طرح جاده ابریشم» و توسعه جهانی توافق نامه هایی امضا کردیم.

جیانمینگ، فرستاده ویژه رئیس جمهوری چین، نیز به نوبه خود گفت: رئیس جمهور شی جین پینگ به توسعه روابط چین- نیکاراگوئه اهمیت بسیار قائل بوده و از تصمیم ماناگوا برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک با پکن ابراز قدردانی و خرسندی کرد.

این مقام دولتی چین با تاکید بر حمایت چین از انتخاب مجدد اورتگا به عنوان رئیس جمهوری نیکاراگوئه در انتخابات نوامبر (آبان) گذشته تاکید کرد و این پیروزی را نتیجه مبارزه پیگیر اورتگا، رهبر حزب آزادی ملی و جناح چپگرای ساندینیست ها، علیه فقر در این کشور دانست.

در همین حال، جانمینگ در آستانه مراسم تحلیف ریاست جمهوری اورتگا تصریح کرد: ما کاملا باور داریم که نیکاراگوئه در دوره جدید تحت سکانداری اورتگا، پیشرفت بیشتری را به دست خواهد آورد.
رئیس جمهوری نیکاراگوئه نیز بر مبارزه تاریخی دو ملت علیه تجاوزات غرب از جمله در صحن سازمان ملل تاکید و تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا و متحدان اروپایی اش علیه کشورهای مخالف نظام سلطه طلبی آنها را تجاوز به حقوق بشر توصیف کرد.

در همین راستا، تفاهم نامه ای نیز بین وزارت امور خارجه دو کشور در جهت ایجاد سازوکار مستشاری سیاسی امضا شد.

در این دیدار، علاوه بر «روساریو موریّو» معاون رئیس جمهوری نیکاراگوئه، «لائورئانو اورتگا-موریو» مشاور رئیس جمهوری این کشور در حوزه سرمایه گذاری و «یو بو» نماینده چین در ماناگوا حضور داشتند.

در این نشست، علاوه بر قرارداد همکاری های عمومی پکن-ماناگوا، یادداشت تفاهمی درباره «مناسبات مشترک دو کشور در چارچوب مسیر اقتصادی جاده ابریشم و جاده دریایی قرن ۲۱» به امضای مقامات دو کشور رسید.

نیکاراگوئه ضمن از سرگیری روابط با چین، ماه گذشته با اعلام اینکه جمهوری خلق چین تنها دولت مشروع و حاکم بر چین است و تایوان بخشی جدایی ناپذیر از قلمرو این کشور است، تایوان را به عنوان کشوری مستقل در روابط بین المللی خود کنار گذاشت.

به دنبال قطع روابط نیکاراگوئه با تایوان به نشانه احترام به اصل «چین واحد» که توسط پکن مطرح شده بود، چین سفارت خود را در این کشور آمریکای مرکزی برای نخستین بار از سال ۱۹۹۰ میلادی، به طور رسمی بازگشایی کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: