واپسین نوشته‌ها

بازداشت یک ژنرال در ونزوئلا در ارتباط با سوء قصد به مادورو

به نقل از خبرگزاری فرانسه، دستگاه قضایی ونزوئلا روز سه شنبه اعلام کرد یک ژنرال ارتش این کشور در چارچوب تحقیق در مورد سوء قصد نافرجام به جان نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا بازداشت شد.

کشته شدن حداقل 400 نفر در جریان درگیری‌های غزنی در افغانستان

برخی منابع خبری اعلام کردند که شهر غزنی در جنوب شرق افغانستان تحت کنترل نیروهای امنیتی درآمده است.

این درحالی است که در نتیجه این درگیری برخی رسانه‌ها گفته‌اند که درگیری‌های 5 روزه در شهر غزنی، دستکم 400 نفر کشته و  200 نفر نیز زخمی شدند.

برخی از رسانه‌ها در افغانستان اعلام کردند که شهر غزنی تحت کنترل نیروهای دولتی درآمده و وضعیت شهر نیز به حالت عادی بازگشته است.

از سوی دیگر سازمان ملل نیز اعلام کرد که در نتیجه این درگیری‌ها دستکم 100 غیرنظامی کشته شده‌اند.

همچنین «باز محمد همت» رئیس بیمارستان مرکزی غزنی گفت، تاکنون 113 پلیس در این درگیری‌ها کشته شده‌اند که جسد بسیاری از کشته شدگان در مناطق تحت درگیری باقی مانده است.

همت در ادامه تصریح کرد، تاکنون جسد 19 غیرنظامی و 190 زخمی از جمله 55 نظامی به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند.

در این گزارش همچنین گفته شده که بازارها در مناطق تحت درگیری بسته هستند و مردم با کمبود مواد خوراکی و آب آشامیدنی روبرو شده‌اند.

با این وجود، «غفور احمد جاوید» سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در گفت‌وگو با «رادیو آزادی» اعلام کرد که نیروهای امنیتی کنترل بیش از 90 درصد شهر غزنی را در دست گرفته‌اند.

طالبان نیز روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که در نتیجه درگیری‌ها در شهر غزنی، 266 نیروی امنیتی کشته و 178 تن نیز زخمی شدند.

با این حال «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان تصریح کرد: تمامی مناطق تحت کنترل شهر غزنی توسط طالبان هنوز در اختیار این گروه قرار دارد و نیروهای امنیتی پیشروی نداشته‌اند.

روز گذشته نیز وزارت دفاع افغاستان گفته بود که بیش از سیصد نفر، شامل غیرنظامیان، نیروهای امنیتی و شبه نظامیان در جنگ کشته شده‌اند و در این شرایط به نظر می‌رسد آمار دقیقی از کشته و زخمی‌ها در جریان درگیری‌های غزنی هنوز اعلام نشده است.

طالبان، پنجشنبه شب به غزنی در جنوب کابل حمله کردند و مناطق قابل توجهی از این شهر را تحت کنترل خود درآوردند. در حال حاضر نیز با وجود برخی اخبار پیرامون کنترل دولت در مناطقی از شهر غزنی که پس از چهار روز درگیر صورت می‌گیرد، اما درگیری‌ها و نبرد همچنان در این شهر ادامه دارد و اوضاع همچنان عادی نیست.

بدرود، پروفسور سمیر امین

samir amin
منبع: نیوزکلیک
نویسنده: محمد شبیر

«از همه روشنفکران جهان سوم، من کس دیگری را نمی‌شناسم، که از نظر تعهد، از خودگذشتگی و بصیرت در مبارزه علیه امپریالیسم به بزرگی سمیر امین باشد.» (پرفسور پرابهات پاتنایک در سال ۲۰۱۲ در نشستی که «نیوزکلیک» سازماندهی کرده بود سمیر امین را معرفی کرد).

در ۱۲ اوت، سمیر امین، منتقد بی‌باک سرمایه‌داری جهانی و نظم جهانی معاصر در سن ۸۶ سالگی در پاریس درگذشت. طبق گزارش‌ها، او از عوارض جدی یک غدۀ مغزی رنج می‌برد. او از ۱۹۸۰ به عنوان مدیر «همایش جهان سوم» و از ۱۹۹۷ به عنوان رییس «همایش جهانی بدیل‌ها» خدمت کرد. پروفسور امین در سال ۱۹۳۱ در قاهره به دنیا آمد، در سال ۱۹۵۷ دکترای خود را در اقتصاد از دانشگاه پاریس گرفت، و در سال ۱۹۷۶ یک پروفسور اقتصاد شد.

سمیر امین، یک روشنفکر مارکسیست برجسته، یک منبع الهام بزرگ برای همه کسانی بود که رؤیای یک جهان بهتر را دارند و برای آن زحمت می‌کشند. او به نحو درخشانی خصوصیات سرمایه‌داری معاصر و تأثیر تقسیم شمال-جنوب را درک و تحلیل می‌کرد. او مُبلّغ «تئوری وابستگی» بود و ساختارهایی را نشان داد که از طريق آن‌ها ثروت از پیرامون به متروپل‌های سرمایه‌داری جریان دارد. برای پروفسور امین روشن بود که اسلام سیاسی یک نتیجه خودبه‌خودی تصریح باورهای مذهبی اصیل خلق‌ها نیست. او اعلام کرد که اسلام سیاسی به وسيلۀ اقدام سیستماتیک امپریالیسم ساخته شد و از جانب نیروهای ارتجاعی و طبقات کمپرادور نوکرصفت مورد حمایت قرار گرفت. او به چپ توصیه می‌کرد برای دفاع از خود در برابر اولیگارشی بین‌المللی شرکت‌های چندملیتی و مؤسسات مالی جهانی، انترناسیونال کارگران و خلق‌ها را احیاء نماید.

پروفسور امین وسیعاً به فرانسوی، عربی و انگلیسی می‌نوشت، و حدود ۳۰ کتاب، از جمله «ویروس لیبرال» (۲۰۰۳)، «اشباح سرمایه‌داری» (۱۹۹۸)، «سرمایه‌داری در عصر جهانی‌سازی» (۱۹۹۷)، «انباشت سرمایه در مقیاس جهانی: نقد تئوری توسعه نیافتگی: (۱۹۷۹) و غیره، منتشر کرد. ضرب اصطلاح «اروپامحوری» با انتشار کتابی به همین نام در سال ۱۹۸۸، به او نسبت داده می‌شود.

پروفسور امین هم‌چنین در قاهره در «مؤسسه مدیریت اقتصادی» (۱۹۶۰-۱۹۵۷) کار گرد، و به عنوان مشاور در وزارت برنامه در مالی خدمت کرد (۱۹۶۳-۱۹۶۰). او هم‌چنین در دانشگاه پوآتیه در داکار سنگال، و در پاریس اقتصاد تدریس کرد. او زمانی که در پاریس بود برای دوره کوتاهی با حزب کمونیست فرانسه کار می‌کرد. او از بنیانگذاران «شورای توسعه پژوهش علوم اجتماعی در آفریقا» و «محیط برای توسعه آفریقا» بود. او در سال ۱۹۸۰ مدیر «همایش جهان سوم» مستقر در داکار شد. در سال ۲۰۰۹ جایزه ابن رشد برای آزادی اندیشه» (جائزة ابن رشد للفكر الحرّ) به او داده شد.

https://www.newsclick.in/adieu-prof-samir-amin

تظاهرات عظیم مردم ونزوئلا در حمایت از مادورو

مردم ونزوئلا با برپایی تظاهرات پس از حمله چهارم اوت، حمایت خود را از نیکلاس مادورو رئیس جمهور مردمی نشان دادند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از کاراکاس، هزاران نفر از مردم ونزوئلا دوشنبه با برگزاری تظاهرات در خیابان‌های کاراکاس، پایتخت این کشور، حمایت خود را از نیکلاس مادورو نشان دادند. رئیس جمهور ونزوئلا حمله چهارم اوت را سوء قصد به جان خود می‌داند.
تظاهرکنندگان به رهبری دیوسدادو کابلو Diosdado Cabello، شعار «این است خلقی که از نیکلاس مادورو دفاع می‌کند! » سر می‌دادند. راهپیمایی روز گذشته از پیتاره Petare بزرگترین منطقه فقیرنشین ونزوئلا آغاز و تا پارک کارابوبو ادامه داشت. طول این راهپیمایی حدود پانزده کیلومتر بود. رئیس جمهور ونزوئلا از چهارم اوت ت کنون در ملأ عام ظاهر نشده است. حمله پهپاد‌ها چهارم اوت هنگام رژه نظامی در کاراکاس که مادورو نیز در آن حضور داشت، صورت گرفت.
دیوسدادو کابلو، رئیس مجلس قانونگذاری ونزوئلا که از قدرتی نامحدود برخوردار است، در پایان این تظاهرات اعلام کرد: «دیگر بخششی در کار نیست تا دیگر توطئه‌ای صورت نگیرد. افرادی که در این سوء قصد دست داشتند، نامشان هر چه که باشد، باید تاوان این اقدام را در برابر دستگاه قضایی یپردازند. شمار زیادی از تظاهرکنندگان اعلامیه‌هایی در دست داشتند که روی آن پیام‌هایی در حمایت از نیکلاس مادورو و عکس‌هایی از هوگو چاوز دیده می‌شد.
مادورو، خوان مانوئل سانتوس رئیس جمهور کلمبیا که دوران ریاست جمهوری وی به تازگی به پایان رسیده است، «امپراطوری» آمریکا و مخالفان ونزوئلایی را به دست داشتن در حمله ۴ اوت متهم کرده است.
کاراکاس حکم بازداشت خولیو بورگس، رئیس سابق پارلمان ونزوئلا را نیز صادر کرده است. بورگس یکی از مهمترین چهره‌های مخالفان ونزوئلا به شمار می‌آید که در حال حاضر در کلمبیا به سر می‌برد.
علاوه بر خوان ریکسنس، نه نفر دیگر نیز در این رابطه بازداشت شده اند و مجموع افراد مظنون به بیست نفر می‌رسد.

فجایعی که آمریکائیهاواسرائیلیها درعراق و ابوغریب مرتکب شدند – سیمور هرش – آحمد مزارعی

usa_war_sw

بشتابید بسوی دموکراسی امریکائی، این است سوغات امریکا برای ملتهای دربند ، سلطنت طلبان وطنفروش، ضدکمونیستهای مزدور وهمه سفلگانی که اینروزها بخاطر چند دلار همچون سگهای ولگرد در رادیوهای وتلویزیونهای صدای امریکا، من وتو ، رنگارنگ ، بی بی سی ، و…../ به لجن پراکنی علیه ملت ایران مشغولند ، پاسخ بدهند، برای داعش امریکا چه پاسخی دارند ، برای قتلعام مردم یمن بتوسط امریکا وعربستان چه پاسخی دارند، برای تحریمهای دقیقا ضد بشری امریکا علیه ملت ایران، سوریه چه پاسخی دارند ، برای جنایا ت وتخریب کشورهای عراق ، سوریه فلسطین ویمن بنوسط آمریکای «دموکرات»چه پاسخی دارنداین سفلگان حقیر با چه دستاویزی از دموکراسی امریکائی حمایت میکنند ، ننگتان باد.

بدون شک رژیم ایران ارتجاعی ، وسرکوبگر است ، اموال ملت ستمدیده ایران را غارت ودر بانکهای خارجی انباشته میکند، ششهزار اقازاده سران این جهموری ستمگر در پاریس ولندن و…/ به دنبال عیاشی قمار ولودگی هستند، غذای اکثریت ملت زجردیده ایران فست فودهائی است که فقط سرطان میاورد ، فقر، افسردگی وهزاران سوال بی پاسخ را میتوان در چهره هر ایرانی در خیابانهای شهرها وروستا های ایران مشاهده کرد.

اما این رژیم بتوسط انقلاب شکوهمند بهمن وبتوسط همین مردم بر سر کار امد وهمین مردم هستند که باید این رژیم گندیده را تغییر دهند که از قدیم گفته اند «دایه مهربانتر از مادر وجود ندارد» و»کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من» .این مردم خود شعور وتوانائی هر تغییری از جمله سرنگون کردن این رژیم را دارند، اما درایران وتاریخ ایران پدیده ای بنام «عقل ملی» وجوددارد که که در گرهگاههای مهم وضروری تاریخی عمل میکند، انقلاب بابیه ونه بهائیهای مزدور اسرائیل، انقلاب تنباکو، انقلاب مشروطه ، قیامهای کوچک خان، کلنل تقی خان پسیان، قیام شیخ محمد خیابانی در تبریز، حکومت ملی دکتر مصدق وانقلاب شکوهمتد وبا عظمت بهمن ، همه اینها بتوسط همین ملت انجام کرفته است، همه این تجربیات در انبان ملی ذخیره است ودر بزنگاهها وگرهگاههای تاریخی وضروری به میدان میآید.

فجایعی که آمریکائیهاواسرائیلیها  درعراق و ابوغریب مرتکب شدند 

این است سوغات دموکراسی وحقوق بشر آمریکائی برای ملتهای خاورمیانه 

مترجم : احمد مزارعی

سایت سیمور هرش :

 

boys being sodmized in aboghribe prison

نباید پنداشت که سیاست آمریکا از پس از تجاوزش به عراق تا اکنون تغییر کرده است ، به جنایات داعش آمریکائی در حق مسلمانان مظلوم نگاه کنید، قتل وکشتار ایزیدیها وبه اسارت گرفتن زنان ودخترانشان ، برنامه ای بود که بارزانی با همدستی آمریکا انجام داد تا در سیاست استقلال کردستانش خللی وارد نشود، به عملکرد فاشیستی دولت اسرائیل درحق ملت مظلوم فلسطین بنگرید، به کشتار روزانه فقیر ترین دهقانان پاکستانی بتوسط هواپیماهای بدون خلبان آمریکائی توجه کنید، تحریمهای آمریکا چه بر سر ملت عراق وایران آورد ، از نظام امپریالیستی آمریکا چیزس بیش از این نبا ید توقع داشت .

مقاله زیر سالها پیش من ترجمه کرده ام ، ولی ضرورت باز انتشار آنرا مناسب دیدم ، اینروزها نیروهای پروآمریکائی واسرائیلی فعال شده اند ، بویژه درمورد جنایاتی که آمریکا در سوریه مرتکب میشود ،جبونانه وسط بند را میگیرند ۰وبدین وسیله تا آخر عمر «قهرمان » میمانند. شخصی که از طرف آمریکا وعربستان وترکیه به عنوان نماینده مخالفان دولت سوریه درکنفرانس شکست خورده ژنو شرکت کرده بود ، همان کسی است که در شهر دومای سوریه صدها زن ایزدی را در اسارت دارد وآنها را به فروش میرساند ، ننگ بر تروتسکیستهای فاسدی که همیشه میان دوصندلی می نشینند

آنچه که در سوریه میگذرد ، بطور دقیق ادامه همان سیاستهای آمریکا در عراق ، افغانستان ، لیبی، فلسطین ، نیجریه و……/ میباشد .

آذر ۱۳۸۷ |

مقدمه مترجم: دمکراسی و حقوق بشر آمریکائی : در چند روز گذشته، فاجعه عظیم تازه ای تحت نام « قرارداد امنیتی» بر مردم عراق وارد شد که اثرات آن از جنگ خانمانسوز ۶ ساله آمریکا بر علیه این ملت کمتر نیست. امضای این قرارداد تمام تجاوزات گذشته ، حال و آینده  آمریکا را بشکل ” قانونی و مشروع ” در خواهد آورد. اما نباید شک داشت ، همانطور که «مقاومت ملی عراق» در گذشته آمریکا را با شکست فاحشی مواجه ساخت، از این پس نیز با مقاومت خود ، طرح تازه آمریکا را نیز با شکست روبرو خواهد ساخت و آزادی و آبادی را برای ملت عراق به ارمغان خواهد آورد. آمریکا  در ۶ سال گذشته به هر نوع جنایت و تجاوز ضد انسانی بر علیه ملت مظلوم عراق دست زد. شکنجه، کشتار، سوزندان و تخریب خانه های مردم بر سرشان ، خانه گردی های شبانه و سرقت اندوخته های فقیرانه مردم و سپس تجاوز به زنان و دخترانشان جزو کارهای یومیه این پیامبران دمکراسی آمریکائی بود. همه بیاد دارند که چگونه دختر ۱۵ ساله ای را بنام عبیر در روستای حدیثه مورد تجاوز ۶ سرباز نیروی دریایی آمریکا قرار گرفت و آنگاه برای پاک کردن آثار جرم، عبیر را بهمراه پدرومادر و خانه اشان در آتش سوزاندند تا مگر جنایت پنهان بماند و این یکی از دهها هزار بود. غافل از اینکه یکی از سربازان برای تفریح از تمام اتفاقات فیلمبرداری کرده بود .

امروز کسانیکه تحت نام«آکادمیسین»، «محقق» و اسمهای گوناگون همچون آقای عباس میلانی و حمید شوکت و غیره  که در موسسه «هوور» وسایر موسسات وابسته به سی آی ا به تحریف تاریخ مشغولند در برابر همه این جنایات آمریکا مهر سکوت بر لب زده و خفقان گرفته اند زیرا اینان در خلوت و در برابر فلان مامور دون رتبه  آمریکایی به جز انسان حقیر و خود فروخته ای که به نوکری آنان مشغولند چیز دیگری نیستند. القاب پر

آب و تاب “دکتری” و مورخ و محقق بودن پرده ساتری برای پوشاندن حقیقت است. *

آنانی که امروز در عراق این فاجعه عظیم را برای هموطنان خود آفریده اند، همان عباس میلانی ها ، حمید شوکت ها، و صدها “محقق و تاریخ نویس”   همپالکی اینان بوده اند که در دربار اعظم بوش به حقیرانه ترین وجهی به توطئه دست می زدند. همه اینها دیروز از حقوق بشر ، دمکراسی و آزادی گلو پاره می کردند، اما همه این شعارهای توخالی برای سپردن نفت و ثروتهای عراق بدست آمریکا بود . این سینه چاکان ” حقوق بشر و دمکراسی” هیچ رسالتی جز این ندارند  

در این شکی نیست که در کشور ما، حقوق بشر نقض می شود ، آزادی بیان، تشکیل احزاب مستقل وجود ندارد، فساد، رشوه بیداد می کند و بسیاری نارسائی های دیگر . اما این مشکلات را تنها از درون ایران و با کمک نیروهای مترقی و آزادیخواه ود ر پیشاپیش آنان زنان، کارگران و روشنفکران  انجام گیرد. نه از طریق دست به دامن شدن به آمریکا، اسرائیل و سایر دولت های استعمارگر ی که اهداف و منافع خاص خود را دنبال می کنند. 

برای اینکه دمکراسی و حقوق بشر آمریکائی ها بیشتر بر هموطنان عزیز روشن گردد، ترجمه قسمتی از پرسش و پاسخی که در کنگره آمریکا انجام گرفته در اینجا آورده می شود. اعضای کنگره آمریکا با حضور سیمور هرش از تعدادی از ژنرال ها و درجه داران آمریکائی که بطور مستقیم در جنایات و شکنجه علیه مردم عراق شرکت داشته اند، سوال و جواب کرده است که البته همه این افراد هم اکنون آزاد و مشغول زندگی شخصی هستند. و این در حالیست که جنایت و تجاوزات مشابه در عراق همچنان ادامه دارد و دهها هزار زندانی عراقی در کشور خود و در زندانهای مخفی سایر کشورها، همچون مصر، اردن، کویت، قطر و اروپا و یا زندان های شناوری که بصورت کشتی در دریاهاست ادامه دارد. باشد که با خواندن ترجمه زیر، کمک به آگاهی هموطنان شده و در عین حال سند روسیاهی برای مزدورانی که در دفاتر متعددی که “سی آی ا ” با نام های دکتر و مورخ به تحقیق و در حقیقت به مزدوری مشغولند، باشد.

این مطلب غیر از سایت سیمور هرش در بسیاری از مطبوعات کشورهای عربی از جمله مجله «الاسبوع» چاپ قاهره و سایت البصره نیز منتشر شده است.

برگردان احمد مزارعی

وقایعی که در ابوغریب اتفاق افتاده

سوال کننده : آیا مطمئن بودید از خویشان تروریست ها هستند؟

توماس روبیج : بله ، از مرکز گزارش داشتیم و من موضوع را به اطلاع ژنرال استیون کاسبون رساندم.

س: عکس العمل ژنرال چه بود؟

بورگس: از وی دستور رسید که کارتان را ادامه دهید.

س: محتوای گزارش چه بود؟

بورگس: بچه ها را آنقدر شکنجه کنید که تروریست ها تسلیم شوند.

س: اما ۱۸ کودک زیر شکنجه بقتل رسیدند؟

بورگس: می دانم

 س: چند کودک بودند؟

 بورگس: بیش از ۶۰ کودک

 س: چگونه آنها را شکنجه می کردید؟

 بورگس: عالیجناب ما آنها را مستقیما بازداشت نمی کردیم وقتی خانواده ها را می آوردیم ، آنها بهمراه مادران خود بودند.

 س: پس چرا رای خود را تغییر داده و آنها را شکنجه کردید؟

 بورگس: برای آنکه تروریست ها چند نفر از سربازان ما را ربوده بودند و این بهترین راه بود تا ما بتوانیم آنان را از حفره هایشان بدر آوریم.

 س: با زنان چه کار کردید؟

 بورگس: زنان بسیار خونسرد بودند و حاضر نبودند تحت هیچ شرایطی با ما همکاری کنند، وقتی از همکاری آنان ناامید شدیم، تصمیم گرفتیم تا به آنان تجاوز کنیم، زیرا باور داشتیم زنان عراقی با این کار به همکاری با ما تن خواهند داد.

 س: چه کسی این دستور را به شما صادر کرد؟

 بورگس: پنتاگون در جریان امر قرار داشت.

 س: آیا این دستور از کاخ سفید صادر شده بود؟

 بورگس: نمی دانم

 س: چه کسی بطور شخصی برای شما این اوامر را صادر می کرد؟

 بورگس: ژنرال کاسبورن. او می گفت که دستور آمده و شما باید اجرا کنید.

 س: چگونه عمل تجاوز صورت می گرفت ؟

 بورگس: عمل تجاوز با حضور دو افسر و چند سرباز انجام می شد. ۱

 س: سوال برای آقای روبیج، رئیس بخش قوانین در نیروی زمینی : آیا از این امور آگاه بودید؟

 توماس روبیج: بله گزارش در دست داشتم

 س: شما بعنوان یک شخصیت حقوقی و قانونی عکس العملتان چه بود؟

 توماس روبیج: عالیجناب این مسئله حقوقی نبود، بلکه سیاسی بود.

 س: شما توافق کردید ؟

 توماس روبیج: به تعداد معدودی از زنان تجاوز کردیم و بنظرم جرم نیست ، باید این کار را انجام می دادیم.

 س: آیا وسیله دیگری برای فشار بر زنان نداشتید؟

 توماس روبیج: ژنرال بورگس به این سوال جواب می دهد.

 س: ژنرال بورگس، بفرمائید!

 بورگس: چرا، ما آنها را به شیوه های مختلفی شکنجه کردیم، از جمله آنان را وادار کردیم که در آب بخوابند ، ۲۴ ساعته بر سر پا بیستند و موی سر آنها را تیغ زدیم که شاید حرف بزنند. اما آنها حاضر نبودند که هیچگونه با ما همکاری نمایند.

 س: آیا سربازان با شما همکاری می کردند؟

 بورگس: بعضی از آنها کم سن و سال بوده و کمتر این چیزها را دیده بودند ، لذا احساس نارضایتی می کردند. گردان ۲۰۵ فقط عوامل را اجرا می کرد و نمی شد که همه چیز را به آنها بچسبانیم. افراد گردان های دیگر نیز اعمال مشابه ای انجام می دادند.

 س: چه کسی مستقیما، دستور شکنجه کودکان را صادر می کرد؟

 توماس روبیج: دستور از طرف جانیس کاربینسکی، مسئول زندان ابوغریب صادر شد.

بورگس: بعضی از این شکنجه ها بعلت گزارشی بود که بدست ما می رسید.

جمهوری اسلامی ایران برجام 2 را پذیرفت؟ – حمید محوی

mobin01

رونمائی از نسل جدید موشک بالستیک فاتح 110 با نام «فاتح مبین»

روز دوشنبه 22 مرداد 1397 خورشیدی ( 13 اوت 2018 میلادی) برخی سایتها و از جمله اسپوتنیک رونمائی از نسل جدید موشک بالستیک فاتح 110 به نام «فاتح مبین» را گزارش کردند.

فاتح 110 موشک بالستیک از سال 1381 (2002) وارد خدمت ارتش ایران شد، نخستین نسخه ها بین 200 تا 210 کیلومتر و نسخۀ نسل چهارم 300 کیلومتر بُرد و 500 کیلوگرم سر جنگی داشت (ویکیپدیا). متأسفانه در این گزارشات اخیر به شکل شگفت آوری از بُرد این موشک مطلبی نوشته نشده و تنها به قید برخی خصوصیات فنی آن از جمله رادار گریزی و دقت در انتخاب و اصابت به هدف بسنده کرده اند. با وجود این قید بُرد موشک یکی از معمولی ترین اطلاعات بنظر می رسد و می بایستی به آن اشاره می کردند. من فکر می کنم که امتناع از یادآوری بُرد موشک در کوران «برجام ها» معنی دار است.

با توجه به این امر که بر اساس گمانه زنی می توانیم بگوئیم که موشک «فاتح مبین» نیز دارای بردی مشابه به نسل های گذشتۀ خود می باشد، بنظر می رسد که اعلام چنین خبری یعنی رونمائی از نسل جدید موشک بالستیک فاتح 110 به شکل ضمنی با اعلام پذیرش «10 فرمان» آمریکا همخوانی دارد. زیرا آمریکا از ایران خواسته بود که موشکهایش را به بُرد 300 کیلومتر محدود کند.

محض احتیاط باید یادآوری کنم که نتیجه گیری من تنها یک تأویل از واقعه است. بی گمان اعلان چنین رویدادی در عرصۀ نظامی در مقایسه با سخنرانی ولادیمیر پوتین دربارۀ آخرین دست آوردهای نظامی روسیه از جمله موشکهای رادار گریز با بُرد نامحدود و با قابلیت حمل کلاهک هسته ای، اندکی بی معنی بنظر می رسد. ولی از سوی دیگر «فاتح مبین» می تواند حاکی از مصمم بودن ایران در بستن تنگۀ هرمز و احتمالاً حمله به ناوگان آمریکا در خلیج فارس نیز باشد، و این تأویل دوم از واقعه است.

حمید محوی

گاهنامۀ هنر و مبارزه/پاریس / 14 اوت 2018

 

۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند +اسامی

بیش از شش ماه از آغاز طرح پیش فروش سکه دولتی با سررسیدهای چند ماهه از سوی بانک مرکزی میگذرد.

طرحی که در آن بدون آنکه هیچ سقف و محدودیتی برای افراد در نظر گرفته شود شهروندان می‌ توانستند میزان انبوهی سکه خریداری کنند.

همان طرحی که به گفته بسیاری از حقوقدانان و مقامات قضایی به واسطه تغییراتی که در میزان ذخایر ارزی و شتوانه مالی کشور ایجاد می‌کند می‌تواند مصداقی از تخلف و اخلال در نظام اقتصادی کشور باشد.

حالا اسامی ده نفر از خریداران عمده سکه که حدود ۱۷۰ هزار قطعه سکه پیش خرید کرده اند را منتشر شده است.

در صدر این لیست جوانی متولد سال ۶۵ به نام «سهیل.ش» قرار دارد که بیش از ۳۸ هزار عدد سکه خریداری کرده است یعنی رقمی حدود ۵۵ میلیارد تومان.

رتبه دوم متعلق به اقای «جبار.س» متولد سال ۵۵ است که توانسته بیش از ۲۷ هزار قطعه سکه با رقمی معادل ۴۰ میلیارد تومان خریداری کند.

اما در رتبه سوم اقایی متولد سال ۴۴ قرار دارد که نامش «مصطفی.و» است و حدود ۲۴ هزار قطعه سکه خریداری کرده است که می‌شود حدود ۳۵ میلیارد تومان.

«رئوف.ع» متولد سال ۴۱ نفر چهارم لیست پولداران خریدار سکه است که چیزی حدود ۱۵ هزار قطعه سکه با رقمی حدود ۲۲ میلیارد تومان به نامش خریداری شده است.

اما جایگاه پنجم متعلق به خانم «نجوا.ل» است که متولد سال ۵۵ بوده و بیش از ۱۲ هزار قطعه سکه پیش خرید کرده است که می‌شود حدود ۱۷ میلیارد تومان.

در این فهرست ۱۰ نفره «غلامرضا.ع» متولد سال ۵۰ کمی کمتر از ۱۲ هزار سکه خریداری کرده است و در مقام بعدی و پس از خانم نجوا قرار دارد.

در این میان آقای «امیرمنصور.ب» متولد دهه ۴۰ هم توانسته است ۱۱ هزار و پانصد قطعه سکه پیش خرید کند.

«علیرضا.س» و «کیوان.ی» دو نفری هستند که مشترکا در جایگاه هشتم قرار داشته و هر کدامشان بیش از ۱۱ هزار قطعه سکه خریداری کرده اند.

نفر آخر این لیست ده نفره هم «محمد سعید.خ» جوانی متولد دهه ۵۰ است که کمی بیشتر از ده هزار قطعه سکه خریداری کرده است.

این در حالی است که مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای روز گذشته در دیدار با اقشار مختلف مردم تأکید کردند: من نمی گویم تحریم ها اثر ندارد، اما عمده مشکلات اقتصادی اخیر مربوط به عملکردها است و اگر عملکردها بهتر و با تدبیرتر و بهنگام‌تر و قوی‌تر باشد، تحریم ها تأثیر زیادی نخواهد داشت و می توان مقابل آن ایستاد.

ایشان به نوسانات اخیر بازار ارز و سکه و کاهش ارزش پول ملی اشاره کردند و افزودند: در همین قضایای ارز و سکه گفته شد مبلغ ۱۸ میلیارد دلار از ارز موجود کشور آن هم در حالی که برای تهیه ارز مشکل داریم، بر اثر بی تدبیری، به افرادی واگذار شد و برخی از آن سوء استفاده کردند. این موارد مشکلات مدیریتی است و ارتباطی با تحریم ها ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: وقتی ارز یا سکه به صورت غلط عرضه و تقسیم می‌شود، مشکلات فعلی به‌وجود می آید زیرا این قضیه دو طرف دارد، یک طرف آن فردی است که دریافت می کند و طرف دیگر آن کسی است که عرضه می کند. همه بیشتر به‌دنبال آن فردی هستند که ارز یا سکه را گرفته است در حالی که تقصیر عمده متوجه آن فردی است که ارز یا سکه را با بی تدبیری عرضه کرده است که اقدامات اخیر قوه قضاییه نیز در واقع برخورد با کسانی است که با یک تخلف و خطای بزرگ، زمینه ساز این مسائل و کاهش ارزش پول ملی شده اند.

ایلنا

اگر با ترامپ مذاکره نکنیم، به سیاست نفت در برابر غذا می‌رسیم!

اگر با ترامپ مذاکره نکنیم، به سیاست نفت در برابر غذا می رسیم!

روزنامه اصلاح طلب بهار در گزارشی با عنوان «به وقت مذاکره» نوشت:

«با مطرح شدن تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه ایران بازار شایعه و گمانه زنی داغ تر از قبل شد، یکی از موضوعاتی که بعضا توسط برخی منابع اعلام می شود مسئله تهاتر نفت با کالا و غذا است. البته هر بار این موضوع از سوی مقامات دولتی تکذیب شده است ولی نشان می دهد که نگرانی ها از آینده و به خصوص بعد از آغاز تحریم های آبان ماه در کشور بسیار عمیق تر شده است. البته این مسئله دلایل مختلفی دارد. به عنوان مثال حسین موسویان، دیپلمات پیشین ایران در جدیدترین اظهارنظر خود، ریشه این مسئله را کاملا تاریخی می داند و از نگرانی خود نسبت به روزی صحبت کرده است که ایران مجبور شود در ازای غذا، نفت بدهد».

بازداشت روزنامه نگار آمریکایی توسط مقام‌های امنیتی اسرائیل

پیتر بینارت ستون نویس و روزنامه نگار یهودی آمریکایی روز دوشنبه گفت: توسط مقام‌های امنیتی اسرائیل در فرودگاه تل آویو بازداشت شدم و درباره فعالیت‌های سیاسی ام مورد بازجویی قرار گرفتم.

وی افزود که روز یکشنبه زمانی که همراه با خانواده‌‌اش وارد فرودگاه بن گوریون در تل آویو شده، بازداشت شده و مورد بازجویی قرار گرفته است. در این بازجویی درباره دلایل سفر وی به اسرائیل سئوال شد.

این روزنامه نگار آمریکایی اظهار داشت که سپس سئوالات سیاسی آغاز شد. اینکه آیا وی در سازمانی فعالیت می‌کند که بتواند خشونت در اسرائیل را تحریک کند؟ وی در این باره گفت: پاسخ دادم، نه. آیا در سازمانی فعالیت دارم که دمکراسی اسرائیل را تهدید کند؟ گفتم نه.

وی افزود: از من سئوالاتی درباره شرکت در اعتراضاتی که در جریان سفر قبلی ام در کرانه باختری رود اردن صورت گرفته بود، پرسیده شد. بعد از یک ساعت بازجویی توسط مقام‌های امنیتی اسرائیل آزاد شدم.

طی هفته‌های اخیر حداقل 3 فعال مدافع حقوق فلسطینی‌ها به محض ورود به اسرائیل توسط مقام‌های امنیتی این کشور بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

سودان از کمک های چین در زمان تحریم های آمریکا قدردانی کرد

به نقل از شبکه سی سی تی وی چین، معاون وزیر امور خارجه سودان گفت چین تنها کشوری بود که در زمان تحریم شدن سودان توسط آمریکا به فعالیت خود به ویژه در بخش نفت ادامه داد و اکنون سودان طرح های جدید برای گسترش همکاری ها و جذب سرمایه گذاری های چین در زمینه های مختلف اقتصادی دارد.
اسامه فیصل در مصاحبه با شبکه سی جی تی ان چین گفت دولت سودان اهمیت فوق العاده ای به توسعه مناسبات با چین می دهد. وزارت خارجه سودان از سطح کنونی مناسبات با وزارت خارجه چین بسیار راضی است و از چین به خاطر برقراری این سطح از مناسبات قدردانی می کند.
گفتنی است چین و سودان از سال دو هزارو نهصد وپنجاه و نه یعنی زمان برقراری مناسبات دیپلماتیک دو کشور تاکنون مناسبات تجاری و اقتصادی بسیار نزدیکی داشته اند. چین اکنون بزرگترین شریط تجاری سودان است و سودان سومین شریک اقتصادی چین در آفریقا است.
وی گفت مناسبات دیپلماتیک میان چین و سودان یکی از خاص ترین مناسباتی است که وزارت خارجه سودان با یک کشور خارجی دارد و دو کشور توانسته اند مسایل بسیار مهمی را با یکدیگر حل و فصل کنند. سودان بر این باور است که مناسبات با چین به ویژه از نظر اقتصادی مهمترین مناسباتی است که سودان در شرایط کنونی پیگیری می کند. فیصل گفت طی سالهای اخیر حضور شرکت های چینی در سودان به شدت افزایش یافته است و اضافه کرد هم جامعه و هم دولت سودان از عملکرد شرکت ملی نفت چین در این کشور بسیار راضی است.
وی خاطر نشان کرد در روزهای سختی که سودان پشت سر گذاشته است، زمانی که این کشور تحت تحریم های آمریکا بود، شرکت های چینی به تنهایی در این کشور فعالیت می کردند. آنها تنها شرکت هایی بودند که دسترسی به منابع مالی را برای سودان فراهم می کردند و تنها شرکت هایی بودند که ضمن همکاری با بخش خصوصی سودان به دنبال فرصت های اقتصادی بیشتر در سودان بودند.
وی گفت سودان اکنون سیاست های جدیدی برای جذب سرمایه گذاری های چین در آینده دارد و طرف سودانی امیدوار است که درهایی جدیدی رو به شرکت های چینی در زمینه گردشگری، معادن و تولید مواد غذایی از جمله گوشت بردارد.

شرکت گوگل اطلاعات مکانی کاربران را گردآوری می کند

آسوشیتدپرس در گزارشی اختصاصی از سان فرانسیسکو نوشت: گوگل چنان سرسختانه و مصرانه تصمیم به ضبط حرکات کاربران دارد که با وجود آنکه کاربران در تنظیمات دستگاه های خود از این شرکت می خواهند چنین کاری نکند، گوگل باز هم اطلاعات مربوط به جابجایی های آنها را ذخیره می کند.
بر اساس تحقیقات آسوشیتدپرس، خدمات گوگل روی دستگاه های اندروید و آی فون با وجود آنکه کاربر در تنظیمات خصوصی سازی دستگاه خود، گزینه مربوط به شناسایی موقعیت مکانی و ذخیره داده های مکانی را غیر فعال می کند باز اقدام به گردآوری چنین اطلاعاتی می کند.
پژوهشگران حوزه رایانه در دانشگاه پرینستون نیز یافته های پژوهش آسوشیتدپرس را تایید کردند.
گوگل عموما در دستگاه های مختلف از کاربر تقاضا می کند اجازه دهد تا اطلاعات مکانی فرد ذخیره شود. حتی نرم افزاری مانند «گوگل مپس» به کاربر یادآوری می کند که به داده های موقعیت مکانی او دسترسی دارد. اگر کاربر با ضبط داده های مکانی حرکات خود موافقت کند، گوگل سوابق این داده ها را در یک خط زمانی روی نقشه برای او نمایش می دهد.
ذخیره چنین داده هایی با خطرات امنیتی همراه است و حتی پلیس نیز برای یافتن مظنونان از چنین اطلاعاتی استفاده می کند.
به عنوان مثال، پلیس کارولینای شمالی سال گذشته از شرکت گوگل خواست دستگاه هایی را که در نزدیکی یک صحنه قتل بوده اند شناسایی و ردیابی کند.
در نتیجه گوگل گزینه توقف را برای تاریخچه موقعیت مکانی فرد فعال کرده است که به گفته این شرکت مانع از به یادآوری موقعیت فرد به وسیله گوگل می شود.
حتی شرکت گوگل در این رابطه در صفحه پشتیبانی خود نوشته است که «کاربر می تواند تاریخچه موقعیت مکانی خود را در هر زمانی خاموش کند و در نتیجه مکان هایی که او سر می زند دیگر ضبط نخواهد شد.»
اما این موضوع واقعیت ندارد. حتی در شرایطی که کاربر ضبط داده های مکانی خود را شخصا نیز خاموش کند، باز هم برخی نرم افزارهای گوگل به شکل خودکار داده های مکانی کاربر را بدون آنکه وی اطلاع داشته باشد گردآوری می کنند.
به عنوان مثال هر بار که نرم افزار «Google Maps» یا سرویس نقشه گوگل را باز می کنید، این نرم افزار موقعیت جغرافیایی شما را ثبت می کند.
بروزرسانی های روزانه خودکار وضعیت آب و هوا بر روی دستگاه های اندروید نیز مکان های حضور کاربر را ضبط می کنند.
برخی جستجوها با موتور جستجوی گوگل که هیچ ربطی هم به موقعیت داده ای کاربر ندارند از جمله جستجوهای مرتبط با فروشگاه های مواد غذایی به سرعت موقعیت مکانی او را شامل عرض و طول دقیق جغرافیایی حتی با دقتی معادل کمتر از یک متر یادداشت و در حساب گوگل فرد ذخیره می کنند.
این مسئله حریم خصوصی دو میلیارد کاربر دستگاه های مجهز به سیستم عامل اندروید گوگل و میلیون ها دستگاه آی فون در سراسر جهان که برای خدمات نقشه و جستجو به گوگل متکی هستند را در بر می گیرد.
هرچند گوگل مدعی است در این رابطه با شفافیت کامل عمل می کند اما به منظور توقف ذخیره داده های مکانی کاربر، این شرکت اعلام کرد کاربران باید تنظیمات دیگری را در دستگاه های خود که لزوما هم اشاره ای به اطلاعات مکانی فرد در آن وجود ندارد خاموش کنند.
این تنظیمات که «فعالیت های وب و نرم افزار» نام دارد و به صورت پیش فرض فعال است، اطلاعات متنوعی از نرم افزارهای گوگل را در حساب گوگل کاربر ذخیره می کند.
در صورت خاموش کردن این گزینه، ذخیره اطلاعات کاربری روی حساب گوگل کاربر متوقف می شود.
اما اگر گزینه فعالیت وب و نرم افزار روشن باشد و صرفا گزینه تاریخچه موقعیت را خاموش کنید، تنها جلوی اضافه شدن داده ها به خط زمانی گرفته می شود که در حقیقت صرفا نمایش حرکات روزانه فرد محسوب می شود. در این حالت، گردآوری دیگر اطلاعات موقعیت مکانی متوقف نمی شود.
شرکت های بزرگ فناوری در زمینه امنیت اقداماتشان با داده های کاربران تحت نظارت و فشار فزاینده ای قرار دارند؛ این اتفاق به دنبال افشای رسوایی شرکت فیسبوک و مقررات جدید امنیت و حریم خصوصی داده های کاربران که به وسیله اتحادیه اروپا تصویب شد شدت بیشتری گرفت.
منتقدان معتقدند اصرار گوگل بر رهگیری اطلاعات موقعیت مکانی کاربران ناشی از تمایل این شرکت به تقویت درآمدهای تبلیغاتی است.

اردوغان در دام اقتصادی گرفتار شده است

روزنامه لیبراسیون نوشت اردوغان در دام اقتصادی گرفتار شده است.
به نوشته این روزنامه، تورم، بیکاری، کسری تجاری و کاهش ارزش لیر ترکیه در روز‌های اخیر نشان دهنده ضعف ساختاری کشوری است که حالا با تحریم‌های آمریکا رو به رو شده است. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه خیانت دولت ترامپ را محکوم می‌کند. لیر ترکیه که بیش از پنجاه درصد ارزش خود را در طی یک سال در برابر یورو و دلار از دست داده است، به شدت تحت تاثیر بحران دیپلماتیک میان ترکیه و آمریکا و همچنین عدم اعتماد به سیاست‌های اقتصادی رجب طیب اردوغان قرار گرفته است.
به دور از اظهارات ملی گرایانه اردوغان در مورد «معجزه اقتصادی ترکیه»، این کشور، بی ثبات و نامتعادل، با چالش‌های ساختاری بسیاری رو به رو شده است. این فراتر از مسائل مربوط به عدالت و امنیت از جمله اصلی‌ترین نگرانی‌های مردم ترکیه است. کشور با تورم فاجعه بار ۱۵.۹ درصدی در ماه ژوئیه رو به رو بود که پنج برابر بیشتر از متوسط میزان تورم در کشور‌های در حال توسعه است. این تورم قدرت خرید خانوار‌ها را کاهش داده است. میزان واقعی بیکاری به ۱۷ درصد رسیده است که البته با آمار رسمی ۱۱ درصدی اعلام شده فاصله دارد. شرکت‌ها در معرض مقروض شدن هستند. به ویژه آنکه شرکت‌ها تحت فشار حاکمیت برای احیای دستگاه اقتصادی، پس از کودتای نافرجام ژوئیه سال دوهزار و شانزده وام دلاری زیادی دریافت کردند. در نتیجه شرکت‌ها بدهی ارزی دویست میلیارد دلاری دارند که یک سوم آن باید در سال جاری پرداخت شود. به این ترتیب شرکت‌ها با بدترین نرخ ارز تاریخ این کشور بیشتر بی ثبات خواهند شد. در نهایت ترکیه با کسری جدی در تعادل نقدینگی خود رو به روست که تبادلات اقتصادی میان ترکیه و دیگر کشور‌ها را با مشکل رو به رو کرده است.
ترکیه برای تامین مالی پنجاه میلیارد دلار از کسری در حساب جاری خود هر روز از دویست میلیون دلار تامین منابع مالی خارجی استفاده می‌کند. اما مداخله رئیس جمهور، علاوه بر گسترش سلطه وی در امور اقتصادی از زمان پیروزی دوباره در انتخابات ژوئن، هیچ فایده‌ای نداشت. یکی از راه حل‌های موجود، سیاست پولی انقباظی با افزایش نرخ بهره است.
اما رئیس جمهور بر بانک مرکزی اعمال فشار می‌کند تا نرخ بهره افزایش نیابد، زیرا نگران است که این اقدام روند رشد اقتصادی این کشور را که در سال دوهزار و هفده ۷.۴ درصد بود و نقطه قوت اقتصاد این کشور محسوب می‌شود کاهش دهد. اردوغان داماد خود را به عنوان وزیر دارایی منصوب کرده است. او نمی‌خواهد هیچ چیزی در مورد تغییر سیاست پولی بشنود و ترجیح می‌دهد با کارت توطئه آمریکا برای تحریک کردن عواطف ملی گرایانه استفاده کند.
اردوغان روز دوشنبه خطاب به آمریکا گفت: » از یک سو شما در ناتو در کنار ما هستید و از سوی دیگر به دنبال از پشت ضربه زدن به شریک راهبردی خود هستند. آیا چنین کاری قابل قبول است؟ »
ترکیه به دو برابر شدن تعرفه گمرکی واردات فولاد و آلومینیوم که تصمیم آن روز جمعه توسط ترامپ اتخاذ شد اعتراض دارد. این تصمیم در تلافی دستگیری یک کشیش آمریکایی متهم به جاسوسی و فعالیت‌های تروریستی در ترکیه گرفته شد.
آنکارا همچنین به حمایت کاخ سفید از فتح الله گولن واعظ ترک که از بیست سال پیش در آمریکا به سر می‌برد و به گفته اردوغان معمار اصلی کودتای نافرجام سال دوهزار و شانزده است اعتراض دارد. مقامات ترکیه همچنین نمی‌توانند حمایت آمریکا از یگان‌های مدافع خلق کرد در سوریه (شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک) را تحمل کنند.
این چالش دیپلماتیک سرمایه گذاران خارجی را که ترکیه نیز به آن‌ها وابسته است نگران کرده است. آن‌ها پول خود را از بازار ترکیه بیرون کشیده اند که این میزان سقوط ارزش لیر را که پیشتر به دلیل ضعف اقتصادی تضعیف شده بود، تشدید می‌کند.
در این شرایط این سوال مطرح می‌شود که چرا احتمال گسترش این بحران وجود دارد؟ پاسخ این است که اردوغان بیش از آنکه به دنبال آرام کردن اوضاع باشد در وعده‌های خود مبالغه می‌کند. همچنین بانک مرکزی ترکیه با هدف تلاش برای آرام کردن نگرانی های، روز دوشنبه اطمینان داد تمامی نقدینگی مورد نیاز بانک‌ها را تامین خواهد کرد و تدابیر لازم برای تضمین ثبات مالی را اتخاذ خواهد کرد.
اما هجوم جدید اردوغان به آمریکا نمی‌تواند در این زمینه اطمینان بخش باشد. به طور کلی مقامات نظارت مالی منطقه یورو نگرانند که نظام بانکی منطقه یورو با وضعیت پرتلاطم جدید رو به رو شود. یک کارشناس می‌گوید بانک‌های ترکیه که به یورو وام گرفته اند احتمالا در بازپرداخت بدهی خود با مشکل رو به رو خواهند شد. بحران ترکیه می‌تواند ضعف اقتصاد دیگر کشور‌های بزرگ در حال توسعه را هم نشان دهد. بسیاری از ارز‌های نوظهور تحت تاثیر کاهش ارزش لیر ترکیه قرار گرفته اند.
طی یک هفته راند آفریقای جنوبی و روبل روسیه ۸ درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داده اند. رئال برزیل و پزو آرژانتین هم در این زمان به ترتیب ۴ و ۶ درصد ارزش خود را از دست داده اند.
بالاگرفتن تنش‌های تجاری و افزایش نرخ بهره آمریکا هزینه‌های مالی خارجی این کشور را افزایش داده است که حافظ رشد اقتصادی این کشور است. به این ترتیب سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند پول خود را جای دیگری سرمایه گذاری کنند. نتیجه اینکه ارزش واحد‌های پولی سقوط می‌کند، هزینه واردات و در نتیجه تورم افزایش می‌یابد و کابوس یک بحران جدید شکل می‌گیرد.

یاور آمریکا و هماهنگ کننده گروههای مسلح تروریستی در سوریه مرد

به نقل از المیادین، «رامی الدالاتی» هماهنگ کننده گروههای مسلح تروریستی در سوریه بر اثر سکته قلبی جان باخت.

وی که از افراد نزدیک به «محمد الجولانی» سرکرده گروه هیات تحریر الشام بود نقش بارزی در توقف درگیری ها میان جبهه النصره و احرار الشام و پس از آن میان هیات تحریر الشام و جبهه تحریر سوریه داشت.

بنا بر اعلام منابع آگاه، الدالاتی با سرویس های اطلاعاتی آمریکا در ارتباط بوده است.

سازمان ملل: داعش هنوز ۲۰ تا ۳۰ هزار نیرو در سوریه و عراق دارد

گزارش منتشر شده از سوی سازمان ملل متحد که توسط متخصصان این سازمان تدوین شده نشان می‌دهد که گروه تروریستی داعش همچنان حدود ۳۰ هزار نیرو در عراق و سوریه در اختیار دارد و شبکه این گروه در حال گسترش است، همچنانکه گروه القاعده نیز قوی‌تر از قبل برقرار مانده است.

در این گزارش تاکید شده است که علیرغم شکست داعش در سوریه و عراق یک هسته پنهانی از شبه نظامیان این گروه در هر دو کشور سوریه و عراق هنوز باقی مانده است و حامیان قابل توجهی نیز در افغانستان، لیبی، جنوب شرق آسیا و غرب آفریقا دارند.

در این گزارش همچنین آمده است: شبکه القاعده نیز همچنان فعال است و طرفداران و متحدانی قویتر از داعش در برخی مناطق جهان از جمله در سومالی، یمن، جنوب آسیا و منطقه ساحل آفریقا دارد.

در این گزارش که به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شده همچنین آمده است که تعداد اعضای داعش در سوریه وعراق بین ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود که بخش قابل توجهی از آنها را هزاران تروریست خارجی فعال تشکیل میدهند.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که آمریکا و متحدانش یک سال پیش شکست داعش در منطقه را اعلام کرده بودند.

حملات تروریستی به لاذقیه، حماه و حلب/ 5 پهپاد تروریست‌ها سرنگون شد

به نقل از اسپوتنیک، مرکز آشتی روسیه در سوریه اعلام کرد در حملات خمپاره‌ای گروه‌های مسلح به مواضع ارتش سوریه در استان‌های لاذقیه، حماه و شهر حلب، سه نظامی کشته و هشت نفر دیگر زخمی شدند.

این مرکز همچنین فاش کرد پنج پهپاد ارسالی از سوی گروه‌های مسلح به سمت فرودگاه حمیمیم سرنگون شده است.

کوربین: آنچه باید محکوم شود مرگ بیش از 160 فلسطینی در غزه بدست اسرائیلی هاست

رئیس حزب کارگر انگلیس در پاسخ نتانیاهو گفت: آنچه مستحق محکومیت صریح است، کشته شدن بیش از 160 فلسطینی در غزه بدست نیروهای اسرائیلی است.
جرمی کوربین در واکنش به توئیت نتانیاهو که وی را به علت اهدای تاج گل به مقبره عوامل حادثه ورزشگاه مونیخ مستحق محکومیت دانسته بود در حساب توئیتری خود نوشت: ادعای نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل درباره اقدامات و اظهارات من نادرست است. آنچه مستحق محکومیت صریح است، کشته شدن بیش از 160 فلسطینی شامل دهها کودک در غزه بدست نیروهای اسرائیلی در ماه مارس (2012) است.

نبردهای ارتش سرخ کارگران و دهقانان در سال‌های ١۹۲۹- ١۹٣٠ و افغانستان معاصر

rote_army

ولادیسلاو گول‌اویچ

(Vladislav Goulevich)

ا. م. شیری

۲١ مرداد- اسد ١٣۹۷

سیاست افغانستان واشینگتن- تهدید مستقیم ثبات و آرامش کشورهای منطقه

پس از آن که اسلامگرایان ۹۸ درصد از اراضی تحت اشغال خود در عراق و سوریه را از دست دادند، انتقال آنها به افغانستان شروع شد. تشدید فعالیت ««طالبان» و «داعش» (دولت اسلامی، ممنوعه در روسیه) از چند وقت پیش در شمال افغانستان، در ولایات همجوار با جمهوری‌های آسیای میانه اتحاد شوروی سابق مشاهده می‌شود.

رادیو آزادی («رادیو آزادی» با حمایت مالی کنگره آمریکا برنامه‌هایش را پخش می‌کند) در روزهای اخیر گزارشی در خصوص افزایش شمار طرفداران داعش در ولایت بدخشان افغانستان که طولانی‌ترین مرز را با تاجیکستان دارد، پخش نمود. در ولایات کندوز، تخار، فاریاب، بلخ، سرپل، جوزجان و سمنگان تعداد شبه‌نظامیان داعش ١٣- ١۵ هزار نفر برآورد می‌شود.

داده‌های رادیو «آزادی» پس از انتشار گزارش‌های مربوط به احتمال بازنگری راهبرد واشینگتن در افغانستان و کوشش‌ها برای «تقسیم مسئولیت‌ها» در مقابل اوضاع افغانستان با سایر کشورها، از جمله با روسیه منتشر شد. در ماه ژوئن خبر درگیری مسلحانه در مرز افغانستان با ترکمنستان انتشار یافت که در اثر آن ۲۵ نفر نظامی ترکمنستان کشته شد. عشق آباد این اطلاعات را تکذیب نمود، اما این روزها اخباری از درگیری‌ نیروهای مرزی افغانستان و ترکمنستان بطور منظم در رسانه‌های جمعی پخش می‌شود.

بر خلاف طالبان که برای کسب قدرت فقط در افغانستان مبارزه می‌کند، داعش بمنظور ایجاد امارات خراسان متشکل از جمهوری‌های آسیای میانه، سین کیانگ چین، پاکستان و ولایات مسلمان هند می‌جنگد. برای این منظور جلب اقلیت‌های قزاق، تاجیک، ازبک، قرقیز، ترکمن، اویغور به داخل داعش جریان دارد، که شمال افغانستان پایگاه آموزشی آنها خواهد بود.

رویداد شبیه به این در تاریخ رخ داده است. حادثه مشابه در اواخر سال‌های ١۹۲٠ در افغانستان با بازیگران مشابه (اسلامگرایان افراطی)، با حامیان مشابه (البته، آن وقت بجای   آمریکایی‌ها، انگلیسی‌ها بودند)، اتفاق افتاد که مرزها جنوبی اتحاد شوروی را تهدید می‌کرد.

در سال ١۹١۹ امان‌الله خان پادشاه افغانستان استقلال کشور از سلطه انگلیس را اعلام کرد و به انجام یکسری اصلاحات برای نوسازی افغانستان دست زد: قانون اساسی تدوین نمود، به تجارت با اروپا، آسیا شروع کرد، حقوق زنان را توسعه داد. اما در سال ١۹۲١ امان‌الله گامی برداشت، که لندن او را نبخشید،- او پیمان دوستی با مسکو امضاء کرد. روسیه شوروی نقل‌وانتقال آزاد و بدون عوارض کالاهای خریداری شده توسط افغانستان را از حریم خود تأمین نمود و متعهد شد به این کشور کمک‌های مادی و فرهنگی ارائه دهد. کارشناسان نظامی اتحاد شوروی برای آموزش نظامیان افغانی به افغانستان اعزام گردیدند. مسکو هواپیما، توپ، تجهیزات نظامی به ارتش افغانستان تحویل داد. تا جایی که در سال ١۹۲۴ هوانوردان اتحاد شوروی دوش به دوش افغانی‌ها در نبرد برعلیه نیروهای ضد دولتی در خوجارات(١) شرکت کردند.

اصلاحات امان‌الله، اما، موجب نارضایتی‌هایی گردید، و سازمان جاسوسی انگلیس به هر کاری دست یازید تا این نارضایتی‌ها را بزرگنمایی کند و بر ضد روسیه شوروی برگرداند. باندهای اشرار متشکل از فراریان سابق از آسیای میانه به افغانستان راهزنانه به حریم اتحاد شوروی حمله کردند.

در خود افغانستان جنگ همه بر علیه همه راه افتاد، هر روستا دسته‌ مسلح خاص خود را داشت. کابل توانایی نظارت بر اوضاع را نه در مرزها، نه در داخل کشور نداشت و از مسکو تقاضای کمک کرد. با این حال، دولت افغانستان حبیب‌الله سردسته اشرار را که خواستار الغای اصلاحات امان‌الله شده و به «کفار» اعلان جنگ داده بود، دستگیر کرد. نظری مبنی بر این وجود دارد، که حبیب‌الله را جاسوس مشهور انگلیس توماس لورنس عربستان اداره می‌کرد. طارق علینویسنده و مورخ پاکستانی در شرح حال او می‌گوید: «لورنس را به مأموریت مخفی، برای بی‌ثبات کردن رژیم شاه به افغانستان فرستادند. این یک عملیات فوق‌العاده دقیق و سرّی بود».

در پاسخ به این در ١۵ آوریل ١۹۲۹ نخستین رزم‌آوری ارتش سرخ در افغانستان شروع شد. قوای ارتش سرخ با پشتیبانی نیروی هوایی از مرز گذشت و گذرگاه مرزی پاتای گیسار (۲) و شهرهای کلیف، خان آباد و مزار شریف (چهارمین شهر بزرگ افغانستان) را براحتی تصرف کرد. ۵ ماه مه ١۹۲۹ گروه دوم ارتش سرخ وارد افغانستان شد. آن نیز براحتی دهدادی، بلخ، تاش‌کورگان را تحت نظارت خود درآورد و مزار شریف را که گروه اول در آنجا محاصره شده بود، آزاد کرد.

قوای امان‌الله خان که اکتریت آنها را هزاره‌ها (اقلیت شیعه بشدت تحت فشار در افغانستان سنی) تشکیل می‌دادند، از قندهار برای پشتیبانی از نیروهای ارتش سرخ آمدند. اما دسته‌های اشرار نیروهای امان‌الله را در هم کوبیدند و خود او به ایتالیا فرار کرد.

نیروهای اتحاد شوروی پس از کسب یکسری پیروزی‌ها به داخل اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی بازگشتند. ٣٠٠ نفر از ۲۵٠٠ نفر ارتشی به خاطر این عملیات به اعطای نشان ارتش سرخ، بالاترین مدال وقت مفتخر شدند که از اهمیت عملیات و انجام شایسته آن گواهی می‌داد. در پایان پیکار، مسکو تصمیم گرفت مرز با همسایه ناآرام را تحکیم نماید. بویژه این که اطلاعات در مورد ایجاد امارات اسلامی در شمال افغانستان در نزدیکی مرز اتحاد شوروی افشاء شده بود.

برای جلوگیری از اجرای این طرح‌‌ در سال ١۹٣٠ نبرد دوم ارتش سرخ کارگران و دهقان در افغانستان شروع شد. این حمله برق‌آسا بود. اهالی بومی، که در اثر کاربست موازین شرورانه به تنگ آمده بودند، به حمایت از نیروهای شوروی برخاستند. قوای ارتش سرخ پس از انجام وظایف محوله، در هم سرکوبیدن باندهای اشرار و با دادن فقط یک نفر تلفات (هنگام عبور از رودخانه غرق شد) به سرزمین اتحاد شوروی بازگشتند.

امروز آمریکا برنامه دارد با تشدید تشنج در جناح جنوبی کشورهای مستقل مشترک‌المنافع، افغانستان را به آسیای میانه «بچسباند». آمریکایی‌ها در طول ١۷ سال حضور نظامی در افغانستان هیچ کاری برای توسعه تولید در این کشور نکرده‌اند، در عوض، کارهای زیادی در راه تبدیل افغانستان به آزمایشگاه جهانی مواد مخدر زیر نظارت نظامی- سیاسی واشینگتن انجام داده‌اند، که از آنجا مواد مخدر سنگین به آسیای میانه، روسیه و اروپا انتقال می‌یابد. از زمان شروع عملیات «آزادی پایدار» در سال ۲٠٠١ نولید خشخاش در افغانستان ۴٠ برابر افزایش یافته است.

سیاست افغانستان واشینگتن ثبات و آرامش کشورهای منطقه را تهدید می‌کند.

ــــــــــــــــــــــــــــ

١ و ۲- از صحت نام محل یا منطقه خوجارات و پاتای گیسار مطمئن نیستم. در نقشه پیدا نکردم. اگر چنانچه اشتباهی رخ داده، پوزش می‌خواهم. مترجم

استعفای وزیر نروژی پس از نقض قوانین امنیتی در سفر به ایران

به نقل از رویترز، «پر سندبرگ» وزیر ماهیگیری و شیلات نروژ که ماه گذشته به ایران سفر کرده بود، ضمن اذعان به نقض پروتکل‌های امنیتی، از این سمت استعفا کرده است.

بر اساس این گزارش، سندبرگ در جریان سفر به ایران تلفن همراهی را که با آن امور دولتی را انجام می‌داده، به همراه داشته است. ارنا سولبرگ نخست وزیر نروژ تصمیم گرفته است تا سندبرگ را به علت نقض قوانین سفر و پروتکل‌های امنیتی دولت برکنار کند.

پس از انتشار خبرهای مربوط به سندبرگ، میزان محبوبیت کابینه ائتلافی محافظه کاران و حزب پیشرفت و لیبرال‌های نروژ با کاهش روبرو شده است.

نخست وزیر نروژ به سندبرگ دستور داده است تا تلفن همراهش را برای بررسی‌های امنیتی به پلیس تحویل دهد. نخست وزیر نروژ از سوی احزاب مخالف در پارلمان نیز با انتقاداتی روبرو شده است. احزاب مخالف، صلاحیت دولت را در مسائل امنیت ملی زیر سئوال برده‌اند.

سندبرگ پیش از این سفر به ایران نخست وزیر را در جریان تصمیم خود قرار نداده بود. نروژ بزرگترین تولید کننده ماهی سالمون در جهان به شمار می‌رود. مواد غذایی دریایی دومین صادرات بزرگ نروژ پس از نفت و گاز به شمار می‌رود.

چين تسليم فشارهاي آمريکا عليه ايران نمي شود

رئیس فدراسیون صنعت نفت و فرآورده های شیمیایی چین گفته است این کشور قصد ندارد تسلیم فشارهای آمریکا برای اعمال تحریم های یکجانبه واشنگتن ضد تهران شود.
خبرگزاری یونایتدپرس در مطلبی به قلم دنیل جی گرائبر به نقل از آندری یو، رئیس فدراسیون صنعت نفت و فرآورده های شیمیایی چین نوشت، شرکت های چینی تسلیم فشارهای آمریکا نشده اند و پکن اهمیتی به تحریم های آمریکا ضد ایران نمی دهد.
چین که اکنون درگیر اختلاف تجاری با آمریکاست، هیچ نشانه ای مبنی بر عقب نشینی در برابر فشارهای آمریکا از خود نشان نداده است.
روز دوشنبه به نقل از رئیس فدراسیون صنعت نفت و فرآورده های شیمیایی چین گفته شد که ایران یکی از بزرگترین شرکای تجاری چین است و پکن به واردات نفت از آن کشور ادامه خواهد داد. وی گفت، عرصه های مربوط به نفت، گاز و تجارت نباید بیش از این تحت نفوذ آمریکا باشد.
شرکت ملی نفت چین در گذشته اعلام کرده است در صورتی که سایر شرکت ها به دلیل تحریم های آمریکا مجبور به ترک بخش انرژی ایران شوند، این شرکت آماده است جایگزین آنها شود.
روز دوشنبه یک مقام شرکت ملی نفت ایران گفت، شرکت ملی نفت چین هنوز جایگزین شرکت فرانسوی توتال در میدان گازی پارس جنوبی نشده است.
شرکت توتال یک هفته پس از خروج ترامپ از برجام اعلام کرد اگر معافیت های لازم را از مقامات آمریکا، فرانسه و اتحادیه اروپا دریافت نکند، پیش از ماه نوامبر از ایران خارج خواهد شد.
اتحادیه اروپا قوانین مسدود کننده را برای حفاظت از شرکت هایی که با ایران همکاری می کنند به اجرا گذاشته است اگرچه ترامپ گفته است هر شرکتی که با جمهوری اسلامی همکاری کند از بازار آمریکا محروم می شود.

توافق با چین برای استفاده از ارزهای دو کشور در تجارت نیز می تواند موجب تسهیل ترتیبات مالی برای دو طرف شود.

پنج کشور حاشیه دریای خزر چه چیزی امضا کردند؟

سران کشورهای ساحلی دریای خزر در نشست قزاقستان کنوانسیون رژیم حقوقی این دریا را امضا کردند که مذاکرات مربوط به آن از سال 1996 و چند سال پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی آغاز شده بود.

با گذشت بیش از دو دهه از آغاز این مذاکرات دشوار، در حال حاضر مواضع متفاوت و دور از هم 5 کشور ساحلی خزر در خصوص برخی موضوعات به هم نزدیک شده است. تقریباً می‌شود گفت که 85 تا 90 درصد مباحث ذیل کنوانسیون حقوقی امضا و نهایی شد، اما همچنان 10 تا 15 درصد شامل موضوعات کلیدی باقی مانده است که انتظار نمی‌رود فعلاً درباره آن توافقی حاصل شود.

ایران و 4 کشور حاشیه دریای خزر تقریباً دو سال پیش به این نتیجه رسیدند که مسائل اختلافی یا پرانتزهای باقیمانده را از کنوانسیون استثنا کنند تا بتوانند ابتدا توافقی در مورد کنوانسیون به امضا برسانند.

این کنوانسیون توسط حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، نورسلطان نظربایف رئیس‌جمهور قزاقستان الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان و قربانقلی بردی محمدوف رئیس‌جمهور ترکمنستان امضا شد.

آن چه در اجلاس قزاقستان امضا شد شامل پروتکل همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم در دریای خزر، پروتکل همکاری در زمینه مبارزه با جرایم سازمان یافته در این دریا، موافقتنامه بین دولت‌های کشورهای ساحلی دریای خزر در مورد همکاری‌های اقتصادی، حمل و نقل، پیشگیری از حوادث در این دریا و پروتکل همکاری و تعامل نهادهای مرزبانی کشورهای ساحلی بود که سران کشورهای حاشیه خزر آن را امضا کردند.

مواضع سران کشورهای حاشیه دریای خزر در جریان امضای کنوانسیون

همزمان با امضای کنوانسیون حقوقی دریای خزر، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در سخنان خود در این نشست ابراز داشت: به رغم امضای این کنوانسیون، هنوز موضوعات مهمی مربوط به دریای خزر حل و فصل نشده باقی مانده است.

رئیس‌جمهور ایران همچنین در سخنان خود گفت: طبق این کنوانسیون، حضور نیروهای مسلح خارجی در دریای خزر ممنوع می‌شود و کشورهای ساحلی نمی‌توانند قلمرو خود را برای اقدام علیه کشورهای ساحلی دیگر در اختیار دیگران قرار دهند.

همچنین نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان و میزبان «پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر»، همزمان با امضای این کنوانسیون گفت که رسیدن به اجماع درباره وضعیت دریای خزر دشوار و زمانبر بود. او تأکید کرد که گفت‌وگوها درباره رژیم حقوقی این دریا ٢٠ سال طول کشید و مستلزم تلاش‌های مهم کشورهای حاشیه این دریا بود.

رئیس جمهوری روسیه نیز در اجلاس سران پنج کشور ساحلی خزر، خواستار برگزاری همایش اقتصادی میان آنها شد و گفت: برگزاری همایش اقتصادی خزر فرصت مناسبی برای تحکیم مناسبات پنج کشور حاشیه دریای خزر است.
پوتین در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت حل و فصل کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر اظهار داشت: تعیین وضعیت حقوقی دریای خزر شرایط را برای توسعه همکاری های نزدیک فراهم می کند.

رئیس جمهوری روسیه ادامه داد: کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر می تواند مسائل مربوط به تقسیم بندی و عدم حضور قدرت های خارجی را در این دریا تنظیم کند و مهم است که مسائل مربوط به تقسیم بندی دریا، نظام کشتیرانی و ماهیگیری و رعایت اصول همکاری نظامی-سیاسی کشورهای ساحلی تنظیم و استفاده صلح آمیز از این پهنه آبی تضمین شود.

پوتین همچنین گفت که با دیدگاه همتایان خود مبنی بر اهمیت تاریخی پنجمین اجلاس خزر موافقم چرا که سند کنوانسیون که در طول بیش از 20 سال آماده شده، حق انحصاری و مسئولیت کشورها برای سرنوشت دریای خزر را تثبیت و اصولی را برای استفاده جمعی از این پهنه آبی تعیین می کند.

مفاد کنوانسیون 

بر اساس پیش‌نویس این کنوانسیون که نسخه‌ای از آن در رسانه‌ها منتشر شده، خزر «دریای صلح و دوستی» خوانده می‌شود؛ حل تمام مسایل مربوط به این «دریا» برعهدهٔ کشورهای ساحلی‌ست و کشورهای ثالث حق مداخله و حضور نظامی در این حوزه را ندارند؛ کشورهای ساحلی برای حاکمیت ملی و تمامیت ارضی یکدیگر احترام قائل‌اند و متعهدند به امنیت یکدیگر لطمه وارد نکنند.

ماده ۱۴ پیش‌نویس به کشورهای ساحلی اجازه می‌دهد بدون جلب رضایت همهٔ پنج‌ کشور و صرفاً بر اساس توافق‌های دوجانبه یا چندجانبه خطوط لوله انتقال نفت و گاز احداث کنند.

این توفق مهم همچنین در کنار کنوانسیون اخیر به محیط زیست و رژیم حقوقی خزر ارتباط دارد. پروتکل EIA دلالت بر این دارد که اگر یکی از 5 کشور ساحلی در پی آن بود تا پروژه‌ای را در داخل خزر یا خشکی نزدیک به خزر اجرا کند (مثلاً احداث پالایشگاه، ایجاد خط لوله)، حتماً باید کشورهای دیگر را در ارزیابی و تصمیم‌گیری مشارکت دهد، با این حال این موضوع بسیار کلی و سربسته عنوان شده است.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران هم پس از امضای این کنوانسیون در بیانیه‌ای تکمیلی به شفاف سازی در خصوص جرئيات این سند و همچنین وضعیت آینده منطقه پرداخت.

در بخشی از این بیانیه در خصوص کنوانسیون رژیم حقوقی خزر، آمده است:

جمهوری اسلامی ایران مقررات و مفاد مربوطه قرارداد ۱۹۲۱ میان ایران و جمهوری سوسیالیست فدراتیو روسیه و هم چنین قرارداد ۱۹۴۰ بازرگانی و دریانوردی میان ایران و اتحاد جماهیر شوروی را یادآوری و خاطرنشان می‌کند.

در کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، محدوده بستر و زیربستر تعیین نشده است؛ این کار می‌بایست متعاقبا و طی توافق میان طرف‌های ذیربط انجام شود.

بند سوم از بخش مربوط به تعریف خطوط مبداء مستقیم در ماده یک کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر به وضعیت ساحل جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر اشاره دارد و هدف از نگارش این بند، مدنظر قرار دادن و توجه به وضعیت ویژه ایران بوده است. به علاوه، همان‌گونه که در کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر تصریح شده است، روش تعیین (ترسیم) خطوط مبداء مستقیم بایستی در یک موافقتنامه جداگانه میان همه طرف‌های ذیربطِ کنوانسیون معین گردد.

بند سوم همچنین اشعار می‌دارد: چنانچه شکل ساحل یک کشور ساحلی، آن کشور را در تعیین آب‌های داخلی‌اش آشکارا در وضعیت نامساعدی قرار دهد؛ این وضعیت هنگام اعمال روش فوق {روش تعیین خطوط مبداء مستقیم که بعدا طی موافقتنامه‌ای معین می‌گردد} مدنظر قرار خواهد گرفت تا رضایت تمامی طرف‌ها جلب گردد.

کدام موضوعات در کنوانسیون خزر امضا نشد؟

از جمله موارد مهم تعیین تکلیف‌نشده و حل‌نشده در کنوانسیون حقوقی دریای خزر، موضوعات مربوط به «تحدید حدود» و «تعیین خطوط مبدأ» است و مسایلی که به آینده موکول شده از جمله استفاده از بستر دریا و منابع زیرین آن، از مهم‌ترین مسایل مربوط به دریای خزر است که کشورهای ساحلی آن در این باره هنوز اتفاق نظر ندارند.

 تقریباً مباحث مربوط به همین 10 تا 15 درصد است که بحث داغ این روزها شده است و آن سؤال معروف «سهم هر کشور از دریای خزر چند درصد است؟» را دربرمی‌گیرد. با موکول کردن دو بحث تحدید حدود و تعیین خطوط مبدأ به آینده، فعلاً نمی توان سخن از درصد و میزان سهم به‌میان آورد. بین این دو موضوع مسئله تحدید حدود موضوع بسیار دشوار و سختی محسوب می‌شود، و فعلاً نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی را درباره حل و تفاهم در این خصوص در بازه زمانی مشخصی در کوتاه، میان یا بلندمدت کرد و یا از آن سخن راند. اما بحث مربوط به تعیین خطوط مبدأ، بحث به‌نسبت راحت‌تری از تحدید حدود تلقی می‌شود و احتمال آن می‌رود که در آینده مذاکرات برای تعیین تکلیف آن پیگیری شود.

انتقاد کارشناسی به کنوانسیون

 علاوه بر آن که عدم تعیین تکلیف حدود مرزی دریای خزر به عنوان 15 درصد مسائل باقی مانده در مورد این دریا که البته حیاتی‌ترین و مهمترین موضوعات را نیز شامل می‎‌شود، در کنوانسیون مذکور به مذاکرات آتی موکول شده است، همچنین یکی دیگر از موضوعاتی که کشورها در کنوانسیون حقوقی خزر به آن توجه کمتری کردند بحث محیط‌ زیست است.

به طور کلی در این کنوانسیون فقط 4 بار به کلمه محیط‌زیست اشاره شده که فقط 1 مورد آن از یک موضوع اجرایی صحبت شده است و در آن 46 بار کلمه کشتی آورده شده است.

در همین رابطه در بند 14 ماده کنوانسیون آمده است: طرف‌ها می‌توانند نسبت به تعبیه خطوط لوله سراسری زیردریایی بر روی بستر دریای خزر اقدام کنند، مشروط برآنکه پروژه‌های آنها با استانداردهای زیست‌محیطی و الزامات مندرج در موافقتنامه‌های بین‌المللی که طرف‌ها عضو آن هستند از جمله کنوانسیون چارچوب حفاظت از محیط‌زیست دریایی دریای خزر و پروتکل‌های مربوطه آن مطابقت داشته باشد.

همچنین در ماده 15 کنوانسیون حقوقی آمده است: طرف‌ها باید مشترکا یا به صورت انفرادی به منظور حفاظت از تنوع زیستی، حمایت، احیاء و مدیریت پایدار و بخردانه منابع زنده دریای خزر و جلوگیری از کاهش و کنترل آلودگی این دریا اقدام کنند.

بیشتر قسمت‌های زیست‌محیطی کنوانسیون مربوط به بحث آلودگی آن است که به توافقات محیط زیستی سال‌های قبل ارجاع داده شده است، هرچند تا کنون توافقات قبلی برای حل بحران محیط زیستی خزر کارساز نبوده است.

در واقع بزرگ‌ترین دریاچه جهان سالیان سال است که در حال آلوده شدن توسط کشورهای اطراف است. به‌طورکلی مقصد نهایی همه آلاینده‌ها و فاضلاب‌های بیشتر شهرهای مجاور خزر، سواحل همین دریاست و از سوی دیگر  بهره‌برداری‌های نفتی کشورها هم آلوده‌تر شدن خزر را تشدید کرده است.

اما خزر چند سال است که با مشکل جدید دیگری هم روبرو شده؛ کاهش تراز خزر.

بر اساس تحقیقی که تابستان سال گذشته (2017) در مجله جغرافیایی در آمریکا منتشر شد سطح آب دریای خزر از ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۵ به سرعت کاهش پیدا کرده و در همین رابطه تحقیق چند ماه پیش مجله نیچر نشان داد که یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار بر این روند  برداشت آب از رودخانه‌های متصل به دریاچه خزر به خصوص رودخانه ولگا روسیه است.

در این تحقیق همچنین نوشته شده است:‌ «ما بر اساس اطلاعات مختلفی که داشتیم اثبات کردیم که میزان کاهش آب دریای خزر ارتباط زیادی با برداشت آب از رودخانه‌های تأمین‌کننده آب آن وجود دارد، درست مانند همان شرایطی که سرنوشت دریاچه آرال روسیه را رقم زدند.»

میزان آب رودخانه ولگای روسیه که تأمین‌کننده ۸۰درصد آب خزر است چیزی در حدود ۶۰درصد کاهش یافته است. این در حالی است که سهم تبخیر در این رابطه فقط ۱۸درصد است، یعنی می‌توانیم بگوییم به‌نوعی تأثیر عوامل انسانی در بحران به وجود آمده در خزر ۳برابر تغییراقلیم است.

با وجود همه این مسائل در کنوانسیون حقوقی خزر هیچ اشاره‌ای به بحث آب‌های ورودی به دریای خزر نشده و شاید این موضوع بخش مبهم رژیم حقوقی خزر باشد.

پیشینه مذاکرات در مورد خزر

از سال 1991 با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تعداد کشورهای حاشیه دریای خزر به طور ناگهانی از 2 کشور به 5 کشور رسیدند و این باعث شد تا بر سر مسائل مختلف مربوط به صنعت انرژی، کشتی‌رانی و در پایان محیط‌زیست؛ کشورهای ایران، آذربایجان، ترکمنستان، روسیه و قزاقستان به مشکل برخورد کنند.

همه این مشکلات به خصوص اصلی‌ترین مسئله که بحث مالکیت ذخایر نفتی و گازی بود باعث شد تا از سال 1993 این 5 کشور بر سر رژیم حقوقی دریای خزر با هم مذاکره کنند. اما در 25 ساله گذشته به دلایل مختلف هیچ کدام از این 5 کشور به توافقی نرسیدند تا اینکه سرانجام بخش‌های زیادی از این توافق روز گذشته در قزاقستان به امضا رسید.

اهمیت کنوانسیون خزر چیست؟

بسیاری از کارشناسان گفته‌اند که امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، به کاهش تنش‌های درازمدت در این منطقه کمک خواهد کرد.

در واقع کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر مثل قانون اساسی کشورها می‌باشد، یعنی سندی جامع و چارچوبی است که بر اساس آن حقوق و تعهدات کشورهای ساحلی مشخص می‌گردد. البته باید اذعان کرد که امضای این کنوانسیون، پایان همه مذاکرات و اقدامات در خزر نیست و در واقع نقطه عطف و آغازین برای اجرای تفاهمات، نظارت بر اجرا و همچنین شروع مذاکرات به منظور امضای موافقتنامه‌های جدید و ضروری است.

بعد دیگر اهمیت دریای خزر، صرف‌نظر از مسائل زیست‌محیطی، کشتیرانی و شیلات، در منابع انرژی موجود در این دریاست.  ذخائر نفت در این دریا به پنجاه میلیارد بشکه می‌رسد و ذخائر گاز طبیعی نیز نزدیک به سیصد هزار میلیارد مترمکعب است. بر اساس کرملین اعلام کرد، توافق امضا شده موجب نگهداشتن بخش اعظم این دریا به عنوان منطقه مشترک میان ۵ کشور ساحلی خواهد بود و آنها می‌توانند منابع دریایی و زیردریایی آن را استخراج کنند.

Alwaght

سخنرانی صریح و تند آیت الله خامنه ای علیه مسئولان دولتی و آمریکا

*آحاد مردم مشکلات معیشتی امروز را احساس می‌کنند. یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند و این گرانی مواد غذایی و مسکن و… روی مردم فشار می‌آورد.
کاهش ارزش پول ملی از مشکلات کنونی اقتصاد کشور است.
وقتی قیمت ریال این‌جور پایین می‌آید، آن کارمند روزمزد است که برایش چیزی نمی‌ماند.
کارشناسان اقتصادی و بسیاری از مسئولین بر این مسئله متفقند که عامل این مسئله خارجی نیست، درونی است. نه اینکه تحریم‌ها اثر نداشته باشد اما عمده‌ی تأثیر مربوط به عملکردهاست. اگر عملکردها بهتر و باتدبیرتر و بهنگام‌تر و قوی‌تر باشد، تحریم‌ها اثر زیادی نمی‌گذارد و می‌شود ایستاد.
مثلاً در همین قضیه‌ی ارز و سکه بر اثر برخی بی‌تدبیری‌ها و بی‌توجهی‌ها ارز کشور رفت دست کسانی که از آن سوءاستفاده کردند. این مشکل، مربوط به نحوه‌ی مدیریت و سیاست‌گذاری اجرایی است. وقتی ارز و سکه را به‌صورت غلط توزیع می‌کنند، این توزیع دو طرف دارد: یکی که آن را می‌گیرد و یکی که آن را می‌دهد. ما همه‌اش داریم دنبال آن کسی می‌گردیم که می‌گیرد، درحالی‌که تقصیر عمده متوجه کسی است که آن را داد؛ نمی‌گوییم خیانت، اما خطای بزرگی کرده است.
* نامه‌ی اخیر رئیس قوه‌ی قضائیه، یک گام مهم مثبتی برای مقابله با فساد و مفسد اقتصادی است. مفسد باید مجازات شود.
وقتی با فساد و مفسد مقابله صورت گیرد، جیغ‌ودادهایی بلند می‌شود. من چندین سال پیش نامه نوشتم به سران سه قوه و نوشتم که فساد یک اژدهای هفت‌سر است که باید به‌طور کامل با آن مقابله شود. این را بدانید بناست با مفسد بدون هیچ ملاحظه‌ای برخورد قاطع صورت گیرد.
(شعار حاضران: مفسد اقتصادی اعدام باید گردد)
اجازه بدهید، شما مگر دادگاهید؟ فضاسازی نکنید، بعضی‌ها ممکن است اعدامی باشند و بعضی ممکن است حبسی باشند. بنده نوشته‌ام مقابله باید عادلانه و بادقت انجام شود.
بنده از قدیم با فساد و مفسدین مبارزه می‌کردم و الان هم عقیده‌ام همین است.
اما بعضی افراطی حرف می‌زنند و می‌گویند همه فاسدند و از تعبیر فساد سیستمی استفاده میکنند؛ این‌جوری نیست. درست است فساد کمش هم زیاد است. اما افراط و تفریط در همه‌ی زمینه‌ها غلط است.
دستگاه‌های نظارتی با قدرت و چشم باز باید در میدان باشند؛ هم مجلس، هم قوه‌ی قضائیه، هم آحاد مردم مؤمن باید احساس وظیفه کنند و نقش ایفا کنند. راه‌های فساد را باید بست. در همین قضیه‌ی ارز و سکه، اگر مقابله با فساد بود، راه فساد بسته می‌شد.

* آمریکا، حال هم پیشنهاد مذاکره داده؛ اینکه مسئله‌ی جدیدی نیست، از اول انقلاب بوده است.
چرا مذاکره نمی‌کنیم؟
آمریکایی‌ها فرمول مذاکراتی‌شان این است:.
چون آمریکایی‌ها متکی هستند به قدرت و پول، مذاکره را داد و ستد می‌دانند.
آمریکا وقتی با یک طرفی می‌خواهد مذاکره کند، اهداف اصلی را مشخص می‌کند و از این اهداف یک قدم هم عقب نمی‌نشیند.
آن‌ها از طرف مقابلِ مذاکره مطالبه‌ی امتیاز نقد می‌کنند و اگرچنانچه طرف مقابل از دادن امتیاز امتناع کند، هیاهو و جنجال می‌کنند تا کم بیاورد.
خود آمریکا در مقابل آنچه نقد می‌گیرد، چیز نقدی نمی‌دهد؛ فقط وعده‌ی قرص و محکم می‌دهد و با وعده، دلِ طرف مقابل را خوش می‌کند.
مرحله‌ی آخر هم وقتی کار از کار گذشت و نقد‌ها را گرفت، زیر همین وعده‌ها می‌زند.
این روش مذاکره‌ی آمریکایی است. حالا با این دولت متقلب باید مذاکره کرد؟
برجام نمونه‌ی واضح همین مسئله بود. تازه بنده خیلی سخت‌گیری می‌کردم. البته خطوط قرمزی هم که مشخص کردیم رعایت نشد.
جمهوری اسلامی هر وقت به آن اقتداری برسد که فشار و هوچی‌گری آمریکا رویش تأثیری نگذارد، می‌تواند با آمریکا مذاکره کند. امروز چنین چیزی نیست؛ بنابراین امام مذاکره با آمریکا را ممنوع کرد و من هم ممنوع می‌کنم.

* آمریکا در ادبیاتش در نیم‌سال اخیر وقیح‌تر و بی ادب‌تر شده. قبلاً هم در حرفشان ادب دیپلماتیک را کمتر رعایت می‌کردند، اما اخیراً در مواجهه با همه‌ی کشور‌ها بی‌ادب‌تر شده‌اند.
نمونه‌اش اینکه در هفته‌ی گذشته سعودی‌ها دو جنایت انجام دادند: حمله به بیمارستان و حمله به ۴۰-۵۰ کودک بی‌گناه. بچه‌ی ۸-۹ساله در خانه دارید؟ این مصیبت چقدر بزرگ است. دل آدم می‌لرزد.
خب وجدان دنیا تکان خورد، اما آمریکا چه کرد؟ به‌جای اینکه این جنایت را محکوم کند گفت: ما با سعودی‌ها رابطه‌ی استراتژیک داریم. این بی‌حیایی نیست؟ همین کاری که رئیس‌جمهور آمریکا کرد که ۲-۳هزار بچه را از مادرهایشان، چون مهاجر بودند جدا کرد و در قفس گذاشت؛ این جنایت در تاریخ سابقه دارد؟
آمریکایی‌ها اخیراً درباره‌ی ما هم بی‌شرمانه حرف می‌زنند. غیر از تحریم دو چیز دیگر را مطرح می‌کنند: یکی مسئله‌ی جنگ و یکی مذاکره. شبح جنگ را مطرح می‌کنند تا ترسو‌ها را بترسانند.
در مسئله‌ی مذاکره هم یک بازی پیش‌پاافتاده می‌کنند. یکی می‌گوید مذاکره با پیش‌شرط یکی می‌گوید مذاکره بدون پیش‌شرط.
دو کلمه در این باره به مردم بگویم: «جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد.»
این خلاصه‌ی حرف بود که همه‌ی مردم ایران بدانند.

بیش از هزار نیروی امنیتی افغان در اسارت طالبان هستند

بیش از یک هزار نیروی امنیتی افغان در اسارت طالبان هستند.
رسانه‌های جمعی افغانستان به نقل از منابع امنیتی اعلام کردند: هم اکنون یکهزار سرباز و افسر افغانستان نزد طالبان هستند.
اسرای امنیتی زیر شکنجه قرار ندارند و وضع جسمی آن‌ها عادی ارزیابی شده است.
طالبان گفته اند در صورتی که نزدیکان اسرای امنیتی تضمین دهند که دیگر این نیرو‌ها به صفوف ارتش و پلیس باز نمی‌گردند، طالبان آن‌ها را آزاد خواهد کرد.
شمار زیادی از این نیرو‌ها پس از جنگ طالبان با داعش و زمانی که شبه نظامیان طالبان آن‌ها را محاصره کرده بودند به اسارت درآمدند.
ژنرال «محمد عوض» افسر بازنشسته افغانستان نیز شمار اسرای نیرو‌های امنیتی افغان نزد طالبان را نزدیک به یکهزار نفر برآورد کرده است.

در سنگرود زمان ایستاده/هیچ ردی از پنج هزار کارگر معدن باقی نمانده‌است

ایلنا: این گزارش، مروری ست بر آنچه در البرز غربی رخ داد؛ از زلزله و آوار آغاز و به تعطیلی ختم شد. معدنی که روزی روزگاری، پنج هزار کارگر داشت، حالا فقط دالان‌های سوت و کورِ زیرزمینی‌ست.

روی بلندی که بایستی، همه روستاها زیر پایت هستند؛ زن‌ها، مردها، بچه‌ها، مراتع سرسبز؛ دشت‌های فراخ در دامنه‌های البرز غربی. اینجا چند ده روستای کوچک و بزرگ در منطقه «فاراب عمارلو» به صف شده‌ و ایستاده‌اند اما اینجا زمان هم ایستاده‌است….

«چنانچه موضوع تعطیلی معدن زغال سنگ به حقیقت بپیوندد بالغ بر ۳۲۰ کارگر بیکار خواهند شد و براین اساس اگر میانگین افراد خانواده هر کدام از این کارگران را چهار نفر در نظر بگیریم مشکلات معیشتی گریبان‌گیر نزدیک به یک‌هزار و ۵۰۰ نفر از اهالی این بخش خواهد شد. تنها امیدمان به جلسه آتی مجمع فوق‌العاده هیات واگذاری به بخش خصوصی» است که قرار است روز شنبه (۲۶ مهر ماه) برگزار شود»

اینها حرف‌هایی‌ست که سالها پیش زده شد؛ حرف‌هایی که جدی گرفته نشد؛ معدن سنگرود به بهانه اقتصادی نبودن تعطیل شد؛ مردانِ سیه‌چرده‌ی معدنکار آواره شدند و سکوت سنگرود را فراگرفت. همان حرف‌هایی‌ که اوایل مهر ماه ۱۳۹۳، «مرتضی نیک‌پور» رئیس شورای اسلامی کار معدن سنگرود درباره عواقب تعطیلی این معدن خطاب به تمام مسئولان وقت گفت؛ اما افسوس که جدی گرفته نشد و این شد که حالا احساس می‌کنی در سنگرود در منطقه فاراب عمارلو، زمان به راستی ایستاده است؛ عقربه‌ها از جایشان جُم نمی‌خورند…..

محلی‌ها از آن روزهای رونق خاطرات خوبی دارند؛ مردم عکس‌های رنگ و رفته اما روشنِ آن روزها را هم دارند؛ از آن روزها هرچه مانده، نگه داشته‌اند؛ از روزهایی که معدن سر پا بود و چراغ روستاها روشن؛ از روزهایی که هنوز سر و کله‌ی پیمانکاران ریز و درشت به این واحد معدنی باز نشده بود و هرکس به دنبال «سهم خود» از روزی بندگان خدا نبود؛ البرز غربی را تکه تکه نکرده بودند؛ مردمانش هم برقرار بودند…

42

معدن البرز غربی که کار می‌کرد و تُن تُن بار ذغال‌سنگ که بیرون می‌آمد؛ زندگی مردم هم روی غلتک خوشبختی افتاده بود و به خوبی پیش می‌رفت. پای صحبت محلی‌ها که بنشینی قصه های شیرینی از آن روزهای روشن روایت می‌کنند؛ از روزگارانی که زنگ تعطیلی معدن که به صدا درمی‌آمد، بوی چای ذغالی در روستاها می‌پیچید. مردان با صورت‌های سیاه از دوده‌ی ذغال سنگ به خانه بازمی‌گشتند و زن‌ها بساط چای عصر را تیار می‌کردند؛ روی نیمکت‌ها و مخده‌ها کنار مردها می‌نشستند و دل به دل‌شان می‌دادند. قصه‌ها از زیر زمین روایت می‌شد؛ حدیثِ کار و کار و خستگی؛ حدیث یک لقمه «نان حلالی» که نگذاشتند برقرار بماند؛ حلال‌ترین نانی که یک مرد می‌تواند برای خانواده‌اش بیاورد…..

نان حلال از گلوی مردم سنگرود و روستای اطراف، مردم جیرنده و فارابِ رودبار پایین نرفت یعنی نگذاشتند که پایین برود؛ آواره کردند این مردم را؛ کوچاندنشان؛ آموزش و پرورش مدرسه‌هایش را جمع کرد؛ مسجد المهدی در معدن سنگرود، درها را بست و نانِ حلالِ «سنگرود» آجر شد.

سال ۹۵ گزارش تلخی در روزنامه‌ها منتشر شد از مدرسه‌ای که در منطقه سنگرود فقط یک دانش‌آموز دارد؛ این مدرسه نیز بعدها چراغش خاموش شد. ‌

39

پای درد دل محلی‌ها می‌نشینم؛ آنها که آن روزهای خوب را خوب به خاطر دارند:

«باورتان می‌شود دهه شصت نزدیک به پنج هزار نفر در همین معدن سنگرود کار می‌کردند؟ آنقدر وسیع بود این معدن که چندین سرویس حمل و نقل داشت؛ کارگران را از شهرها و روستاهای اطراف می‌آوردند اینجا؛ در دهه شصت، سنگرود یکی از قطب‌های معدنی ایران بود؛ مایه افتخار منطقه بود؛ مجموعه‌ی معدن، باشگاه ورزشی داشت؛ سینما داشت؛ تئاتر داشت…..»

دهه شصت، دوران رونق و شکوفایی سنگرود بود؛ یکی از فعال‌ترین واحدهای معدنی کشور با مدیریت دولتی یکپارچه و کارگرانی که از شرایط شغلی‌شان راضی‌اند، تصویری کلی از فضای آن روزهاست؛ تصویری که چندان دیر نمی‌پاید؛ از آخرین سال دهه شصت، باران مصیبت فروبارید؛ دهه هفتاد، اوجِ بدبیاری‌ها بود.

معدن سنگرود در زلزله ۳۱ خرداد سال ۶۹ طعم تلخ خرابی‌ها را چشید؛ آوار بر سر کارگران و خانواده‌هایشان فرو ریخت؛ اما این پایان کارِ مصیبت نبود؛ شش سال بعد حادثه تلخ انفجار معدن از راه رسید؛ در این حادثه ۲۰ نفر از کارگرانی که برای کسب یک لقمه نان حلال به دل معدن رفته بودند، جان خود را از دست دادند و عده بسیاری نیز دچار جراحات سنگین شدند. در این حادثه فرزندان بسیاری به سوگ پدرهایشان نشستند و بر در و دیوار بسیاری از خانه‌های منطقه، پارچه‌های سیاه آویزان شد.

اما اینها همه پیش درآمد بود؛ مصیبت واقعی آهسته آهسته از راه رسید؛ واگذاری به بخش خصوصی؛ دست به دست چرخیدن؛ هجوم پیمانکاران و شرکت‌های تامین نیرو یا همان دلالان انسان و در نهایت انحلال و تعطیلی؛ شرکتی که روزگار ۵۰۰۰ کارگر داشت، در اواخر کار در سال ۹۳، بیش از سیصد نفر در آن شاغل نبودند.

معدن سنگرود در دولت خاتمی به بخش خصوصی واگذار شد که در واگذاری این واحد به بخش خصوصی دقت کافی صورت نگرفت. درنهایت معدن به شرکتی واگذار شد که توانایی مالی نداشت و از بدو واگذاری با رکود مواجه و از همین نقطه سراشیب حضیض آغاز شد تا در نهایت در مهر ماه ۹۳، حکم نهایی صادر شد: معدن سنگرود صرفه اقتصادی ندارد و باید تعطیل شود. کارگران دوندگی بسیار کردند؛ چه پیش از تعطیلی و چه بعد از آن؛ بارها تجمع اعتراضی برگزار کردند؛ بارها با لباس کار و دستان سیه‌اندود به تهران آمدند و حق خود را طلب کردند، بارها و بارها نامه‌نگاری کردند؛ دست به دامان مسئولان شدند و اما هرگز به هیچ جا نرسیدند؛ در نهایت برخی بازنشسته شدند، برخی کوچ کردند و برخی نیز بیکار ماندند.

بعد سال‌ها باز هم به سراغ «مرتضی نیک‌پور» می‌روم؛ رئیس شورای اسلامی کارگران معدن سنگرود که سالها پیش از این، هشدار داده بود معیشت این جمعیت عظیم مردم را به خطر نیاندازید. او که خودش همراه بخشی از کارگران بیکارشده سنگرود به معدن ذغال‌سنگ طبس منتقل شده، در ارتباط با سرنوشت کارگران سنگرود می‌گوید: حدود ۱۷۰ نفر از کارگران سنگرود با بیمه بیکاری بازنشست شدند؛ ۱۰۹ نفر هم به واحدهای دیگر منتقل شدند؛ ۵۰ نفر طبس رفتند؛ ۲۶ به اصفهان و ۴۰ نفر هم به مازندران منتقل شدند. همه پراکنده و آواره شدند.

نیک‌پور به عواقب این تعطیلی می‌پردازد: معدن سنگرود قطب صنعتی منطقه رودبار بود؛ کل شهرستان و پنج منطقه‌ی ‌آن، عمارلو، فاراب، نوده و خورگام، رحمت آباد و رستم‌آباد را پوشش می‌داد. از همه این مناطق در سنگرود کارگر داشتیم. معدن سنگرود که تعطیل شد، انگار رودبار تعطیل شد. از سال ۹۳ مهاجرت‌ها شروع شد؛ مردم از منطقه رفتند…

40

او به دلایل تعطیلی این واحد معدنی می‌پردازد: نمی‌دانیم کی با کی معامله کرد که بدبختی‌اش نصیب کارگران شد؛ نماینده وقت مجلس پی کار را گرفت و در مجلس ثابت کرد که توجیه اقتصادی ندارد! در نهایت با هم زدند و بستند و معدن را از پا انداختند. گفتند کیفیت ذغال‌سنگش خوب نیست و توجیه اقتصادی ندارد و تعطیلش کردند. من همان زمان به عنوان نماینده کارگران کلی پیگیری کردم؛ حتی پیش وزیر صنعت و معدن وقت رفتم؛ از همه آنها پرسیدم که چرا می‌خواهید این واحد قدیمی را تعطیل کنید؛ به همه‌ی آنها هشدار دادم که این کار را نکنید اما دریغ از یک پاسخ روشن……

نیک‌پور به گذشته‌های روشن نقب می‌زند: دهه شصت، معدن سنگرود ۴۸۰۰ کارگر داشت؛ ۸۵ تا اتوبوس کارگران را به خانه‌هایشان می‌برد؛ الان خودم در معدن طبس کار می‌کنم؛ همه مدیران ارشد اینجا زمانی در سنگرود کار کرده‌اند و تجربه اندوخته‌اند. اما آن روزهای خوب خیلی زود سپری شد؛ حتی اگر حوادث غیرمترقبه (زلزله و آوار و سیل) را کنار بگذاریم؛ بازهم این معدن افت می‌کرد؛ سیاست‌های غلط، این معدن را خورد کرد، کوچک کرد و داد دست پیمانکار…..

او ادامه می‌دهد: معدن سنگرود که تعطیل شد، زندگی خوابید. آموزش و پرورش هم مدارسش را از منطقه سنگرود و دور و بر جمع کرد؛ این را باید در کتاب رکوردهای گینس بنویسند: تنها مسجدی که در مملکت ما تعطیل شد، مسجد المهدی معدن سنگرود است؛ فقط در همین سه، چهار سال اخیر، حدود ۲۸۰ خانواده از منطقه جیرنده و عمارلو کوچ کردند…..

38

اینکه چرا تصمیم گرفتند معدن را تعطیل کنند، سوالی‌ست که باید مسئولانِ وقت پاسخگوی آن باشند؛ در برابر مردم عمارلو، فاراب، جیرنده و سنگرود بایستند و به آن پاسخ بدهند. باید بگویند چگونه صرفه‌ی اقتصادی را محاسبه کردند که به این نتیجه رسیدند معدن سنگرود به‌صرفه نیست؟! به‌صرفه برای چه کسی؟ برای مردمی که از همین معدن «نان» می‌خوردند یا برای پیمانکاران و آنها که نتوانسته بودند در زد و بندها «سهم قابل ملاحظه‌ای» به دست بیاورند؟!

لطفی (بخشدار فعلی منطقه عمارلو) نیز معتقد است؛ به‌صرفه نبودن فقط یک «ترفند» بود؛ گفتند رگه‌های ذغال سنگِ آن خوب و باکیفیت نیست؛ اینها همه ترفند بود. می‌خواستند این معدن قدیمی را تعطیل کنند که کردند.

او در ادامه به امکان احیای این واحد معدنی که این روزها قوت گرفته، می‌پردازد: به دنبال این هستیم که هرجور شده دوباره این واحد معدنی را احیا کنیم؛ با راه‌اندازی مجدد این معدن، زندگی مردم محلی دوباره سامان می‌گیرد؛ در حال حاضر سرمایه‌گذار و پیمانکار هم پیدا شده؛ انگار روی مبلغ کارشناسی برای واگذاری به مشکل برخورده‌اند.

وی معتقد است که قیمت‌هایی که سازمان صنعت و معدن اعلام می‌کند بالاست و از آنجا که تجهیزات و نیروهای معدن به جاهای دیگر منتقل شده، چندان برای خریدار به‌صرفه نیست. او ادامه می‌دهد: با این وجود، قیمتِ پایین برای واگذاری نیز صحیح نیست؛ چون معدن، منابع ملی‌ست و نباید با «رانت» واگذار شود.

وعده‌ی راه‌اندازی کی قرار است جامه‌ی عمل بپوشد؛ لطفی در پاسخ می‌گوید: تا حالا حرف زیاد زده‌اند، یک بار گفتند بعد از عید راه می‌اندازیم؛ بعد آمدند گفتند تا پایان ماه رمضان؛ تا حالا که هیچ اتفاقی نیفتاده؛ فقط وعده و وعید…! می‌گویند نامه‌ی واگذاری پیش رئیس صنعت، معدن و تجارت استان است، اما چه زمانی این کار واقعاً انجام می‌شود، الله اعلم!

بخشدار عمارلو اما امیدوار است؛ امیدوار به آینده‌ای که با نام معدن سنگرود گره خورده: امیدواریم این پروژه به انجام برسد؛ امیدواریم چراغ معدن باز هم روشن شود؛ خیلی رویاپردازی نمی‌کنم؛ نمی‌گویم معدن به دوران اوج و ۵۰۰۰ نفر کارگرى آن زمان ها برگردد؛ حداقل در فاز اول با ۳۰۰-۴۰۰ کارگر شروع به کار کند؛ همین هم خیلی عالی‌ست.

او در پایان می‌گوید: این روزها ذغال‌سنگ بازار خوبی دارد؛ فروش ذغال به‌صرفه است؛ خوب فروش می‌رود؛ دلیلی ندارد که نخواهند اشتباهات را جبران کنند و این معدن را راه بیاندازند….

این امیدواری‌ها را کنار بگذاریم؛ اینها بماند برای بعد…..

فکرش را بکنید که در این سال‌ها چه بر سر سنگرود آمد؟ مردهایی که از خانه رفتند؛ خانه‌هایی که چراغ‌هایشان خاموش شد و چراغ‌هایی که کنج پستوها خاک خوردند؛ هنوز هم که روی بلندی، روی ستیغ‌های البرز غربی می‌ایستی، روستاها زیرپایت هستند؛ اما خوابیده، به اغما فرورفته؛ نالان و محتضر؛ انگار گرد مرگ همه جا پاشیده‌اند؛ سنگرود دیگر آن سنگرود سابق نیست؛ همه جا خاموش است؛ همه چیز در جای خود میخکوب شده‌است….

گزارش: نسرین هزاره مقدم

هند علاقه‌ای به برنامه آمریکا برای مقابله با طرح «کمربند و جاده» ندارد

به نقل از اسپوتنيک؛ هند تصمیم گرفته است در ابتکار استرالیا، آمریکا و ژاپن برای سرمایه گذاری مشترک در طرح های زیرساختی به منزله مقابله با طرح ژئوپلیتیک جهانی چین موسوم به «کمربند و جاده» عضویت پیدا نکند.
تحلیلگران روس و چینی به سوال های این خبرگزاری در این باره پاسخ دادند.
آندری کارنیف، معاون مدیر موسسه کشورهای آسیایی و آفریقایی روسیه به اسپوتنیک گفت: جديدترین اظهارات نارندرا مودی، نخست وزیر هند نشان می دهد که رویکردهای دهلی نو درباره روابط بین الملل به طور اساسی با رویکردهای غرب متفاوت و بیشتر به موضع روسیه نزدیک است که غرب در سال های اخیر به حق با این موضع روسیه بحران هایی را تجربه کرده است.
این تحلیل گر روس همچنین گفت: هر چند که در زمان شکل گیری گفتگوی امنیتی چهار جانبه، راهکار متحد کننده چهار قدرت اقیانوس هند و اقیانوس آرام شامل استرالیا، آمریکا، هند و ژاپن بر طرح های اقتصادی مشترک پیش بینی نشده و بلکه بیشتر بر همکاری در زمینه امنیتی تاکید شده بود که رفتارهای اخیر هند شاهدی بر اختلافات این کشور با استرالیا، آمریکا و ژاپن درباره مسائل کلیدی منطقه ای است.

ممنوع الخروجی بیش از 100 نفر از افراد صاحب سمت

محسنی‌ اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه ایران گفت، برای مقابله با این سودجویان در هفته های گذشته در قوه قضائیه چند بازپرس ویژه اختصاص پیدا کرد و دادستان تهران با نظارت مستمر شبانه روزی پیگیر رسیدگی به این پرونده هاست.

وی افزود: این در حالی است که دادستان کل کشور برای هماهنگی همه دادسراها تلاش می‌کند و پرونده ها حسب تشخیص به تهران احاله می‌شود.

اژه‌ای تصریح کرد: تاکنون 67 مجرم دستگیر شده اند و از تعدادی تحقیق شده و با قرار تامین آزاد هستند این در حالی است که بیش از 100 نفر از افراد صاحب سمت ممنوع الخروج شده اند و برای 25 پرونده و 26 نفر کیفرخواست صادر شده است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: از طریق نخبگان و عموم مردم عزیز ما انتظار به حقی مطرح شده که قوه پرونده ها را سریع بررسی کند و ما هم ناگزیر بودیم برای سرعت و دقتی که اگر انتظار مردم هم نبود سریع تر پرونده ها را به نتیجه برسانیم و ناگزیر بودیم استجازه ای از مقام معظم رهبری برای این سرعت و دقت داشته باشیم.

وی تصریح کرد: بلافاصله نشستی با حضور رییس قوه برگزار شد تا 6 شعبه دادگاه با 3 قاضی حداقل دارای 20 سال سابقه قضایی تشکیل شود. ان شاءالله هرچه زودتر این 6 شعبه کار خود را آغاز کنند و اگر نیاز بود افزایش پیدا خواهد کرد.

گروه های حقوق بشر خواستار لنگر گرفتن یک کشتی حامل 140 آواره در اروپا شدند

نقل از خبرگزاری رویترز گزارش داد؛ گروه های حقوق بشر روز یکشنبه از دولت های اتحادیه اروپا خواستند به یک کشتی خیریه بگویند برای تخلیه بیش از 140 مهاجر نجات یافته در دریای مدیترانه در کدام بندر لنگر بیندازد.
این کشتی موسوم به آکواریوس که شرکت خیریه آلمانی-فرانسوی اس او اس مدیترانه و گروه پزشکان بدون مرز آن را اداره می کنند هفته گذشته در دو عملیات جداگانه در نزدیکی ساحل لیبی 141 نفر را نجات داد.
این کشتی روز یکشنبه و زمانی که گارد ساحلی لیبی بازگشت آن را برای بازداشت 10 مهاجر درخواست کرد، عازم اروپا شد.
نیک رومانیوک هماهنگ کننده کشتی آلمانی-فرانسوی گفت آن چه بیش از همه اهمیت دارد این است که این نجات یافتگان بدون تاخیر به یک محل ایمن آورده شوند جایی که نیازهای اصلی آنها برآورده شود و از اذیت و آزار در امان باشند.
کشتی آکواریوس از اوایل سال 2018 در مدیترانه مرکزی کار می کند و می گوید تا همین تابستان به بیش از 29 هزار نفر که بسیاری از آنها مهاجران آفریقایی بوده اند کمک کرده و آنها را بدون هیچ حادثه ای به ایتالیا آورده است.

ماریا زاخاروا: غربی ها باید بمباران های یوگسلاوی را پاسخگو باشند

به نقل از اسپوتنیک، ­ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز یکشنبه از غرب خواست درباره بمباران های یوگسلاوی سابق پاسخگو باشد.
زاخاروا در سفری به بلگراد، پایتخت صربستان، گفت غربی ها که ردپای توسل به سلاح های شیمیایی را در سوریه جستجو می کنند و نگران اوضاع بشری در منطقه هستند، هنوز به عواقب بمباران های صربستان به دست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، پاسخ نداده اند.
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در جریان دیداری از پایتخت صربستان گفت کشورهای غربی به جای جستجوی آثار حملات شیمیایی در سوریه که ادعا می کنند دولت دمشق مرتکب شده است، بهتر است به عواقب بمباران های یوگسلاوی سابق پاسخگو باشند.
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در دیدار با ایویکا داچیچ، معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه صربستان گفت «ما به ویژه اکنون شاهد اظهاراتی را هستیم اغلب کشورهای غربی درباره سوریه بیان می کنند. آنها نگران آنچه در سوریه می گذرد هستند، نمونه هایی از توسل به سلاح های شیمیایی را به دست دولت سوریه جستجو می کنند».
زاخاروا افزود «این بسیار عالی است که آنها تا این اندازه درباره اوضاع بشری در خاورمیانه نگران هستند، اما پیامدهای بشری در اروپا نیز وجود دارد و اگر غربی ها از آنها صحبت کنند، باید در مرحله نخست آنچه را که در قاره اروپا مرتکب شده اند، حل و فصل کنند و پاسخگوی اقدامات خود باشند».

روسیه: آمریکا با خلع سلاح شیمیایی مشکل دارد

به نقل از اسپوتنيک،‌ وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه که در ارتباط با پرونده سرگئی اسکریپال جاسوس سابق روسیه وضع شده است، یادآور شد سازمان بین المللی منع سلاح های شیمیایی برچیدن زرادخانه سلاح های شیمیایی روسیه را تایید کرده است. این در حالی است که واشنگتن هنوز این روند را به پایان نرسانده است.
وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد روسیه سه سال است برچیدن زرادخانه سلاح های شیمیایی خود را به پایان رسانده و سازمان بین المللی منع سلاح های شیمیایی نیز آن را تایید کرده است. در عوض، شیوه ای که این روند در آمریکا به پیش می رود، سوال هایی را برای مسکو مطرح می کند.
سرگئی لاوروف اعلام کرد: ما سه سال پیش در چارچوب سازمان بین المللی منع سلاح های شیمیایی به این مرحله رسیده ایم، همه بازرسی های قابل تصور، پایان خلع سلاح شیمیایی را در روسیه تایید کرده اند.
وزیر امور خارجه روسیه افزود: آمریکا نیز تقریبا باید در مهلتی برابر با ما به این مرحله می رسید. آنها بار دیگر درخواست کرده اند تا آغاز سال 2020 این مرحله را به تعویق اندازند و در واقع، بهتر است گفته شود این آمریکایی ها هستند که با خلع سلاح شیمیایی مشکل دارند.
وزارت امور خارجه آمریکا هشتم اوت با طرح ادعای استفاده از عامل اعصاب در سالیسبری علیه اسکریپال، بسته ای از مجازات ها را علیه روسیه وضع کرد که قرار است تا پایان ماه این مجازات ها اجرا شوند.

ادعاي آمریکا درباره نقش روسيه در حوادث شارلوتزویل بي اساس است

سفارت روسیه در آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ادعا‌های مطرح شده مبنی بر دخالت مسکو در حوادث خشونت آمیز سال گذشته در شارلوتزویل آمریکا را محکوم کرد.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک از مسکو، در بیانیه سفارت روسیه در آمریکا آمده است ادعا‌های مطرح شده از سوی برخی از سیاستمداران آمریکایی مبنی بر این که روسیه در درگیری‌های خشونت آمیز سال گذشته در شهر شارلوتزویل نقش داشته است، همانند دیگر ادعا‌ها درباره دخالت مسکو در امور داخلی آمریکا بی پایه و اساس است و مسکو آن‌ها را رد می‌کند.
سناتور جمهوریخواه تام گرت دیروز در گفتگو با شبکه سی ان ان ادعا کرده بود اخیرا در یک جلسه استماع با شرکت کریستوفر ورای رئیس اف بی آی مطلع شده است که روسیه در دامن زدن به ناآرامی‌ها و آنچه سال گذشته در شارلوتزویل روی داد نقش داشته است.
در بیانیه سفارت روسیه در آمریکا در واکنش به این ادعا‌ها آمده است: سئوال اینجاست که چرا دست کم یک سند و مدرک در اثبات این ادعا‌ها ارائه نشده است. زیرا هیچ دلیلی و مدرکی در اثبات آن‌ها وجود ندارد و همچنین هیچ مدرکی وجود ندارد که از اثبات دیگر ادعا‌های مقامات آمریکایی در باب دخالت روسیه در امور داخلی آمریکا حمایت کند و ما همواره توجه دولت آمریکا و افکار عمومی این کشور را به این واقعیت جلب می‌کنیم.
این بیانیه می‌افزاید جای تعجبی نيست اگر مقامات آمریکایی در رویداد‌های آینده همزمان با فرارسیدن سالگرد حوادث شارلوتزویل، باز هم از «ردپای روسیه» در ناآرامی‌های آینده حرف بزنند.
سفارت روسیه در آمریکا تاکید کرد: انداختن تقصیر و بار مسئولیت بر شانه‌های دیگران، از تلاش برای حل مشکلات داخلی که نشان می‌دهد تنش‌های نژادی در آمریکا هنوز هم با گذشت بیش از ۱۵۰ سال از ممنوعیت رسمی برده داری در این کشور پایان نیافته، راحت‌ترین کار ممکن است.

درگذشت سمیر امین متفکر بزرگ مارکسیست

سنیر امین متفکر برجسته مارکسیست دیروز در پاریس در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

سمیر امین – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سمیر امین (زادهٔ ۳ سپتامبر ۱۹۳۱ در قاهره – درگذشتهٔ ۱۲ اوت ۲۰۱۸) اقتصاددان مصری و از نظریه پردازان مشهور توسعه به ویژه در حوزه آفریقا بود که در داکار پایتخت سنگال زندگی می‌کرد.
زادروز ۳ سپتامبر ۱۹۳۱
زادگاه قاهره، مصر
تاریخ مرگ ۱۲ اوت ۲۰۱۸
تحصیلات دکترای اقتصاد از دانشگاه سوربن پاریس
اطلاعات سیاسی
سمت رئیس سازمان آفریقایی توسعه و برنامه‌ریزی اقتصادی
فعالیت‌ها استاد اقتصاد در دانشگاه‌های داکار و پاریس

غنا اجرای برنامه‌های صندوق بین‌المللی پول را متوقف می‌کند

به نقل از پایگاه گاناما، نانا آکوفو آدو، رئیس جمهور غنا در سخنانی اعلام کرده که کشورش بدنبال تقویت اقتصادی و رشد تجاری است تا بتواند از بازگشت دوباره برنامه تجویزی صندوق بین‌المللی پول جلوگیری کند.

رئیس جمهور غنا که در یک کلیسا سخن می‌گفت ضمن انتقاد از برنامه صندوق بین‌ المللی پول افزود تا پایان سال تلاش دارد به اجرای برنامه‌های صندوق بین‌المللی پول در کشورش پایان دهد و از مردم انتظار دارد بدنبال حل مشکلات با تکیه بر نیروی داخلی باشند.

غنا که دومین اقتصاد منطقه غرب آفریقا به شمار می آید، در سپتامبر ۲۰۱۵وامی سه ساله به ارزش یک میلیارد دلار و در ازای اصلاحات اقتصادی را برای ثبات بخشیدن به پول رایج و کاستن از کسری بودجه از صندوق بین المللی پول دریافت کرد، اما به نظر می‌رسد برنامه‌های اقتصادی صندوق بین‌المللی پول برای اقتصاد غنا کارساز نبوده است و حال رهبران سیاسی در این کشور بدنبال پایان دادن به این برنامه‎ها می‌باشند.

جبهه مردمی خلق برای آزادی فلسطین نشست اواسط این ماه شورای مرکزی را تحریم می کند

به نقل از راي اليوم، جبهه مردمی خلق برای آزادی فلسطین با اشاره به اینکه نظام سیاسی فلسطین شبیه به یک حکومت تک حزبی شده است،گفت: نشست اواسط این ماه شورای مرکزی را تحریم خواهد کرد.
«عمر شحاده» یکی از سران جبهه مردمی خلق برای آزادی فلسطین گفت: تصمیماتی که اخیرا مبنی بر اعمال تسلط گروهی و فردی در موسسات سازمان آزادیبخش فلسطین اتخاذ شده است خطرات زیادی برای آرمان فلسطین به دنبال دارد.
وی افزود: چسبیدن محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به منصب رئیس صندوق ملی فلسطین با نظام اساسی سازمان آزادیبخش فلسطین تعارض دارد.
شحاده خاطر نشان کرد: این اقدام پافشاری محمود عباس را برای در اختیار گرفتن قوه مقننه، مجریه و قضائیه نشان می دهد زیرا وی به شکل غیر قانونی مسئولیت صندوق ملی فلسطین را به اختیارات خود افزود و اکنون خودش را مسئول مالی این سازمان می داند.
شحاده با اشاره به اینکه نظام سیاسی فلسطین شبیه به یک حکومت تک حزبی شده است، گفت: جبهه مردمی خلق برای آزادی فلسطین نشست اواسط این ماه شورای مرکزی را تحریم خواهد کرد و فایده ای در برگزاری این نشست نمی بیند زیرا برگزاری این نشست سازمان آزادیبخش فلسطین را بیشتر تضعیف می کند و همچنین اساسنامه های سازمانی،حقوقی و قانون اساسی این سازمان را زیر پا می گذارد.
وی افزود: به جای برگزاری نشست شورای مرکزی باید دعوت به برگزاری چارچوب یکسانی برای رهبری سازمان آزادیبخش فلسطین کرد که از توافق آشتی و برگزاری گفتگوی ملی فراگیر میان گروه های فلسطینی منشعب شده باشد.
عمر شحاده در ادامه این مطلب افزود: برگزاری نشست شورای مرکزی، شورای ملی یا کمیته اجرایی هیچ ارزشی ندارد و تصمیماتی که در این نشست ها گرفته می شود باید به سطل زباله انداخت زیرا هیچ کدام از آنها اجرایی نمی شود.

جنگ در شهر غزنی افغانستان شدت یافت/ ۱۱۳ کشته و ۱۴۲ زخمی تا کنون

خبرگزاری‌فرانسه لحظاتی پیش در خبری فوری از تشدید درگیری ها در شهر غزنی واقع در افغانستان خبر داد.

بر اساس اعلام خبرگزاری‌فرانسه، این در حالیست که دولت افغانستان در سومین روز جنگ در این شهر اعلام کرده است در نبرد شدید میان ارتش و نیروهای نظامی این کشور با طالبان دست برتر را دارد.

هر دو طرف جنگ یعنی طالبان و نیروهای دولت افغانستان اعلام کرده‌ اند که تلفات سنگینی به طرف مقابل وارد کرده‌ و مناطقی از شهر را تحت کنتر خود درآورده اند.

اگرچه تا کنون آمار دقیق تلفات مشخص نیست، اما برخی منابع اعلام کردند که از ۳ روز پیش تا کنون ۱۱۳ نفر کشته و ۱۴۲ نفر زخمی شده‌اند.

این درحالیست که از تعداد کشته شدگان و زخمی های طالبان در این درگیری خبری در دست نیست.

محمد رادمنش سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به خبرنگاران اعلام کرد که دولت در عملیاتی هماهنگ با نیروهای کماندو، هوایی، پلیس، امنیت ملی و نیروهای زمینی توانسته است طالبان را از غزنی بیرون و کنترل کامل شهر را به‌دست گیرد.

از سوی دیگر نصرت رحیمی معاون وزارت کشور افغانستان در تازه‌ترین نشست خبری خود در بعد از ظهر دیروز اعلام کرد که عملیات پاکسازی شهر غزنی شروع شده، هرچند در برخی نقاط شهر همچنان صدای تیراندازی شنیده می‌شود.

درگیری‌ها در غزنی یکی از سهمگین‌ترین نبردها میان نیروهای دولتی و طالبان به شمار می‌رود.

از بامداد جمعه در پی پیشروی بی‌سابقه طالبان در ۱۷ سال اخیر، این نیروها وارد شهر غزنی شدند و بخش‌هایی از این شهر را در دست گرفتند و از عصر روز جمعه، تمامی ارتباطات مخابراتی این ولایت قطع شد، اگرچه ارتباطات در غزنی در حال حاضر به شرایط عادی بازگشته است.

داعشی‌ها در منطقه‌ای ۲۵۰ کیلومتر مربعی محاصره شده‌اند

به نقل از اسپوتنیک، منابع سوری اعلام کردند: ارتش سوریه به پیشروی خود در صحرای السویدا ادامه داد و بر مناطق جدیدی که شامل تپه های راهبردی است مسلط شد.

بر اساس این گزارش؛ ارتش سوریه طی ساعات گذشته منطقه قبر الشیخ حسین واقع در حدفاصل استانهای السویدا و حومه دمشق در عمق البادیه را به کنترل خود درآورد و مواضع خود را در آن استحکام بخشید.

منابع سوری اعلام کردند که نیروهای ارتش سوریه در محور رضیمه شرقی یک ستون داعش که در خودری حامل مهمات نیز در آن بود را منهدم کند که بر اثر آن شماری از تفکیری ها کشته شدند.

نیروهای عملیات کننده در محور رامی و شبکی نیز موفق به آزادسازی تپه منط الحصان که تپه ای راهبردی است، شدند و همچنین تپه های الضبع و الریاحه را پس از غلبه بر داعشی ها به کنترل خود در آوردند.

منابع سوری گزارش داد که مساحت کوچکی شامل ۲۵۰ کیلومتر مربع در کنترل داعشی هاست که تکفیری ها در آن تحت محاصره هستند و پس از آن صحراهای السویدا و حومه دمشق به طور کامل از لوث داعش آزاد خواهد شد.

این منابع بیان کردند: نیروهای خنثی کننده مین و مواد منفجره ارتش سوریه در حال پاکسازی مناطق آزاد شده در عمق بادیه السویدا از مین ها و مواد منفجره کار گذاشته شده از سوی داعش هستند.

نیروهای ارتش سوریه طی روزهای گذشته موفق به آزادسازی خربه الامباشی، الهیبریه، الشهریه، رسوم مروش، زریبیه، واید الرملیان، وادی شجره، زمله ناصر، النهیان و تل علم شده اند. همچنین بر سد الزلف، قلعه قدیمی، تپه های قنطره، سح النعامه و ارض الکراع مسلط شده اند.

افشای طرح‌های اسرائیل برای ترور رهبران حماس

روزنامه هاآرتص گزارش داد ارتش اسرائیل و سازمان اطلاعات عمومی(شاباک) طرح‌هایی را برای اجرای عملیات ترور رهبران ارشد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) در نوار غزه آماده کرده است.

بر اساس این گزارش، اسرائیل طی ماه‌های اخیر برای کشتن رهبران بلندپایه جنبش حماس خود را آماده کرده است و این سناریو جایگزین تهاجم نظامی به نوار غزه قلمداد می‌شود.

این رسانه در عین حال هشدار داد ارزیابی‌‌های اسرائیل به نگرانی و ترس این رژیم از پیامدهای سیاست ترورها اشاره می‌کند مبنی بر اینکه سیاست ترور‌ها منجر به واکنش شدید جنبش حماس و در نهایت به جنگ منجر شود.

این روزنامه نوشت طرح‌های ترور رهبران حماس به مراحل پیشرفته رسیده است، ولی همچنان به آمادگی‌های بیشتری نیاز دارد.

خبر دیگر اینکه بر اساس گزارش حقوق بشری جنبش جهانی دفاع از کودکان، نظامیان اسرائیل از ابتدای سال جاری میلادی، 37 کودک فلسطینی را به ضرب گلوله خود به شهادت رسانده‌‌اند که از این تعداد 31 شهید مربوط به غزه و 6 شهید مربوط به کرانه باختری بوده است.

مادورو پیشنهاد همکاری اف.بی.آی را پذیرفت

به نقل از خبرگزاری فرانسه، نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد پیشنهاد کمک پلیس فدرال آمریکا (اف.بی.آی) را برای تحقیق درباره حمله 4 اوت درکاراکاس ، می پذیرد. نیکلاس مادور در مراسمی در برابر فرماندهان ارشد ارتش ونزوئلا گفت:« اگر دولت آمریکا پیشنهاد خود را برای همکاری اف.بی.آی در زمینه تحقیق درباره ارتباط ایالت فلوریدا با نقشه این حمله تصویب کند، آمدن ماموران اف.بی.آی را (به ونزوئلا) را می پذیرد».
رئیس جمهور ونزوئلا می گوید ایالت فلوریدا پناهگاه گروههایی تروریستی است که حمله 4 اوت با دو پهپاد حامل مواد انفجاری در کاراکاس را هنگام سخنرانی او در برابر نظامیان سازماندهی کرده بودند. خورخه آرازا، وزیر امور خارجه ونزوئلا، روز چهارشنبه گفت جیمز استوری کاردار آمریکا در کاراکاس با ابراز نگرانی درباره این حمله، بر تمایل دولتش برای همکاری در این زمینه تاکید کرده است.
رئیس جمهور سوسیالست ونزوئلا که واشنگتن را بارها به توطئه برای سرنگونی اش متهم کرده است از دونالد ترامپ پرسیده است از گروههای تروریستی حمایت می کند یا عدالت.

سازمان ملل: دو میلیون نفر در افغانستان نیازمند کمک فوری هستند

 «توبی لانزر» معاون نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان هشدار داد در صورتی که مسئولان افغان و جامعه بین المللی به زودی برای تامین مواد غذایی افراد نیازمند اقدام نکنند، افغانستان در زمستان آینده ممکن است با فاجعه رو به رو شود.

وی افزود: در چند ماه اخیر بیش از چهارصد و شصت هزار نفر از کمک های غذایی و اولیه سازمان ملل بهره مند شده اند اما 75 درصد نیازمندان هنوز کمکی دریافت نکرده اند. کاهش شدید برف و باران در بیشتر مناطق افغانستان باعث شده است این کشور با بدترین خشکسالی روبرو شود و زندگی میلیون‌ها کشاورز به خطر افتد. از سوی دیگر کمبود مواد غذایی نیز مردم افغانستان را تهدید می کند.
اقتصاد افغانستان بر کشاورزی استوار است و گزارش سازمان ملل نشان می‌دهد نزدیک به 15 میلیون نفر از مردم در 20 استان این کشور از خشکسالی آسیب دیده اند. وزیر امور اضطراری افغانستان چندی پیش شمار نیازمندان به مواد غذایی در این کشور را حدود سه میلیون نفر اعلام کرده بود.

لاوروف اتهامات آمریکا در مسمومیت اسکریپال را بی معنی خواند

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزیر امور خارجه روسیه اتهامات آمریکا علیه مسکو در مورد مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس دوجانبه روس در انگلیس را بی معنی خواند.
سرگئی لاوروف امروز یکشنبه در پاسخ به سؤال خبرنگاران، اتهامات وزارت خارجه آمریکا در خصوص ادعای دست داشتن مسکو در مسموم کردن یک جاسوس دوجانبه را بی معنی و بی اساس خواند و گفت: من فکر می کنم هر کسی حتی در حد بسیار کم با پرونده به اصطلاح اسکریپال آشنا باشد، پوچ و بی معنی بودن بیانیه ای را که در سند رسمی وزارت امور خارجه ارائه شده است درک می کند. بیانیه ای که در آن آمریکا گفته است روسیه مقصر حادثه سالزبری انگلیس است.
وزارت خارجه آمریکا چند روز پیش با متهم کردن روسیه به مسمومیت اسکریپال جاسوس دوجانبه روس و دخترش با سلاح شیمیایی در شهر سالزبری انگلیس، تحریم های جدیدی علیه مسکو اعمال کرد.
گفتنی است سرگئی اسکریپال مامور سابق اطلاعاتی روسیه و جاسوس دوجانبه که در انگلیس زندگی می ‌کرد، همراه با دخترش در جنوب این کشور دچار مسمومیت با گاز اعصاب شد و هر دو در بیمارستان بستری شدند. مقامات انگلیس مسکو را مسئول این حادثه می دانند و مقامات روسیه بارها آن را تکذیب کرده اند. این اقدام باعث افزایش تنش بین انگلیس و روسیه شده است.

پوشیدن برقع در افغانستان ممنوع شد

به نقل از آریانا نیوز، «حسینه صافی» وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان حکم ممنوع کردن پوشیدن برقع در این کشور را صادر نمود.

وی افزود که تروریست ها از چنین پوششی استفاده می کنند و پلیس افغانستان حق دارد به کسانی که برقع  پوشیده، شک کند و آنها را مورد بازرسی قرار دهد.

گفتنی است که برخی منابع در کاخ ریاست جمهوری افغانستان که خواستند نامشان افشا نشود، اعلام کردند که «رولا غنی» بانوی نخست افغانستان نیز با این اقدام وزیر اطلاعات و فرهنگ این کشور موافقت کرد و اعلام کرد که باید زنان افغانستان را برای انتخاب پوشش خود آزاد گذاشت.

کوربین: لندن باید به حمایت از سعودی‌ها در یمن پایان دهد

«جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر انگلیس که مخالف دولت محافظه کار این کشور نیز به شمار می رود، در پیامی توئیتری و در واکنش به جنایت اخیر سعودی ها در حمله به اتوبوس حامل کودکان یمنی در صعده نوشت: این تازه‌ ترین جنایت در جنگ تحت هدایت سعودی‌ ها در یمن است؛ جنگی که انگلستان از آن پشتیبانی و حمایت تسلیحاتی می‌ کند.

رهبر حزب کارگر انگلیس ادامه داد: حمایت انگلیس از این درگیری و بحران انسانی ناشی از آن باید پایان یابد.

این در حالی است که حمله وحشیانه ائتلاف سعودی به یک اتوبوس حامل کودکان دانش آموز در استان صعده و شهادت و زخمی شدن ده ها تن در جریان آنها خشم و نفرت جهانیان را برانگیخته است.

ترامپیسم: خطر واقعی دونالد ترامپ – اریک درایتسر – سامان

trump_col_56

ترامپیسم: خطر واقعی دونالد ترامپ

اریک درایتسر ترجمه: سامان

از همان لحظات اولی که ترامپ به ریاست جمهوری انتخاب شد، وحشت بزرگی داشتم. وحشتی که هیچکس در رسانههای وابسته چیزی راجع به آن نمینویسد. چرا که از لحاظ رتبه بندی آن بسیار بد است. وحشتی است که در رسانههای رقیب و بدیل تاکنون بسیار کم درباره آن توضیح داده شده، و یا حتی مورد نظر قرار میگیرد. و آن خطری است که آینده ما را تعقیب و تهدید میکند.

من از آن میترسم که….

بقیه در اینجا

واشنگتن درصدد توقف کمک۲۰۰ میلیون دلاری به تشکیلات خودگردان فلسطین

مجله آمریکایی «فارین پالیسی» فاش کرد که کاخ سفید درنظر دارد ۲۰۰ میلیون دلار کمک به تشکیلات خودگردان فلسطین را متوقف کند که این به معنی قطع بخش عمده کمک‌ها به نوار غزه به ویژه در سایه تشدید بحران‌های انسانی در این باریکه است.

به گفته این مجله، این مبلغ تقریبا برابر با کل کمک‌های بشردوستانه مستقیم آمریکا به فلسطینیان است.

آمریکا علاوه بر کمک مستقیم به فلسطینیان، به تامین بودجه آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی آنروا نیز کمک می‌کرد اما دولت دونالد ترامپ بیش از نیمی از این کمک‌ها را نیز قطع کرد.

فارین پالیسی تاکید کرد که مایک پومپئو وزیر خارجه و جرد کوشنر داماد و مشاور دونالد ترامپ هفته گذشته تصمیم کاهش کمک مالی به فلسطینیان را اتخاذ کرده‌اند.

کوشنر امیدوار است که این فشارها در نهایت فلسطینیان را وادار به پذیرش طرح صلح آمریکا موسوم به معامله قرن کند.

راه اندازی کمپین تبدیل دلار و طلا به لیر در ترکیه

به نقل از سی ان ان ترک، پس از اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که طی چند روز گذشته به جنگ اقتصادی آمریکا علیه ترکیه اشاره کرده و از مردم خواسته بود تا دلارها و طلاهای خود را از خانه‌های خود بیرون آورده و به لیر تبدیل کنند، کمپینی در این خصوص در آنکارا به راه افتاده است.

انجمن آنکارایی‌‌ها (AHİD) اعلام کرد که از فراخوان اردوغان برای این موضوع حمایت می‌کند.

هیلمی یامان و اعضای انجمن با شعار «صاحب کشورت شو- دلار و طلایت را تبدیل(به لیر) کن» بخشی از طلا و دلار خود را به ارزش 300 هزار لیر تبدیل کردند.

تنش‌های سیاسی چند روز گذشته بین ترکیه و آمریکا به سطح بالایی رسیده تا جاییکه هیئت ترک اعضامی به واشنگتن پس از شنیدن شرایط طرف آمریکایی، بدون دستاوردی به کشورش بازگشت و ارزش لیر در برابر دلار نیز تا 20 درصد سقوط کرد.

همین عوامل باعث شده تا اردوغان طی چند موضع گیری و سخنرانی با اشاره به اینکه ترکیه در یک جنگ اقتصادی به سر می‌برد و بازنده نخواهد شد، از مردم کشورش خواست تا دلار و طلای خود را تبدیل به لیر کنند.

قطع شریان ارتباطی میان داعش و پایگاه آمریکایی التنف

ارتش سوریه علاوه بر آزادسازی بخش های دیگری از صحرای سویدا در حال قطع کردن ارتباط میان تروریست های داعش و پایگاه آمریکایی التنف در این صحراست که پشتوانه اساسی حمایت نظامی و غیر نظامی از داعش محسوب می شود. ارتش سوریه پس از نبرد با گروه تروریستی داعش، مناطق سدّ زلف، قلعه قدیمی،تپه های قنطره، صوح النعامه، زهرة الراشد، منطقه ارض الکراع و تپه العلم را در عمق صحرا در حومه شرقی سویداء آزاد کرد و بدین ترتیب ارتش در برخی محورها به ورودی های حوزه استحفاظی استان ریف دمشق هم مرز با استان سویدا رسیده است.

تحولات صحرای سویدا به سوی تحقق پیروزی کامل بر تروریسم با گامهای ثابت به پیش می رود.ارتش سوریه به پیشروی در صحرای حومه شرقی سویدا ادامه می دهد و سدّ زلف، قلعه قدیمی،تپه های قنطره، صوح النعامه، زهرة الراشد ، منطقه ارض الکراع و تپه العلم را در یک عملیات نظامی که از لحاظ جغرافیایی و آب و هوایی، پیچیده و سخت بود، آزاد کرد.

محمد عباس کارشناس نظامی گفت:« نیروهای مسلح سوریه دیوار حائلی بین پایگاه التنف و اطراف صحرای سوریه به وجود آورده اند. این دیوار حائلی که نیروهای سوریه ایجاد کرده اند خط دفاعی ثابت و سدّی در برابر پایگاه آمریکایی التنف است که ارتباط تروریستها را با این پایگاه قطع می کند.»خبرنگار گفت پیشروی اخیر باعث شده است ارتش سوریه در برخی محورهای عملیاتی به مرزهای حوزه استحفاظی استان ریف دمشق برسد و ارتش تلاش می کند خطوط تدارکاتی داعش در اردوگاه رکبان و پایگاه التنف و نیز ارتباط جغرافیایی تروریستها را با این دو منطقه قطع کند.

حسام طالب کارشناس امور گروههای مسلح گفت :« صحرای التنف ، پشتوانه اساسی حمایت از تروریستها در صحرای سوریه است. ارتش سوریه امروز 30 کیلومتر وارد این صحرا شده و توانسته بخش های گسترده ای را آزاد کند. ارتش ظرف چند روز یا چند هفته دیگر مناطق گسترده ای را آزاد خواهد کرد در آن صورت آمریکایی ها رو در روی نیروهای ارتش سوریه و هم پیمانان قرار خواهند گرفت.»

نبردها در مناطق پهناور بیابانی مانند صحرای سویدا محوری مهم در جنگ با تروریسم و پایان دادن به حضور گروه تروریستی داعش است که به پایگاه آمریکایی التنف متصل است.خبرنگار گفت عملیات نظامی در چارچوب راهبرد ریشه کنی داعش از صحرای سویدا و صحرای سوریه تا زمان تأمین امنیت کامل صحرا و دور کردن خطر داعش از روستاهای مناطق شرقی سویدا ادامه خواهد یافت. علاوه بر این، امنیت مرزهای سوریه و اردن تأمین خواهد شد.

بازگشت بیش از یک میلیون آواره سوری به کشورشان از سال ۲۰۱۵ تاکنون

به نقل از روسیا الیوم، مرکز روسی استقبال از آوارگان در گزارشی اعلام کرد که از سال ۲۰۱۵ تاکنون یک میلیون و ۲۱۶ هزار و ۷۹۶ آواره سوری به کشورشان بازگشته اند.

در ادامه گزارش آمده است که بیش از ۳۶۴ هزار زن و بیش از ۶۲۰ هزار کودک در میان این آوارگان به چشم می خورند. ۶۴ نفر از این آوارگان شامل ۱۸ زن و ۳۴ کودک از لبنان و از طریق گذرگاه های «جدیده یابوس» و «الدبوسیه» به سوریه بازگشته اند.

همچنین قید شده است که بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار آواره سوری مقیم کشورهای دیگر تمایل خود را برای بازگشت به سوریه اعلام کرده اند.

پناهجویان ۷۰۰ بار در آلمان مورد حمله قرار گرفتند

به نقل از رادیو آلمان، وزارت کشور آلمان در جوابیه حزب دموکرات آزاد در خصوص وضعیت پناهجویان اعلام کرد: پناهجویان اسکان یافته در آلمان در شش ماهه اول سال جاری میلادی بالغ بر ۷۰۰ بار مورد حمله قرار گرفته اند.

این حملات شامل افراد و محل اسکان پناهجویان می باشد.

بر اساس گزارش وزارت کشور آلمان، حدود ۱۲۰ نفر در این حملات زخمی شده و تحت مداوای پزشکی قرار گرفتند. این در حالی است که در زمان مشابه سال ۲۰۱۶ میلادی این رقم بالغ بر ۳۵۰۰ حمله و در سال ۲۰۱۷ میلادی ۲۲۰۰ حمله گزارش شده است.

وزارت کشور آلمان در همین راستا از تلاش های مستمر در جهت تامین امنیت پناهجویان خبر داد.

گفتنی است بحران مهاجرت از دشوارترین رویدادهایی است که اروپایی ها در سالهای اخیر با آن درگیر هستند.

رد تمام درخواست‌های غیر منطقی آمریکا از سوی کره شمالی

شبکه خبری «سی‌ان ان» به نقل از چند منبع دیپلماتیک گزارش داد که آمریکا در مقابل کره شمالی چندین «پیشنهاد مشخص برای شروع و ادامه فرایند حرکت به سمت مراحل نهایی هسته‌ای‌زدایی به صورت کاملاً قابل‌راستی‌آزمایی» مطرح کرده که کره شمالی آنها را شبیه پیشنهادات باندهای تبهکار دانسته و تمامی آنها را رد کرده است.

رسانه‌ها گفته‌اند در حالی که آمریکا خلع سلاح اتمی کامل و قابل راستی آزمایی را درخواست می‌‌کند و می‌گوید تا زمانی که این موضوع محقق نشود، تحریم‌های کره شمالی را حفظ خواهد کرد، کره شمالی می‌گوید قبل از انجام اقدامات مقتضی(درباره خلع سلاح اتمی) خواهان لغو تحریم‌ها و انعقاد معاهده صلح بین دو کشور است.

در گزارش سی.ان.ان آمده است: «قول‌های مبهمی» که از نشست ۲۲ خرداد «دونالد ترامپ» با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی بیرون آمد، سبب رسیدن به وضع کنونی شده است.

شبکه سی ان ان افزود: «در سند مختصری که بعد از دیدار رهبران منتشر شد، نه زمانبندی وجود داشت و نه قول‌های خاص و این موضوع به هر دو طرف اجازه می‌دهد که آنطور که می‌خواهند این سند را تفسیر کنند.»

در بخش دیگری از گزارش این رسانه آمریکایی وابسته به دموکرات‌ها به خواست و شرط کره شمالی برای پیش بردن مذاکرات اشاره شده است.

انتشار این گزارش در حالی صورت گرفته که روز پنجشنبه وزارت خارجه کره شمالی از تلاش آمریکا برای «ایجاد بهانه‌ای تازه برای فشار» به پیونگ‌یانگ انتقاد کرد. در بیانیه این وزارتخانه تاکید شد، تا زمانی که این اقدامات واشنگتن ادامه داشته باشد روند اتمی‌زدایی از شبه جزیره کره پیشرفت نمی‌کند.

در همین ارتباط یک منبع اگاه به موضع کره شمالی گفته است که پیونگ‌یانگ ادامه مذاکرات بین آمریکا و کره شمالی را منوط به تمایل واشنگتن برای برداشتن یک «گام شجاعانه» و موافقت با امضای یک معاهده صلح با این کشور می‌داند و از طرف دیگر، آمریکا خواستار برداشتن گامی بزرگ از سوی کره شمالی و دست برداشتن از سلاح‌های هسته‌ای در دوره زمانی کوتاه است و همین مسئله به بن بست در مذاکرات کره شمالی و آمریکا منجر شده است.