پرش به محتوا

چین: سخنرانی پوتین در روز پیروزی محکم و متین بود!

باتری موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای روسی یارس در جریان رژه نظامی روز پیروزی در مرکز مسکو در ۹ مه ۲۰۲۲، زمانی که روسیه هفتاد و هفتمین سالگرد پیروزی بر آلمان نازی در طول جنگ جهانی دوم را جشن گرفت، از میدان سرخ رژه می‌روند. عکس: VCGگلوبال تایمز
مترجم حمید علوی
مجله هفته

سخنرانی آرام و متین پوتین در روز پیروزی «جای مذاکره را باقی گذاشت»
تحلیلگر چینی: نباید منتظر پایان سریع نبرد در دونباس بود.

توسط ژانگ هوی و شو یلو

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز دوشنبه در سخنرانی روز پیروزی خود «با آرامش اما قاطعانه» اظهار داشت که روسیه باید در عملیات ویژه خود در اوکراین اقدامات پیشگیرانه انجام دهد زیرا ناتو «تهدیدی کاملا غیرقابل قبول» در مرزهای روسیه ایجاد کرده است.  به گفته تحلیلگران چینی، این سخنرانی به شکلی «محدود» ایراد شد تا سیگنال روشنی به غرب ارسال کند مبنی بر اینکه روسیه تشدید فشار برای فشرده کردن فضای استراتژیک این کشور را نخواهد پذیرفت، اما در عین حال این سخنرانی نشان داد که پوتین فضایی برای مذاکره باقی می گذارد.

 پوتین در سخنرانی ۱۱ دقیقه ای خود در رژه نظامی روز پیروزی در میدان سرخ مسکو به مناسبت هفتاد و هفتمین سالگرد پیروزی اتحاد جماهیر شوروی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم، که روسیه از آن به عنوان جنگ بزرگ میهنی یاد می کند، گفت: 

تصمیم برای راه اندازی  عملیات علیه اوکراین در ۲۴ فوریه تنها انتخاب صحیح بود، زیرا «ما دیدیم که چگونه زیرساخت های نظامی اوکراین در حال گسترش بود … آن هم با مدرن ترین تسلیحات که مرتباً از کشورهای ناتو تحویل داده می شد. روسیه می بایستی یک اقدام  پیشگیرانه برای مقابله با تجاوز ارائه میکرد – این یک اقدام اجباری بود.  به گزارش اسپوتنیک، این یک تصمیم به موقع و تنها تصمیم درست بود، تصمیمی که توسط یک کشور قدرتمند و مستقل گرفته شده است.

رئیس جمهور روسیه گفت که کشورهای ناتو از گوش دادن به صحبت ها و نگرانی های روسیه خودداری کرده اند، زیرا آنها حمله به کریمه را تدارک می دیدند و بلوک ناتو به طور سیستماتیک «تهدیدی کاملا غیرقابل تحمل» را برای کشورش و علاوه بر آن مستقیماً در مرزهای روسیه ایجاد کرده است.

 پوتین تاکید کرد: «همه چیز نشان می داد که درگیری با نئونازی ها، پیروان باندرا، که ایالات متحده و متحدانش  روی آنها تکیه کرده اند، اجتناب ناپذیر بود.»

 تحلیلگران چینی می‌گویند که برخلاف سیاست  اهریمن سازی غرب از پوتین و با شایعه سازی مبنی بر اعلام رسمی «جنگ» علیه اوکراین یا استفاده پوتین از این فرصت برای رسیدن به اهداف اصلی اش، پوتین اما مستقیماً به اوکراین اشاره‌ای نکرد و در سخنانش هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه  درگیری به کشورهای دیگر سرایت میکند نبود و رئیس جمهور پوتین از لفاظی‌های تند برای برانگیختن احساسات متخاصم میان مردم و ارتش در سخنرانی خود استفاده نکرد.

کوی هنگ، دستیار و پژوهشگر از مرکز مطالعات روسیه در دانشگاه چین شرقی، به گلوبال تایمز گفت که پوتین نگرانی های امنیتی خود را در این سخنرانی توضیح داد، این یک واقعیت است که گسترش یکجانبه ناتو بدون توجه به نگرانی های امنیتی دیگر کشورها باعث تشدید احساس خطر جدی امنیتی در دیگر کشورها شده است.  وضعیت تهدید شدید امنیتی ناتو در اروپای شرقی منجر به برانگیخته شدن واکنش نظامی روسیه شد.

 وانگ یی‌وی، مدیر مؤسسه روابط بین‌الملل در دانشگاه رنمین چین، به گلوبال تایمز گفت که یکی از اهداف اصلی این رژه این بود که به غرب نشان دهد که روسیه بیشتر از این فشردگی فضای استراتژیک خود را نخواهد پذیرفت.

 وانگ گفت که هدف غرب تضعیف کامل روسیه از طریق طولانی کردن درگیری روسیه و اوکراین و تلاش برای بیرون راندن روسیه از سازمان ملل و نظم بین‌المللی بود تا غرب بتواند در عین نادیده گرفتن قوانین بین‌المللی فعلی، نظم جدیدی را آغاز کند.

کوی گفت، اما پوتین به شدت از ناتو یا ایالات متحده انتقاد نکرد تا پرده دری نکند تا «نجابت» را برای هر دو طرف حفظ کند و فضا را برای مذاکرات آینده باز کند.

 رژه نظامی به مناسبت هفتاد و هفتمین سالگرد پیروزی بر آلمان نازی در میدان سرخ مسکو با حضور ۱۱۰۰۰ پرسنل نظامی و ۱۳۱ مورد از تجهیزات نظامی و سخت افزار ویژه برگزار شد.  به گزارش تاس، بخش هوابرد رژه نظامی به دلیل شرایط نامساعد جوی لغو شد.

 سفارت چین در روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که پیروزی بزرگ ۷۷ سال پیش برای چین و روسیه و برای کل تاریخ بشریت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.  تاریخ را نمی توان انکار کرد، چین با روسیه و سایر کشورها برای حفظ قاطعانه دستاوردهای پیروزی در جنگ جهانی دوم  و عدالت بین المللی، تمرین چندجانبه گرایی واقعی و دستیابی به صلح جهانی، ثبات و توسعه پایدار همکاری خواهد کرد.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری روز دوشنبه خود گفت: یکی از الهام‌های مهم جنگ جهانی ضد فاشیستی این است که کشورها باید به یکدیگر احترام بگذارند، به دنبال زمینه مشترک باشند و در عین حال اختلافات را کنار بگذارند و به نگرانی‌های امنیتی کشورها اهمیت زیادی بدهند.  به جای تقابل از گفت‌وگو استفاده کنید و وحدت را جایگزین شکاف‌ها کنید و این راه درست برای حفظ صلح جهانی و توسعه مشترک است.

 در مورد مناقشه روسیه و اوکراین، چین موضع خود مبنی بر کاهش تنش ها و ترویج مذاکرات صلح آمیز را تکرار کرده است.

 شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین و اولاف شولز، صدراعظم آلمان در روز دوشنبه در یک دیدار ویدیوئی با یکدیگر گفتگو کردند، شی جینپینگ گفت که بحران اوکراین بار دیگر امنیت اروپا را به یک دوراهی مهم سوق داده است و چین از اروپا برای ایفای نقش فعال در پیشبرد مذاکرات صلح و ایجاد حمایت می‌کند.  یک چارچوب امنیتی متعادل، موثر و پایدار اروپایی.

شی گفت که باید تمام تلاش ها برای جلوگیری از تشدید و گسترش درگیری اوکراین انجام شود و چین از همه تلاش هایی که برای پیشبرد گفتگوهای صلح کمک می کند استقبال می کند.

 تشدید درگیری

 پوتین همچنین در طول سخنرانی خود گفت که سربازانی که در منطقه دونباس در شرق اوکراین می جنگند برای سرزمین مادری و آینده آن می جنگند.

 به گفته پوتین، برخی از سربازانی که در این رژه شرکت کردند، اخیراً از خط مقدم بازگشته بودند.

 کوی گفت که رژه نظامی به طور سنتی به عنوان نماد مهمی برای روسیه برای تقویت میهن پرستی، همبستگی و روحیه سربازان آن تلقی می شد که به بهترین وجه در رژه نظامی معروف در سال ۱۹۴۱ نشان داده شد، زمانی که سربازان در میدان سرخ رژه رفتند و بلافاصله وارد میدان جنگ شدند.

 او گفت که مانند سال ۱۹۴۱، سربازان روسی که در مراسم روز دوشنبه رژه رفتند، احتمالاً پس از آن به خط مقدم درگیری روسیه و اوکراین خواهند پیوست.

درگیری ها در منطقه دونباس در روزهای اخیر شدت گرفته است.  به گزارش آسوشیتدپرس، روز دوشنبه، پس از خروج غیرنظامیان از کارخانه فولاد آزوف، نیروهای روسی به کارخانه فولاد را در شهر بندری ماریوپول حمله کردند.

 یانگ جین، محقق وابسته در موسسه مطالعات روسیه، اروپای شرقی و آسیای مرکزی تحت آکادمی علوم اجتماعی چین، روز دوشنبه به گلوبال تایمز گفت که نبرد در دونباس طولانی خواهد بود و چشم‌انداز کمی  پیروزی سریع برای روسیه وجود خواهد داشت.  

 یانگ گفت که روسیه احتمالا قصد داشت هر چه زودتر دونباس را تصرف کند و حتی یک توافق صلح امضا کند و رژه روز دوشنبه بیشتر به منظور تقویت روحیه بود، نبرد در شرق اوکراین در روزهای اخیر به بن‌بست رسیده است، به‌ویژه پس از اینکه حمایت‌های گسترده نظامی که از سوی غرب همچنان به دست اوکراین رسیده است.

 کوی پیش بینی کرد که درگیری وارد مرحله «مبارزه در حین مذاکره» خواهد شد و مذاکرات به روسیه و اوکراین محدود نخواهد شد بلکه روسیه و آمریکا نیز مذاکرات انجام خواهد شد.

اضطراب آمریکا

رژه روز پیروزی روسیه در بحبوحه فشار فزاینده غرب برگزار شد.

 یک روز قبل از رژه، ایالات متحده از مرحله جدیدی از تحریم ها علیه روسیه رونمایی کرد که خدمات و صنایع دفاعی آن را هدف قرار می دهد.  جیل بایدن، همسر بایدن روز یکشنبه در سفری اعلام نشده به اوژهرود رفت و با اولنا زلنسکا، همسر زلنسکی دیدار کرد.

 همچنین روز یکشنبه، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، کمک تسلیحاتی و تجهیزاتی به اوکراین را پس از دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور این کشور در کیف، اعلام کرد و کشورهای گروه ۷ متعهد شدند که نفت و گاز روسیه را به تدریج حذف یا ممنوع کنند.

 کوی گفت: فشارها و تحریم‌های فزاینده توسط ایالات متحده و متحدانش نشان داد که غرب مشتاق شکست سریع روسیه است، به‌ویژه در شرایطی که دولت بایدن با فشار زیادی بر سر تضعیف اقتصاد داخلی و کمک‌های مالی سنگین به اوکراین مواجه است، زیرا می‌دانست که عمیق‌تر شدن وضعیت در این منازعه به چشم انداز داخلی انتخابات میان دوره ای آمریکا آسیب می رساند.

وانگ گفت از سوی دیگر، آمریکا  برای حمایت شدید از اوکراین نیاز فوری به متحدان خود دارد و در عین حال به بخش نظامی خود کمک کنند تا از ارسال سلاح به اوکراین درآمد هنگفتی کسب کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: