در اروگوئه، مافیا هم حکومت می کند

لوئیز لاکاله پویاروگوئه: اعتراض علیه دولت دست راستی به دلیل رسوایی ارتباط با مواد مخدر.
رئیس جمهور باید توسط قوه قضائیه احضار شود.

اثر فولکر هرمزدورف

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

یک رسوایی فساد ناخوشایند، رئیس جمهور راستگرای اروگوئه، لوئیز لاکاله پوی، را در تنگنا قرار داده است.

صدها معترض در روز دوشنبه (به وقت محلی) در یک تجمع در مونته‌ویدئو به او و دولتش اتهام زدند که پارلمان و مردم را فریب می‌دهند. این اعتراض توسط اتحادیه کارگری PIT-CNT، ائتلاف اپوزیسیون چپ‌گرای Frente Amplio، اتحادیه‌های مسکن خودیاری (FUCVAM) و فدراسیون دانشجویان دانشگاه اروگوئه (FEUU) برگزار شد.

علت این اعتراض، رسوایی مداوم صدور پاسپورت برای قاچاقچی مواد مخدر اروگوئه‌ای، سباستین مارست، که در سراسر جهان تحت تعقیب است، است. مارست در سال ۲۰۲۱ در دبی به دلیل مدارک نامعتبر بازداشت شد، اما به لطف سند جدید رسمی دولت اوروگوئه آزاد شد.

در این تجمع، چندین سخنران، از جمله کارولینا کاسه، شهردار پایتخت، گونزالو سیویلا، دبیرکل حزب سوسیالیست، و فرناندو پریرا، رئیس Frente Amplio، به لاکاله پوی اتهام زدند که در حال پنهان کردن جزئیات این رسوایی است. اتحادیه‌های کارگری پلاکاردهای با مضمون «فساد، قاچاق مواد مخدر، نفوذ و استثمار. لوئیس، تو از گوشت تغذیه نمی‌کنی، بلکه از فساد می‌خوری» را حمل می‌کردند.

این اتهامات بر اساس یک مکالمه اخیر منتشر شده بین فرانسیسکو بوستیلو، وزیر امور خارجه لاکاله که اکنون از سمت خود استعفا داده است، و کارولینا آچه، معاون سابق او، است که از آن برمی‌آید که مقامات ارشد دولتی تلاش کرده‌اند مدارکی را مبنی بر شرایط صدور پاسپورت برای این «ناکروبوس» از بین ببرند. به گفته منابع، روبرتو لافلوف، مشاور رئیس جمهور، نیز در تلاش برای پنهان کردن این موضوع مشارکت داشت.

بنا بر بیانیه Frente Amplio، این ضبط‌ها همچنین نشان می‌دهند که بین بوستیلو و مارست رابطه‌ای وجود دارد. این ائتلاف در این راستا همچنین خواستار برکناری لوئیس آلبرتو هبر، وزیر کشور، شد.

با وجود اینکه علاوه بر روبرتو لافلوف و معاون او، گوئیلرمو ماسیل، نیز استعفا داده‌اند، رئیس Frente Amplio، فرناندو پریرا، اعلام کرد که مردم اروگوئه انتظار بیشتری از این استعفاها دارند.
با قربانی کردن یک مشت آدم کم اهمیت، لاکاله نخواهد توانست بحران دولت را که از زمان آغاز دوره ریاست جمهوری او در مارس ۲۰۲۰ بدترین بحران بوده است، پایان دهد.
دولت می‌خواهد این پرونده را با استعفای وزیران به پایان برساند، اما برای اپوزیسیون، اتحادیه‌های کارگری و سایر بازیگران اجتماعی، «این ماجرا تازه شروع شده است»، روزنامه آرژانتینی Página 12 روز سه‌شنبه این مطلب را مطرح کرد.

«کشور ما در بحران سیاسی شدید و فروپاشی نهادی قرار دارد که ناشی از مسئولیت دولت است»، نمایندگان اتحادیه کارگری PIT-CNT در تجمع روز قبل گفتند. آنها تأکید کردند که «مردم خشمگین و بسیج شده‌اند» و خواستار «اقدام قوه قضائیه» شدند.

بر اساس گزارش رسانه‌های محلی، دادستان جرایم اقتصادی، الخاندرو ماچادو، برای این هفته برای لاکاله پوی به دلیل ادعای تخریب و دستکاری در اسناد احضاریه صادر می‌کند. «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که قاچاق مواد مخدر وارد سیاست شود»، پریرا تحقیقات را استقبال کرد. این ممکن است اشاره‌ای به بررسی‌های احتمالی برای طرح درخواست عزل رئیس‌جمهور کمتر از دوازده ماه قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی باشد.

ارتباط با پدرخوانده مافیا که سفارت اروگوئه در سال ۲۰۲۲ به دنبال اقامت همسر لاکاله در دبی، پاسپورتی را برای آزادی به او تحویل داد، ممکن است به این رئیس‌جمهور راست‌گرا درست قبل از موعد انتخابات سیاسی ضربه بزند. طبق گزارش وب‌سایت Resumen Latinoamericano در تاریخ ۷ نوامبر، در ارتباط با صدور این سند، ظاهراً ۱۰ میلیون دلار داده شده است. مارست، به عنوان یکی از بزرگترین قاچاقچیان مواد مخدر در آمریکای جنوبی، که در سال‌های اخیر تن‌ها کوکائین را به اروپا قاچاق کرده است، می‌تواند از نظر مالی این کار را انجام دهد.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید