بیانیه ارتش روسیه در مورد پهپاد آمریکایی

بیانیه ارتش روسیه در مورد پهپاد آمریکایی

وزارت دفاع روسیه: پهپاد آمریکایی در نتیجه مانورهای خود سقوط کرد

پس از وقوع حادثه بین دو جنگنده روسی و یک پهپاد آمریکایی، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که از هیچ سلاحی علیه هواپیما استفاده نشده است. این پهپاد در اثر یک مانور تند به سرعت ارتفاع را از دست داد و به سطح آب برخورد کرد.

پس از گزارش های ارتش آمریکا مبنی بر سقوط پهپاد آمریکایی ام کیو-9 ریپر پس از برخورد با دو جنگنده SU-27 روسیه، وزارت دفاع روسیه نیز بیانیه ای منتشر کرد.
بر این اساس، صبح روز ۱۴ مارس، یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی MQ-9 توسط تجهیزات نظارت هوایی نیروی هوایی روسیه مشاهده شد.
این پهپاد بر فراز دریای سیاه در نزدیکی شبه جزیره کریمه به سمت مرز دولتی فدراسیون روسیه پرواز کرد. این هواپیمای بدون سرنشین با فرستنده‌های خاموش پرواز کرد و مرزهای منطقه استفاده از حریم هوایی را نقض کرد.
«برای شناسایی شی مزاحم، هواپیماهای جنگنده نیروی ضد هوایی به هوا فرستاده شدند.»
در نتیجه یک مانور تند حوالی ساعت ۹:۳۰ صبح (به وقت مسکو)، پهپاد MQ-9 با از دست دادن ارتفاع دچار اشکال هدایتی شده و کنترل خود را از دست داد و به سطح آب سقوط کرد.
ارتش روسیه همچنین تاکید کرد که هیچ سلاحی علیه هواپیما استفاده نشده است. همچنین هیچ تماس مستقیمی با پهپاد وجود نداشته است.
در همین حال، واشنگتن تایید کرد که پهپاد آمریکایی در حال انجام “مأموریت شناسایی” بوده است. این مطلب را پاتریک رایدر سخنگوی پنتاگون در یک کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه اعلام کرد. با این حال، هنوز مشخص نیست که آیا این پهپاد مسلح بوده است یا خیر.

پهپادهای Reaper می توانند برای پروازهای نظارتی و همچنین برای حملات موشکی و بمب های هدایت شونده لیزری استفاده شوند.

نیروهای مسلح ایالات متحده در سال های اخیر چندین پهپاد از این نوع را از دست داده اند – در اثر سقوط و یا آتش دشمن.

به گزارش خبرگزاری روسی تاس، کربی در پاسخ به این سوال که آیا این پهپاد سلاح حمل می کرد یا خیر، به سادگی گفت: من به جزئیات این هواپیمای خاص نمی پردازم، اما می دانید که MQ-9 توانایی حمل سلاح را دارد.