پرش به محتوا

دیدار روسای جمهوری چین و روسیه و چین و ایران

دیدار روسای جمهوری چین و روسیه

persian.cri.cn

بعد از ظهر پانزدهم سپتامبر به وقت محلی، شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مهمانسرای دولتی سمرقند دیدار و در مورد روابط چین و روسیه و مسایل بین المللی و منطقه ای مورد علاقه مشترک تبادل نظر کردند.

شی جین پینگ خاطرنشان کرد که امسال، چین و روسیه ارتباطات راهبردی موثری را حفظ کرده اند. همکاری‌های دو کشور در زمینه ‌های مختلف به ‌طور پیوسته پیش رفته، فعالیت‌های سال تبادل ورزشی به ‌طور منظم گسترش یافته ، همکاری‌های محلی و تبادلات مردمی و فرهنگی پرشورتر شده و دو کشور در صحنه بین المللی هماهنگی نزدیک داشته و از هنجارهای اساسی روابط بین الملل دفاع کرده اند. در مواجهه با تغییرات در جهان، زمان و تاریخ، چین مایل است با روسیه همکاری کند تا مسئولیت یک کشور بزرگ را نمایان سازد، نقش هدایتگر را ایفا کند و به جهان آشفته آرامش و ثبات تزریق کند.

شی جین پینگ تاکید کرد که چین مایل است از روسیه در موضوعات مربوط به منافع اصلی یکدیگر حمایت کرده و همکاری عملی در زمینه های تجاری، کشاورزی، پیوندها و اتصالات و سایر زمینه ها را تعمیق بخشد. دو طرف باید هماهنگی و همکاری را در چارچوب‌های چندجانبه مانند سازمان همکاری شانگهای، سیکا و بریکس تقویت کنند، همبستگی و اعتماد متقابل را بین همه طرف‌ها ترویج کرده وهمکاری‌های عملی را گسترش دهند، از منافع امنیتی منطقه محافظت کنند و از منافع مشترک کشورهای در حال توسعه و کشورهای بازارهای نوظهور دفاع کنند.

ولادیمیر پوتین نیز برای بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین آرزوی موفقیت کامل و ابراز اطمینان کرد که تحت رهبری رئیس جمهور شی جین پینگ، توسعه اقتصادی و اجتماعی چین به دستاوردهای جدید نائل خواهد آمد. پوتین گفت که تغییرات زیادی در جهان امروز در حال رخ دادن است. تنها مساله ای که بدون تغییر و ثابت باقی مانده، دوستی و اعتماد متقابل بین روسیه و چین است. همکاری استراتژیک همه جانبه روسیه و چین همچون کوهی استوار است. روسیه و چین هر دو از ترویج نظم بین المللی عادلانه تر حمایت می کنند و الگویی برای روابط بین الملل ایجاد کرده اند. روسیه قاطعانه از اصل چین واحد تبعیت می کند و برخی کشورها را به دلیل انجام اقدامات تحریک آمیز در مورد مسائل مربوط به منافع اصلی چین محکوم می کند. روسیه مایل است ضمن تقویت ارتباطات و هماهنگی دوجانبه و چندجانبه با چین همکاری در زمینه ‌های کلیدی مانند اقتصاد، تجارت و انرژی را افزایش دهد. روسیه مایل است به اتفاق چین به ادامه تعمیق همکاری کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای بر اساس اصل عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر و ایجاد یک پلت فرم معتبر برای حفظ امنیت و ثبات منطقه ای کمک کند.

شی جین پینگ ضمن تقدیر از پایبندی روسیه به اصل چین واحد تاکید کرد که تایوان بخشی از چین است، چین قاطعانه با نیروهای تجزیه طلب تایوان و مداخلات خارجی مخالف است.

دیدار رؤسای جمهوری چین و ایران

persian.cri.cn

 صبح روز جمعه  16 سپتامبر به وقت محلی، شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین در مهمانسرای دولتی سمرقند با ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران دیدار کرد.

شی جین پینگ با اشاره به اینکه چین و ایران از دوستی سنتی برخوردار هستند و روابط دو کشور آزمون تغییر شرایط بین المللی را تجربه کرده است، گفت: این انتخاب استراتژیک مشترک ما برای تحکیم و توسعه مشارکت راهبردی همه جانبه چین و ایران است. چین به روابط خود با ایران از یک افق استراتژیک و بلندمدت می نگرد و مایل است ارتباطات راهبردی و هماهنگی با ایران را تقویت کند و برای دسترسی پیشرفت جدید در روابط دوجانبه تلاش کند.

شی جین پینگ تاکید کرد که چین از ایران در حفاظت از حاکمیت ملی و عزت ملی حمایت می کند و مایل است با ایران برای حفظ اصل عدم مداخله در امور داخلی و حفظ منافع مشترک کشورهای در حال توسعه همکاری کند. دو طرف باید به طور فعال طرح همکاری جامع  دو کشور را اجرا کنند، به طور فعال در ساخت مشترک «کمربند و جاده» همکاری کنند و نتایج همکاری بیشتری به دست بیاورند. چین  از مشارکت ایران در ابتکارتوسعه جهانی و ابتکار امنیت جهانی استقبال می کند. چین عضویت قریب الوقوع ایران در سازمان همکاری شانگهای را تبریک می گوید و مایل به تقویت هماهنگی و همکاری در چارچوب سازمان همکاری شانگهای است. چین به مشارکت سازنده در مذاکرات برای ازسرگیری برجام ادامه خواهد داد و از ایران در حفظ حقوق و منافع مشروع خود حمایت خواهد کرد.

رئیسی نیز گفت: ایران و چین دوستی سنتی عمیقی دارند و روابط دوجانبه از اهمیت راهبردی بالایی برخوردار است. ایران قاطعانه متعهد به تقویت همکاری‌ها با چین در زمینه‌های مختلف و مبادلات مختلف در همه سطوح و توسعه مشارکت راهبردی جامع ایران و چین است. ایران قاطعانه بر این باور است که چین تحت رهبری خردمندانه رئیس جمهور شی جین پینگ، با قدرت از حق حاکمیت و تمامیت ارضی محافظت خواهد کرد و به هدف بزرگ ساخت کشوری مدرن  خواهد رسید. از چین برای رعایت انصاف و عدالت در امور بین المللی تشکر می کند. ایران به زودی به عضو اصلی سازمان همکاری شانگهای تبدیل خواهد شد که به ایران و چین کمک خواهد کرد تا همکاری های خود را در چارچوب چندجانبه بین المللی و منطقه ای تقویت کنند. ایران از ساخت مشترک ابتکار «کمربند و جاده»، ابتکار توسعه جهانی و ابتکار امنیت جهانی حمایت می کند و مایل به تعمیق همکاری با چین و حمایت از چندجانبه گرایی واقعی است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: