فریبکار از فریبکاران انتقاد کرد.ترجمه مجله هفته

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، روز دوشنبه در انتقادی تلویحی از آمریکا و فرانسه، گفت که ارمنستان باید به جای درخواست سلاح و آموزش از غرب، با ترکیه و آذربایجان برای برقراری صلح همکاری کند.

اردوغان در کنفرانس مطبوعاتی پس از یک نشست طولانی کابینه در آنکارا گفت: برخی از قدرت‌های غربی هنوز متوجه نشده‌اند که جنگ قره‌باغ قفقاز و کل منطقه را تغییر داده است. او به نتیجه جنگ ۲۰۲۰ اشاره کرد که در آن آذربایجان کنترل منطقه مورد مناقشه قره‌باغ را به دست آورد و پس از آن ارمنی‌های قومی محلی مهاجرت کردند.

اردوغان گفت: کسانی که سال‌ها ارمنستان را تحریک کردند و از درد، رنج و درگیری‌های همه مردم این منطقه سود بردند در واقع بیشترین آسیب را به ارمنی‌ها زدند. در حالی که او از کسی نام نبرد، برجسته‌ترین حامیان ایروان در غرب پاریس و واشنگتن بوده‌اند.

اردوغان افزود: آنها از ارمنی‌ها سوءاستفاده کردند، از آنها استفاده کردند و با دامن زدن به رویاهای غیر واقعی آنها را به ناامنی محکوم کردند. ارمنستان اکنون باید این واقعیت را ببیند و بپذیرد.

بهتر است مردم و حاکمان ارمنستان امنیت را در صلح و همکاری با همسایگان خود، نه در هزاران کیلومتری دورتر، جستجو کنند.

اردوغان افزود: هیچ سلاح و مهماتی که کشورهای غربی ارسال می کنند نمی تواند جایگزین صلحی شود که یک محیط صلح پایدار ایجاد می کند و از ارمنستان خواست تا “دست صلحی را که برادران آذربایجانی ما دراز کرده اند بپذیرد.”

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، پس از درگیری قره‌باغ، که او سعی کرد مسئولیت آن را به عهده متحد کشورش روسیه بگذارد، سعی کرد روابط نزدیک تری با ناتو ایجاد کند. هم مسکو و هم ایروان عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) هستند.

اوایل این ماه، ادوارد آسریان، معاون وزیر دفاع ارمنستان و رئیس ستاد کل ارتش، از مقر فرماندهی اروپایی آمریکا در اشتوتگارت آلمان بازدید کرد. EUCOM در بیانیه‌ای پس از آن گفت: این بازدید یک “رویداد مهم” بود زیرا آمریکا و ارمنستان به دنبال “توسعه عمدی و تدریجی روابط دفاعی” خود بودند.

ایروان همچنین به پاریس نزدیک شده است و ماه گذشته توافق کرده است که سیستم های تسلیحاتی جدیدی را از فرانسه خریداری کند. این امر الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان را بر آن داشت تا اعلام کند فرانسه مسئول هر درگیری جدید در منطقه خواهد بود. علی‌اف همچنین در اوایل اکتبر از نشست صلح اتحادیه اروپا در گرانادا اسپانیا خارج شد و این بلوک را به دشمنی با باکو متهم کرد.

مسکو اقدامات “خصمانه” ارمنستان را محکوم کرده و ادعا کرده است که هیچ کاری نمی تواند برای مداخله در قره‌باغ انجام دهد، به خصوص پس از اینکه خود پاشینیان صراحتاً و مکرراً حاکمیت آذربایجان را بر منطقه مورد مناقشه به رسمیت شناخت.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید