پرش به محتوا

نتانیاهو سعی در راه اندازی درگیری دارد!

ترجمه مجله هفته

در میان تنش ها با حزب الله، اسرائیل موشک های ضد کشتی را آزمایش می کند.

مناقشه بر سر میدان گازی کاریش در دریای مدیترانه به اوج خود رسیده است. در حالی که نتانیاهو نخست وزیر فعلی لاپید را متهم می کند که می خواهد در مورد گاز به حزب الله امتیاز بدهد، رئیس حزب الله تهدید به جنگ می کند. در همین حال ارتش اسرائیل در حال آزمایش نسل جدید موشک های ضد کشتی است.

وزارت دفاع و ارتش اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کردند که نیروی دریایی اسرائیل آزمایش موفقیت آمیز آخرین نسل موشک های ضد کشتی را در ماه گذشته انجام داده است.

این اعلامیه در زمانی اعلام شد که تنش ها بین اسرائیل و جنبش مقاومت حزب الله لبنان بر سر میدان گازی مورد مناقشه کاریش در دریای مدیترانه افزایش یافته است.

پس از اینکه اسرائیل اعلام کرد که در حال آماده شدن برای اتصال سکوی نفتی بالای میدان گازی کاریش به شبکه خط لوله اسرائیل است، رهبر حزب الله تهدید به جنگ کرد.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «موشک‌های پیشرفته حفظ برتری ارتش اسرائیل در دریا را تضمین می‌کنند و توسط نیروی دریایی در مأموریت‌های خود از جمله حفاظت از دارایی‌های استراتژیک دولت اسرائیل استفاده می‌شوند».
تنش های اخیر بین همسایگان به مدت یک دهه در حال جوشیدن بوده و در حدود ۸۶۰ کیلومتر مربع از دریای مدیترانه که در امتداد مرزهای دو کشور قرار دارد، متمرکز شده است.

وضعیت اخیراً پس از آن تشدید شده است که تل آویو به کشتی‌های حفاری اجازه داد تا در مسیر میدان گازی کاریش برای بهره‌برداری از چاه‌های گاز حرکت کنند.

از دیدگاه اسرائیل، میدان گازی در داخل آبهای سرزمینی آن قرار دارد و نه در منطقه مورد مناقشه ای که در مذاکرات با لبنان بر سر مرز دریایی بین دو کشور در خطر است.

در حالی که مذاکرات با میانجیگری آمریکا بر سر مرز دریایی اسرائیل و لبنان به مراحل پایانی خود نزدیک می شود، بنیامین نتانیاهو ویدئویی را در توییتر منتشر کرد که در آن اعلام کرد ژائیر لاپید، نخست وزیر، با تهدیدهای دبیرکل حزب الله حسن نصرالله روبرو شده است و از ترس او کاملاً عقب نشینی کرده است.

نخست وزیر سابق اسرائیل گفت که «لاپید از تهدیدهای نصرالله وحشت کرده است و افزود که لاپید می خواهد کاریش را به لبنانی ها تحویل دهد – یک میدان گازی میلیارد دلاری که حزب الله از آن برای تهیه هزاران موشک استفاده می کند. که در نهایت اسرائیل را هدف قرار خواهد داد».

لاپید، نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران اسرائیلی در نیویورک، ادعاهای نتانیاهو مبنی بر تسلیم شدن وی در زمینه میادین گازی بحث برانگیز را «بسیار غیرمسئولانه» خواند. لاپید روز دوشنبه گفت اسرائیل به تولید گاز در کاریش «با یا بدون توافق» در مرز دریایی با لبنان ادامه خواهد داد.
در عین حال، حزب الله ظاهراً اکنون می خواهد تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تولید نفت و گاز اسرائیل در میدان گازی کاریش انجام دهد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: