خیانت هند، جازدن بایدن و شرکت پوتین!ترجمه مجله هفته

نارندرا مودي، نخست وزير هند، در نشست مجازی سران بریکس-پلاس که روز سه‌شنبه امروز برگزار می‌شود، شرکت نخواهد کرد. این نشست عمدتاً به جنگ اسرائیل و حماس اختصاص خواهد داشت.

رسانه‌های هندی روز سه‌شنبه گزارش دادند که “تعهدات دیگر”، از جمله تجمعات انتخاباتی، به عنوان دلایل عدم حضور مودي در این رویداد ذکر شده است. هند توسط سوبرامانیام جايشانکار، وزير امور خارجه، نمایندگی خواهد شد.

کشورهای گروه بریکس-پلاس عمدتاً حمله اسرائیل به غزه را در تلافی حملات غافلگیرانه حماس در ۷ اکتبر محکوم کرده و خواستار آتش بس شده‌اند. با این حال، دهلی نو موضعی نزدیکتر به موضع ایالات متحده و سایر کشورهای غربی اتخاذ کرده است.

در ماه اکتبر، دهلی نو از رأی دادن در مجمع عمومی سازمان ملل در مورد قطعنامه‌ای که خواستار آتش بس فوری بشردوستانه در درگیری اسرائیل و فلسطین بود، خودداری کرد. وزارت امور خارجه هند اظهار داشت که خودداری این کشور از رأی دادن نشان دهنده “سیاست تحمل صفر در برابر تروریسم” است.

مودي از جمله اولین رهبران جهان بود که حمله حماس به اسرائیل را محکوم کرد و آن را به طور قطعی “اقدام تروریستی” خواند. او در عین حال از اصابت موشک به بیمارستان الاهلی در غزه که منجر به کشته شدن بیش از ۵۰۰ نفر شد، ابراز “شوک” کرد و بر ضرورت حفظ جان غیرنظامیان در بحبوحه درگیری تأکید کرد.

اخیراً، مودي در جریان دومین اجلاس “صدای جهان جنوب”، خواستار اجماع جهان جنوب در مورد غزه شد.

در همین حال، وزارت امور خارجه هند بر “موضع دیرینه” دهلی نو در مورد مذاکره برای حل و فصل درگیری از طریق راه حل دو دولتی تأکید کرده است.

انتظار می‌رود ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس‌جمهور برزیل، و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در نشست روز سه‌شنبه که توسط آفریقای جنوبی، رئیس فعلی گروه برگزار می‌شود، حضور داشته باشند. اعضای جدید بریکس، از جمله عربستان سعودی، ایران، مصر، اتیوپی، آرژانتین و امارات متحده عربی نیز در این نشست حضور خواهند داشت.

در همین حال، مودي روز چهارشنبه میزبان نشست مجازی سران G20 خواهد بود زیرا ریاست دهلی نو در این گروه ماه آینده به پایان می‌رسد. انتظار می‌رود ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، که در نشست سران G20 که در ماه سپتامبر توسط دهلی نو برگزار شد، شرکت نکرد، در این نشست شرکت کند. به طور قابل توجهی، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، احتمالاً در این رویداد حضور نخواهد داشت. به گفته اریک گارستی، فرستاده ایالات متحده در هند، “با نزدیک شدن روز شکرگذاری، مطمئن نیستیم که او [بایدن] بتواند در نشست مجازی شرکت کند.”

وزارت امور خارجه هند در بیانیه‌ای هفته گذشته اعلام کرد که نشست ۲۲ نوامبر “نتایج و اقدامات کلیدی” گردهمایی سپتامبر را “پیش خواهد برد” و “بر اجرای مؤثر تصمیمات مختلف G20 تأکید خواهد کرد.”

Be the first to comment

پاسخی بگذارید