واپسین نوشته‌ها

برگزاری همه‌پرسی استقلال در شمال ایتالیا

میل کاتالونیا به استقلال از اسپانیا به کشورهای دیگر هم سرایت کرده است. دو قطب قدرتمند اقتصادی در شمال ایتالیا در روزهای پیش رو همه‌پرسی استقلال برگزار می‌کنند؛ البته با تفاوتی چشمگیر نسبت به کاتالونیا.

به گزارش ایسنا، آیا پس از اسکاتلند و کاتالونیا نوبت به «ونتو» و «لومباردی» رسیده است؟ مردم ونتو و لومباردی، دو ناحیه‌ی قدرتمند اقتصادی در شمال ایتالیا، روز یکشنبه (۳۰ مهر) به پای صندوق‌های همه‌پرسی فراخوانده شده‌اند تا درباره‌ استقلال بیشتر از دولت مرکزی نظر دهند. میلان، قطب اقتصادی شمال ایتالیا، مرکز لمباردی است. ونیز و ورونا هم قطب‌های گردشگری و مستره (بخشی از ونیز) از جمله بخش‌های صنعتی قدرتمند ونتو هستند.

البته بر خلاف صف‌آرایی خیابانی موافقان و مخالفان استقلال در کاتالونیا و بحرانی که دولت این منطقه و دولت مرکزی در دو سوی آن قرار دارند، در شمال ایتالیا آرامش برقرار است. گفته می‌شود همه‌پرسی در این منطقه به هیچ عنوان قابل مقایسه با همه‌پرسی در کاتالونیا نیست و انگیزه‌های جدایی‌طلبانه در این میان نقشی بازی نمی‌کنند.

به گزارش دویچه‌وله، همه‌پرسی روز یکشنبه هیچ تعهدی ایجاد نمی‌کند و تنها سبب پشت‌گرمی بیشتر دولت محلی در مذاکره با رم می‌شود. در واقع شهروندان نظر می‌دهند که تا چه حد با روند استقلال بیشتر از دولت مرکزی با ‌دولت محلی همراه هستند.

ماتئو سالوینی، رئیس حزب «لگا نورد» (Lega Nord) تصریح می‌کند که هر گامی در این زمینه در چارچوب قانون اساسی ایتالیا برداشته می‌شود. لگا نورد که با همه توان از همه‌پرسی یکشنبه حمایت می‌کند، گرایش‌های ملی‌گرایانه و راستگرایانه دارد و طرفدار ناحیه‌گرایی است و مخالف روند جهانی‌سازی.

جدا کردن شمال ثروتمند از جنوب فقیر، از جمله اهداف تأسیس جریان لگا نورد بود. پایه‌گذاران حزب رؤیای تأسیس کشوری تازه به نام «پادانیا» را در سر می‌پروراندند. البته این حزب در حال حاضر بر سیاست‌های ضد خارجی متمرکز شده و فعلا فعالیت‌های تجزیه‌طلبانه را کنار گذاشته است. لگا نورد در نظر دارد در مناطق جنوبی ایتالیا هم حمایت مردم را جلب کند، این در حالی است که تلاش می‌کند با برگزاری همه‌پرسی یکشنبه، رفته رفته مسیر کمک‌های مالی شمال به جنوب را مسدود کند.

میل به استقلال در بخش‌های دیگر ایتالیا

بر اساس آمار اتحادیه‌ی اروپا، سرانه درآمد در ونتو سالانه ۳۰ هزار و ۸۰۰ یورو و در لمباردی ۳۵ هزار و ۷۰۰ یورو است. در ایتالیا فقط بولتسانو، مرکز منطقه‌ خودمختار تیرول جنوبی، از این نظر از ونتو و لمباردی بالاتر است. برای مقایسه سرانه درآمد در کالابریا، جنوبی‌ترین استان ایتالیا ۱۶ هزار و ۶۰۰ یورو در سال است.

روبرتو مارونی، رئیس دولت لمباردی از حزب لگا نورد، پیش‌بینی می‌کند که بیش از ۳۴ درصد از واجدان شرایط رأی‌دهی در همه‌پرسی روز یکشنبه شرکت کنند. همتای او از همین حزب در رأس دولت ونتو معتقد است که با استقلال بیشتر از دولت مرکزی، می‌توان یک میلیارد یورو بیشتر در بیمارستان‌ها سرمایه‌گذاری کرد.

در سوی دیگر منتقدان هستند که می‌گویند هزینه‌های هنگفتی صرف یک همه‌پرسی نمادین خواهد شد که هیچ نتیجه‌ای هم در بر ندارد. جالب این‌که سیلویو برلوسکنی، نخست‌وزیر پیشین ایتالیا، هم با استقلال‌طلبان همراه شده و پیشنهاد کرده که رفراندوم‌هایی از این دست در سراسر ایتالیا برگزار شود.

هر چه باشد فقط لمباردی و ونتو خواستار استقلال بیشتر از رم نیستند. به عنوان نمونه سال‌هاست که در جزیره ساردنی در غرب ایتالیا جنبشی در همین مسیر فعالیت می‌کند. پس از همه‌پرسی در کاتالونیا حتی رئیس این جنبش طرحی برای برگزاری همه‌پرسی استقلال به پارلمان ایتالیا ارائه کرد.

تیرول جنوبی، از مرفه‌ترین مناطق اروپا، هم نگاه ویژه‌ای به نتیجه همه‌پرسی روز یکشنبه خواهد داشت. هرچند به گفته‌ رئیس دولت محلی این منطقه، جنبشی که برای جدایی کامل از ایتالیا تلاش می‌کند، در حال حاضر در تیرول جنوبی رأی اکثریت را ندارد.

اظهار شگفتی سوریه از ناتوانی سازمان ملل

در پی تجاوزگری اخیر رژیم اسرائیل به خاک سوریه که یک پایگاه نظامی را در حومه قنیطره هدف قرار داد، وزارت امور خارجه این کشور طی دونامه به رئیس شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل متحد این حمله را حلقه دیگری از تبانی بین رژیم صهیونیستی و گروه‌های تروریستی و تلاش بیهوده آن در حمایت از تروریست‌ها دانست.

در این دو نامه وزارت امور خارجه سوریه آمده است: رژیم اشغالگر اسرائیل تجاوزگری دیگری مرتکب شد و یکی از پایگاه نظامی در حومه قنیطره را هدف حمله قرار داد. این تجاوزگری پس از آن صورت گرفت که مهره‌های تروریست اسرائیل اشغالگر به دستور و هماهنگی آن به منطقه‌ای خالی از سکنه در داخل اراضی اشغالی خمپاره شلیک کردند و به این وسیله اسرائیل اشغالگر با بهانه قرار دادن این اقدام تروریست‌ها به خاک سوریه حمله کرد.

در این پیام تاکید شده است که این تجاوزگری چیزی نیست مگر حلقه ای جدید از حلقه های تبانی بین اسرائیل اشغالگر و گروه‌های تروریست مسلح و پس از اینکه واقعیت ها و شواهد در این خصوص به اثبات رسیده است، دیگر نیازی به اثبات در این خصوص نیست و درباره وجود ارتباط تنگانگ بین اسرائیل اشغال و گروه‌های تروریستی جای هیچ شکی بجا نمی گذارد و نشان دهنده هدف یکسان آن‌هاست که همان بی ثبات کردن ثبات جمهوری سوریه و در معرض تهدید قرار دادن تمامیت ارضی آن است.

در ادامه نامه وزارت امور خارجه تاکید شده است که این تجاوزگری چیزی جز تلاش بیهود برای حمایت از گروه‌های تروریستی از جمله داعش و النصره نیست، گروه هایی که در تمام مناطق سوریه در برابر ضربات ارتش سوریه و متحدانشان نابود شدند.

وزارت امور خارجه سوریه تاکید کرد که جمهوری عربی سوریه بار دیگر درباره پیامدهای خطرناک چنین اقدامات خصمانه ای که تکرار می‌شود و نمی تواند معنایی جز حمایت از تروریسم و گروه‌های جنایتکار داشته باشد و به چالش کشیدن قطعنامه های شورای امنیت از سوی اسرائیل و حمایان آن است، هشدار می دهد.

در پایان این دونامه وزارت امور خارجه سوریه آمده است: سوریه از اینکه شورای امنیت سازمان ملل متحد از متوقف کردن تجاوزگری های اسرائیل و محکوم کردن و بلکه سکوت کردن در قبال آنها ناتوان است، سخت در شگفت است، تجاوزگری هایی که نقض آشکار اصول و مبانی منشور سازمان ملل متحد و موازین و قوانین بین‌المللی و همه قطعنامه های این سازمان است.

اسرائیلی ها چند پایگاه ارتش سوریه را هدف قرار دادند

به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، رژیم اسرائیل باز هم مدعی اصابت خمپاره به بلندی های اشغالی جولان شد.

رسانه های اسرائیلی مدعی شدند که بامداد امروز شنبه دو گلوله خمپاره به بلندی های اشغالی جولان اصابت کرده است.

این رسانه ها می گویند که در پی اصابت این خمپاره ها، صدای آژیر خطر در این منطقه به صدا در آمده است.

ارتش رژیم اسرائیل امروز اعلام کرد که سه پایگاه توپخانه‌ای ارتش سوریه را هدف قرار داده است.

چین بر تداوم رابطه دوستانه با کره شمالی تاکید کرد

به نقل از رویترز، «گئو یزهو» از معاونین دپارتمان بین الملل حزب کمونیست چین، امروز شنبه بر تداوم مذاکره پکن-پیونگ یانگ تاکید و دوستی میان ۲ کشور را برای ثبات منطقه ضروری توصیف کرد.

این در حالی است که چین به عنوان اصلی ترین شریک تجاری و بین المللی کره شمالی، از قطعنامه‌های شورای امنیت علیه این کشور حمایت می‌کند.

با این حال، گئو می‌گوید چین و کره شمالی همسایه هستند و دوستی و همکاری میان احزاب کمونیست ۲ کشور قدمتی تاریخی دارد.

گفتنی است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بارها چین را به عدم تلاش لازم برای مهار کره شمالی متهم کرده است حال آنکه پکن می‌گوید علیرغم پیروی از تحریم های سازمان ملل، همچنان به دیپلماسی به عنوان الویت نخست در حل معضل هسته ای شبه جزیره کره، نگاه می‌کند.

بیش از ۱۵۰ نظامی افغانستانی از محل آموزش در آمریکا فرار کرده اند

دفتر بازرسی عمومی آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) طی تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که از سال ۲۰۰۵ به این‌سو ۳۲۰ نظامی خارجی که به منظور آموزش به آمریکا آمده بودند، فرار کرده که ۱۵۲ تن آنان نظامیان افغانستانی بودند.

در این گزارش آمده است که از این میان تنها ۲۷ تن از آنان بازداشت شده و یا از سوی پلیس آمریکا اخراج شده‌اند.

در این گزارش‌ همچنین آمده که این افراد گفته اند که اگر به افغانستان بر می‌گشتند زندگی شان به دلیل آموزش در آمریکا با خطر مواجه می‌شد.

این گزارش در حالی منتشر می شود که پیش تر نیز گزارش‌هایی مبنی بر عدم بازگشت دیپلمات‌های افغانستانی از کشورهای اروپایی نیز منتشر شده بود.

وزارت خارجه افغانستان اما ضمن تایید این خبر اعلام کرده بود که برنگشتن این دیپلمات‌ها به معنای پناهندگی آنان نیست.

انتقاد شدید روسیه از نقض عهدهای امریکا

سرگئی ریابکوف معاون وزارت امورخارجه روسیه در حضور نمایندگان 40 کشور حاضر در کنفرانس بین المللی خلع سلاح در مسکو به شدت از عملکرد امریکا در قبال تعهداتش انتقاد کرد و گفت : در حالی که ایران به تمام تعهدات خود پایبند بوده و آژانس بارها این پایبندی را تایید کرده ، اما امریکایی ها با سیاسی کاری و شانه خالی کردن از انجام دادن تعهدات ، زمینه فروپاشی این سند بین المللی را فراهم کرده اند.
وی گفت : توافق هسته ای ایران و 1+5 بعد از مذاکراتی طولانی بدست آمده و یک توافق بین المللی است ، پس هیچ کشوری حق ندارد به این سند بی اعتنائی کند .

آغاز درگیری ها در جنوب اربیل میان ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه

در تلاش برای تنش زایی و ملتهب نشان دادن اوضاع در کرکوک، نیروهای پیشمرگه کُرد در مسیر کرکوک به اربیل، منطقه حائل ایجاد کرده و خبرهای حاکی از درگیری میان نیروهای ارتش عراق و پیشمرگه در جنوب اربیل است.

به گزارش «تابناک»، یک مقام امنیتی در گفت وگو با پایگاه اینترنتی حزب اتحادیه میهنی اداره اقلیم کرد شمال عراق اعلام کرد که میان نیروهای پیشمرگه و نیروهای امنیتی عراق در شهرک آلتین کوپرو واقع در اتوبان کرکوک-اربیل درگیری صورت گرفته است.

گفته می شود، این درگیری میان نیروهای امنیتی و پلیس فدرال عراق که به دنبال به دست گرفتن کنترل این شهرک بوده اند با نیروهای پیشمرگه رخ داده است

***
14:05
محدوده ی درگیری فعلی نیروی های پیشمرگ و نیروهای عراقی تا شهر اربیل ۵۰ کیلومتر است و تا کرکوک ۴۰ کیلومتر.
خبرگزاری رویترز نیز از تسلط کامل نیروهای عراقی بر شهرک پردی خبر داد.
***
همچنین شبکه ان.آر.تی گزارش داد که محور مواصلاتی کرکوک و اربیل مسدود شد.
از سوی دیگر، گفته شده که دو طرف در منطقه ای در حوالی پلی استراتژیک به تبادل سنگین آتش دست زدند. این منطقه در نزدیکی شهر کرکوک واقع است.
برخی منابع خبری نیز از درگیری در شهرک ترکمن نشین آلتین اوک از توابع شهر کرکوک خبر می دهند.
یک منبع آگاه که نخواسته نامش فاش شود گفت که به حکومت اقلیم کردستان عراق تا صبح امروز مهلت داده بودند که نتایج همه پرسی استقلال را ملغی کنند و چند مقام نظامی پیشمرگه و دولتی حکومت اقلیم را به بغداد تحویل دهند.
برخی منابع محلی گزارش داده اند که درگیری میان نیروهای پیشمرگ و نیروهای عراقی در پردی در محور مواصلاتی اربیل و کرکوک همچنان ادامه دارد.
تاکنون اطلاعاتی درباره تلفات احتمالی این درگیری ارائه نشده است.
 همچنین، نیروهای پیشمرگه در مسیر بین اربیل و کرکوک منطقه حائل ایجاد کرده و عبور و مرور غیرنظامیان این منطقه را ممنوع اعلام کردند.

 

این اقدام در پی آن صورت گرفته که یکی از فرماندهان پیشمرگه نیروهای الحشد الشعبی را به هدف قرار دادن خودروها در اطراف کرکوک متهم کرده است، حال آنکه الحشد الشعبی ضمن رد این ادعا تأکید کرده، عبور و مرور خودروها در اطراف کرکوک بدون هیچ گونه کارشکنی صورت می گیرد.

کریم النوری، یکی از فرماندهان الحشد الشعبی تأکید کرد که پیشمرگه یکجانبه اقدام به ایجاد منطقه حائل کرده که حاکی از ترس توجیه ناپذیر آنهاست.

رونمایی از سازمانی که برای سرکیسه کردن رانندگان در راه مانده شکل گرفته!

خرابي وسيله نقليه و نياز شهروندان به امدادهاي سيار آن هم در شرايطي كه نه خودروها كيفيت قابل قبولي دارند و نه جاده هاي كشور استانداردند، موضوعي بديهي است؛ نيازي غير قابل اجتناب كه به دليل عدم نظارت كافي و ساختار معيوب خدمات رساني به در راه ماندگان به فرصتي براي كلاهبرداري و تحميل خسارت هاي سنگين به رانندگان تبديل شده است.
به گزارش «تابناك»، در روزهاي گذشته خبري در رابطه با ترفندهاي جديد كلاهبرداري از رانندگان در راه مانده توسط امدادخودرو نماها در صدا و سيما منتشر شد كه به دليل گستردگي مخاطب و حجم بالاي خسارت هاي وارده به شهروندان نيازمند واكنش جدي مسئولان است؛ شيوه هاي جديدي از سوء استفاده مالي كه نمي توان نقش زد و بندهاي اداري و سازماني را در شكل گيري آن بي تأثير دانست.
روش جديدي كه برخي امداد خودرو نماها براي جلب اعتماد شهروندان و كسب مشتري به كار مي برند، حكايت از تباني و همكاري مالي آنها با سامانه تلفني 118 به گونه اي است كه كاركنان اين سامانه در ازاي دريافت مبالغي مشخص شماره تلفن آنها را به عنوان امدادخودروي معتبر در اختيار رانندگان در راه مانده قرار مي دهند.
رانندگان نيز به دليل اعتمادي كه به سامانه 118 دارند با اين شماره ها تماس حاصل مي كنند و در محلي كه وسيله نقليه شان خراب شده است، منتظر مي مانند تا امدادخودروي مد نظر حاضر شود.
امدادخودرو نما نيز پس از حضور در محل مورد نظر حتي اگر وسيله نقليه مشكل كوچك و ساده اي داشته باشد با بزرگ نمايي ايراد پيش آمده وسيله را به تعميرگاه منتقل مي كند و با استفاده از نا آگاهي راننده، در ازاي خدمات امدادي ناچيزي كه ارئه مي دهد، مبالغ هنگفتي اخذ مي كند.
 در اين فرايند راننده اي كه به ناگاه وسيله نقليه اش در مسير بين شهري و يا بزرگراه هاي شهري با مشكل مواجه شده و از كار افتاده است، هيچ چاره اي ندارد و مجبور است براي تعمير اتومبيلش هر مبلغي كه مطالبه مي شود را پرداخت كند.
تنها موضوعي كه راننده و در راه مانده خاطرش از بابت آن آسوده است، اين نكته مهم است كه خدمات كه دريافت كرده بهترين و عادلانه ترين قيمت را داشته و به دليل معرفي امدادگر از سوي مراجع معتبر انتخاب بهتري نيز در ميان نبوده است.
اين در حالي است كه به استناد خبر پخش شده در سيما، در شرايطي كه به آن اشاره شد حتي اگر مشكل وسيله نقليه به دليل قطع شدن سيم واير و هر اتصال برقي و مكانيكي كوچك ديگر نيز باشد، امدادخودرو نماها با بزرگ جلوه دادن مشكل و ربط دادن آن به مشكلاتي بزرگي مثل سوختن موتور ماشين و… در ازاي دريافت مبالغ ميليوني در پي حل يك مشكل ساده و كوچك هستند.
كلاهبرداري نوين و دامنه داري كه سامانه هاي نظارتي ضعيف ياراي برخورد با آن را ندارند و همه روزه جمع زيادي از شهروندان قرباني اين فرايند سازمان يافته مي شوند.
از آن جهت به اين فرايند كلاهبرداري سازمان يافته مي گوييم كه مي دانيم در هيچ كدام از بخش هاي دولتي و خصوصي خدمات رساني سلامت كامل در خدمت رساني و رسيدگي وجود ندارد. از سامانه تلفني 118 گرفته كه به دليل فراگيري و اعتماد بالاي شهروندان اجازه معرفي مراكز غير معتبر را ندارد گرفته تا دستگاه و نهادهاي ناظر كه مشخص نيست در اين مورد خاص چگونه بايد با آنها ارتباط گرفت و شكايت خود را مطرح كرد؛ نهادهايي كه حتي اگر دسترسي به آنها ميسر هم باشد، توان برخورد با كلاهبرداران را به دليل گستردگي و ناشناسي ندارند.
اولين محل ايرادي كه در اين فضا اجازه كلاهبرداري و بريدن جيب شهروندان را به افراد سودجو مي دهد، بايد متوجه سامانه تلفني 118 دانست كه به رغم وابستگي هاي دولتي و اعتماد فراگيري كه به آن وجود دارد، گويا مسير سوء استفاده از مردم را با مسير خدمت به آنها اشتباه گرفته است؛ اشكال مهم و غيرقابل بخششي كه به احتمال زياد فراتر از اين مورد به خصوص باشد و فضاهاي فراوان ديگري را نيز آلوده كرده باشد.
نيروي انتظامي، پليس راهنمايي و رانندگي و ساير مجموعه هايي كه رسالت تأمين امنيت شهر و جاده هاي كشور را بر عهده دارند نيز در بروز چنين كلاهبرداري هاي گسترده اي بي تقصير نيستند. حداقل انتظاري كه از اين نهادهاي فعال در سطح جاده هاي كشور اين است كه با گشت زني و بررسي دوره اي مدارك نيروهاي فعال در حوزه امداد خودرو رسمي يا غير رسمي بودن آنها را شناسايي و در صورت عدم وجود مدارك معتبر آنها را به مراجع قضايي تحويل دهند؛ اتفاقي كه اگر به صورت جدي رخ مي داد، قطعاً دامنه اين فساد سازمان يافته اينقدر گسترش نمي يافت.
در اين فضا به گروه هاي خودروساز و امدادي كشور نيز دو ايراد اساسي وارد است. نخست اينكه عدم پوشش سراسري و حداكثري خدمات آنها كه با عدم اطلاع رساني كامل همراه است، زمينه فعاليت سودجويان را باز كرده است و ديگر اينكه آنها خود نيز در راستاي آگاه سازي مردم و آشنا كردن آنها با نيروهاي امدادي رسمي و غير رسمي تلاش محسوس و قابل ذكري انجام نمي دهند؛ رفتار عجيبي كه اين بيم را ايجاد مي كند كه شايد آنها نيز در اين بستر آلوده دستي بر آتش داشته باشند.
تا اينجاي بحث موضوع تنها در رابطه با امدادخودرو نماها و كلاهبرداراني است كه با سوء استفاده از خلأهاي قانوني و نظارتي خود را به عنوان امداد خودرو معرفي مي كنند و جيب شهروندان را خالي مي كنند، اما بخش مهمتر مسئله آن است كه نهادهاي رسمي امدادرساني نيز شرايط بهتري ندارند و آنها نيز در فرصت مناسب اگر در راه مانده اي به گذرشان بيفتد، مبالغي از راننده در ازاي تعمير خودرو مطالبه مي كنند، اگر نگوييم نجومي است، با نرخ هاي مصوب فاصله فراواني دارد.
در چنين شرايط اسفناكي، لازم است مسئولان و متوليان موضوع با رسيدگي جدي به تخلفات رخ داده ضمن برخورد با متخلفاني كه در بخش هاي مختلف دولتي و خصوصي به اين كلاهبرداري دامن مي زنند، همچنين در تدارك سيستم نظارتي قوي و منسجمي باشند كه بتواند هر گونه تحلف جديد و شكايت مردمي را رصد و مورد پيگرد قانوني قرار دهد.

مسکو خواستار اعمال فشار برآمریکا درباره برجام است

به نقل از خبرگزاری تاس از مسکو، شورای فدراسیون روسیه از پارلمان این کشور خواستار اتخاذ تدابیری جهت اعمال فشار بر آمریکا به منظور جلوگیری از خروج این کشور از توافق هسته ای ایران شد.
کنستانتین کاساچف رئیس کمیسیون بین المللی شورای فدراسیون روسیه گفت «مقامات مسکو از پارلمان این کشور می خواهند با اعمال فشار بر آمریکا مانع از خروج واشنگتن از برنامه جامع اقدام مشترک یا همان توافقنامه هسته ای ایران شوند.»
این در حالی است که مقامات کمیسیون بین المللی این شورا پیشتر تصمیم داشتند از پارلمان های شماری از کشورها بخواهند مانع از خروج احتمالی آمریکا از برجام شوند.
کاساچف با اشاره به دعوت از مقامات وزارت امور خارجه و دفاع روسیه در نشست این کمیته افزود، یکی از موضوعات دستور جلسه کمیسیون بین المللی شورای فدراسیون، در خواست از پارلمان های آمریکا، چین، آلمان و فرانسه درباره جلوگیری از تهدیدات علیه توافق هسته ای ایران است.
قرار است پیش نویس این در خواست در نشست اولیه شورای فدراسیون روسیه در چهارشنبه 25 اکتبر آماده شود.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در 13 اکتبر ایران را به تلاش برای ایجاد بی ثباتی و نفوذ در منطقه متهم کرد و از جامعه بین الملل خواستار اعمال فشار بر سپاه پاسداران شد و همچنین از راهبرد جدید واشنگتن علیه تهران خبر داد.

بارزانی دولت عراق را به نقض قانون اساسی متهم کرد

مسعود بارزانی که همه پرسی غیرقانونی استقلال اقلیم کردستان را برگزار کرد، حالا دولت بغداد را به دلیل بازگشت نیروهایش به مناطق مورد مناقشه به نقض قانون اساسی متهم کرده است.

«مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق  مدعی شد دولت بغداد «مردم کردستان» را محاصره تهدید و مجازات کرده است و اقدامات اخیر دولت عراق قانون اساسی را نقض می کند.

وی که بر خلاف نص قانون اساسی عراق و برخلاف حکم دادگاه عالی فدرال این کشور همه پرسی غیرقانونی جدایی کردستان از عراق را برگزار کرده و بحران اخیر را پدید آورده است در ادامه اظهاراتش دولت را به تلاش برای عملی کردن رأی و نظر خود به زور سلاح و شکستن اراده و عزت کُردها متهم کرد.

بارزانی مدعی شده که بیش از 150 هزار نفر در پی عملیات بازنشر نیروهای عراقی در مناطق مورد مناقشه، آواره شده اند و افزود که دولت ها فراموش کرده اند که مردم کردستان و نیروهای پیشمرگه در جنگ خود علیه تروریسم و گروهک تروریستی داعش چه جانفشانی ایی داشتند و برای آزادی و انسانیست به جای سراسر جهان هزاران شهید و زخمی تقدیم کرده اند.

در پی تصمیم دولت عراق برای بازنشر نیروهای خود در مناطق مورد مناقشه با اقلیم کردستان بر اساس قانون اساسی عراق، حزب اتحادیه میهنی کردستان همکاری بیشتری با نیروهای عراقی داشت به همین دلیل پیشتر بارزانی به صورت ضمنی آنها را به خیانت متهم کرده بود و گفته بود برخی جریان های سیاسی کُرد در عقب نشینی نیروهای پیشمرگه از کرکوک نقش داشته اند.

اسپانیا آماده سلب اختیار از کاتالونیا می‎شود

به نقل از فرانس پرس، اسپانیا امروز شنبه در اقدامی بی سابقه درباره لغو خودمختاری ایالت جدایی طلب کاتالونیا تصمیم‌گیری خواهد کرد. این در حالی است که دولت مادرید پیشتر حمایت «فیلیپ ششم» پادشاهی اسپانیا و همچنین اتحادیه اروپا را برای اجرایی کردن چنین تصمیم سرنوشت سازی جلب کرده است.

انتظار می رود جلسه فوق العاده کابینه اسپانیا در ساعت ۱۰ به وقت محلی با ریاست «ماریانو راخوی» نخست وزیر آغاز شود. به این ترتیب مشخص می شود دقیقا سلب اختیارات دولت محلی کاتالونیا شامل چه مواردی خواهد بود.

مادرید برای اعمال قدرت بر کاتالونیا از حمایت قانون اساسی برخوردار است. این در حالی است که جدایی طلبان هشدار می دهند که اعمال این تصمیم موجب می شود تا پارلمان محلی به طور یک جانبه اعلام استقلال کند.

انتظار می رود امروز بعد از ظهر، بعد از تشکیل جلسه، راخوی در کنفرانسی خبری اعمال کنترل مادرید بر ۱۶ هزار نیروی پلیس کاتالونیا را اعلام کند حال آنکه احتمالا «ژوزف تراپرو» رئیس پلس ایالت نیز به ۱۵ سال حبس محکوم می‌شود. احتمالا مادرید به دنبال اعلام انتخابات زودهنگام در منطقه کاتالونیا نیز هست.

گفته می شود که دولت اسپانیا و حزب سوسیالیست، اصلی‌ترین گروه مخالف، بر سر برگزاری انتخابات زودهنگام منطقه‌ای در کاتالونیا که ژانویه برگزار خواهد شد، به توافق رسیده اند.

کاتالونیا با ۷.۵ میلیون نفر جمعیت از ثروتمندترین ایالت های اسپانیا به شمار می رود و خواهان استقلال است.

برگزاری همه پرسی جدایی اقلیم کردستان از عراق اشتباهی مرگبار بود

به نقل از «فرانس ۲۴»، «بافل طالبانی» فرزند رئیس جمهور پیشین عراق، در گفتگو با شبکه فرانس ۲۴ برگزاری همه پرسی جدایی کردستان از عراق در شرایط فعلی را اشتباهی مرگبار توصیف کرد.

بافل طالبانی تأکید کرد که کُردها باید طرح آمریکایی ها برای به تأخیر انداختن برگزاری همه پرسی به مدت دو سال را می پذیرفتند و کُردها باید با بغداد و جامعه جهانی گفتگو کنند و در شرایط فعلی وحدت کُردها از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی همچنین اتهام های وارد شده به اتحادیه میهنی کردستان در خصوص تبانی با دولت عراق برای ورود به کرکوک را رد کرد و گفت: هرچه امروز به سر ما آمده نتیجه سیاست ها و کوتاه نظری رهبران سیاسی کُرد است، وی افزود در شرایط فعلی و زمانی که نیاز به اتحاد داریم، جریان های کُردی ترجیح داده اند که به هم اتهام زنی کنند.

طالبانی گفت مسئولان اصلی بحرانی که برای کُردها ایجاد شده است می خواهند تقصیر را به گردن گروه های دیگر بیندازند. او همچنین خواستار تحقیق در خصوص شماری از سیاست مداران کُردی شده که به گفته او اوضاع کُردها را بحرانی کرده اند.

بافل طالبانی در خصوص عقب نشینی نیروهای پیشمرگه تحت امر حزب اتحادیه میهنی کردستان در مقابل نیروهای ارتش عراق گفت که امکان رویارویی با نیروهای گسترده ارتش عراق وجود نداشته و فرماندهان پیشمرگه در اقدامی استراتژیک برای جلوگیری از کشته شدن شمار زیادی از نیروهای خود و احتمالا غیر نظامیان دست به این اقدام زده اند و از درگیری با نیروهای ارتش عراق خودداری کرده اند.

طالبانی در پاسخ به سوال مجری فرانس ۲۴ درباره اتهام  فساد وارد شده به مسعود بارزانی نیز گفت: نمی خواهم به رئیس اقلیم کردستان عراق اتهامی بزنم، هیچگاه اقدامی نخواهم کرد که وحدت کُردها را به خطر بیاندازد و اتهامات وارد شده به او را جایز نمی دانم.

او ضمن تأکید بر اینکه مردم کُردستان این حق را دارند که سرنوشت خود را تعیین کنند گفت: بر اساس طرحی که برت مکگورک نماینده ویژه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف آمریکایی ضد داعش به کُردها پیشنهاد شده بود امکان برگزاری همه پرسی بعد از مذاکره با بغداد در دو سال دیگر و حتی استقلال از عراق وجود داشت اما رهبران سیاسی ما اشتباه مرگباری مرتکب شدند و این طرح را نپذیرفتند.

طالبانی گفت که حتی در ماجرای درگیری های کرکوک هم باز فرصت برای بهبود وضعیت وجود داشت و حیدر العبادی نخست وزیر عراق پیشنهاد داد به جای اینکه کُردها به پایگاه نظامی کیوان بازگردند، این پایگاه به محل استقرار نیروهای ائتلاف آمریکایی ضد داعش و گروهی از نیروهای عراقی تبدیل شود با این حال کرکوک در اختیار ما بماند اما با این طرح مخالفت شد و اوضاع فاجعه بار برای کُردها رقم خورد و باز هم متأسفانه رهبران کُردی تصمیم درست را نگرفتند.

وی در خصوص موضع حیدر العبادی در جلوگیری از درگیری با کُردها گفت: دقیقا نمی دانم که نخست وزیر عراق چه کاری می خواهد انجام دهد اما این را می دانم که او بارها پیشنهادهایی داد و تلاش کرد با ما مذاکره کند.

طالبانی در خصوص وقوع جنگ داخلی میان جریان های کُرد هم ابراز نگرانی کرد و گفت وحدت مهم ترین مسأله است و کُردها باید باهم متحد باشند به همین دلیل از پاسخ دادن به اتهامات وارد شده به اتحادیه میهنی کردستان خودداری می کنم.

او یادآور شد که مردم کردستان باید از حق اظهار نظر خود برخوردار باشند و این مسأله با مذاکره با بغداد، مذاکره با جامعه جهانی و کشورهای مجاور عراق محقق می شود.

رئیس‌جمهور فرانسه به هذیان گوئی هایش ادامه میدهد: با آمریکا بر سر حفظ برجام به توافق رسیدیم

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه گفت: ما به دولت آمریکا به توافق رسیدیم که همه اقدامات برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران باقی بماند.

وی افزود: امروز استراتژی کمرنگ و مبهم آمریکا در مقابل ایران و کره شمالی ضرورت بیش از پیش یکپارچگی و اتحادیه اروپا را می طلبد.

رئیس‌جمهور فرانسه پیش از این در دیدار با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ضمن یادآوری مجدد تعهدات فرانسه در راستای توافق وین از آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای خواست که پایبندی قاطعانه به مفاد توافق هسته‌ای را که مطابق آن برنامه هسته‌ای ایران در ازای رفع تحریم‌های بین‌المللی تحت نظارت‌های دقیق قرار می‌گیرد، تضمین کند.

ترامپ هفته گذشته در اظهارات شدیداللحنی علیه ایران، توافق هسته‌ای با تهران را تایید نکرد و از کنگره خواست تا نظر نهایی خود را درباره اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران اعلام کند. این در حالی است که توافق هسته‌ای پس از ۱۰ سال دیپلماسی بین تهران و قدرت های جهانی حاصل شده است.

رئیس ‌جمهور فرانسه همچنین در یک نشست خبری گفت که اتحادیه اروپا کاملا متعهد به برجام است اما مخالف توسعه برنامه موشکی ایران است.

وی پس از نشست اخیر سران اتحادیه اروپا درباره مواضع اتحادیه در خصوص توافق هسته ‌ای ایران اظهارنظر کرد.

ماکرون همچنین تاکید کرد که می ‌خواهم به کنگره اطمینان دهم که ایران به برجام پایبند خواهد ماند.

رئیس‌جمهور فرانسه افزود: با وجود احترام کامل به برجام، مخالف توسعه برنامه موشکی ایران هستیم و بزودی با دیگر رهبران اروپایی در این باره گفتگو خواهیم کرد.

این اظهارات در حالی مطرح شده که سران اتحادیه اروپا پس از نشست روز گذشته در بروکسل، خواستار رعایت برجام توسط همه طرف‌های این توافق شدند.

مجلس نمایندگان آمریکا تحریمهای جدید علیه ایران را به رأی می گذارد

یکی از اعضای جمهوریخواه کنگره آمریکا روز جمعه اعلام کرد که مجلس نمایندگان در راستای اتخاذ موضعی سرسختانه علیه تهران، هفته آینده لایحه تحریمهای جدید علیه برنامه موشکی ایران و همچنین حزب الله لبنان را به رأی می گذارد.

به زعم این نماینده جمهوریخواه، هدف مجلس نمایندگان آمریکا از طرح این لایحه پرهیز از اقدامی عاجل در جهت تضعیف توافق هسته ای ایران (برجام) است.

«کوین مک کارتی» رهبر اکثریت و «اِد رویس» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان با انتشار بیانیه ای مشترک مدعی شدند: «کنگره موظف است در راستای [اتخاذ] راهبردی روشن و بصیر برای متوقف ساختن رفتار بی پروایانه ایران با قوه مجریه همکاری کند».

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: «اقدام فوری برای تحقق این هدف هفته آینده در مجلس نمایندگان انجام خواهد شد؛ چرا که ما به قانونی رأی خواهیم داد که تحریمهای بیشتری را علیه حزب الله و برنامه موشکی ایران وضع می کند».

گفتنی است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز سیزدهم اکتبر سال جاری از تأیید پایبندی ایران به توافق هسته ای (برجام) امتناع و تهدید کرد که ممکن است در نهایت این توافق بین المللی را فسخ نماید!

مردم چقدر در بانک‌ها سپرده دارند؟

حجم سپرده‌های بخش غیردولتی در بانک‌ها به حدود ۱۳۳۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش ایسنا، مجموعه سپرده‌های بانکی را دو بخش دولتی و غیر دولتی تشکیل می‌دهند که البته عمده آن مربوط به بخش غیر دولتی است. تازه‌ترین گزارش‌ها از تغییر و تحولات پولی در بانک‌ها از این حکایت دارد که حجم سپرده‌های بخش غیردولتی به حدود ۱۳۳۲ هزار میلیارد تومان رسیده که بخش اعظمی از نقدینگی نزدیک به ۱۳۷۰ هزار میلیارد تومانی را در برمی‌گیرد.

روند رشد سپرده‌های بانک‌ها و موسسات اعتباری بر کند شدن روند افزایش آن تاکید دارد به طوری که میزان آن در مردادماه امسال در مقایسه با مرداد سال گذشته حدود ۲۴.۹ درصد افزایش دارد در حالی که در مقایسه دو سال قبل یعنی مرداد سال ۱۳۹۵ به سال قبل از آن تا بیش از ۳۰ درصد رشد داشت. در مجموع مجموع سپرده‌های بخش غیردولتی در مردادماه امسال نسبت به همین دوره در سال ۱۳۹۴ بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

هر چند که روند سپرده‌گذاری در قالب سرمایه‌گذاری مدت‌دار تا حدودی در مقایسه سالانه کند است، ولی در پنج ماهه نخست امسال روند رشد حدود ۹.۷ درصد بوده که نسبت به ۸.۹ درصد رشد در پنج ماهه اول سال گذشته افزایش دارد.

سپرده‌های بخش غیردولتی را در بانک‌ها سه گروه سپرده‌های دیداری، سرمایه‌گذاری مدت‌دار و قرض‌الحسنه تشکیل می‌دهد که عمده آن به سرمایه‌گذاری مدت دار و به عبارتی حساب سپرده مردم نزد بانک‌ها اختصاص دارد. حدود ۱۱۱۸ هزار میلیارد تومان رقمی است که برای سپرده‌گذاری مشتریان بانک‌ها اعم از حقیقی و حقوقی در بخش غیر دولتی در حساب‌های مدت‌دار ثبت شده است این رقم در مرداد نسبت به پایان سال گذشته تا ۱۰.۵ درصد افزایش دارد و در مقایسه با مردادماه سال قبل رشد ۲۶.۲ درصدی را نشان می‌دهد، اما مسئله اینجاست که سرمایه‌گذاری مدت‌دار در این دوره نیز نسبت به مرداد سال قبل به مرداد ۱۳۹۴ (رشد ۳۰ درصدی) کاهشی حدود چهار درصد دارد.

گرچه طی حدود سه سال اخیر نرخ سود بانکی در روندی کاهشی قرار داشته و از ارقام تا مرز ۳۰ درصد در برخی بانک‌ها و موسسات اعتباری به ۱۵ درصد در سال گذشته کاهش یافته، با این حال نتوانسته تاثیر چندانی در خروج سپرده‌ها و یا کاهش آن از شبکه بانکی و حرکت به سمت بازارهای دیگر داشته باشد. البته باید یادآور شد که تا سال گذشته به دلیل فعالیت گسترده‌ای که موسسات اعتباری بزرگ غیرمجاز در بازار پول داشتند و نرخ‌های سود چند درصدی که بالاتر از نرخ‌های مصوب در بازار رسمی پول پرداخت می‌کردند موجبات جابه‌جایی سپرده بین بانک‌های بزرگ و موسسات غیرمجاز را فراهم آورده بود. اما این روند نیز در جریان ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی و پایان فعالیت غیرمجازها تا حدی اصلاح و جریان حرکت منابع به سمت بانکها و وموسسات مجاز تغییر کرد.

در مجموع کارشناسان و البته مدیران ارشد نظام بانکی معتقدند که در شرایط موجود کاهش نرخ سود سپرده نمی‌تواند عامل تاثیرگذار بر خروج و کاهش سپرده در بانک‌ها باشد چرا که در حال حاضر مهم‌ترین عامل محرک سپرده یعنی فعالیت موسسات غیرمجاز پایان یافته و در سویی دیگر بازارهای موازی از جمله ارز، طلا و یا سکه چندان در رقابت با نرخ سود ۱۵ درصد بانکی نیستند و همچنان نرخ سود در بانک‌ها در قیاس با سایر بازارها مثبت ارزیابی می‌شود.

دولتی‌ها در حال خروج

اما در کنار سپرده حدود ۱۳۳۲ هزار میلیاردی بخش غیر دولتی در بانک‌ها، حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان هم تحت عنوان سپردهها و وام های بخش دولتی در ترازنامه بانک‌ها ثبت شده که خاص دولت و زیرمجموعه آن است، این رقم نسبت به ۳۲ هزار میلیارد سال ۱۳۹۴ تا بیش از ۷۰۰۰ میلیارد تومان کاهش دارد. دلیل اصلی روند کاهش سپرده‌های بخش دولتی در بانک‌ها به اجرای سیاست انتقال حساب‌های دولت از بانک‌ها به بانک مرکزی بر می‌گردد که باید بر اساس قانون برنامه و به دنبال آن دستور رئیس جمهوری، شرکت‌های دولتی تمام حساب‌های بانکی خود اعم از حساب‌های درآمدی و پرداخت را با مجوز خزانه داری کل کشور به بانک مرکزی منتقل کنند.

بر اساس آخرین آماری که مسئولان بانک مرکزی اعلام کرده‌اند تا پایان سال ۱۳۹۵ در مجموع ۲۴۰۰ حساب دولتی به بانک مرکزی منتقل شده بود که در حدود پنج ماه ابتدایی سال جاری به ٤٢٠٠ فقره حساب افزایش یافته است.

حکم عامل ترور رئیس‌جمهور سابق لبنان صادر شد

پس از گذشت 35 سال، دادگاه لبنان امروز (جمعه) «حبیب الشرتونی» عامل ترور «بشیر الجمیل» رئیس جمهوری لبنان در سال 1982 را به اعدام محکوم کرد.

به گزارش ایرنا، حبیب الشرتونی که وابسته به حزب چپگرای «قومی اجتماعی سوری» بود در سپتامبر 1982 بشیر الجمیل رئیس جمهوری منتخب وقت لبنان را ترور کرد و مسئولیت این کار را پذیرفت.
وی الجمیل را که همزمان رهبر حزب فالانژ لبنان (معروف به کتائب) بود، به خیانت به لبنان و همدستی با رژیم صهیونیستی متهم کرد.

پس از دو روز از قتل بشیر الجمیل، شبه‌نظامیان فالانژ به انتقام ترور او با حمایت نیروهای رژیم صهیونیستی به دو اردوگاه فلسطینی صبرا و شتیلا در جنوب بیروت وارد شدند و بین ۷۰۰ تا ۳۵۰۰ نفر از فلسطینیان را به انتقام قتل بشیر جمیل به قتل رساندند.
برادر بشیر به نام امین جمیل رئیس جمهوری بعدی لبنان شد.
با وجود 35 سال از این رویداد، به دلیل حساسیت های این پرونده دادگاه نظر نهایی را اعلام نمی کرد.
دادگاه همچنین «نبیل العلم» همدست الشرتونی را نیز به اعدام محکوم کرد.
امروز همزمان با صدور رای دادگاه هواداران حزب قومی اجتماعی سوری در حمایت از حبیب الشرتونی در مقابل دادگستری لبنان تجمع کردند. آنها در شعارهایشان الشرتونی را قهرمان و الجمیل را خائن نامیدند.

گام مهم برای «حذف دلار»

روسای کل بانک های مرکزی ایران و ترکیه، نهایی و اجرایی شدن موافقتنامه دو کشور در خصوص سوآپ دوجانبه ریال و لیر را رسما اعلام کردند.

به گزارش تسنیم، در جریان سفر اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور کشورمان به آنکارا و حضور در مذاکرات دوجانبه با نخست وزیر ترکیه، ولی اله سیف و مراد چاتین کایا در ادامه مذاکرات دوجانبه، سند نهایی در خصوص موضوع سوآپ دوجانبه ریال و لیر را امضا کردند. پیش نویس این سند طی نشست هفته گذشته رییس کل بانک مرکزی ایران به ترکیه مورد توافق قرار گرفته بود.

بر این اساس، طرفین اعتباری به میزان 5 میلیارد لیر و معادل آن به ریال ایران – در اختیار بانک های عامل دو کشور – برای یکدیگر تخصیص دادند که برای گشایش اعتبارات اسنادی به نفع تجار دو کشور با سررسید پرداخت یکساله مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

براساس این موافقتنامه که با هدف تسهیل تجارت با استفاده از ارزهای ملی دو کشور برای «تامین مالی تجارت» و «سرمایه گذاری مستقیم» بین دو کشور انجام شده است، ریال ایران و لیر ترکیه به راحتی قابلیت تبدیل به یکدیگر را خواهند داشت که به کاهش هزینه های تبدیل و نقل و انتقالات وجوه ارزی برای تجار هر دو طرف، بدون نیاز به استفاده از ارزهای واسط، منجر خواهد شد. به عبارت دیگر بانک های عامل دو کشور می توانند براساس توافق انجام شده از ابزارهای پرداخت بین المللی شامل اعتبارات و بروات اسنادی برای تامین مالی تجارت به ارزهای ملی و محلی استفاده کنند.
همچنین در این دیدار موضوع اتصال سوییچ ملی دو کشور ایران و ترکیه مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد طی دو هفته آتی نشستی به منظور بررسی زیرساخت های فنی و پیش بینی راهکارهای لازم در این خصوص، بین بخش های فناوری بانک های مرکزی دو کشور برگزار شود. در صورت تحقق این مهم، امکان استفاده شهروندان ایرانی و ترکیه ای از خدمات بانکداری الکترونیک به صورت مشترک تسهیل خواهد شد.

علاوه بر این در جریان سفر معاون اول رییس جمهور به ترکیه، مقرر شد بانک های ملی ایران و زراعت ترکیه، توافقنامه ای در خصوص ترتیبات بانکی و پرداخت امضا کنند که بر اساس آن خط اعتباری با استفاده از ارزهای ملی و محلی بین این دو بانک برقرار خواهد شد. این توافق زمینه ساز تقویت تجارت بین ایران و ترکیه خواهد شد.

گفتنی است به دنبال سفر دو هفته گذشته رئیس جمهور ترکیه به ایران و با هدف ایجاد زمینه های لازم برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی دو کشور، مقدمات گسترش روابط بانکی ایران و ترکیه مورد تفاهم قرار گرفته بود.

هیبت انقلاب اکتبر بعد از صد سال همچنان  پشت بورژوازی بین المللی را می لرزاند

cccp_20sw

یک قرن پیش پرولتاریای جهانی در مبارزه ای حساس، نفس گیر و شجاعانه به یکی از رفیع ترین قله های پیروزی صعود کرد و فصل تازه ای را در تاریخ مبارزات رهایی بشر گشود.  طبقه ما توانست درماه  اکتبر 1917 در روسیه تحت رهبری حزب پیشاهنگ خود حزب بلشویک، در مبارزه ای قهرمانانه قدرت سیاسی را کسب کند و دولت سوسیالیستی را بنا نهد .

دولت نو بنیاد سوسیالیستی درآغازین ساعات و روزهای بعد از کسب قدرت رهبری تغییر و تحولات جامعه را آغاز کرد. فرمان بیرون کشیدن از جنگ امپریالیستی  را فورا صادر کرد. سپس مالکیت اربابی بر زمین را الغاء کرد در این مسیر زمین های متعلق به تزار، اشراف، ملاکین و کلیساها را که خون میلیون ها دهقان و خانواده هایشان را به شیشه کرده بودند، مصادره کرده و به دهقان ها واگذار کرد و همه ی اراضی کشور را ملی اعلام کرد.  انقلاب اکتبر اساس سرمایه داری روس را در هم شکست و وسایل تولید را از دست بورژوازی گرفت و شریانهای اصلی مالی و صنعتی را به مالکیت اجتماعی مبدل کرد. دولت نو بنیاد پرولتاریا کارزاری بزرگ برای برابری جنسیتی براه انداخت تا زنان بتوانند از قیود و ستم های شونیستی و پدر سالاری رها شوند. تا آنزمان برابری جنسیتی هرگز در هیچ جای دنیا به این اندازه آگاهانه مورد توجه قرار نگرفته بود. ملل تحت ستم که در روسیه تزاری زندان ملل خوانده می شد،  این فرصت را یافتند که جدا شوند و دولت های مستقل خود را تشکیل دهند و یا دواطلبانه در اتحادی بر اساس برابری ملیتها شرکت کنند.   

در چنین راستایی بود که دولت نو بنیاد پرولتاریا جامعه را به شیوه نوینی رهبری و سازماندهی کرد تا آنرابرای پیشروی به سوی کمونیسم و جهانی بدون ستم و استثمار رهنمون سازد. این تغییر و تحولات انقلابی و شورو هیجانی که در نتیجه آن در جامعه آفرید، باعث تقویت روحیه مقاومت و مبارزه برای پیشروی،  روحیه تعاون و همکاری و خدمت به منافع جمع و تحقیر اخلاق و تفکرات فردی، خاص جوامع استثمارگرانه طبقاتی، شد.

شور و هیجان انقلاب اکتبر الهام بخش مردم زحمکتش در سراسر دنیا نیز شد، چرا که این تحولات در خدمت به انقلاب جهانی و برای گسترش علم انقلاب در ابعادی جهانی بود. در همین مسیر دولت نو بنیاد پرولتاریا به رهبری لنین ابتکار  تشکیل انترناسیونال سوم را در دست گرفت که به تشکیل احزاب کمونیست در مناطق گسترده ای از جهان انجامید.

همه این تحولات عظیم و تکان دهنده براحتی و بسادگی انجام نگرفت. دشمنان طبقاتی در داخل از جمله طرفداران تزار و نیروهای دولت موقت در اتحاد و همکاری مستقیم با  17 کشور قدرتمند جهان در مقابل دولت نو بنیاد سوسیالیستی، مسلحانه ایستادند و از هیچ کاری برای  شکست آن کوتاهی ننمودند. جنگ داخلی با شرایطی سخت  بر دولت پرولتاریا و جامعه تحت رهبری آن تحمیل شد. اتحاد شوروی از جانب امپریالیستها تحریم اقتصادی شد و توطئه های بسیاری از جمله ترور رهبران انقلاب و دولت پرولتری سازمان داده شد و دستگاههای تبلیغاتی در سراسر جهان بطور شبانه روزی علیه دولت پرولتاریا مشغول بکار شدند. اما این دولت نه تنها قدرت آن را یافت که توده های مردم را برا ی حفاظت از دستاوردهای بزرگ بشری سازمان دهد بلکه در حین حال توانست میلیون ها توده را در دهات متحول کند و با انقلاب و دولت سوسیالیستی همدل و همراه سازد و شرایط را برای تحولات بعدی آماده سازد. سرانجام مرتجعین داخلی و متحدین ضد انقلابی بین المللی اشان شکست خوردند و پیشروی بسوی ساختمان سوسیالیسم ادامه یافت.

انقلاب اکتبر این دستاورد بزرگ پرولتاریا  که کره زمین را به لرزه در آورد، و چهره جهان را برای همیشه دگرگون ساخت با رهبری حزبی همچون حزب بلشویک ممکن شد. رهبری حزب بلشویک بر انقلاب اکتبر اتفاقی نبود و بدلیل خلاء قدرت و یا با طرح تنها چند شعار مناسب و به موقع صورت نگرفت. رهبری بلشویک ها بر این انقلاب بر طبق یک تدارک نقشه مند و آگاهانه بود که در فرایند مبارزات پرپیچ و خم ساخته و پرورده شده بود. هیچ جریانی به اندازه حزب بلشویک خود را برای چنین انقلابی و رهبری آن آماده نکرده بود. این حزب از بدو تاسیس پایه های چنین انقلاب و رهبریی را پی ریزی کرد. لنین  با اتکآء به علم کمونیسم و تکامل آن در » چه باید کرد؟» پایه های ایدئولوژیک حزبی را که بتواند چنین انقلاب عظیم و بزرگی را رهبری کند  در عرصه های سیاسی، متدلوژی و تشکیلاتی محکم بنا نهاد. این حزب توانست ارتباط خود با توده های وسیع کارگران و دیگر اقشار جامعه را بوجود آورد، گسترش دهد و تحکیم کند. حزب آمادگی لازم را داشت که هنگامی که جنبش توده ای در سال 1912 بالا گرفت نفوذ خود را در میان کارگران گسترش دهد و در سالهای بعد تحکیم بخشد. بعد از فبروری 1917 که تزار سرنگون شد و دولت اس آر ها با پشتیبانی لیبرالها و منشویکها بر سر قدرت آمد، ثابت کردند برنامه اشان برنامه ای غیر از برنامه بورژوازی نیست یعنی شرکت در جنگ امپریالیستی و حفظ منافع طبقه حاکمه. در چنین شرایطی بلشویک ها توانستند با اتکاء به پایه ها و سازمان های که قبلا ساخته بودند  و افشای سیاست های بورژوایی دولت موقت، نفوذ خود در شوراها  و در میان کارگران و دهقانان و سربازان و بقیه اقشار جامعه را بازهم بیشتر گسترش دهند و بتوانند قیام اکتبر را سازماندهی کنند. حزب سالها در شوراها ، کمیته های کارخانه ها، و نیروهای مسلح کارکرده و نیرو و تشکلات متعدد داشت. بلشویکها بدون سالها تدارک همه جانبه و حزبی که از نظر سیاسی، ایدئولوژیک و تشکیلاتی ساخته بودند نمی توانستند صدها هزار عضو و بیش از آن هوادار و حامی  در میان توده ها کسب کرده و قیام اکتبر را سازماندهی کنند.

دولت پرولتاریا بعد از پیروزی اکتبر به مدت سی سال ساختمان سوسیالیسم را همراه با تلاطمات ادامه داد تا سرانجام خیانت رویزیونیستهای خروشچفی در اواسط دهه 1950 مسیر جامعه را از سوسیالیسم منحرف کرده و به جاده سرمایه داری کشاند و ارزش ها و مناسبات سرمایه داری را یکی پس از دیگری بر جامعه مسلط کرد. علیرغم آن هیبت انقلاب اکتبر بعد از صد سال همچنان  پشت بورژوازی بین المللی را می لرزاند و تلاش می کند که با تبلیغات و کارزارهای ضد کمونیستی اش دستاوردهای پرولتاریای بین المللی را مسخ کند.

پرولتاریا از تجارب مثبت و منفی خود درس می گیرد و جمعبندی از آنها بخشی و جزئی از یک بررسی علمی برای انقلابی است که توسط پرولتاریا رهبری می شود. این روند آغاز شده است. سنتزنوین باب آواکیان جمعبندی علمی  از تجارب مثبت و منفی پرولتاریا  از جمله جمعبندی از قدرت سیاسی پرولتاریا در اتحاد شوروی و چین است که در کمونیسم نوین انعکاس یافته است.

کشور ما افغانستان در شرایط سختی قرار گرفته است. کشوری است تحت اشغال امپریالیستی که به محلی برای تاخت و تاز قدرتهای بین المللی و منطقه ای مبدل شده است. شرایطی ایجاد شده است که جامعه ما تحت نفوذ ایدئولوژی های کهنه و بنیاد گرای ( طالبی – داعشی) قرار گرفته و رژیم وابسته به امپریالیسم جهانی بر آن حکومت کند. کشور ما دارای اقتصادی ورشکسته و وابسته به کمک های خانمان برانداز امپریالیستی، صدور مواد مخدر و صدور نیروی کار ارزان است که بار آن بر دوش توده های تحت ستم کشورما سنگینی می کند. جامعه ما برای بیرون آمدن از این شرایط سخت به یک حزب انقلابی کمونیستی احتیاج دارد که از حزب بلشویک و تاریخ آن بیاموزد و با اتکآ به انقلاب اکتبر و تجربه سی سال قدرت پرولتاریا در اتحاد شوروی و همچنین تجارب و دستاوردهای پرولتاریای بین المللی، به تدارکی واقعی برای انقلاب بپردازد و توده های مردم را علیه این مظاهر کهنه و مرتجع به پیروزی رهنمون سازد.

دستاوردها و درسهای انقلاب اکتبر برای توده ها همچنان جاودان باقی مانده است و باقی خواهد ماند و جا دارد که  صدمین سالگرد انقلاب اکتبر را با شکوه هر چه بیشتر جشن بگیریم. دستاوردهای آنرا گرامی بداریم و آنرا به نیرویی قدرتمند برای مبارزه علیه مرتجعین و سلاطین سرمایه تبدیل کنیم. انقلاب اکتبر همچنان الهام بخش ماست، الهام برای مبارزه علیه بیرون راندن اشغالگران و سرنگون کردن  مرتجعین وابسته به آن  و برای انقلاب تحت رهبری پرولتاریا در مسیر جامعه ای کمونیستی برا ی رهایی بشریت.

جمعی  از کمونیست های انقلابی افغانستان

اکتبر 2017

E-Mail: grca.afghan@gmail.com

Faeebook.com/grcafghan

ترامپ در حرکت به سمت جنگ با ایران – کانترپانچ 

trump_sw_war

ترامپ در حرکت به سمت جنگ با ایران

جن اوبرگ – برگردان : هاتف رحمانی

رئیس جمهور ترامپ با سخنرانی ایران گام بزرگی به سوی سرزمین های کشف ناشده برداشته است . سخنرانی ای که از برجستگی مخاطره 75-60 درصدی حمله امریکایی به ایران حکایت می کند.

اول ، پشت سر او نظامی گرایان افراطی قرار دارند که خود او منصوب کرده است.

دوم ، افراد نو محافظه کار و اندیشکده هایی که تنها رشته ای از جنگ های شکست خورده و بدبختی انسانی وصف ناپذیر را از زمان حمله افغانستان به جهان آورده اند (پشت او قرار دارند).

سوم ، مجموعه نظامی – صنعتی – رسانه ای –دانشگاهی ،MIMAC، که خارج از کنترل دموکراتیک واقعی قرار دارد و بی رحمانه برای افزایش دائمی اسلحه و جنگ ها فشار می آورد و آشکارا به همه نوع رژیم های عجیب ، رژیم های جعلی که امریکا را تهدید می کنند خدمت می کند.

چهارم، سازمان های لابی اسرائیلی و عربستانی و افراد به شدت ثروتمند که نفوذ سیاسی را می خرند و از این رو شکل گیری هر بنیاد دموکراسی و آزادی اندیشه را نابود می کنند.

در برابر این نخبگان از لحاظ عددی اندک در واقع بقیه جهان ، از جمله متحدان ناتو و اتحادیه اروپا قرار دارد .

آن ها همگی برای آن که به رئیس جمهور بگویند تجدید نظر او در باره موافقت نامه هسته ای بی اندازه مهم و از نظر تاریخی یگانه 2015با ایران یا برجام چقدر برای طرف های درگیر اهمیت دارد با او تماس گرفته اند.

مانند همیشه برای سیاست خارجی شکست خورده امریکا هیچ راهبرد (استراتژی) جامع و هیچ راهبرد خروجی وجود ندارد. با نداشتن رابطه دیپلماتیک با ایران طی دهه ها ،ترامپ فاقد کانال های لازم برای ارتباط است .

او همچنین فاقد دانش بنیادی از آن کشور است .( در حالی که ایرانی ها غرب را می شناسند) .تصویر او از کشور (ایران) خیالی است، همان طور که نشانه های بیمار آن از هر لحاظ در این سخنرانی به نمایش در آمد.

به ندرت رئیس جمهوری چنین سخنرانی انباشته از برجستگی های روانی – سیاسی سمت تاریک خود در باره دشمن داشته است .

جمع کردن آن چه او امروز دگمه گسترش ان را فشار داده است اگر نه غیر ممکن، به شدت دشوار خواهد بود.

سیاست اعلام شده ربطی به یک خردمندی آراسته و سیاست جامع نداشت.

دولت ترامپ – نه ، ما ان را «رژیم» یا «دیکتاتوری» نمی خوانیم – بر همه چیز غیر عقلانی متنفر از همه چیز ایران ، بر قلدری ، فروش ترس مانند «آرامش قبل از طوفان» به پیش می رود .

با وجود جنگ های شکست خورده و بسیار گران ، این دولت به طور برجسته ای آن چه را که امپراطوری امریکا می تواند هنور کسب نماید یا با نقض قوانین بین المللی و اخلاق اساسی به دست آورد دست بالا می گیرد.

و نزول شدید مشروعیت در چشم دیگران ، از جمله متحدان خود در اروپا را دست کم می گیرد .

چون ارتش تنها بعد قدرت امریکا است که هنوز «دومی ندارد» اعتقاد دارد نباید بشنود یا فکر کند. اما (عمر)این روز ها درجامعه مدرن جهانی مدت هاست سپری شده اند .

***

هیچ کس در ایران نمی تواند به یافتن ارزشی در این سخنرانی –تحقیرکننده ، سرزتش کننده ،بی نهایت بدنام کننده ، بی انصافانه ، ویران کننده تاریخ و رابطه- قادر باشد.

جدای از تمام این جعل ها سخنرانی از غفلت ها – از آن چه خود امریکا از زمان کودتای امریکایی/ انگلیسی علیه دولت قانونی ، منتخب دموکرات انجام داده است – انباشته بود.

سخنرانی ای که جستجوی حتی کمترین گشایش یا دعوت به همکاری در آن بیهوده است.

حتی دلالت اندکی از میل به صلح در واشنگتن یا برقراری رابطه در یک راهی بهتر وجود نداشت .

دولت از نظر عقلانی ضعیف حتی نمی بیند که همه چیز در این سخنرانی ، اگر به اجرا در آید ، شرایط را برای 85 میلیون ایرانی– که او ادعا می کند خیلی به آن ها احترام می گذارد – به لحاظ سیاسی و نیز اقتصادی بسیار وخیم تر خواهد کرد.

برای هر متحد سیاسی و اقتصادی ، یا وابسته به آن ، 13 اکتبر 2017 امریکا می تواند فراخوان بیداری باشد .

چون ان چه رئیس جمهور ترامپ اکنون انجام می دهد هشدار به رهبری نیست ، بلکه هشدار به هنجارهای عموما پذیرفته شده یا نیرومندی عقلانی و اخلاقی است .

در عوض – و بسیار غمگنانه –هشدار می دهد که امپراطوری نا امید ، غیر قابل پیشگویی و خطرناک امریکا به سرعت در سراشیب سقوط قرار دارد .

بنا بر این ، خدا به امریکا کمک کند ! بیشتر از(شر) خودش!

کانترپانچ

امام جمعه موقت تهران: الهامات غیبی و رهبری مقام رهبری موجب شد مدافعان حرم توطئه داعش را خنثی کنند

امداد الهی که اسمش روسیه است

sadighiبه گزارش   ایسنا، کاظم صدیقی در نماز جمعه امروز تهران که در مصلای دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه برجام گرچه ظاهرش واقعا تلخ است اما آن مقدار که آمریکا و اروپا از آن سود برده‌اند ایران نبرده است، تاکید کرد: آمریکا و اروپا نتیجه قرارداد برجام را نقدا از ما گرفتند و آنچه را که قرار بود به ما بدهند را به نسیه گذاشتند. این نسیه را نیز پرداخت نکرده‌اند، اما این موضوع مقدمه ای شد برای بصیرت مردم و مسئولین تا القائات بعدی شیطان بزرگ و ایادی‌اش را قبول نکنند.

صدیقی تصریح کرد: مسئولانی که دیروز آمریکا را قابل اعتماد می‌دانستند و امروز به لطف خدا این شجاعت را دارند که اعتراف می‌کنند که آمریکا قابل اعتماد نیست باید بدانند که در مسائل بعدی از جمله مسائل مربوط به توان موشکی و نفود منطقه‌ای جمهوری اسلامی اینها می‌خواهند مسئولان  و کشور ما را خلع سلاح و سپس از ریشه نابود کنند.

وی با بیان اینکه پس از جنگ تحمیلی دشمنان برای ایجاد فتنه 88 زمینه‌سازی کردند، ادامه داد: در آن برهه زمان، دست خداوند نگذاشت دشمنان کاری از پیش ببرند.

خطیب موقت نمازجمعه تهران با تاکید بر اینکه پس از فتنه 88 آنها تلاش کردند تا با ایجاد داعش کار سوریه و عراق را یکسره کنند و سپس به سراغ  ما بیایند، افزود: اما رهنمودهای رهبر بیدار ما، امداد الهی، بصیرت مردم و مدافعان حرم توطئه جهانی استکبار را در خاورمیانه خنثی کرد. آنها چون قدرت ما را دیدند باید هم عصبانی شوند و انگشت خود را از روی خشم گاز بگیرند.

واشنگتن از وجود مراکز امن تروریستی در پاکستان مطلع است

حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان اظهار داشت که اتهامات اخیر مقامات آمریکایی علیه دستگاه اطلاعاتی ارتش پاکستان و حمایت این کشور از تروریسم غیرصادقانه است.

وی در گفت‌وگو با «راشا تودی» تصریح کرد: آمریکایی‌ها دستکم در 16 سال اخیر از این موضوع آگاه بودند که مراکز امن گروه‌های تروریستی در خاک پاکستان وجود دارد.

کرزی گفت: مقامات ارشد آمریکایی از جمله باراک اوباما رئیس جمهور و هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت این کشور و دیگر وزرای خارجه و دفاع آمریکا نیز همواره تاکید داشتند که پناهگاه تروریست‌ها در خاک پاکستان قرار دارد اما هرگز اقدامی  نکردند.

کرزی در ادامه گفت: «مایکل مولن» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در سال 2010، فکر می‌کنم کمی پیش از بازنشستگی‌اش اظهار داشت که «شبکه حقانی» بازوی عملیاتی سازمان اطلاعات ارتش پاکستان است.

وی افزود با وجود این اظهارات ژنرال مولن  واشنگتن همچنان روابط خود با پاکستان  را ادامه داده و از این کشور حمایت مالی کردند.

رئیس جمهور سابق افغانستان گفت اینکه آمریکا پس از گذشت 17 سال اکنون طوری وانمود می‌کند که تازه متوجه این موضوع شده است عدم صداقت آمریکا را نشان داده و برای افغانستان سازنده نیست.

با این حال، دور جدید اتهامات آمریکا علیه پاکستان در تابستان سال جاری پس از اعلام استراتژی جدید واشنگتن آغاز شد.

ترامپ هنگان اعلام استراتژی جدید واشنگتن گفته بود که پاکستان تحت فشار واشنگتن قرار خواهد گرفته زیرا اسلام‌آباد «اغلب به عاملین ناامنی، خشونت و تروریسم پناه می‌دهد».

در پی اظهارات رئیس آمریکا علیه دولت پاکستان این اتهامات توسط دیگر مقامات ارشد آمریکایی از جمله «رکس تیلرسن» وزیر خارجه آمریکا تکرار شد و آمریکا درباره توقف کمک‌های مالی خود به پاکستان هشدار داد.

 ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و ژنرال «جیمز ماتیس» وزیر دفاع این کشور اخیرا در  کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا به لزوم همکاری با اسلام‌آباد برای حل بحران افغانستان اذعان کردند.

با این وجود اینکه آیا واشنگتن علیه بزرگترین شریک منطقه‌ای خود یعنی پاکستان اقدام خواهد کرد یا خیر هنوز مشخص نشده است،

اما  به گفته حامد کرزی، باوجود اعلام به اصطلاح استراتژی جدید واشنگتن در قبال افغانستان توسط ترامپ سیاست آمریکا در افغانستان و منطقه حتی اندکی تغییر نکرده است.

تا تهدید نشویم، از تسلیحات هسته ای استفاده نمی کنیم

 به نقل از خبرگزاری ایتار تاس مسکو، «چوئه سون هویی» مدیر بخش آمریکای شمالی وزارت امور خارجه کره شمالی در این باره گفت: «ما تسلیحات هسته ای و موشک بالستیک در اختیار داریم، اما اگر هیچ تهدیدی وجود نداشته باشد از آنها استفاده نخواهیم کرد.»
وی افزود: «تسلیحات ما، هدف دفاع از سرزمین مادری را در مقابل تهدیدهای هسته ای مداوم آمریکا پیگیری می کند.»

پلیس انگلیس مانع از انتشار اسناد مربوط به آتش سوزی ساختمان گرنفل می شود

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت نوشت: پلیس انگلیس از انتشار اسناد مهم مربوط به آتش سوزی برج گرنفل لندن در ماه ژوئن امسال که در آن صدها تن کشته و زخمی شدند، جلوگیری می کند.
پایگاه اینترنتی این روزنامه چاپ انگلیس در گزارشی اختصاصی با عنوان «پلیس انگلیس مانع از انتشار اسناد مربوط به آتش سوزی در ساختمان گرنفل می شود» به قلم «جان شارمن» نوشت: پلیس متروپولیتن به شورای منطقه کنزینگتون و چلسی انگلیس (RBKC) توصیه کرده است که از انتشار مکاتبات و اسناد مربوط به آتش سوزی در برج گرنفل لندن که توضیح داده شده بود چه اقداماتی برای کاهش خطرات آتش سوزی در این برج اتخاذ شده بود، جلوگیری کند.
پیشتر سازمان آتش نشانی درباره خطرات آتش سوزی این برج هشدار داده بود.
افسران درحال ارزیابی درخواست ها برای اطلاعات در مورد پاسخ شورا – پس از آن که ازسوی سازمان آتش نشانی لندن در مورد خطرات احتمالی روکش فلزی در برج گرنفل و ساختمان های دیگر هشدار داده شده بود- هستند.
سازمان آتش نشانی لندن ششم آوریل- دو ماه قبل از آتش سوزی فاجعه بار در برج گرنفل که جان بالای 80 نفر را گرفت- به همه 33 شورای لندن در این باره نامه نوشته بود و درباره این روکش که موجب آتش سوزی دیگری در همرسمیت، غرب لندن شده بود، هشدار داده بود.
اما با وجود درخواست های مکرر براساس قانون آزادی اطلاعات (دسترسی آزاد به اطلاعات) در مورد اینکه مقامات کنزینگتون پس از این هشدار چه کارهایی انجام دادند، این شورا از ارائه پاسخ خودداری کرده است.
این شورا در آخرین پاسخ خود گفته است که پلیس توصیه کرده است که این اطلاعات را منتشر نکند چراکه نگران است این کار ممکن است با تحقیقات جنایی که افسران در حال انجام آن هستند، تداخل داشته باشد.
«الکس پیبلس» وکیل شرکت حقوقی دانکن لوئیس در گفتگو با روزنامه ایندیپندنت گفت که این تنها ادعا ازسوی پلیس یا شورا که جلوی افشای اطلاعات گرفته شود، به نظر نمی رسد برای توجیه جلوگیری آن کافی باشد.
وی افزود: نمی توان از انتشار اطلاعات تنها به این دلیل که افشای آن ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد، جلوگیری کرد. شورا یا پلیس باید برای ارائه دلایل دقیق آماده باشد و توضیح دهد که چرا افشاگری احتمالا باعث پیش داوری یا ضرر به دیگران خواهد شد.
«مویرا ساموئلس» عضو گروه کمپین «عدالت برای گرنفل» گفت: برای جامعه، هیچ چیز ما را از رفتار شورا متعجب و شگفت زده نمی کند. البته ما می خواهیم آنها راستگو و شفاف باشند، اما انتظار نداریم که آنها اینگونه باشند.
ایندیپندنت در ادامه گزارش خود نوشت «دان دالی» معاون کمیساریای سازمان آتش نشانی لندن به همه اعضای شورای لندن هشدار داده بود که آنها باید روکش های ساختمان ها را بر مبنای استاندارد چک کنند و دیگر اقدامات ایمنی آتش سوزی در ساختمان ها و همچنین اقدامات کاهش دهنده احتمالی برای اطمینان از اینکه هر گونه گسترش بالقوه آتش، خطر سلامتی و ایمنی ایجاد نمی کند را انجام دهند.

تسلط نیروهای دموکراتیک بر «الرقه» اشغالگری است

«محمد حجازی» نائب رئیس شورای استانداری رقه سیطره نیروهای دموکراتیک سوریه بر این شهر را اشغالگری جدید خواند و تأکید کرد که این مسئله با اراده آمریکا صورت گرفته است.

وی در همین راستا بیان داشت: به نظر ما الرقه از اشغال یک گروه به اشغال گروه دیگری درآمده است و آنها تصویر «عبدالله اوجلان» را بر روی دیوار النعیم در استان الرقه نصب کرده اند. هدف از اشغال الرقه، ویران کردن این شهر و الحاق ویرانه های آن به طرح انفصال کردی است.

ساعاتی قبل نیروهای دموکراتیک سوریه در بیانیه ای رسما بازپس گیری کامل شهر الرقه از چنگ تروریست های داعش را اعلام کردند.

در عین حال گروه موسوم به دیدبان حقوق بشر نیز اعلام کرد: ۱۱۷۲ شهروند سوری در جریان نبرد الرقه کشته شده و علاوه بر مفقود شدن صدها نفر، هزاران تن دیگر نیز آواره شده اند. همچنین بیش از ۸۰ درصد از الرقه ویران شده است.

نوزدهمین کنگره حزب کمونیست چین

19chinacong

منبع: دنیای جوان
تارنگاشت عدالت

نوزدهمین کنگره حزب کمونیست چین

روزنامه «فرانکفورتر آلگماینه» گمان می‌کند حزب کمونیستی که رهبری جمهوری خلق چین را به عهده دارد، در حقیقت استقرار سوسیالیسم را هدف خود قرار داده است! البته هرچند با «خصلت چینی»، همان‌طور که رئیس حزب «شی جین‌پینگ» در سخنرانی افتتاحی خود در کنگره ۱۹ حزب اعلام کرد ولی با این حال این روزنامه آلمانی از او نقل قول کرد: حزب کمونیست چین  یک «حزب مارکسیستی حاکم» است  و بعد هراسان اشاره نمود: آن مرد ریشو مجدداً به صحنه بازگشته!

شاید علت همه نگرانی‌ها این است که مدتها آلمان واقعیت‌ها را ندیده گرفته و سرخود را کلاه می‌گذاشت که گویا: چین مدتهاست که از اقتصاد بازار پیروی می‌کند، حزب کمونیست تنها اسماً به انقلاب باور دارد و کارل مارکس نهایتاً فقط برای توریست‌ها جالب توجه است که گروه گروه از شانگهای، چونک‌گینگ و ووهان به شهر مغموم «تری‌یر» (زادگاه مارکس) سفر می‌کنند. تاکنون حکم اسطرلاب‌گران آلمانی در مورد چین چنین و یا شبیه به این بود. موسس کمونیسم علمی، یک «شاه محصول صادراتی» آلمانی؛ جمهوری خلق چین، تنها یک امپراتوری عظیم  که ظاهرش سرخ رنگ شده است؟

دوچیز را باید جدی تلقی کنیم: اول برنامه حزب و دوم صبر حزب را. هیچ چیز از آن چه که «شی» گفت غیرمنتظره نبود: دوران طولانی که چینی‌ها در نظر گرفته‌اند (تا سال ۲۰۵۰ باید «پایه‌های مادی ـ تکنیکی» برای یک سوسیالیسم پیشرفته بوجود آمده باشد) از مدتها پیش مشخص بود. حداکثر شایسته توجه این است که حزب توانست طی چندین نسل به این امر پایبند بماند بقیه چیزها از جمله تحمل بازار  خصوصی تابع این سیاست کاربردی بوده است.

«شی» در کنگره اعلام کرد که تضاد اصلی در جامعه چین تغییر کرده است: تضاد بین «نیازهای مردم برای داشتن یک زندگی خوب» و «تکامل نامتعادل و ناکافی» کشور. یعنی: تضاد بین آرزوی مردم برای داشتن رفاه (برای همه!) و امکانات (هنوز) محدود یک کشور در حال رشد مثل چین برای ارضای آنها. مارکس آن را در چارچوب مقوله «مبارزه طبقاتی» خلاصه می‌کرد و یا بقول مائو‌تسه‌دونگ: این تضاد می‌تواند در طول ساختمان سوسیالیسم حتا تشدید گردد.

حزب کمونیست چین ملی‌گرا نیست. «شی» یاد آور شد که سرچشمه حزب، انقلاب سوسیالیستی اکتبر است که ۱۰۰ سال پیش صورت گرفته. سیاست کاربردی آن تاکنون چه در حمایت از کوبا و چه در ساختمان «جاده ابریشم نوین» انترناسیونالیستی می‌باشد.

در دوران فترت پساهژمونیستی ایالات متحده آمریکا زیر رهبری دونالد ترامپ با سیاست جهانی وداع می‌کند، اتحادیه اروپا در درون بحران‌ها و اختلاف‌نظرها تلوتلو می‌خورد و برعکس جمهوری خلق چین به ساختمان خود ادامه می‌دهد. دولت و حزب حاکم این کشور ضامن روشنگری و انسان‌دوستی بوده و در جهانی که دچار جنون گردیده، به پرقدرت‌ترین امید بشریت مبدل گردیده است.

رویداد منجر به بهبودی سیمای جهان

Gennadiy Zyuganov

بیانیه کمیته برگزاری جشن‌های ۱٠٠ سالگی انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر

هموطنان محترم!

همراهان، رفقا و دوستان!

۷ نوامبر سال ۲٠۱۷ انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر صد ساله می‌شود. بیش از یک قرن در جهان رویدادی از حیث مقیاس و اهمیت مشابه آن روی نداده و اتفاق نیافتاده است. و در قرن حاضر رویدادی نظیر آن که بتواند موجب تحول بنیادی نوع زندگی در جهان بشود، نادر است. ایجاد و تصدیق اولین کشور آزاد سوسیالیستی در جهان، دستاورد اساسی انقلابی بود که ما همچنان متعلق بخود می‌دانیم. در نتیجه الغای طبقات و اقشار استثمارگر، اتحاد و یگانگی بر اساس عدالت و برابری، این کشور به خانه عمومی کارگران و دهقانان بیش از خلق و ملت ساکن اراضی یک ششم کره زمین تبدیل گردید. در کشوری که طبق معیارهای تاریخی دولت شوروی موفق شد به اشغالگری ۱۴ کشور سرمایه‌داری خارجی نقطه پایان گذارده، ریشه بی‌سوادی را بخشکاند، انقلاب موفقیت‌آمیز فرهنگی، صنعتی و اجتماعی کردن را به سرانجام برساند. اتحاد شوروی، ارتش سرخ درجه یک واقعا مردمی کارگران و دهقانان را تشکیل داد که فاشیسم هیتلری و میلیتاریسم ژاپن را تارومار نمود. این پیروزی بسیاری از خلق‌ها و کشورها را از اسارت استعمار آزاد ساخت و موجب تشکیل نظام جهانی سوسیالیسم گردید.

کشور شوراها برای اولین بار در تاریخ بشر مجموعه گسترده‌ایی از حقوق و آزادی‌ها را در قانون اساسی خود تثبیت و تضمین نمود و با مدیریت منابع مادی و انسانی خود در سمت‌ و‌سوی اصلی، آنها را محقق ساخت. حق کار و استراحت، تحصیل و بهداشت، تأمین شایسته دوره پیری، معالجه و مراقبت‌های پزشکی معلولان و سالمندان بخشی از آن حقوق‌ها بود. براستی هم میهن کثیرالمله سوسیالیستی ما به ایجاد بهترین نظام آموزشی، بهداشتی، علمی و فرهنگی، به اعزام اولین انسان به فضای کیهانی و شکافتن اتم موفق گردید.

اتحاد شوروی به برکت این سیاست، سال‌های طولانی به الگویی برای تقلید بدل شد. متحدان با خرسندی تجارب آن را به کار می‌بستند، دشمنان هم مجبور به پیروی از آن بودند. اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی ضامن صلح و شکوفایی در کره زمین بود.

اکتبر کبیر جهشی بود بسوی آینده، برای ایجاد جامعه عادلانه زحمتکشان بر اساس توسعه اقتصادی، ترقی علمی- صنعتی، رشد بهره‌وری کار، توسعه همآهنگ شخصیت. این است تفاوت بنیادی آن با امپریالیسم، با جهانی‌سازی امروزی توأم با عطش سیری‌ناپذیر برای کسب سود از راه استثمار غارتگرانه، نابرابری‌های طبقاتی، استعمار و جنگ‌های اشغالگرانه. آموزه اصلی کشور سوسیالیستی مولود اکتبر کبیر: «هر که کار نکند، نخورد»، نمی‌توانست پیروان تفکر بورژوازی را چه داخل کشور و چه در خارج از آن، به اعمال خشونت، به رویارویی خونین با حاکمیت شوراها وادار نکند.

اما در اوضاع و احوال غیرعادی نیز اتحاد شوروی موفق شد بر مشکلات و چالش‌های پدیده آمده در راه  ایجاد سوسیالیسم فائق آید. در جنگ امپریالیستی اول جهانی به «فرمان صلح» پاسخ دادیم: به اشغالگران خارجی توسط یگان‌های ارتش سرخ؛ به ترورهای سفید ضد انقلاب، بواسطه واحدهای ویژه و کمیته اضطراری؛ به فقر و ویرانی، با «صدور فرمان زمین»، با سیاست اقتصادی جدید و کمیته دولتی الکتریفیکاسیون روسیه؛ به تورم بالا، بکمک ده روبل طلایی شوروی؛ به تهاجم فاشیستی، با جنگ کبیر میهنی، با دهها ضربه استالینی و برافراشتن پرچم سرخ در برلین- درست در قلب اروپا. موفقیت در ایجاد مولود اصلی اکتبر سرخ، بعبارت صریح‌تر، در تشکیل کشور مقتدر اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی بدون وجود لنین و حزب او، بدون خرد و اراده استالین، بدون کار و زحمت خلاق میلیون‌ها نفر از مردم قهرمان اتحاد شوروی قابل تصور نبود.

موفقیت‌های دولت مقتدر اتحاد شوروی سیمای جهان را بهبود بخشید. تخریب اتحاد شوروی به بهای گزافی برای کشور ما و همه جهان تمام شد. آنچه که در اوکراین، در عراق، سوریه، لیبی، در مرزهای جمهوری دموکراتیک خلق کره روی می‌دهد، پدیده تازه‌ای نیست. پیش از تشکیل اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی چنین بود و امروز نیز چنین است. الیگارشی جهانی هنگامی در راه جنگ جهانی جدید متوقف شد، که با اقتدار خلق‌های اتحاد شوروی مواجه گردید. بنا بر این، احیای اتحاد خلق‌های برادر ما و همه علاقه‌مندان به اتحاد بر مبنای سوسیالیسم، تنها راه ممانعت از افتادن دنیای امروز به دامن جنگ عالمگیر جدید است. در این امر خطیر و مسئولانه نقش اصلی را باید اتحاد کمونیست‌ها و نیروهای ملی- میهن‌پرست ایفا نماید.

برقراری عدالت بعنوان هدف انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر، رویدادی که سیمای جهان را بهبود بخشید، باید در مبنای ترقی بشریت قرار گیرد.

کمیته برگزاری جشن‌های صدمین سالگشت انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر در مراحل نهایی تدارک جشن‌ها همه نیروهای سالم جامعه ما را به برگزاری شایسته جشن‌های انقلاب فرامی‌خواند.

فقط با تکیه بر بهترین دستاوردهای دورۀ اتحاد شوروی می‌توان روسیه را نجات داد!

فقط از این طریق می‌توان به ایجاد دنیای نوین موفق شد!

گنادی زیوگانوف (Gennadiy Zyuganov)

صدر کمیته مرکزی حزب کمونیست روسیه

سووتسکایا راسیا

مترجم: ا. م. شیری

۲۸/ ٠۷/ ۱۳۹۶

توافق سران اتحادیه اروپا برای کاهش کمک‌های مالی به ترکیه

اتحادیه اروپا می خواهد کمک های مالی به منظور آماده سازی ترکیه برای عضویت در این اتحادیه را کاهش دهد. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان صبح امروز (جمعه) اعلام کرد که سران اتحادیه اروپا در این باره به توافق رسیده اند. وی هم زمان بر ادامه گفت‌وگوها با آنکارا تاکید کرد.

وی در عین حال به شدت از توافق پناهندگان با ترکیه و کمک های مالی به این کشور در این راستا حمایت کرد.

مرکل همچنین بر لزوم موضع منسجم اتحادیه اروپا در برابر ترکیه تاکید کرده و در عین حال گفت که دلایل زیادی وجود دارد که با ترکیه صحبت کنیم. با این وجود ما می خواهیم کمیسیون اتحادیه اروپا را مکلف کنیم که کمک ها به ترکیه به منظور آماده سازی این کشور برای عضویت در اتحادیه اروپا را کاهش دهد.

کریستین کرت، صدر اعظم اتریش نیز در این باره گفت که ما با کمک های آماده سازی برای عضویت در اتحادیعه اروپا می خواستیم این کشور را به استانداردهای قانونی اروپا نزدیک تر کنیم، اما این امر به وضوح محقق نشده است.

در مجموع اتحادیه اروپا باید برای دوره زمانی بین 2014 تا 2020 حدود 4.45 میلیارد یورو را به اتحادیه اروپا پرداخت می کرد که 368 میلیون آن تا به حال بر اساس قرارداددها پرداخت شده است.

البته مرکل کمک های مالی به ترکیه در قالب تواففق پناهندگان با آنکارا را رد نکرد. اتحادیه اروپا توافق پناهندگان با اتحادیه اروپا را به عنوان یک موفقیت ارزیابی می کند چرا که از سال 2016 پناهندگان کم تری به دلیل این توافق از ترکیه یه یونان آمده اند.

همچنین سران اتحادیه اروپا در نشیت دو روزه خود در بروکسل اصلاح سیستم پناهندگی اتحادیه اروپا را در دستور کار قرار دادند.

آنگلا مرکل همچنین درباره موفقیت مذاکرات برگزیت نیز ابراز خوش بینی کرد.

صدر اعظم اتریش نیز با اشاره به بحث ها درباره دولت ائتلافی آینه کشورش بعد از انتخابات پارلمانی نیز تاکید کرد که اتریش همچنان شریک قابل اعتمادی برای اروپا باقی می ماند. اما ما باید حالا در آؤامش منتظر تشکیل دولت در اتریش بمانیم.

وی همچنین بر لزوم تسریع مذاکراتت برگزیت با انگلیس تاکید کرده و با اشاره با تنگ شدن وقت برای دستیابی به نتیجه گفت: عدم پیشرفت در مذاکرات برگزیت نه تنها به انگلیس بلکه به تمام اقتصاد اروپا آسیب می رساند

کرن همچنین درباره تحولات در اسپانیا و تلاش های کاتالونیا برای استقلال از دولت مرکزی ابراز نگرانی کرده و این را شرایطی بسیار جدی دانست.

نخست وزیر بلژیک نیز از کاهش کمک های مالی به ترکیه حمایت کرد.

روابط بین ترکیه و اتحادیه اروپا بعد از کودتای نظامی نافرجام سال گذشته در ترکیه بسیار متشنج شده است. بسیاری از مقامات بلند پایه اروپا به دلیل اقدامات سرکوبگرانه اردوغان علیه مخالفان خواستار توقف مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا هستند.

چرا وزیر فئودال عربستانی  میهمان اختصاصی چریکهای «انقلابی» آنارشیست/ «کمونیست» روژاوا شد

سفر ناگهانی، ثامر السبهان، وزیر مشاور در امور خلیج فارس عربستان سعودی، به شهر رقه سوریه به همراه ژنرال «بریت مک‌گورک»، نماینده آمریکا در ائتلاف بین‌المللی ضد تروریسم بدعوت چپ نو «انقلابی» روژاوا، به لحاظ زمانی پرسش های چندی در اذهان مطرح می‌کند، پرسش هایی که به مواضع عربستان سعودی درباره سوریه در مرحله آینده و پس از شکست و خروج آن از رقه و بیشتر مناطق تحت تسلط خود، پیش آمدن موضوع جدایی کردها به ضرر کشورهایی که کردها در آن‌ها هستند، مربوط است.

السبهان، سفیر پیشین عربستان سعودی در عراق بود که با عنوان «عنصری نامطلوب» از بغداد اخراج شد و اکنون به مرد ماموریت های دشوار تبدیل شده و از افراد نزدیک به محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، است که پادشاه عملی عربستان سعودی به شمار می‌رود و از این روست که انتخاب السبهان برای این ماموریت، بی حساب و کتاب نیست.

اسباب و علت های این سفر و پیامی که عربستان درصدد ارسال آن به ایران، ترکیه و دولت سوریه است، مختلف است که می توان در موارد زیر خلاصه کرد.

نخستین علت این سفر ممکن است تلاش عربستان برای بازگرداندن 50 تبعه عربستانی است که در صفوف داعش می جنگیدند و تسلیم نیروهای سوریه دمکراتیک شدند که پس از آزادی شهر رقه بر آن تسلط یافتند. کشورهای غربی چون انگلیس و فرانسه نیز برای استرداد اتباع خود به این منطقه نماینده اعزام کرده‌اند.

نکته دوم درباره این سفر، پیامی است که عربستان به ترکیه و ایران می دهد، با این درون‌مایه که عربستان سعودی (وهابی فئودالهای ضد زن) از کردهای فمینیست و انقلابی و آنارشیست و دیگر فدائیان امپریالیسم تحت عنوان نیروهای سوریه دمکراتیک که بر رقه تسلط یافته اند و مورد حمایت هوایی و زمینی آمریکا هستند، حمایت می‌کند.

سومین نکته درباره انگیزه و اهداف این سفر ممکن است ایجاد پل های ارتباطی با قبایل سنی مذهب در منطقه رقه و اطراف آن باشد و دیدار ثامر السبهان با اعضای شورای مدنی محلی و روسای عشایر و نیز احمد الجربا، رئیس پیشین ائتلاف ملی سوریه، گویای این امر است.

چهارمین هدفی که این سفر می تواند داشته باشد حمایت از راهبرد اعلام شده دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه ایران و حمایت آن از تروریسم و ایجاد بی ثباتی برای منطقه، می تواند باشد.

پنجمین هدفی که این سفر می تواند داشته باشد تلاش عربستان برای ایفای نقش در سوریه جدید تحت پوشش بازسازی و استفاده از برگه کردهااست؛ زیرا پس از فروپاشیدن مخالفان سوریه با دو شاخه نظامی و سیاسی، برگه کردها اکنون عنوان قوی ترین برگه برای رویارویی با دو کشور ترکیه و ایران است.

به نظر مي رسد که مقامات عربستان سعودي براي رويارويي با ايران و ترکيه که در بحران خليج فارس از قطر حمايت مي‌کنند، تصميم گرفته اند از کردها حمايت کنند؛ به اين معنا که راهبرد آمريکا را در منطقه در پيش گيرد که عليه ايران عمل و براي کاستن از نفوذ و موفقيت هاي آن در سوريه و عراق تلاش مي‌کند.

اگر درباره اين نکته تأمل‌کنیم که جنگ آينده ارتش سوريه ممکن است براي تسلط به رقه با نيروهاي گروه سوريه دمکراتيک باشد، در آن صورت سفر وزير سعودي به شهر الرقه و ديدار با کردهاي اين گروه معنا پيدا خواهد کرد.

به هر حال، به‌طور مشخص معلوم نيست که ثامر السبهان و حکومت عربستان سعودي به همراه آمريکا به دنبال چه چيزي در الرقه هستند، اما درهرصورت طرحي خطرناک خواهد بود که ترکيه، ايران و سوريه به صورت مستقيم يا غير مستقيم به آن واکنش نشان خواهند داد و اين پرسش مطرح مي‌شود که آيا عربستان سعودي که اکنون غرق در جنگ يمن است و متحدانش در سوريه دچار شکست و گسست شده اند، توان مقابله با اين واکنش‌ها را خواهد داشت.

رهبر فاشیستهای فرانسه هم تروریست های ارسالی شان را نمی خواهد

«مارین لوپن» رهبر جبهه ملی فرانسه اعلام کرد تروریست های فرانسوی که در زندان های سوریه و عراق هستند باید در زندان های همان کشورها بمانند حتی اگر قرار باشد اعدام شوند.

لوپن با حضور در یک برنامه تلویزیونی گفت که همه تروریست های فرانسوی که در سوریه و عراق بازداشت شده اند باید در زندان های همان کشورها بمانند حتی اگر مسئولان عراقی تصمیم بگیرند که آنها را اعدام کنند.

وی همچنین تأکید کرده که اتحادیه اروپا و استفاده از یورو به سود فرانسه نیست و خواستار استفاده مجدد از واحد ملی پول فرانسه به جای یورو شد.

بر اساس گزارش هایی که در تا سال ۲۰۱۵ منتشر شده است دست کم ۱۷۰۰ تروریست فرانسوی در سوریه و عراق حضور داشته اند.

درگیری مسلحانه میان ارتش عراق و نیروهای بارزانی در شمال غرب کرکوک

یک منبع امنیتی از وقوع درگیری میان نیروهای ارتش عراق و عناصر بارزانی خبر داده است.

این منبع تأکید کرده که نیروهای مقابله با تروریسم و نیروهای پلیس اتحادیه در حال ورود به منطقه پل «التون» در شمال غرب کرکوک هستند که مورد هدف تیراندازی عناصر بارزانی قرار گرفته اند.

بر اساس این خبر نیروهای پلیس اتحادیه دستور داشته اند تا به سوی پل التون حرکت کرده تا روند بازنشر نیروهای پلیس اتحادیه در کرکوک تکمیل شود که میان آنها و نیروهای بارزانی درگیری مسلحانه صورت گرفته است.

به گفته این منبع امنیتی بخشی از نیروهای پیشمرگه که وابسته به حزب دموکرات کردستان هستند با استفاده از خمپاره به مناطق مسکونی حمله کرده اند، این در حالی است که بیشتر غیرنظامیان این منطقه که از ترکمان ها، کردها و عرب ها هستند خانه های خود را ترک کرده اند.

بر اساس این خبر نیروهای پلیس اتحادیه، نیروهای ارتش، نیروهای مبارزه با تروریسم و لشکر ۹ ارتش عراق در چهار محور در حال پیشروی در این منطقه که در ۳۵ کیلومتری شمال غربی کرکوک و در مسیر کرکوک به اربیل قرار دارد، هستند.

یک منبع امنیتی در نیروهای مقابله با تروریسم به بغداد الیوم گفته که نیروهای امنیتی دولت مرکزی عراق موفق شدند وارد منطقه پل التون در کرکوک شوند و تصاویری از حضور نیروهای نظامی عراقی در این منطقه که یکی از آخرین مناطق تحت سلطه کُردها بوده، منتشر شده است.

تیلرسون: هیچ ممانعتی در تجارت اروپا با ایران ایجاد نمی کنیم

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، در گفتگویی در دفتر خود اطمینان خاطر دارد دولت ترامپ مانع از تجارت اروپایی ها با ایران نمی شود.
وزیر امور خارجه آمریکا گفت: رئیس جمهور به اروپا گفته است به رغم مخالفتم با توافق هسته ای، شما هر آنچه می خواهید انجام دهید.

اتحادیه اروپا کره‌شمالی را به تحریم‌های بیشتر تهدید کرد

به‌دنبال آزمایش موشکی کره‌شمالی در اوایل ماه سپتامبر، اروپایی‌ها تصمیم گرفتند مجازات‌های بیشتری علیه این کشور اعمال کنند.

براین اساس، رهبران و روسای 28 کشور عضو اتحادیه اروپا در نشست‌شان در بروکسل، موافقت کردند که اتحادیه اروپا «با رایزنی‌های مستحکم با شرکایش تدابیر بیشتری را بررسی خواهد کرد و به تلاش‌هایش برای ترغیب 3 کشور جهت اجرای کامل تحریم‌های بین‌المللی تحمیل‌شده علیه کره‌شمالی ادامه خواهد داد.»

رهبران اروپایی همچنین از کره‌شمالی خواستند از «برنامه‌های هسته‌ای و بالستیکی خود به طور کامل دست بکشد به‌گونه‌ای که هیچ بازگشتی برای آن نباشد.»

رهبران اروپایی در بیانیه پایانی نشست پنجشنبه در بروکسل «اقدامات اخیر کره‌شمالی را غیرقابل قبول و تهدیدی بزرگ علیه شبه‌جزیره کره و فراتر از آن» توصیف کرده‌اند.

در نشست بروکسل تأکید شد که «صلح پایدار و عاری ساختن شبه‌جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای باید با استفاده از ابزار مسالمت‌آمیز و از طریق گفت‌وگوی مطمئن و هدفمند محقق شود.»

اتحادیه اروپا ارتش کره‌شمالی را در «فهرست سیا» قرار داده بود با این امیدواری که این مجازات، در بازگشت نظام «کیم‌جونگ اون» به میز مذاکرات سهم ایفا کند.

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه کره‌شمالی بیشتر و گسترده‌تر از تحریم‌هایش بر کشورهای دیگر است.

اعتراف واشنگتن به استفاده تروریست های در رابطه با جبهه النصره در سوریه از سلاح شیمیایی

وزارت خارجه امریکا برای نخستین بار اعتراف کرد که تروریست های گروه مرتبط با جبهه النصره به نام هیئت تحریر شام در استان ادلب سوریه از سلاح شیمیایی استفاده می کنند.
به گزارش اسپوتنیک، سرتیپ ایگور کوناشنکوف، سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه ضمن اعلام این مطلب خاطرنشان کرد این اولین بار است که وزارت خارجه آمریکا نه فقط به وجود سلاح شیمایی در این بخش از سوریه بلکه استفاده تروریست های مرتبط با جبهه النصره از آن برای اجرای عملیات تروریستی اعتراف می کند.
سرتیپ ایگور کوناشنکوف یادآور شد که پیشتر آمریکایی ها جبهه النصره را جزو اپوزیسیون معتدل سوریه می دانستند.

استقرار پدافند های اس-400 مقررات بازی قدرت‌ها در خاور میانه را عوض می‌کند

به گزارش اسپوتنیک با استناد به مجله آمریکایی «نشنال اینترست» تصمیمگیری عربستان سعودی مبنی بر خرید پدافند های اس -400 «تریئومف» از روسیه ضربه شدیدی به آمریکا وارد کرده است.

پیشتر ترکیه نیز در باره تهیه همین سلاح ها در روسیه به مبلغ 2.5 میلیارد دلار قراردادی را امضا کرد. در حال حاضر مسکو در حال مذاکره با مصر در باره خرید این سامانه ها است. قبلاً این کشور برای تخریب موشک های بالستیک برد متوسط و کوتاه و موشک های کروز و سلاح بسیار دقیق و جنگنده ها، سامانه های روسی اس —300 وی ام (آنتی —2500)را خرید.

ترکیه عضو ناتو می باشد، عضو دیگر این پیمان — یونان دارای سامانه های اس- 300 ساخت روسیه است. در میان دارندگان این سیستم چین، هند، اوکراین، ونزوئلا، بلغارستان و دیگران هستند.

ولی استقرار اس —400 در خاور میانه وضع امور را از بیخ وبن عوض می کند. مطلب سر این است که این سامانه می‌تواند انواع متفاوت موشک های رهگیر را پرتاب کند. اس-400 می‌تواند به موشک های دارای بردی از 40 تا 400 کیلومتر تجهیز شود. سیستم آمریکایی «پاتریوت» می‌تواند فقط یک نوع موشک دارای برد 96 کیلومتر را پرتاب نماید.برتری اصلی این سیستم روسی اس- 400 موشک 9М96Е2
با برد 120 کیلومتر است. سرعتش معادل 15 ام یعنی 18500 کیلومتر بر ساعت است و می‌تواند هدف‌هایی را تخریب کند که در ارتفاع 5 متر از سطح زمین رد می شوند. این موشک قاتل موشک های کروزآمریکا در حال پرواز در ارتفاع پایین است.

اس-400 بعد از تجهیز به رادار ویژه می‌تواند جنگنده های معاصر نامرئی اف —22 و اف- 35 را محو و نابود کند. این رادار ها به میل سفارش دهندگان به آن‌ها تحویل می شود. اس- 400 می‌تواند موشک های بالستیک دشمن را رهگیر و نابود کند و شاید به این خاطر مورد علاقه عربستان قرار گرفته است.

تصمیمگیری عربستان مبنی بر خرید اس-400 شاید مربوط به آن بود که مصر پیشتر سامانه های اس —300 وی ام را از روسیه گرفته و حالا مایل است مجموعه های اس-400 را از آن خریداری کند. هیچ بعید نیست که بابت این سیستم‌ها عربستان و کشورهای عربی خلیج فارس پول پرداخت کردند.مجله آمریکایی «نشنال اینترست» نوشت: باید اذعان کرد که روس ها با تحویل دادن تسلیحات به کشورهایی که برخی از آن‌ها عضو ناتو می‌باشند (یونان و ترکیه و بلغارستان) و به متحدین وفادار ایالات متحده مثلاً به عربستان و امارات عربی متحده و دیگر کشورهای عربی خلیج فارس مسلماً جهش معیینی کردند. چندی پیش گزارش شد که امارات عربی متحده قصد دارد از روسیه شکاری چند منظوره مخوف سوخو-35 خریداری کند که برلیانی در تاج نیروی هوافضای روسیه است.

جهش روسیه از نظر فنی نیز اهمیت دارد و آمریکا تا به حال سامانه ای برای مقابله با اس- 400 روسیه تولید نکرده و نمی‌تواند در این ساحه با روسیه رقابت کند.

اعتصاب غذای دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند

تعدادی از دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند در اعتراض به کیفیت بد غذای دانشگاه، ظروف ناهار خود را روی زمین چیدند.

به گزارش ایسنا از خراسان جنوبی، اعتراض دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند دیروز ۲۶ مهرماه در سالن غذاخوری برادران در دانشگاه آغاز شد.

دانشجویان پس از دریافت ناهار خود، ظرف غذا را به نشانه اعتراض روی زمین گذاشتند.

عده‌ای از دانشجویان در شورای صنفی دانشگاه حضور یافته تا با رییس دانشگاه صنعتی بیرجند گفت‌وگو کنند.

به دنبال اعتصاب غذا مقرر شد، جلسه‌ای با مسئولان مربوطه و رییس دانشگاه در خصوص رسیدگی به مشکلات مذکور برگزار شود.

سردرگمی اروپا در چگونگی تداوم روابط با ترکیه

روزنامه اتریشی استاندارد در گزارشی نوشت: «مولود چاووش اوغلو»، وزیر امور خارجه ترکیه بار دیگر دیروز در سخنانی عضویت در اتحادیه اروپا را به عنوان هدف استراتژیک کشورش ارزیابی کرده و بار دیگر سیگنال های صلح و آشتی را به اتحادیه اروپا ارسال کرد.

«رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه نیز دیروز در بازگشت از لهستان با تاکید بر اینکه اتحادیه اروپا آنکارا را رنجیده خاطر کرده است، در عین حال تاکید کرد که ترکیه به مناسبات با اتحادیه اروپا بدون توقف ادامه خواهد داد. وی همچنین گفت: طبیعتا ما همچنین از شریک گفت و گوی خود انتظار یک نزدیکی مثبت را داریم. من امیدوارم که نتیجه خوبی را داشته باشیم.

وزیر امور خارجه ترکیه نیز ضمن اینکه عضویت در اتحادیه اروپا را همچنان هدف استرتژیک کشورش ارزیابی کرد، در عین حال گفت که ملت ترکیه دلسرد شده اند و دیگر از جریان عضویت حمایت نمی کنند.

مناسبات بین اتحادیه اروپا و ترکیه مدت طولانی است که متشنج شده است. بخصوص روابط بین برلین و آنکارا از زمان کودتای نظامی نافرجام ماه جولای سال گذشته در ترکیه به تیرگی گراییده است.

دولت آلمان خواستار آزادی 11 تبعه دستگیر شده آلمانی در ترکیه است که در بین آن ها یک خبرنگار آلمانی و فعال حقوق بشر هم  وجود دارد.

در روزهای پنج شنبه و جمعه سران کشورهای اروپایی در بروکسل از جمله درباره سیاست دفاعی و پناهندگان اروپایی و مناسبات با ترکیه با هم مشاوره می کنند.

به نوشته روزنامه «ویرتشافتز ووخه» آلمان، اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا برعکس صدر اعظم آلمان خواستار توقف مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نیستند. به این ترتیب کار اروپا برای چگونگی برخورد با ترکیه بسیار دشوار است.

صدر اعظم آلمان قبل از شروع نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل طرح کاهش کمک های مالی به ترکیه به منظور آمادگی این کشور برای عضویت در اتحادیه اروپا را در دستور کار قرار داده بود.

مرکل همچنین در مبارزات انتخاباتی خود در یک مناظره انتخاباتی با رقیب خود مارتین شولتز بر لزوم توقف مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا تاکید کرده بود.

برلین همچنین اعلام کرده است که در نشست اتحادیه اروپا باید یک بحث روشن درمیان کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره ترکیه برگزار شود.

دولت آلمان با توجه به دستگیری های گسترده در ترکیه از کمیسیون اروپایی درخواست کرده که هر چه زودتر یک گزارش درباره شرایط موجود را ارائه دهد. البته کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرده است که در نیمه ابتدایی سال 2018 گزارش پیشرفت های رسمی درباره ترکیه را منتشر خواهد کرد.

از آنجایی که مدتی است  هنوز هیچ فصل جدیدی از مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا گشوده نشده است عملا این مذاکرات به حال تعلیق درآمده است.

بسیاری از کشورهی اروپایی حتی هلند درباره توقف مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا شک و تردید دارند.

رئیس جمهور فرانسه نیز درباره یک گام احتمالی غیر قال برگشت هشدار داده و با اشاره به اینکه ترکیه خود را از اتحادیه اروپا دور می کند اما در عین حال ابراز امیدواری کرده است که بتوان از توقف مذاکرات عضویت اجتناب کرد.

به نوشته روزنامه «ویرتشافتز ووخه» آلمان،  پایان مذاکرات می تواند عواقبی به همراه داشته باشد حتی زمانی که اروپاییان بعدها بخواهند دوباره مذاکرات عضویت را بپذیرند. این به تصمیم واحدی در اروپا نیاز دارد. بعد از گرایش به راست در اتریش با توجه به نتیجه انتخابات پارلمانی در این کشور دستیابی به چنین توافقی کمی غیر ممکن تر شده است.

بسیاری از سران کشورهای اروپایی از جمله امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه این مسئله را یادآوری می کنند که ترکیه یک شریک مهم در بسیاری از بحران ها است. هیچ کس نمی خواهد این خطر را ایجاد کند که رئیس جمهور ترکیه به توافق پناهندگان با اروپا خاتمه دهد.

رئیس سوسیال دموکرات ها در پارلمان اروپا نیز بر این باور است که ما در یک چالش گرفتار شده ایم که تمام روابط با ترکیه را در بر می گیرد.

3 میلیون آمریکایی هر روز سلاح آماده شلیک حمل می کنند

بر اساس مطالعه‌ای که نتایج آن روز پنجشنبه منتشر شد حدود سه میلیون آمریکایی هر روز سلاح کمری آماده شلیک با خود حمل می‌کنند و ۹ میلیون نفر نیز دست کم یک بار در ماه این کار را تجربه می‌کنند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از میامی، نشریه «آمریکن ژورنال اف پابلیک هلث» American Journal of Public Health، ضمن انتشار این گزارش تصریح کرد اکثر این آمریکایی‌ها جوان هستند و در جنوب این کشور ساکنند. آن‌ها می‌گویند برای محافظت شخصی مجبور هستند که سلاح با خود حمل کنند.
پژوهشگران می‌گویند این اولین مطالعه از این دست در خلال ۲۰ سال گذشته است که به بررسی عادات مردم آمریکا در زمینه حمل سلاح اشاره دارد.
آمریکا بار‌ها شاهد تیراندازی‌های مرگبار در مدارس، کنسرت‌ها و اماکن عمومی بوده است.
این مطالعه بر روی ۱۴۴۴ نفر از شهروندان آمریکایی که با خود سلاح حمل می‌کنند صورت گرفته است.

نیکی هیلی: مداخله روسیه در انتخابات آمریکا به منزله «جنگ» است

«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد که روز پنج شنبه در یک جلسه بحث و گفتگو به دعوت «موُسسه جورج دبلیو. بوش» و با حضور «مادلین آلبرایت» و «کاندولیزا رایس» دو تن از وزرای خارجه پیشین آمریکا در شهر نیویورک شرکت کرده بود، مدعی شد که «مداخله روسیه در انتخابات آمریکا به مثابه جنگ و رویارویی میان دو کشور است».

وی در ادامه افزود که «آمریکا باید در قبال این مسئله موضعی بسیار سختگیرانه اتخاذ کرده و آنها [مقامات مسکو] را به پاسخگویی وادار نماید».

بنابر ادعای سرویسهای اطلاعاتی آمریکا، روسیه از تکنیکهای سایبری برای کمک به پیروزی «دونالد ترامپ» در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا بهره گرفته است؛ اتهامی که بارها از سوی مقامات کرملین رد شده است.

نیکی هیلی در توجیه این ادعای خود گفت: «هنگامی که یک کشور در انتخابات کشوری دیگر مداخله می کند، این یک جنگ و رویارویی است. زیرا شما می خواهید اطمینان یابید که [مسیر] دموکراسی را از آنچه که خواست مردم است، تغییر می دهد. این سلاح جدید و انتخابی آنها است و ما باید با آن مقابله کنیم».

شایان ذکر است که کمیته های کنگره و «رابرت مولر» بازپرس ویژه این پرونده در حال انجام تحقیقات پیرامون مداخله ادعایی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا هستند.

از دیگر موارد در دست بررسی، تبانی احتمالی میان دستیاران ترامپ و مقامات مسکو است؛ اتهامی که دونالد ترامپ بارها آن را رد کرده است.

بیش از یک میلیون آواره سوری به کشورشان بازگشته اند

 اسپوتنیک در گزارشی اعلام کرد که از آغاز عملیات مبارزه با تروریسم در سوریه تاکنون، بیش از یک میلیون و ۶۵ هزار آواره سوری به منازل خود بازگشته اند.

در این گزارش آمده است: در نتیجه عملیات سازش در سوریه و از سپتامبر ۲۰۱۵ تاکنون بیش از ۲۳۲ هزار آواره سوری از کشورهای دیگر طی سال جاری به منازل خود بازگشته اند.

در ادامه گزارش گفته شده است: علاوه براین از آغاز سال ۲۰۱۷ تاکنون بیش از ۴۸۰ هزار آواره سوری که در اردوگاه های آوارگان یا منازل نزدیکان و آشنایان خود اقامت داشتند به خانه هایشان بازگشته اند.

ولادیمیر پوتین: آمریکا منشأ یک توطئه بی سابقه علیه روسیه است

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در یکی از گزنده ترین انتقادات خود از سیاست خارجی آمریکا روز پنج شنبه در سخنرانی خود خطاب به جمعی از پژوهشگران خارجی حوزه روسیه اظهار داشت که در درون آمریکا، یک توطئه بی سابقه علیه روسیه در جریان است که تقصیر هر شکست داخلی را به گردن مقامات مسکو می اندازد.

وی با ذکر فهرست وار آنچه که بزرگترین خیانتها در روابط آمریکا- روسیه می داند، در ادامه گفت: «متأسفانه شرکای غربی ما که میراث ژئوپلتیکی اتحاد جماهیر شوروی را تجزیه کردند، به عدالت و انصاف بی چون و چرای خودشان مطمئن بودند تا جایی که خود را برندگان جنگ سرد اعلام کردند».

وی افزود: «آنها آشکارا مداخله در امور داخلی کشورها را آغاز کردند و به همان شیوه ای به صدور دموکراسی پرداختند که رهبران جماهیر شوروی سعی داشتند انقلاب سوسیالیستی را به سرتاسر جهان صادر کنند».

رئیس جمهور روسیه با اشاره به راه افتادن این پویش ضد روسی در آمریکا، تعطیلی مقرهای دیپلماتیک روسیه در این کشور و اِعمال فشار بر رسانه های روسیه از سوی مقامات واشنگتن، وضعیت روابط روسیه- آمریکا را «رقت بار» خواند.

وی همچنین گفت که «آمریکا در تلاش است تا با تازه ترین بسته تحریمهای خود، روسیه را از بازارهای انرژی اروپا بیرون براند و بدین ترتیب، اروپا را به خرید گاز مایع طبیعی از آمریکا به بهایی گزاف تر وادار سازد».

رئیس دولت روسیه با تأکید بر عدم پایبندی واشنگتن به معاهدات تسلیحات هسته ای و شیمیایی خاطرنشان کرد که مسکو پایبندی خود را به این معاهدات حفظ کرده است.

این در حالی است که «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز روز پنج شنبه با تکرار ادعای پیشین سرویسهای اطلاعاتی آمریکا مبنی بر مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، این اقدام مسکو را به مثابه «جنگ و رویارویی» میان دو کشور دانست.

وی در ادامه خواستار اتخاذ موضعی سختگیرانه از سوی واشنگتن در قبال این مسئله شد.

کشف سلاح های اسرائیلی از مخفیگاه های داعش در سوریه

یکی از فرماندهان میدانی ارتش سوریه اعلام کرد که نیروهای این کشور هنگام پاکسازی شهر المیادین در جنوب شرق دیرالزور، مقادیر زیادی سلاح های اسرائیلی کشف کردند.

وی تاکید کرد که سلاح های کشف شده شامل انواع سلاح های سنگین و متوسط و سبک می شود که برخی از آنها ساخت رژیم اشغالگر است و این علاوه بر صدها موشک و مهمات و سلاح های دیگری که ساخت پیمان ناتو و چندین کشور اروپایی و غربی است.

این فرمانده میدانی افزود: سلاح های کشف شده شامل تجهیزات زرهی و مقادیر زیادی سلاح های ضدزرهی است و این علاوه بر توپ ۱۵۵ میلیمتری با برد ۴۰ کیلومتر که ساخت پیمان ناتو است و تاریخ ساخت آن به سال ۲۰۱۱ ـ آغاز جنگ تروریستم علیه سوریه ـ باز می گردد.

فرمانده میدانی همچنین به کشف مقدار زیادی قطعات یدکی مدرن اشاره کرد که می بایست فقط در اختیار ارتش های منظم باشند، وی افزود: این امر نشانه ای دیگر بر میزان حمایت مستقیم و سازمان یافته از گروه تروریستی داعش توسط برخی کشورهای منطقه ای و بین المللی است که از همان ابتدا از جنگ تروریسم علیه سوریه حمایت کردند.

در نامه ای خطاب به قانونگذاران استرالیا؛ کره شمالی در مورد خطرات ناشی از «خطای بزرگ محاسباتی» هشدار داد

دولت کره شمالی در نامه ای خطاب به اعضای پارلمان استرالیا هشدار داد که این کشور یک قدرت هسته ای است و از تهدیدات دونالد ترامپ ترسی نخواهد داشت.

 دولت کره شمالی با ارسال نامه ای سرگشاده خطاب به اعضای پارلمان استرالیا هشدار داد که این کشور یک قدرت هسته ای است و از تهدیدات رئیس جمهور آمریکا به نابودی کامل این کشور ترسی ندارد.

در این نامه که رونوشت آن روز جمعه در روزنامه محلی «سیدنی مورنینگ هرالد» انتشار یافت و وزارت امور خارجه استرالیا نیز صحت آن را تأیید کرد، آمده است: «چنانچه دونالد ترامپ تصور می کند با تهدید به جنگ اتمی، جمهوری دموکراتیک خلق کره- این قدرت هسته ای- را به زانو در خواهد آورد، مرتکب یک خطای بزرگ محاسباتی شده است».

در بخشی دیگر از این نامه آمده است: «ترامپ تهدید کرد که جمهوری دموکراتیک خلق کره را بطور کامل ویران خواهد کرد… این اقدامی بی نهایت تهدید آمیز برای نابودی کامل سراسر جهان است».

در این نامه «از کشورهای علاقمند به استقلال، صلح و عدالت» خواسته شده است که وظایف خود را به انجام رسانده و «علیه اقدامات شنیع و بی پروایانه دولت ترامپ که سعی دارد جهان را به یک فاجعه هسته ای دهشتناک سوق دهد، هوشیار و گوش به زنگ باشند».

سخنگوی وزارت امور خارجه استرالیا به خبرگزاری رویترز گفت که گزارش روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد درست بوده و رونوشت این نامه به تاریخ ۲۸ سپتامبر موثق است.

این نامه با عنوان «نامه ای سرگشاده به پارلمان کشورهای مختلف» از سوی سفارتخانه کره شمالی در «جاکارتا» پایتخت اندونزی به سفارت استرالیا و سفارتخانه سایر کشورها در همان شهر ارسال شده است.

شایان ذکر است که در پی اجرای آزمایشهای متعدد موشکی و هسته ای توسط دولت کره شمالی و تبادل پیامهایی ستیزه جویانه میان «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و «کیم جونگ اون» رهبر این کشور، تنشها در شبه جزیره کره رو به افزایش است.

ترامپ ماه گذشته در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با «مرد موشکی» نامیدن رهبر کره شمالی، تهدید کرد که در صورت لزوم برای دفاع از آمریکا و متحدانش، کره شمالی را «بطور کامل ویران می سازد».

وزیر امور خارجه استرالیا در یک کنفرانس خبری در شهر سیدنی گفت که این نامه یک ارتباط «بی سابقه» است. «جولی بیشاپ» در خصوص این نامه گفت: «معمولاً این راهی برای انتشار پیامهای جهانی نیست. استراتژی جمعی برای تحمیل حداکثر فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی بر کره شمالی از طریق وضع تحریمها مؤثر بوده است. این واکنشی در برابر فشار است».

سرکرده‌های داعش بعد از شکست در سوریه به ترکیه پناه برده‌اند

به نقل از «اسکای نیوز»، دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد از منابع آگاه اطلاعاتی در دست دارد که حاکی از فرار شماری از سرکرده های داعش به خاک ترکیه است.

بر اساس این خبر در طول چند روز و چند هفته گذشته شمار زیادی از سرکرده های سوری و خارجی داعش از دیرالزور و الرقه گریخته و وارد ترکیه شده اند.

این منابع تأکید کردند که عملیات انتقال سرکرده های داعش به داخل خاک ترکیه با  همکاری شماری از عناصر معارضان مسلح سوری که در قالب عملیات «درع الفرات» تحت حمایت ترکیه در حومه شمالی و شرقی حلب حضور دارند، صورت گرفته است و هر نفر حدود  ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار آمریکایی پرداخت کرده اند.دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرده که در طول چند ماه گذشته فرار صدها نفر از عناصر داعش و سرکرده های این گروه تروریستی به استان حسکه و ترکیه را ثبت کرده است.

آمریکا بدنبال خارج کردن مسکو از بازار انرژی/حل بحران کره باگفتگو

رئیس جمهور روسیه گفت: هدف بسته تحریمی اخیر که در کنگره آمریکا تصویب شد، خارج کردن روسیه از بازار انرژی اروپا است.

به گزارش خبرگزای مهر، ولادیمیر پوتین، رئی جمهور روسیه در میزگردی به میزبانی «باشگاه مباحثه والدای» و در نشستی با عنوان «آینده جهان: حرکت از میان درگیری و همکاری» در سخنانی اظهار داشت: برخی قدرت‌ها تلاش کردند تا از طریق کودتا و استفاده مستقیم از نیروی نظامی، تحولات خاورمیانه را در راستای منافع خود مدیریت و به جای مبارزه با تروریسم ناآرامی ها را دائمی کنند.

وی با بیان اینکه تجربه سوریه نشان داد که می‌توان جایگزینی برای نا آرامی ها یافت، ادامه داد: روسیه به همراه دولت قانونی سوریه و چند کشور دیگر منطقه و در تطابق با قوانین بین‌المللی با تروریست‌ها جنگید.

رئیس جمهور روسیه با اشاره به هزینه هایی که مبارزه با تروریسم برای این کشور در پی داشته است، عنوان کرد:ما حساب شده با بازیگران منطقه ای همکاری کردیم و در این راه صبور بودیم.

پوتین در خصوص کره شمالی و بحران به وجود آمده توسط این کشور در زمینه فعالیت های اتمی و با تاکید بر حل این بحران از طریق گفتگو گفت: مسکو همواره تصمیمات اتخاذ شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل از جمله تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ را اجرایی کرده است.

وی در ادامه با اشاره به تحریم های آمریکا علیه روسیه عنوان کرد: برخی کشورها تلاش می‌کنند از طریق سیاست منافع اقتصادی خود را تأمین کنند و برخی اقدامات سیاسی، دلایل صرفا تجاری دارند. هدف بسته تحریمی اخیر که در کنگره آمریکا تصویب شد، خارج کردن روسیه از بازار انرژی اروپا است.

رئیس جمهور روسیه با بیان اینکه در دنیای مدرن امروز، نمی‌توانید با قربانی کردن دیگران به دستاوردهای راهبردی برسید، تاکید کرد: برخی کشورها با در پیش گرفتن سیاست‌های خودخواهانه و تهاجمی، موجب بروز ناآرامی و بحران‌های مختلف در جهان شده‌اند.

پوتین در ادامه با متهم کردن آمریکا به عدم اجرای دقیق معاهدات دوجانبه با روسیه برای کاهش حجم زرادخانه اتمی گفت: این در حالی است که مسکو همواره دسترسی‌های لازم را به بازرسان آمریکایی داده، اما این کشور به طور کامل به تعهدات خود عمل نکرده است.

رئیس جمهور روسیه همچنین تصریح کرد که برخی از کشورها در حال ساخت تسلیحاتی هستند که اتمی نیست، اما توانی مشابه دارد و مسکو نیز آماده ساخت چنین سلاح‌هایی است.

پوتین: بزرگترین اشتباه ما، اعتماد بیش از حد به غرب بود

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بزرگترین اشتباه کشورش را اعتماد بیش از حد به غرب توصیف کرد.
وی در ادامه افزود بزرگترین اشتباه سوء استفاده از اعتماد روسیه به غرب بود.

پوتین به شدت از کنفرانس جهانی یهودیان انتقاد و این کنفرانس را به دلیل سازش با نازی ها در اوکراین به اتخاذ سیاست های دوگانه متهم کرد.
­

وی همچنین تاکید کرد روسیه درباره انباشت تسلیحاتی آمریکا در منطقه بالتیک نگران نیست.

پوتین گفت روسیه هیچ گونه درگیری دیگری را در مرزهای خود لازم ندارد اما در عین حال روسیه می ترسد بستن مرزهایش با مناطق حامی روسیه در اوکراین باعث کشتاری به سبک سربرنیتسا در بوسنی شود.

رژیم اسرائیل مواضعی را در سوریه هدف قرار داد

به نقل از خبرگزاری فرانسه، ­ارتش اسرائیل روز پنجشنبه اعلام کرد در واکنش به سقوط خمپاره ای که از سوریه به بخش اشغالی جولان شلیک شده بود مواضعی را در سوریه هدف قرار داده است.
ارتش اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرد در حمله خمپاره ای از سوریه به کسی آسیب نرسید و بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد توپخانه اسرائیلی « محلی را که این شلیک خمپاره » انجام شده بود هدف قرار داد.

در خبری دیگر شبکه تلویزیونی العالم به نقل از خبرنگار خود اعلام کرد: ارتش رژیم اسرائیل یک منطقه نظامی را در منطقه قوس السندیانه (بین ریف دمشق و ریف قنیطره) هدف قرار داد که تلفاتی در پی نداشت.

شبکه تلویزیونی داخلی ابران نیز اعلام کردند تانک های اسرائیلی به پایگاه ارتش سوریه حمله کردند.