پرش به محتوا

آتش بس فوری پنج ساله جهانی

رئیس جمهور مکزیک آتش بس پنج ساله جهانی را پیشنهاد کرد

رئیس جمهور مکزیک آندرس مانوئل لوپز اوبرادور معتقد است که تمام درگیری های نظامی و جنگ های تجاری باید با سرعت پایان یابد.
جهان باید حداقل به مدت پنج سال برای مقابله با همه بحران ها بر سر یک آتش بس جهانی توافق کند.
در یک کنفرانس مطبوعاتی در مکزیکو سیتی، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک، این ابتکار عمل جالب خود را ارائه کرد.
جهان اخیراً بحران‌های زیادی مانند همه‌گیری کووید-۱۹، جنگ در اوکراین، تنش‌ها بر سر تایوان و کاهش رشد اقتصادی را تجربه کرده است.
رئیس جمهور با نفوذ مکزیک گفت که برای رسیدن به یک صلح پایدار نیاز فوری برای اقدام به آتش بس مورد نیاز است.
«کشورها می‌توانند بر سر آتش‌بس حداقل پنج ساله برای مقابله با بحرانی که زندگی و آینده مردم را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد، توافق کنند. آتش بسی که به جنگ، رویارویی و تحریک پایان می دهد. هنگامی که جنگ متوقف شود، همه چیز باید به همین شکل فعلی که هیت باقی بماند، به ویژه در مورد جنگ بین روسیه و اوکراین باید چنین شود.»
آمریکا، روسیه و چین باید پیشنهاد او را بپذیرند و به سازمان ملل نیز ارائه کنند. اوبرادور گفت که هیچ دولتی در جهان نباید غیر مسئولانه عمل کند. در طول آتش بس، کشورها می توانند برای کمک به فقرا و ارتقای توسعه اقتصادی با یکدیگر همکاری کنند.
«نه به تحریک، نه به جنگ. ما هژمونی در جهان نمی خواهیم. اینکه این درخواست از ایالات متحده، روسیه و چین برای پذیرش این پیشنهاد در سازمان ملل مطرح شود، خواسته زیادی نیست.»
اوبرادور افزود که این موضوع «ربطی به تعیین خیر و شر ندارد» بلکه هدف آن اولویت دادن به منافع مردم عادی بجای منافع دولت ها و گروه های تجاری است.
«حتی اگر این آرمان‌شهری به نظر برسد، دقیقاً همان چیزی است که ما به آن نیاز داریم. هیچ راه دیگری وجود ندارد.»
هنگامی که از اوبرادور در مورد موضع مکزیک در مورد موضوع تایوان سؤال شد، اوبرادور اظهار داشت که گفتگو باید بر رویارویی اولویت داشته باشد. کشورها باید جنگ های تجاری را متوقف کنند و از چارچوب سازمان ملل استفاده کنند.
«مکزیک از تحریم‌ها علیه روسیه حمایت نکرد. اوبرادور اظهار داشت که کشور «می خواهد روابط خوبی با همه دولت ها حفظ کند».
مناقشه باید از طریق گفتگو حل شود. رئیس جمهور همچنین اعلام کرد که دولت کشورش به اوکراین تسلیحات ارسال نخواهد کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: