هشدارها نادیده گرفته شدجنگ در خاورمیانه: اسرائیل نشانه‌های حمله را جدی نگرفت. بینش جدید در مورد جشنواره های موسیقی

نوشته گریت هوکمن

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

رئیس جمهور فلسطین ، محمود عباس، روز شنبه در یک سخنرانی تلویزیونی که از شبکه فلسطین تی‌وی پخش شد، مجدداً از رئیس جمهور ایالات متحده، جو بایدن، خواست که برای برقراری آتش‌بس در غزه تلاش کند و «این فاجعه انسانی، این نسل‌کشی را متوقف کند». عباس همچنین خواستار جلوگیری از حملات نیروهای اسرائیلی و صهیونیست‌ها «علیه مردم ما در کرانه باختری و اورشلیم» شد. بایدن در همان روز تهدید کرد که افراطیون اسرائیلی که به غیرنظامیان در کرانه باختری حمله می‌کنند، ویزا برای ورود به ایالات متحده دریافت نخواهند کرد. این اعلامیه احتمالاً عباس را تنها تا حدی راضی خواهد کرد.

علاوه بر این، در آخر هفته اطلاعات جدیدی در مورد حمله گروه حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر منتشر شد. در واقع، جهان و به ویژه اسرائیلی‌ها این سوال را می‌پرسند: چگونه ارتش اسرائیل که معروف است همیشه بیدار است، می‌تواند تا این حد غافلگیر شود؟ طبق گزارش شبکه اسرائیلی N12 از روز شنبه، فرماندهی ارتش هشدارهای پاسگاه‌های دیدبانی در مرز با نوار غزه را نادیده گرفته است. حتی بدتر از آن، فرماندهان سربازان را تهدید به دادگاه نظامی کرده‌اند.

پاسگاه‌های دیدبانی ظاهراً در ماه‌های قبل از حرکات مشکوک و اقدامات غیرمعمول در نوار غزه که شبیه به آموزش‌های رزمی بود، گزارش داده بودند. با این حال، فرماندهان نمی‌خواستند به این نگرانی‌ها گوش دهند، به گفته N12. یک پاسگاه به همین دلیل مستقیماً با یک فرمانده ارشد تماس گرفت و در پاسخ شنید: «من نمی‌خواهم دوباره این مزخرفات را بشنوم. اگر دوباره ما را با این چیزها آزار دهید، به دادگاه نظامی معرفی خواهید شد». یک سرباز به N12 گفت که یک فرمانده نگرانی‌های او را نادیده گرفته است: «حماس فقط یک مشت احمق هستند، کاری نمی‌کنند». او و همرزمانش تمرینات فلسطین را بارها مشاهده کرده بودند: «به یکدیگر نگاه می‌کردیم و می‌گفتیم: «لعنتی، بالاخره این چیزی که ما به آن اهمیت نمی دهیم شاید روزی گریبانمان را بگیرد؟»
همچنین در روز شنبه، اطلاعات جدیدی در مورد کنسرت رقص تکنو که در ۷ اکتبر در بیابان نقب برگزار شد، به اطلاع عموم رسید. روزنامه اسرائیلی هاآرتص از منابع پلیس مطلع شد که این رقص در ابتدا فقط برای روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برنامه ریزی شده بود. تنها سه روز قبل از آن، برگزارکنندگان درخواست اضافه شدن روز شنبه را کرده و مجوز آن را دریافت کرده بودند.

هاآرتص در روز شنبه نوشت: «در نهادهای امنیتی اسرائیل، این ارزیابی در حال افزایش است که تروریست‌های حماس که کشتار ۷ اکتبر را مرتکب شدند، هیچ پیش‌اطلاعی از جشنواره موسیقی نووا نداشتند.»

به گفته هاآرتص، مهاجمان فلسطینی از طریق پهپاد یا بادبادکهای شناسایی از این مهمانی مطلع شده و به طور ناگهانی تصمیم گرفتند آن را هدف قرار دهند. این فرضیه همچنین با این واقعیت تقویت می‌شود که مهاجمان هیچ نقشه‌ای از منطقه را به همراه نداشتند، همانطور که در سایر نقاط جنوب اسرائیل اتفاق افتاده است.

بر اساس گزارش شبکه ۱۲، زندانیان فلسطینی گفته‌اند که در اصل به سمت شهرهای بزرگ رشون لتسیون و تل آویو در حرکت بوده‌اند.

هاآرتص، به نقل از یک منبع ارشد پلیس گفت: «طبق تخمین ما، حدود ۴۴۰۰ نفر در این مراسم شرکت داشتند که اکثریت آنها توانستند پس از چهار دقیقه از حمله موشکی، تصمیم به انحلال مراسم گرفتند.»

یک ربع ساعت بعد، اولین شلیک‌ها صورت گرفت. در نتیجه، ۳۶۴ نفر که عمدتاً جوان بودند، کشته شدند.

با این حال، هاآرتص گزارش داد: «به گفته یک منبع پلیس، تحقیقات همچنین حاکی از آن است که یک بالگرد جنگی ارتش اسرائیل که به محل حادثه رسید و در آنجا به سمت تروریست‌ها شلیک کرد، ظاهراً برخی از شرکت‌کنندگان در جشنواره را نیز هدف قرار داد.»

آتش مسلسل یک هلیکوپتر همچنین می‌تواند توضیح دهد که چرا تعداد زیادی خودرو در امتداد جاده‌ای که از محل برگزاری جشنواره کاملاً ویران و سوخته بودند.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید