نگاهی به ضرورت بررسی و رسیدگی عینی و عادلانه حادثه انفجار نورد استریم

بنا به درخواست روسیه، شورای امنیت سازمان ملل اخیرا یک نشست علنی درباره حادثه انفجار خط لوله نورد استریم  برگزار کرد و در آن اعضای شورای امنیت مواضع خود را تشریح کردند. در همین حال، چین به روشنی اعلام کرد که بررسی و رسیدگی عینی، عادلانه و حرفه ای به این حادثه با منافع و ملاحظات تمام کشورها مرتبط است و چین از تسریع روند رسیدگی و یافتن حقایق درباره این حادثه حمایت می کند.

در پایان ماه سپتامبر سال ۲۰۲۲، در مسیر دو خط لوله نورد استریم ۱ و ۲ واقع در نزدیکی آب های سوئد و دانمارک، چهار نقطه نشتی به وجود آمد که به باور طرف های مختلف دلیل ایجاد آن عمدی بود. در پی وقوع این اتفاق، دانمارک، آلمان و سوئد جداگانه به بررسی علت حادثه پرداخته اند اما با گذشت ۵ ماه، هنوز عوامل و علل این نشتی ها همچنان نامعلوم است. سیمور هرش، خبرنگار تحقیقی سرشناس آمریکایی چندی پیش جزئیاتی را درباره انفجار در خطوط لوله نورد استریم افشا کرد که بر اساس آن این خطوط لوله با دستور کاخ سفید و توسط نیروهای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) انجام شده است. افشای این اطلاعات توسط هرش، واکنش جدی جامعه جهانی را در پی داشت و بسیاری از کشورها خواستار بررسی عینی و عادلانه این حادثه شدند.

تخریب خطوط لوله نورد استریم به عنوان بخشی از تاسیسات زیربنایی فرامرزی برای انتقال انرژی، تاثیرات منفی بسیاری بر بازار جهانی انرژی و همین طور محیط زیست ایجاد کرده است که همه جهانیان حق مطلع شدن از حقایق مربوط به آن را دارند.

بر اساس برآوردهای برنامه محیط زیست سازمان ملل، به دنبال تخریب خطوط  لوله نورد استریم،  صدها میلیون تن گاز طبیعی از این لوله ها نشت کرد که از این میان نشت گاز متان بین ۷۵ تا ۲۳۰ هزار تن بوده است و باید در نظر داشت که اثر این گاز بر گرم شدن کره زمین ۸۰ برابر دی اکسید کربن است.

علاوه بر این، حادثه نورداستریم یک مساله سیاسی نیز به شمار می رود که به امنیت و ثبات کل اروپا ارتباط دارد. بررسی و رسیدگی عینی و عادلانه به این حادثه و کشف عاملان پشت پرده به قضاوت عاقلانه و برطرف کردن موانع جهت حل بحران اوکراین از طریق مذاکرات سیاسی کمک خواهد کرد.

مهمترین موضوع آن است که کشف شواهد و بر طرف کردن هر چه بیشتر تردیدها در مورد این حادثه و انجام تحقیق و بررسی عینی و عادلانه، یک اقدام درست و در راستای حفظ عدالت بین المللی به شمار می رود.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.