پرش به محتوا

شوروی و روسیه هرگز به اوگاندا آسیب نرسانده اند.

شوروی و روسیه هرگز به اوگاندا آسیب نرسانده اند.

رئیس جمهور اوگاندا از حمایت دیرینه روسیه از جنبش ضد استعماری در آفریقا تمجید کرد

ترجمه مجله هفته


یووری موسوینی رئیس جمهور اوگاندا روز سه شنبه سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه را به حضور پذیرفت. این سیاستمدار آفریقایی پس از این گفتگوها اعلام کرد که دولت او نه طرفدار غرب است و نه شرق و با دشمنان دیگر کشورها نمی جنگد.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در چارچوب سفر خود به آفریقا روز سه شنبه پس از مصر و کنگو از جمهوری اوگاندا دیدن کرد.
او در آنجا با رئیس جمهور یووری موسوینی در پایتخت سابق انتبه ملاقات کرد.
در کنفرانس مطبوعاتی مشترک پس از آن، رئیس دولت اوگاندا اظهار داشت که کشورش برای همکاری نزدیکتر با روسیه تلاش می کند.
در همان زمان، موسوینی اعلام کرد از مبارزه با «دشمنان دیگری» حمایت نمیکند.
«ما می خواهیم با روسیه تجارت کنیم. اما ما همچنین می خواهیم با سایر کشورهای جهان تجارت کنیم. ما به ابدا به این فکر نمی کنیم که دشمن دیگران را به دشمن خودمان تبدیل کنیم.»
در همان زمان، رئیس دولت خاطرنشان کرد که اتحاد جماهیر شوروی و بعدها روسیه همیشه از این کشور آفریقایی حمایت کرده اند.
موسوینی همچنین از حمایت مسکو از جنبش ضد استعماری در آفریقا در ۱۰۰ سال گذشته تمجید کرد.
شوروی و روسیه هرگز به اوگاندا آسیب نرسانده اند.
او درخواست از کشورهای آفریقایی برای اتخاذ موضع ضد روسی آنهم بطور «خودکار» را درک نمی کند.
در این زمینه، موسوینی خاطرنشان کرد که اوگاندا حتی سرکوبگران استعماری سابق خود را بخشیده و اکنون با این کشورها همکاری می کند.
استراتژی جنبش آزادی آفریقا استقبال از همه نیروهای مترقی است که به بهبود شرایط زندگی مردم، صرف نظر از نظام اجتماعی آنها کمک می کنند.
او چین و عربستان سعودی را به عنوان نمونه ذکر کرد که هر کدام دارای سیستم اجتماعی متفاوتی نسبت به اوگاندا هستند و با این وجود با موفقیت شرایط زندگی جمعیت اوگاندا را بهبود بخشیده اند.
از جمله اینکه این دو کشور با بیماری ها و سیل در این کشور آفریقایی مبارزه کردند.
«این درک درستی از پیشرفت برای همه بشریت است.»
اوگاندا به طور خاص به دنبال این است – یک همکاری دوجانبه سودمند برای همه کشورهای جهان. موسوینی توضیح داد که اوگاندا هرگونه رقابت بین کشورها را رد می کند.
وقتی لاوروف پرسید که آیا دیپلمات‌های غربی به موسونی هشدار داده‌اند که با وزیر خارجه روسیه عکس نگیرد، رئیس‌جمهور اوگاندا پاسخ داد که هیچ‌کس آنقدر احمق نبوده است که ازچنین سوالی بکند.
موضع دولت او همیشه روشن بوده است: اوگاندا نه طرفدار غرب است و نه طرفدار شرق، این کشور «طرفدار خودش» به معنای واقعی کلمه طرفدار اوگاندا است.
با توجه به منابع غنی معدنی اوگاندا، این سیاستمدار بر تمایل دولت خود برای گسترش همکاری با روسیه – از جمله در زمینه فعالیت های فضایی، انرژی هسته ای، پزشکی و کشاورزی تاکید کرد.

وزیر خارجه روسیه در اولین مرحله از سفر آفریقایی خود با دیپلمات های اتحادیه عرب در قاهره گفتگو کرد. سفر لاوروف کمتر از دو هفته پس از سفر خاورمیانه ای جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و سخنرانی در اجلاس سران خلیج فارس در عربستان سعودی صورت گرفت.

سرگئی لاوروف یکشنبه گذشته به عنوان اولین مرحله از سفر خود به آفریقا که شامل دیدارهای بیشتر در اتیوپی، اوگاندا و جمهوری دموکراتیک کنگو نیز می شود، از مصر دیدن کرد.

لاوروف در قاهره با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر دیدار کرد و سپس با سمیح شکری وزیر امور خارجه مصر گفت و گو کرد. مصر در جنگ اوکراین موضع بی طرفی اتخاذ کرد. با مذاکرات در آفریقا، دیپلمات ارشد روسیه قصد دارد با کمپین گسترده غرب علیه روسیه در بحبوحه جنگ اوکراین مقابله کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: