پرش به محتوا

اول جنگ بعد شاید محیط زیست

به جای راه اندازی نورد استریم ۲، از زغال سنگ و گاز ضد محیط زیستی فرکینگ استفاده می شود

اول جنگ بعد شاید محیط زیست

مانفرد گرول
«زمان ما» ارگان حزب کمونیست آلمانهدف ائتلاف دولتی تبدیل اقتصاد آلمان به یک اقتصاد بازار اجتماعی-اکولوژیکی است که سود سرشاری را برای سرمایه نوید می دهد.
یک عنصر مهم در اینجا کربن زدایی آلمان تا سال ۲۰۴۵ به عنوان کمکی به نجات محیط زیست یا آب و هوا است.
و اما در میان چیزهای دیگر، این قرارداد سبز شامل سرمایه‌گذاری‌های عظیم در گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر است که باعث خوشحالی فعالان محیط زیست/محیط‌بانان از جمله جنبش جمعه‌ها برای آینده (FFF) می‌شود.
با این حال، این نکته نادیده گرفته می‌شود که میلیاردها یورو سرمایه گذاری هنگفت تحت روابط قدرت امروزی، در نهایت باید از مالیات توده های مردم جمع آوری شود، که به معنای توزیع مجدد بیشتر از پایین به بالا است.
جنگ اقتصادی فزاینده «جامعه ارزشی‌ها» غربی علیه فدراسیون روسیه، فضای اقتصادی را بدتر کرده است. محاصره نورد استریم ۲ توسط ایالات متحده با حمایت سبزها و فعالان محیط زیست «جنبش جمعه‌ها برای آینده» امنیت انرژی آلمان را به خطر می اندازد. این وضعیت با جنگ علیه روسیه در اوکراین که توسط ایالات متحده آمریکا و ناتو برانگیخته شد، به طرز چشمگیری تشدید شد.
این فاجعه خودساخته است.
نگاه «نخبگان» سیاسی به واقعیت مبهم به نظر می رسد: نوکری باورنکردنی نسبت به برادر بزرگ امپریالیست ایالات متحده آمریکا (هابک: «هرچه آلمان بیشتر خدمت کند، نقش آن بیشتر میشود.») با نفرت بیمارگونه از روسیه و روس ها، به ویژه مدیران سبز/ زیتونی مانند (بئربوک در مورد بسته تحریم اتحادیه اروپا گفته بود: » روسیه را ویران خواهیم کرد.») علاوه بر این، این خواسته وجود دارد که آلمان از یک قدرت متوسط امپریالیستی به یک قدرت جهانی تبدیل شود.
حفاظت از محیط زیست و آب و هوا و انتقال انرژی به دلیل حماقت، بی مسئولیتی و غرور دولتی ها دچار مشکل شد. عدم عبور گاز طبیعی ارزان و قابل اطمینان روسیه که یکی از ستون‌های اصلی صنعت قوی آلمان است، پیامدهای چشمگیری دارد.
کارشناسان اقتصادی با تعطیلی شرکت ها و نقل مکان به خارج از کشور و از دست دادن مشاغل، رکود اقتصادی گسترده ای را پیش بینی می کنند.
قیمت های انفجاری انرژی، غذا، اجاره خانه و غیره باعث فقیر شدن بخش بزرگی از مردم میشود.
جایگزینی برای گاز طبیعی روسیه در کوتاه مدت قابل دستیابی نیست.
ایالات متحده قول داده است که گاز فرکینگ بسیار مضر برای محیط زیست و مملو از آلاینده های شیمیایی و سه برابر گرانتر خود را به مقدار بیشتری اما به نه به آن اندازه که نیاز اروپا است را به آلمان بفروشد.
با این حال، به دلیل کمبود ظرفیت حمل و نقل تانکر LNG و پایانه های فرود گاز وارداتی مشکلات جدی وجود دارد و رفع این تنگنا سال ها طول می کشد.
تصمیم دیگر علیه مردم عادی این است که به منظور تامین گاز بیشتر برای صنعت و گرمایش، نیروگاه های گاز طبیعی تعطیل می شوند.

تقریباً ۵۲ درصد از تولید برق در نیمه اول سال ۲۰۲۲ بر اساس انرژی های تجدیدپذیر، ۲۰.۷ درصد زغال سنگ قهوه ای، ۱۰.۴ درصد زغال سنگ، ۱۱.۲ درصد گاز طبیعی و ۶.۴ درصد انرژی هسته ای از سه نیروگاه هسته ای هنوز فعال هستند.
احزاب دموکرات مسیحی و لیبرال های آزاد از تمدید عمر این نیروگاه‌های هسته‌ای حمایت می‌کند، اما این پیشنهاد احتمالاً رد می‌شود، زیرا سبزهای زیتونی شدیداً مخالف آن هستند و حزب سوسیال دموکرات آلمان هم نیز مخالف به نظر می‌رسد.

در هر صورت نیروگاه های زغال سنگ به کار خود همچنان ادامه خواهند داد. نیروگاه های زغال سنگ قرار است در شبکه راه اندازی شوند، احتمالاً نیروگاه های زغال سنگ از ذخایر امنیتی بکار گرفته میشوند.
افزایش گسترده نیروگاه های تجدیدپذیر (بادی و خورشید) می تواند مشکل را به روشی سازگار با محیط زیست حل کند. با این حال، این امکان در عرض یک سال وجود ندارد و همچنین خطوط برق لازم وجود ندارد.
راه حل شفاف اما، خداحافظی با سیاست تحریمی غیرقابل توصیف غرب علیه فدراسیون روسیه است، تشخیص این که صلح و امنیت فقط با روسیه امکان پذیر است و نه علیه آن، اما این واقعیت به مغز دشمنان سرسخت روسیه و سیاستمداران قدرت بزرگ راهی پیدا نمی کند.
راه اندازی نورد استریم ۲ مشکل انرژی آلمان و اروپا را حل می کند.
حزب کمونیست آلمان مانند افراد و سازمان های معقول دیگری مانند اسکار لافونتن و سارا واگن کنشت شهرداران جزیره روگن، جنبش «بپاخیز» این خواسته را مطرح می کنند.
اما تاکنون گوش شنوایی پیدا نکرده است.
سازمان های صلح، محیط زیست و اقلیم نیز به این گروه ها تعلق ندارند. رهبری «جنبش جمعه‌ها برای آینده» خواستار توقف فوری عرضه گاز از روسیه در سراسر اروپا (در پاسخ به «جنگ تجاوزکارانه پوتین») است. هنوز قابل درک نیست که چرا «جنبش جمعه‌ها برای آینده» همچنان بنر «تغییر سیستم» را با خود حمل میکند.
بدیهی است که نظام سرمایه داری نباید از بین برود، بلکه فقط باید از نظر اکولوژیکی زیباسازی شود.
«جنبش جمعه‌ها برای آینده» همچنین با دولت موافق است که با توجه به «وضعیت دراماتیک، بحث در مورد تسریع انتقال انرژی در حال حاضر اولویت اصلی نیست».
موارد زیر در مورد این دولت صدق می‌کند: جنگ/تحریم‌ها علیه پوتین اولین گام باید باشد، این گام باید قبل از تلاش‌ها برای محدود کردن بحران اقتصادی خودساخته غربی، و تنها پس موفقیت جنگ/تحریم‌ها علیه پوتین است که اهداف حفاظت از آب و هوا مطرح و محقق می‌شوند.
این دولتمداری مخالف منافع اکثریت قاطع مردم است. چنین دولتی در هر زمینه سوگند خود را برای دفاع از منافع کشور و مردم زیر پا می نهد..

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: