پرش به محتوا

کلید صلح در دست واشنگتن است.

کلاوس فون دونانی: کلید صلح در دست واشنگتن است.

میتل دویچه روندفونک و راشا تودی
مجله هفتهکلاوس فون دونانی در مصاحبه ای با خبرگزاری حکومتی میتل دویچه روند فونک روز جمعه، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را مسئول آغاز جنگ در اوکراین دانست.

او تاکید کرد برای رسیدن به یک راه حل صلح آمیز، ایالات متحده باید تضمین کند که گرجستان و اوکراین در ناتو پذیرفته نخواهند شد.

پس از آنکه آندری دودا، رئیس‌جمهور لهستان، در مصاحبه‌ای تصویری در روز پنجشنبه هرگونه تلاش صدر اعظم اولاف شولز یا امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه برای مذاکره با رئیس‌جمهور روسیه رد کرد و پوتین را با هیتلر مقایسه کرد . میتل دویچه روند فونک در این باره از فون دونانی سوال کرد.
فون دونانی مقایسه پوتین با هیتلر را «چرندیاتی مطلق» خواند و گفت که پوتین و هیتلر «دو شخصیت کاملاً متفاوت و همچنین ساختارهای ارزشی کاملاً متفاوت هستند». با این حال، او اقدامات روسیه را به عنوان یک «جنگ جنایتکارانه» محکوم کرد که پوتین را مسئول آن دانست.
شهردار سابق ایالت هامبورگ مذاکره برای رسیدن به توافق را ضروری می داند. اگر صلح می خواهید، باید «با طرف مقابل مذاکره کنید». به همین دلیل است که «گفتگو با پوتین ضروری و درست است». با این حال، خود فون دونانی شک دارد که مذاکرات بین اروپایی‌ها بتواند به نتیجه برسد، مهم‌ترین فرد «در این مناقشه» رئیس جمهور بایدن است، که یک «آمریکایی» است.

کلید راه حل مسالمت آمیز در ایالات متحده نهفته است.

به گفته فون دونانی، جنگ به این دلیل رخ داد که آنها «می خواستند اوکراین را بی برو برگرد وارد ناتو کنند.» باز هم، لازم به یاد آوری است که این یک تصمیم آمریکایی بود، نه یک تصمیم اروپایی:

«در ماه دسامبر، آمریکایی ها حتی از صحبت در مورد این موضوع که این کار چه مخاطراتی دارد خودداری کردند.«

فون دونانی متقاعد شده است که این رفتار آمریکایی ها «منشا واقعی» جنگ است. راه حل رسیدن به صلح تا زمانی که ممکن باشد که «اوکراین در ناتو پذیرفته شود» ممکن نیست. این سیاستمدار کهنه کار حزب سوسیال دمکرات آلمان در این زمینه با منافع روسیه درک میکند:

«قابل درک است که نباید به اتحاد دوران جنگ سرد یعنی پیمان ناتو اجازه داد تا مرزهای روسیه پیشروی کند.»

بایدن اکنون باید به وضوح بیان کند که اوکراین و گرجستان در ناتو عضو نخواهند شد، آنها تحت حمایت سازمان ملل قرار خواهند گرفت و بی طرفی آنها تضمین خواهد شد.

تنها در این صورت است که می توان با پوتین مذاکره کرد که وضعیت دونباس «به دوران قبل از حمله بازگردانده شود»، یعنی به آن منطقه خودمختار کامل داده شود و بخشی از اوکراین باقی بماند. البته فون دونانی در همان زمان اعتراف کرد که برای البته برای بازگرداندن دونباس به اوکراین «تقریباً دیگر خیلی دیر شده است». چرا که بی عملی آمریکا و غرب و بی توجهی آنها به پیشنهادات روسیه کر را از کار گذراند.


کلاوس فون دونانی(زاده ۲۳ ژوئن ۱۹۲۸ در هامبورگ) یک وکیل و سیاستمدار آلمانی (حزب سوسیال دموکرات آلمان) است. وی از سال ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۵ وزیر آموزش و پرورش آلمان، از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۸۱ عضو پارلمان آلمان و از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۸ اولین شهردار ایالت شهر هامبورگ بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: