پرش به محتوا

دزد و راهزن کیست؟

لبنان از یک بحران غذایی بی سابقه رنج می برد. در عین حال، اوکراین از ارسال محموله آرد و گندم به این کشور جلوگیری می کند. موضع کیف باعث رنج بیشتر لبنان شده و تامین غذای حیاتی را به شمشیر داموکلس تبدیل می کند.

تفسیری از رابرت اینلاکش
ترجمه مجله هفتهکشتی لائودیسه با پرچم سوریه که در بندر طرابلس لبنان پهلو گرفت، شنبه گذشته توسط مقامات توقیف شد. در نتیجه، عرضه بسیار مورد نیاز آرد و جو نمی تواند به دست مردم کشور برسد.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که غرب بر اساس ادعای غیرمستند کیف مبنی بر دزدیده شدن محموله اوکراین، بیروت را تهدید کرد که باید مانع تخلیه غلات حیاتی برای مردم لبنان شود.
مالک این کشتی که از سال ۲۰۱۵ به اتهام فعالیت حمل و نقلی از کریمه تحریم شده در لیست سیاه آمریکا قرار داشت، اکنون تحت تعقیب قرار دارد.
به نقل از سفارت اوکراین در بیروت، جمعه گذشته ادعاهایی در رسانه های غربی منتشر شد مبنی بر اینکه آرد و جو دزدیده شده به بندر طرابلس لبنان برده شده است و کیف به دولت لبنان در مورد خرید این محموله هشدار داده است.
این گزارش‌ها بلافاصله اعتراض دولت‌های غربی را برانگیخت و به عبدالله بو حبیب وزیر امور خارجه لبنان در مورد محموله‌های به سرقت رفته هشدار دادند.
با این حال، مشخص شد که کیف هیچ مدرکی مبنی بر اینکه آرد و جو موجود در کشتی از اوکراین آمده است، در اختیار ندارد.
با وجود این، به دلیل فشار غرب، لبنان کشتی را توقیف کرده و طبق قوانین رایج مجبور است با موضوع برخورد کند.
سفارت اوکراین در بیروت در گفتگو با خبرگزاری رویترز مدعی شد که «کشتی از بندری در کریمه آمده است که به روی کشتی‌های بین‌المللی بسته است و حامل ,۵ هزار تن جو و ۵ هزار تن آرد است که ما گمان می‌کنیم متعلق به سیلوهای اوکراینی است» آنهم بدون ارائه هیچ مدرکی برای حمایت از ادعای مطرح شده.
سخنگوی شرکت خصوصی لویال آگرو مستقر در ترکیه و مسئول واردات غلات، نه تنها غلات این محموله از اوکراین را رد کرد، بلکه تصریح کرد که کشتی در مجموع ۸ هزار تن آرد و ۱۷۰۰ تن جو حمل می کرد.
گفته می شود این کشتی فقط به دنبال یافتن خریداران خصوصی در لبنان بوده است ومحموله آن برای فروش به دولت لبنان در نظر گرفته نشده .
پس از توقف در طرابلس، کشتی باید مسیر خود را به سمت سوریه ادامه دهد.
علاوه بر این، سفارت روسیه در بیروت اعلام کرد که «هیچ اطلاعاتی در مورد کشتی سوری یا محموله ای که یک شرکت خصوصی به لبنان آورده است» ندارد.
یکی از مقامات اداره بندر لبنان نیز اعلام کرد که محموله کشتی «هیچ مشکلی» نداشته است.
اما همه اینها برای حل مسئله و جلوگیری از تهدیدات علیه لبنان کافی نبود.
آنچه این مشکل را نگران‌کننده می‌کند این است که کشورهای غربی، همراه با کیف، می‌توانند آشکارا – و بدون ارائه هیچ مدرکی – به لبنان فشار بیاورند تا مردمش را از مواد غذایی ضروری محروم کند. اما حداقل در طول ۷۲ ساعت توقیف کشتی و محموله آن. در مورد حاضر احتمالاً در یک دوره زمانی طولانی تر.
لبنان در حال حاضر بدترین بحران اقتصادی خود را تجربه می کند.
این کشور از کمبود مداوم مواد غذایی، دارو، برق و سایر کالاهای ضروری رنج می برد.
بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد، حدود ۷۸ درصد از جمعیت لبنان اکنون در فقر زندگی می کنند.
کمبود مواد غذایی منجر به ایجاد صف های طولانی در مقابل نانوایی ها می شود. مردم بر سر ذخایر محدود نان با هم دعوا می کنند که مکرراً به دعوا یا حتی تیراندازی منجر می شود.
بحران اوکراین وضعیت تاسف بار لبنان را تشدید کرده است، زیرا کمبود تحویل غلات از اوکراین وجود دارد و در عین حال به دلیل تحریم‌ها، تنگناهایی در واردات کالا از روسیه ایجاد شده است.
تحریم‌های غرب علیه سوریه نیز وضعیت را تشدید کرده است، زیرا لبنان در گذشته از طریق تجارت با همسایه بزرگ‌تر خود از لحاظ اقتصادی سود زیادی بدست می‌آورد.
اقدامات کی یف که آینده روابط دوجانبه بین لبنان و اوکراین را تهدید می کند، می تواند به عنوان باج خواهی تعبیر شود.
اوکراین ۲۰ میلیون تن گندم دارد که هنوز صادر نکرده است.
قطع روابط با بیروت می تواند به این معنی باشد که لبنان ممکن است از خرید آتی گندم از اوکراین کنار گذاشته شود.
دولت لبنان آشکارا در موقعیت ضعیفی قرار دارد و کیف، با حمایت قدرت متحدان ناتو، اکنون در تلاش است تا بیروت را با ادعاهای غیرمستند مورد آزار و اذیت قرار دهد که توسط سایر طرف‌های درگیر تکذیب شده و با وجود ادعاهای بی سند و مدرک، دولت اوکراین حتی نمی توان ادعاها را ثابت کند.
مشکل دیگر استاندارد دوگانه غرب در این بازی است. در حالی که خود کشورهای غربی از لحاظ اقتصادی در رنج هستند از ارسال میلیاردها دلار کمک به اوکراین هر دو هفته یک بار دریغ نمی کنند.
اما وقتی نوبت به برداشتن یا تغییر تحریم‌ها می‌رسد که به مصر اجازه بدهد، مثلاً به لبنان گاز صادر کند تا بحران انرژی این کشور کاهش یابد، ایالات متحده نمی‌پذیرد.
این در حالی است که واشنگتن در ابتدا وعده داده بود که چراغ سبز برای اینکار را خواهد داد، اما هنوز پس از گذشت یک سال با این امر موافقت نکرده است.
در عوض، ادعاهای بی اساس لبنان را مجبور کرده است که بیشتر از این رنج بکشد و شمشیر داموکلس برای تامین مایحتاج حیاتی مردمش بر سرش آویزان شده است.
غرب از خود راضی و متکبر به لبنان امر میکند و هشدار می دهد که غلات «دزدیده شده» را نخرد، اما فراموش می کند که نیروهای آمریکایی به طور غیرقانونی حاصلخیزترین زمین های کشاورزی، منابع نفت و گاز همسایه لبنان سوریه را اشغال کرده‌اند و آن را به یغما میبرند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: