پرش به محتوا

تروریست های دردانه حقوق بشری ها!

تروریست های دردانه حقوق بشری ها!

ایوا بارتلت

منتشر شده در راشا تودی

مترجم حمید علوی

مجله هفته

«اقدام وحشتناک»: درباره بمباران اوکراینی یک بازار سبزیجات در دونتسک

 در ۲۸ آوریل، پنج نفر بر اثر انفجار موشک اوکراینی در شهر دونتسک در شرق اوکراین کشته شدند.  همچنین ۲۳ نفر نیز مجروح شدند.  روزنامه نگار کانادایی ایوا بارتلت از یک اقدام تروریستی در ارتباط با این حمله صحبت می کند.


توسط ایوا بارتلت

اوا بارتلت یک روزنامه نگار مستقل کانادایی است.  او سال‌ها در کشورها و مناطق درگیری فعالیت داشته و از مناطق درگیری در خاورمیانه، به ویژه سوریه و فلسطین (جایی که تقریباً چهار سال در آنجا زندگی می‌کرد) گزارش می‌دهد.  این نویسنده در سال ۲۰۱۷ جایزه بین المللی روزنامه نگاری را برای گزارش بین المللی از باشگاه مطبوعات مکزیک دریافت کرد.  او همچنین اولین روزنامه نگاری بود که جایزه سرنا شیم را برای صداقت سازش ناپذیر در روزنامه نگاری دریافت کرد و در فهرست نهایی جایزه مارتا گلهورن در سال ۲۰۱۷ در روزنامه نگاری قرار گرفت.


 هنگامی که توپخانه موشکی اوکراین در ۲۸ آوریل بازار عمومی شلوغ دونتسک را گلوله باران کرد، من را به یاد حملات در غزه و سوریه انداخت.  اگر بازار دونتسک در یک شهر تحت کنترل کیف بود، نام و چهره پنج غیرنظامی کشته شده در تمام سایت های خبری مهم وجود داشت.  با این حال، از آنجایی که این یکی از حملات اوکراینی (از تعداد زیادی) به غیرنظامیان در جمهوری خلق دونتسک (DPR) بود، تقریباً به طور قطع نامی از پنج غیرنظامی کشته و ۲۳ نفر دیگر زخمی منتشر نمی شود.  در طول هشت سال جنگ در دونباس، رسانه های غربی اساساً چنین حملاتی را نادیده گرفته اند.

به گفته وزارت بهداشت جمهوری دموکراتیک، «چهار نفر بلافاصله در جریان گلوله باران در منطقه Tekstilschik در منطقه Kirovsky جان خود را از دست دادند. یک بیمار هنگام انتقال در آمبولانس جان خود را از دست داد.»

 با یک خبرنگار با تاکسی به بازار بمباران شده رفتم.  وقتی رسیدیم، دو نفر از مرده ها هنوز سر جای خود بودند و اعضای بدنشان روی زمین پخش شده بودند.  اجساد دیگر قبلاً از زیر آوار بیرون آورده شده بودند، اما هنوز آثار خون آنها روی زمین دیده می شد.  برخی از درهای مجاور پر از سوراخ های ترکش بود و زباله های ناشی از شلیک موشک در اطراف پراکنده شده بود.

 احتمالاً، نیروهای امدادی ابتدا به مجروحان رسیدگی کردند و با توجه به احتمال بمباران بیشتر اوکراینی، بازیابی همه کشته شدگان را در اولویت قرار ندادند.  من این را در طول تجربه خود در غزه دیدم، جایی که اسرائیلی ها منتظر بودند تا مردم به صحنه حمله خود بیایند و سپس دوباره بمباران کردند.

 به گفته گنادی آندریویچ، یک کارمند محلی کمیسیون امنیت منطقه، در ساعت یازده و چهل دقیقه صبح موشک های گراد به دو بازار عمومی مختلف اطراف اصابت کرد: بازار سبزیجات و لباس که در آن پنج نفر کشته شدند و بازار مواد شیمیایی خانگی و مصالح ساختمانی در آن طرف خیابان. دومی آسیب بسیار بیشتری دیده بود، غرفه ها کاملاً سوختند، اما کسی در آنجا کشته نشد.

 گنادی با ما به بازار سبزیجات رفت و در مورد حملات قبلی اوکراین که از سال ۲۰۱۴ رخ داده است صحبت کرد.  اخیراً گلوله هایی در نزدیکی یک پمپ بنزین خارج از بازار فرود آمد.  به یک ساختمان مسکونی پشت بازار و یک ساختمان مدیریت بازار برخورد کردند.  دو نفر از همکارانش کشته شدند.

 او توضیح داد که در آن زمان از روز بازار مملو از مردم بود و اوکراین به خوبی می‌داند که به چه چیزی تیراندازی می‌کنند.  گنادی در حالی که از کنار مغازه ها رد می شدیم گفت: «می دانی که اینجا یک بازار است و از ساعت ۱۰ صبح تا ۱ بعد از ظهر اینجا افراد زیادی مشغول رفت و آمد و خرید هستند.  این یک منطقه کاملا غیرنظامی است و هیچ تاسیسات نظامی در اینجا وجود ندارد.»

 چه کسی دیگر به بازارها و فضاهای عمومی حمله می کند؟

 حمله به بازارها و خیابان‌های شلوغ در ساعات شلوغ روز، سال‌ها است که از اقدامات تروریستی رایج در سوریه بوده است.  رسانه های غربی این موضوع را کاملا کتمان کرده اند.  اسرائیل نیز برای مدت طولانی این کار را انجام می دهد و مناطق مسکونی و عمومی در غزه – یکی از پرجمعیت ترین مکان های روی زمین – را بمباران می کند.

 در طول جنگ غزه در سال ۲۰۰۹، اسرائیل مساجد، بیمارستان‌ها و ساختمان‌های شلوغ فلسطینی‌ها را بمباران کرد.

 یکی از قابل توجه ترین حوادث زمانی بود که تل آویو مدرسه ای را که توسط سازمان ملل در جبالیه اداره می شد و نزدیک به ۱۵۰۰ نفر را در خود جای داده بود، هدف قرار داد.  حداقل ۴۰ نفر کشته شدند.

حمله هولناک دیگری به یک مکان شلوغ در منطقه زیتون پس از آن رخ داد که سربازان اسرائیلی نزدیک به ۱۰۰ نفر از اعضای قبیله سامونی را به زور وارد خانه ای کردند و سپس آن را بمباران کردند و ۴۸ نفر از اعضای این قبیله را کشتند.

 شهر قدیمی دمشق پیچ و خم از خیابان های پیچ در پیچ، خانه های متقاطع، کلیساها، مساجد، مدارس، رستوران ها و بازارهای شلوغ در فضای باز است.  گروه های تروریستی که غوطه شرقی را اشغال کرده بودند، اغلب زمانی که بچه ها به مدرسه می رفتند و از مدرسه می آمدند و مردم به بازار می رفتند تیراندازی می کردند.

 حتی امروزه می توانید هنگام قدم زدن در شهر قدیمی دمشق آثاری از گلوله های خمپاره پیدا کنید.  و همانطور که در این کوچه ها قدم می زنید، می بینید که آنها معمولا چقدر شلوغ هستند، به این معنی که افراد زیادی در اثر یک انفجار خمپاره مجروح و کشته می شدند.

 من می‌توانم از این قبیل حملات تروریستی در سوریه، فلسطین و جاهای دیگر نام ببرم، اما یک نکته کاملاً واضح است: وقتی اوکراین یک بازار شلوغ را بمباران می‌کند، این یک اقدام عمدی تروریستی است.  همانطور که بمباران بی وقفه اوکراین در خانه ها در جمهوری های دونباس در هشت سال گذشته انجام شده است.

 رسانه های غربی در این مورد گزارش نمی دهند.  سیاستمداران غربی این را محکوم نخواهند کرد.  منادیان ارزش های غربی در مورد آن صحبت نخواهند کرد.  و اگر واقعاً بروید و آن را مستند کنید، آنها بی وقفه ساکت خواهند بود.

 اولین توییت من در مورد حمله به بازار ترول شد که قابل پیش بینی بود.  آنها ادعا کردند که اجساد جعلی بوده اند، بمب گذاری هرگز اتفاق نیفتاده است، و از من مدرک می خواستند.

 از آنجایی که مشاهدات و عکس های من و همچنین اظهارات گنادی هنوز دلیل کافی نخواهد بود، فیلم های ضبط شده یک فرد محلی را نیز در ویدیوی خود قرار دادم.  او در بازار بود که بمباران شد و بلافاصله از عواقب آن فیلم گرفت.  خود گنادی عکس هایی از آتش نشانان در حال خاموش کردن شعله ها و صحنه هایی از مجروحان و کشته شدگان که به وضوح توسط بقایای بمب جدید احاطه شده بودند را در تلفن خود به اشتراک گذاشت.

 امروز به اینجا رسیدیم: اوکراین، اغلب با استفاده از سلاح های به دست آمده از غرب، می تواند به بمباران مناطق پرجمعیت غیرنظامی جمهوری های دونباس ادامه دهد و حتی غیرنظامیان بیشتری را بکشد.  منافقان غربی مایلند روسیه را به جنایات جنگی (که هرگز نمی توانند ثابت کنند و اغلب متناقض هستند) متهم کنند.  با این حال، رسانه‌ها و کارخانه‌های ترول‌سازی برای مسموم کردن مردم و سفید کردن جنایات جنگی اوکراین به کار خود ادامه می‌دهند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: