سرتیتر

نظر به خطرات مداخله خارجی ونزوئلا وضعیت استثنایی را تمدید کرد

Nicolas-Maduro

ونزوئلا، و «چپ» گوش سپرده به بی‌بی‌سی

منبع: venezuelanalysis.com
۱۶ مه ۲۰۱۶

تارنگاشت عدالت

 روز پنج‌شنبه تعدادی از روسای جمهور راست‌گرای پیشن آمریکای لاتین در «نشست کونکوردیا» در ایالت فلوریدا آمریکا شرکت کردند، و در یک بیانیه مشترک و طی اظهارات جداگانه، با محکوم کردن دولت ونزوئلا خواهان مداخله مسلحانه خارجی برای حفاظت از آپوزیسون ونزوئلا شدند. دولت ونزوئلا در پاسخ به این تهدیدات فرمان اعلام وضعیت استنثایی در کشور را تمدید کرد. متعاقباً «چپ»های ایرانی که گوش تن و جان به «بی‌بی سی» و «صدای آمریکا» سپرده‌اند، به درس‌آموزی از «بحران ونزوئلا و فرجام خرده پارادایم سوسیالیسم دولتی سوار بر جنبش های اجتماعی»* پرداختند!

نظر به خطرات مداخله خارجی ونزوئلا وضعیت استثنایی را تمدید کرد

کاراکاس- رییس‌جمهور نیکولاس مادورو روز جمعه برای مقابله با بحران ژرف اقتصادی و تهدیدات موجود از جانب نیروهای راست گرای بین‌المللی نسبت به امنیت ملی، وضعیت استثنایی را در کشور تمدید کرد.

«فرمان وضعیت استثنایی و فوریت اقتصادی» اختیاراتی را که دیوانعالی کشور در ژانویه به مادورو داد تمدیدخواهد کرد، هدف این فرمان مقابله با بحران اقتصادی و «حمایت از مردم در مقابل حملات مستمر راست بین‌المللی متحد با قدرت‌های امپریالیستی» است.

طبق فرمان اجرایی ۶۰ روزه، نیروهای نظامی ملی بولیواری نقش خود را در  مبارزه با بزهکاران متشکل و تهدیدات خارجی تشدید خواهند کرد و علاوه بر آن فعالانه‌تر در توزیع غذا و دارو شرکت خواهند نمود. به گزارش رسانه‌های ونزوئلا، نیروهای مسلح  ملی بولیواری مانورهای آموزش نظامی را نیز آغاز کرده‌اند.

فرمان جدید همچنین «کمیته‌های محلی تولید و توزیع» را تقویت خواهد کرد، این کمیته‌ها از طریق شوراهای محلی مستقیمتاً اقلام غذایی را در محلات توزیع می‌کنند.

در فرمان همچنین مفادی برای تشویق بخش خصوصی به مشارکت در تولید ملی و اختصاص بودجه برای تضمین عرضه اقلام اساسی وجود دارد.

طبق قانون اساسی ونزوئلا، وضعیت استثنایی به دولت اختیار می‌دهد موقتاً حمایت تضمین شده در قانون اساسی را به استثنای «حق زندگی، منع شکنجه و حبس انفرادی، حق برخورداری از وکیل مدافع، حق دسترسی به اطلاعات، و دیگر حقوق غیرملموس انسانی» را تعلیق نماید.

این فرمان زمانی صادر شد که آلوارو یوریبه رییس‌جمهور پیشین کلمبیا طی اظهاراتی خواهان مداخله مسلحانه در ونزوئلا شد.

او روز پنج‌شنبه در پایان «نشست کونکوردیا» در میامی گفت: «ارتش ونزوئلا باید از آپوزیسیون حفاظت کند، یا فقط تصور کنید… کدام کشور دموکراتیک آماده است نیروهای نظامی خود را در خدمت حفاظت از آپزیسیون ونزوئلا قرار دهد؟ آن استبداد گوش نمی‌دهد؛ ما بابد با همه انرژی خود با آن استبداد  مقابله کنیم.»

یوریبه بخاطر پیوندهای نزدیک خود با جوخه‌های اعدام  و پیوند دولت او با رسوایی «مثبت کاذب» (“false positives”) معروف است. در آن عملیات نیروهای نظامی بخاطر دریافت پاداش مالی و ارتقای درجه، هزاران شهروند کلمبیا را به اتهام چریک بودن اعدام کردند.

رییس‌جمهور پیشین کلمبیا همچنین با جناح‌های افراطی‌تر آپوزیسیون ونزوئلا-از جمله با لورنت صالح رهبر سابق دانشجویان راست افراطی که به خاطر نقش خود در توطئه‌های تروریستی برای بمب‌گذاری در پل‌های کلیدی و ترور رهبران چپ سازمان‌های مردمی از کلمبیا به ونزوئلا مسترد شد، روابط نزدیکی دارد.

در آن کنفرانس، علاوه بر یوریبه، تعدادی از رهبران پیشین، از جمله خوزه ماریا آزنار از اسپانیا، حورحه کوئی‌روگا از بولیوی، فرناندو دِ لا روآ از آرژانتین، ویسنته فاکس از مکزیک، و آندرس پاسترانا از کلمبیا شرکت داشتند.

روسای جمهور پیشین طی بیانیه مشترکی چیزی را که «وخامت اقتصادی، اجتماعی و حکمرانی» در ونزوئلا نامیدند محکوم کرده و دولت مادورو را به «ادامه پیگرد سیاسی علیه تعدادی از اعضای مجلس ملی و رهبران آپوزیسیون متهم کردند.»

———————————
* تقی روزبه، «بحران ونزوئلا و فرجام خرده پارادایم سوسیالیسم دولتی سوار بر جنبش‌های اجتماعی!»، اخبار روز، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵
http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=73676
«ونزوئلا در آستانۀ انفجار اجتماعی قرار گرفته است»، رادیو بین‌المللی فرانسه، ۱۶ مه ۲۰۱۶.