پرش به محتوا

علیرغم افزایش صادرات نفت ایران: روسیه برنده اصلی بازار نفت آسیا است!

راشا تودی

ترجمه مجله هفته

وزارت نفت ایران اعلام کرده است که صادرات نفت ایران در پی جنگ اوکراین کاهش نیافته است. با این حال، تجارت نفت ایران تحت تاثیر تحریم‌های روسیه قرار دارد، تحریم هائی که رهبری کرملین را بر آن داشت تا نفت روسیه را با قیمت ارزان‌تری به بازار آسیا برساند.

وزارت نفت ایران اعلام کرده است که فروش نفت ایران علیرغم تغییراتی که در پی جنگ اوکراین و ادامه تحریم‌های آمریکا علیه تهران رخ داده، همچنان در سطح بالایی باقی مانده است. 

به گفته وزارت نفت، ایران اکنون بیش از یک میلیون بشکه نفت خام و گاز طبیعی در روز صادر می کند. این خبر را خبرگزاری دولتی ایرنا اعلام کرد. این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که در دو ماه اول سال جاری میلادی که در تاریخ ۳۱ اسفندماه به پایان می‌رسد،در پایان ماه می ۴۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته، نفت خام، مشتقات نفتی، گاز طبیعی و مایعات گازی فروخت. 

با این حال، تجارت نفت خام ایران در نتیجه جنگ اوکراین ضربه خورد، زیرا تحریم های غرب علیه روسیه باعث شد کرملین نفت روسیه را با تخفیف در بازار آسیا عرضه کند. چین، بزرگترین خریدار نفت ایران، از این فرصت استفاده می کند.

در بیانیه ای که به نقل از ایرنا منتشر شد، وزارت نفت ایران همچنین گمانه زنی ها مبنی بر سقوط صادرات نفت این کشور به دلیل جنگ اوکراین را رد کرد. 

به گفته حمیدرضا شکوهی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر انرژی، روسیه با تولید نفت بیشتر، فرصت‌های بیشتری برای ارائه تخفیف به خریداران خود دارد، در حالی که حذف روسیه از بازار جهانی نیز منجر به افزایش بیشتر قیمت‌ها می‌شود. 

شکوهی به الجزیره گفت: البته اگر اعداد و ارقام نشان دهد که چین و هند خرید خود از روسیه را افزایش داده اند، کشوری مانند چین قراردادهای باز خود را با سایر کشورها لغو نمی کند، اما واردات خود از کشورهایی مانند ایران را کاهش می دهد. 

در پایان ماه آوریل، وال استریت ژورنال (WSJ) گزارش داد که ایران در حال افزایش صادرات نفت خود در بحبوحه بحران اوکراین و بهره مندی از افزایش قیمت نفت است زیرا مشتری اصلی آن چین واردات نفت روسیه را به دلیل جنگ با اوکراین کاهش می دهد. .

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: