پرش به محتوا

مذاکرات هسته ای با ایران در آستانه شکست قرار دارد.منبع روسیه امروز
مترجم مینا صابری
مجله هفته

مقامات غربی تا حد زیادی امید خود را نسبت به احیای توافق هسته ای ایران از دست داده اند. ایران همچنین دیگر انگیزه ای برای دستیابی به توافق هسته ای با غرب ندارد، زیرا این کشور صادرات نفت خود را در بحبوحه جنگ اوکراین به شدت افزایش داده است.

رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که مقامات غربی تا حد زیادی امید خود را نسبت به احیای توافق هسته ای ایران از دست داده اند. غرب اکنون در حال بررسی چگونگی مهار برنامه هسته ای ایران است، آنهم در شرایطی که عملیات نظامی روسیه در اوکراین قدرت های بزرگ را دچار تفرقه کرده است.

رویترز گفت، اگرچه مقامات غربی هنوز توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را که ایران را ملزم به کاهش برنامه هسته‌ای خود در ازای لغو تحریم‌ها می‌کرد، به‌طور کامل کنار نگذاشته‌اند، اما این باور وجود دارد که ممکن است این توافق ناپایدار باشد.

پس از آنکه ایران در توافق مورد نظر درباره توافق احتمالی هسته ای جدید از بایدن رئیس جمهور آمریکا خواسته بود، تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر نامگذاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی در سال ۲۰۱۹ لغو کند، مذاکرات هسته ای به بن بست رسید.
در ازای درخواست ایران، ایالات متحده با حذف سپاه پاسداران از لیست سیاه تلاش کرد تا سازشی ایجاد کند، اما آمریکا اعلام کرد همچنان پس از احیای احتمالی توافق هسته ای، یگان نخبه سپاه، یعنی «سپاه قدس» را در زمره «سازمان های تروریستی» طبقه بندی می کند.

سپاه قدس در واقع برای عملیات های برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران برنامه ریزی شده. ایران، رسانه های ایرانی اما اعلام کردند آمریکا خواستار چشم پوشی ایران از گرفتن انتقام ترور ژنرال سلیمانی نیز می باشد که ایران این خواسته را رد کرده است. ایران در پاسخ آمریکا تصریح کرد که تلاش برای انتقام «اصل اساسی و قطعی» از سیاست خارجی ایران در مقابل رفتار ایالات متحده خواهد بود. به گزارش رویترز، با این حال، واشنگتن خود را نسبت به رسیدن توافق با ایران بر سر مسئله سپاه پاسداران امیدوار نشان میدهد.
به گزارش رویترز، به غیر از اقدام نظامی احتمالی آمریکا یا اسرائیل برای از بین بردن تأسیسات هسته ای ایران (به اصطلاح طرح ب دشمنان ایران)، مهم ترین اهرمی که قدرت های بزرگ در اختیار دارند مهار صادرات نفت ایران است. چین خریدار اصلی «نفت غیرقانونی ایران» است و رویترز اظهار نظر کرد که اگر مشکلات کمبود نفت در پی جنگ اوکراین ادامه یابد، قطع فروش نفت ایران در بازار های جهان دشوار خواهد بود.

در عین حال وال استریت ژورنال گزارش داد که ایران صادرات نفت خود را در بحبوحه بحران اوکراین افزایش می دهد و حتی از افزایش قیمت نفت بهره می برد، چرا که خریدار اصلی آن چین در حال کاهش خرید های خود از نفت روسیه به دلیل جنگ با اوکراین است: «صادرات نفت ایران در سه ماه اول سال به ۸۷۰٬۰۰۰ بشکه در روز افزایش یافت که این افزایش ۳۰ درصدی از میانگین ۶۶۸٬۰۰۰ بشکه در روز برای سال کامل ۲۰۲۱ بود.» به گزارش وزارت دفاع آمریکا، ایران هم اکنون نفت را گرانتر از روسیه به چین می فروشد، با توجه به اینکه قیمت نفت پس از عملیات ویژه روسیه در اوکراین بشدت افزایش یافته.
به عبارت دیگر، ایران فعلا انگیزه چندانی برای اینکه تلاش کند تا به توافق هسته‌ای با غرب برسد ندارد، زیرا لغو تحریم‌ها برای ایران از این زاویه مهم است که جمهوری اسلامی ایران بتواند نفت خود را در شرایط عادی بفروشد و پول آنها را به دست آورد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: