افشای داستان واقعی عمران کودک مشهور سوری

تصویری که میلیون ها نفر را در جهان گریاند و حتی مجری اخبار شبانگاهی شبکه سی ان ان نیز با دیدن آن گریه کرد، متعلق به کودکی سوری به نام عمران دقنیش است.


العالم – سوریه

لینک ویدیو مصاحبه با پدر عمران

http://wpc.be1e.edgecastcdn.net/03BE1E/news/2017/06/06/alalam_636323421415557644_25f_4x3.mp4.m3u8
عمران دقنیش که به ادعای مخالفان سوری مسلح در حملۀ هوائی ارتش سوریه به مناطقی در حلب در تابستان سال گذشته مجروح شد، به دست کلاه سفیدها به آمبولانس منتقل گردید تا عکسی از وی برای تحریف واقعیت های بحران سوریه تهیه شود.
این همان تصویری است که خبرنگار سوئیسی هنگام مصاحبه با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از جیبش بیرون آورد و به اسد نشان داد و از وی خواست که درباره اش صحبت کند، و همان تصویری است که سمانتا پاور نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد به ویتالی چورکین نماینده درگذشتۀ روسیه در شورای امنیت نشان داد.
تصویری که افکار عمومی جهان را متأثر کرده بود ، امروز بار دیگر رسانه ای شد ولی به گونه ای دیگر. شرکت ارتباطات “زین” کویت در ماه مبارک رمضان از تصویر عمران دقنیش در یک برنامه ای تلویزیونی برای نشان دادن جنایات گروه های تروریست تکفیری استفاده می کند.
مخالفان سوری مسلح در شبکه های اجتماعی شروع به فحاشی و بدگوئی از شرکت ارتباطات زین کویت کرده اند و در پایگاه بین المللی ” آواز” از این شرکت به علت نشان دادن تصویر عمران به عنوان قربانی تروریسم تکفیری انتقاد می کنند.
مخالفان مسلح ادعا می کنند که عمران در حملۀ هوائی ارتش سوریه زخمی شده بود و از شرکت زین خواسته اند که عذرخواهی کند و برنامه تلویزیونی خود را متوقف نماید و در همین راستا هشتگی را با عنوان ” #زین – تحریف واقعیت” ایجاد کردند.
خبرنگار شبکه العالم در سوریه با عمران و خانواده اش مصاحبه کرده است .

عمران و خانواده اش امروز تحت حمایت دولت در امنیت به سر می برند.
پدر عمران در مصاحبه با خبرنگار العالم گفت : همه چیز روشن و واضع است. مخالفان مسلح تصویر عمران را دستکاری کردند تا به اهداف خود برسند. من موی سر عمران را تراشیدم و نامش را تغییر دادم تا آنها نتوانند به سناریوسازی خود ادامه بدهند.
پدر عمران افزود : ابوالشیخ که خبرنگار مخالفان مسلح است ، اموال کلانی را از طرف موسی العمر به من پیشنهاد کرد ولی من قبول نکردم. آن شبی که مخالفان مسلح عکس پسرم را گرفتند ، هیچ حملۀ هوائی یا موشکی در کار نبود و هیچ جنگنده ای بر فراز منطقه ما پرواز نمی کرد و خبری از شلیک موشک نبود . آنچه اتفاق افتاده بود ، وقوع انفجار در داخل ساختمان ما بود.
پدر عمران اعلام کرد : کسی که عکس پسرم را در آمبولانس گرفت ، محمود رسلان معروف به ابوالشیخ است. ابوالشیخ خبرنگار گروه تروریستی نورالدین زنکی است. ابوالشیخ همان کسی است که از صحنۀ سر بریدن یک کودک فلسطینی به نام عبدالله عیسی به دست تروریست های نور الدین زنکی فیلمبرداری کرده بود.
پدر عمران گفت : افرادی پسر من را پس از وقوع انفجار در ساختمان به داخل آمبولانس منتقل کردند و یک کودک دیگر نیز در داخل آمبولانس بود که مخالفان مسلح از آن کودک عکس می گرفتند ولی پسرم را جای آن کودک نشاندند و شروع به عکس گرفتن کردند زیرا پسرم کوچکتر از آن کودک بود.
تلویزیون سوریه هم چندی پیش با عمران و خانواده اش مصاحبه کرده بود.
بشار اسد سال 2017 با یکی از مجریان تلویزیون سوئیس مصاحبه کرد و در پاسخ مجری که تصویر عمران را از جیبش درآورده و به اسد نشان داده بود ، گفت : این تصویر دستکاری شده و جعلی است. من قبل از هر چیز می خواهم به شما بگویم که پس از پایان این مصاحبه بروی و در اینترنت تصویر عمران و خواهرش را ببینی.عمران و خواهرش به دست کسانی که در غرب ” کلاه سفیدها” نامیده می شوند ، نجات داده شدند کلاه سفیدهائی که وظیفه شان نشان دادن چهره ای خوب از جبهه النصره است . کلاه سفیدها عمران و خواهرش را دو بار و در دو اتفاق جداگانه فقط برای تبلیغ خودشان از حوادثی که برای این دو کودک روی داده بود ، نجات دادند در حالی که هیچ یک از حوادث واقعی نبود. می توان تصاویر را دستکاری کرد و تصویر عمران هم دستکاری شده است . من برای شما دو تصویر عمران را که در اینترنت هم وجود دارد ، برای شما خواهم فرستاد تا ببینید که این تصویری که شما به من نشان دادید ، جعلی و غیرواقعی است. ما تصاویری واقعی از کودکانی که آسیب دیده اند ، در دست داریم ولی این تصویری که شما نشان دادید ، قطعاً دستکاری شده است.

 

عمران، کودک سوری را به یاد می‌آورید؟ پدرش از سوء استفاده مخالفان از تصویر این کودک می‌گوید

عمران، کودک سوری

پدر عمران، کودک سوری که عکسش به صورت گسترده در رسانه‌های عربی و جهانی منتشر شده بود، فاش کرد که پیشنهادهای مالی وسوسه انگیزی به وی شده بود تا بگوید آنچه که برای خانواده‌اش رخ داد، ناشی از حملات هوایی جنگنده‌های سوری و روسی بود.

به گزارش ایسنا، بار دیگر عمران صاحب عکس کودک سوری پنج ساله که جهان را به گریه واداشت رسانه‌ای شده است. عمران همان کودک سوری است که خبرنگار سوئیسی عکس این کودک را از جیبش درآورده و به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در جریان مصاحبه تلویزیونی‌اش نشان داده و از اسد خواسته بود تا در مورد این عکس نظرش را بگوید. همچنین سامانتا پاور، نماینده سابق واشنگتن در شورای امنیت این عکس را در برابر ویتالی چورکین، نماینده سابق روسیه در شورای امنیت نشان داد.

“عمران گریست”، “عمران زخمی شد”، “آل عمران کشته شدند”، با این عبارت‌ها اخباری پیرامون عمران دقنیش، کودک سوری در جهان منتشر شد که رسانه‌های عربی و غربی در اوت ۲۰۱۶ ادعا کردند که در پی حملات هوایی جنگنده‌های روسی و سوری به محله القاطرچی در حلب زخمی شده است.

داستان عمران به رسانه‌ها خلاصه نشد و حتی عکس وی به محافل بین‌المللی و به نشست‌های شورای امنیت هم راه یافت. اما آنطور که پدر عمران برای المیادین گفته است، اصل داستان از قرار چیز دیگری است.

پدر عمران که همچنان در شهر حلب زندگی می‌کند، می‌گوید که پیشنهاد وسوسه انگیزی به وی شد تا به گونه‌ای صحبت کند که رسانه‌ها خواهان آن هستند.

پدر عمران در این خصوص می‌گوید: همه، کودکی عمران و علی، برادر کشته شده‌اش را فراموش کردند. واقعیت این است که ما صدای جنگنده‌ها یا موشک‌هایی که خانه ما را هدف قرار داد، نشنیدیم. ما نمی‌دانستیم که چگونه این امر رخ داد. خانواده‌ام را از بین آوار خارج کردم. عمران همراه من بود. افرادی که کلاه‌های سفید داشتند، او را در زمان تصویربرداری بردند. دختر من نیز زخمی شد. همه ما جراحت‌های جزئی برداشتیم اما پسرم علی جراحتش شدید بود و سه روز بعد بر اثر شدت جراحت‌ جان باخت.

پدر این کودک در مورد رخدادهای پس از حمله گفت: چشم رسانه‌ها روی عمران متمرکز شده بود. من نمی‌دانستم زمانی که ساختمان فروریخت، آنها از او عکس گرفتند. همه آنچه که می‌دانم این است که پول‌هایی که برخی از سرکرده‌های افراد مسلح، جمعیت‌ها و کشورها به من پیشنهاد دادند، بسیار زیاد بود و من نتوانستم مبلغ این پول‌ها را برآورد کنم. حتی آنها به من پیشنهاد اقامت در ترکیه، ایالات متحده و انگلیس را در ازای خروج از حلب دادند اما من قبول نکردم. من زاده این شهر هستم. حلب شهری است که نمی‌میرد. همچنین افرادی از “ائتلاف مخالف” با من تماس گرفتند تا آنچه را که مغایر واقعیت بود، بگویم و دولت سوریه را مسئول آنچه که در مورد ما رخ داد، عنوان کنم.

پدر عمران در ادامه گفت: برخی از روزنامه نگارانِ نزدیک به جبهه النصره به من گفتند که ۲۶ میلیون مسلمان به من اعتماد می‌کنند. پرسیدم چرا؟ او گفت که آنها منتظر سخن من هستند تا بگویم این نظام سوریه است که دست به این حمله زده است.

پدر این کودک که همچنان در حلب کار می‌کند، گفت: من از شهر خارج نشدم و آنها تلاش کردند تا عکس جدیدی از عمران بگیرند اما من قبول نکردم.

در هر حال، هیچ کس نگفت خون‌هایی که روی صورت عمران بود، خون پدرش بود و هیچ کس نگفت که خواهر عمران یکی از خبرنگاران را زد تا مانع از عکس گرفتن از عمران شود.

پدر عمران مورد فشارهای بسیاری از سوی گروه‌های مسلح سوری قرار گرفت. با وجود فاجعه از دست دادن پسرش که نمی‌داند چگونه او را از دست داد، افراد مسلح به صورت‌های مختلف بر او اعمال فشار کردند.

پدر عمران می‌گوید: من عمران را از طریق رسانه‌ها دیدم و از کاری که با او می‌کردند، می‌ترسیدم. برخی از “فعالان” من را به این امر متهم کردند که مانع از مستندسازی در مورد “جنایت‌های” ارتش سوریه می‌شوم که یکی از این فعالان محمود رسلان از گروه “نور الدین الزنکی” بود که از عمران عکس گرفت و همچنان به گونه‌ای وانمود می‌کند که گویی مسئول فرزندم است، با وجود اینکه خودش در ادلب است.