انقلاب رنگی در مغولستان در راه است

عکس: معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده ویکتوریا نولند در میدان سوخباتور در اولان باتور، مغولستان، در سال 2023 (L) و 1988 (R). © X (تویتر) / @UnderSecStateP

ایالات متحده ممکن است سناریوی مشابهی با اوکراین را برای مغولستان آماده کند


موقعیت این کشور بین روسیه و چین و منابع طبیعی آن، آن را به یک هدف ارزشمند برای عملیات نفوذ آمریکا تبدیل کرده است

توسط پل ماتویف، روزنامه نگار
ترجمه مجله هفته


مقامات روسی معتقدند که ایالات متحده، که به دنبال راه اندازی “انقلاب های رنگی” و دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر است، ممکن است در حال آماده سازی یک کودتای مشابه با کودتای اوکراین در مغولستان باشد.


الکسی تسیدنوف، رئیس جمهور جمهوری بوریاتین روسیه، که در شرق دریاچه بایکال واقع شده و با مغولستان هم مرز است، در مصاحبه ای با خبرگزاری ریا نووستی در حاشیه نشست اقتصادی شرقی در ولادی‌وستوک در سپتامبر گفت: “وضعیت در مغولستان بسیار دشوار است زیرا سیاست دوگانه ایالات متحده که آنها در همه جا دنبال می کنند، جایی که باید به هر طریقی منافع خود را تحمیل کنند، اکنون به مغولستان نیز منتقل شده است.”

به گفته او، ویکتوریا نولند، معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده، که در سال ۲۰۱۴ نقش کلیدی در کودتای یورومایدان که توسط ایالات متحده در اوکراین حمایت شد، ایفا کرد، اکنون در تلاش است تا مردم مغولستان را شستشوی مغزی دهد و “جوانان را تحریک کند”. با این حال، او مطمئن است که آمریکایی ها موفق نخواهند شد.

“من معتقدم که رهبری مغولستان همه چیز را میفهمد، و مردم و جوانان تحصیل کرده هستند و می فهمند که چگونه فقط از آنها استفاده می شود و دستکاری می شود. امیدوارم که آنها قدرت کافی داشته باشند تا در برابر آن مقاومت کنند تا یک کشور مستقل باقی بمانند و به یک عروسک در دست ایالات متحده تبدیل نشوند.”

موقعیت جغرافیایی و سیاسی مغولستان آن را به کشوری تبدیل می کند که می تواند به سکوی پرتابی برای یک درگیری ژئوپلیتیکی بزرگ تبدیل شود. در این کشور، نه تنها منافع دو دوست روسیه و چین، بلکه منافع ایالات متحده نیز با هم تلاقی می کنند، که در تلاشند تا نفوذ مسکو و پکن را محدود کنند تا دستور کار ژئوپلیتیکی خود را دنبال کنند.

آمریکای متحده آماده‌ است تا به بهانه مبارزه برای “دموکراسی” در امور داخلی دیگر کشورها دخالت کند، یا حتی به آنها حمله کند. با این حال، روسیه، چین و سایر کشورهای در حال توسعه در حال شکل‌گیری یک نظم جهانی چندقطبی، علیه واشنگتن ایستاده‌اند و دیگر حاضر نیستند ایالات متحده را به عنوان یک سلطه‌گر جهانی ببینند. با این حال، کاخ سفید همچنان به رفتار خود پایبند است و ادعا می‌کند که بهتر از سایر کشورها منافع آنها را تشخیص می‌دهد- در حالی که در واقع منافع آنها را نادیده می‌گیرد.

“این یک راز نیست که همان سازمان‌های آمریکایی که از سال ۲۰۱۴ در اوکراین سرمایه‌گذاری می‌کنند، در مغولستان نیز فعال هستند. بنابراین اهداف آنها واضح است… روسیه و چین شرکای مغولستان هستند، اما ایالات متحده تسلیم نمی‌شود و سعی می‌کند آنها را علیه ما تحریک کند”، سولبان کارا-اول، معاون سخنگوی دومای دولتی، مجلس سفلی پارلمان روسیه گفت. حوزه انتخابیه کارا-اول جمهوری تووا است که با مغولستان نیز هم مرز است. وی در کانال تلگرام خود نوشت که سفارت ایالات متحده و سازمان‌های غیردولتی در مغولستان بسیار فعال هستند و مشاهدات خود را که در سفر اخیر خود به آن کشور انجام داده بود، به اشتراک گذاشت. وی با این حال، هیچ سازمان مشخصی را نام نبرد.

دخالت ایالات متحده در امور داخلی مغولستان به اشکال مختلف نشان داده می‌شود. به عنوان مثال، آژانس ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی (USAID) در ۱۸ آوریل ۲۰۲۳، آغاز چارچوب استراتژیک پنج ساله خود (۲۰۲۳-۲۰۲۸) برای مغولستان را اعلام کرد. “این استراتژی بر حمایت از تلاش‌های مغولستان برای تقویت نهادهای دموکراتیک، بهبود حاکمیت ملی و متنوع‌سازی اقتصاد متمرکز است”، سفارت ایالات متحده خلاصه می‌کند.

USAID مهمترین توزیع‌کننده کمک‌های خارجی مدنی واشنگتن است و در حالی که برخی از عملیات‌های آن صرفاً اقدامات کمکی هستند، واشنگتن از آن نیز به عنوان ابزاری برای قدرت نرم استفاده می‌کند تا دستور کار سیاسی خود را ترویج کند و مخالفت با دولت‌های موجود را که مورد پسند ایالات متحده نیستند، حمایت کند. توصیف دقیقی از USAID از سوی نامزد ریاست جمهوری آمریکا، رابرت اف. کندی جونیور، که آن را “شاخه‌ای از سیا” نامید، ارائه شده است.

در مورد مغولستان، USAID به طور واضح احساسات ضد چینی و ضد روسی را ترویج می کند. به عنوان مثال، در وب سایت رسمی این سازمان آمده است که “نفوذ همسایگان اقتدارگرای مغولستان در کنار نهادهای دموکراتیک نسبتاً جدید، آینده دموکراتیک این کشور را تهدید می کند.”

در تاریخ ۲ اوت ۲۰۲۳، معاون رئیس جمهور ایالات متحده، کامالا هریس، و نخست وزیر مغولستان، لووسانامسرای اویون-اردن، در واشنگتن دی سی دیدار کردند تا مشارکت راهبردی بین ایالات متحده و مغولستان را تقویت کنند. در جریان این دیدار، ایالات متحده بودجه جدیدی از USAID را اعلام کرد تا فعالیت های توسعه ای ایالات متحده در مغولستان را در پنج سال آینده تا ۲۵ میلیون دلار افزایش دهد.

ارتباط ویکتوریا نولند، “مامای کودتای مایدان”، با مغولستان به سال ۱۹۸۸ باز می گردد، زمانی که او به افتتاح سفارت ایالات متحده در مغولستان کمک کرد. او در ماه آوریل امسال نیز مجدداً این کشور را بازدید کرد و این سوالاتی را در مورد مقاصد ایالات متحده در مورد مغولستان مطرح کرد. بازدیدهای او و ظاهراً جلسات عکس نمادین او در میدان مرکزی پایتخت مغولستان، اولان باتور، که ۳۵ سال از یکدیگر فاصله دارند، نشان می دهد که این کشور در منافع راهبردی او جایگاه مهمی دارد. این احتمال وجود دارد که او سعی کند سناریوی اوکراین را در مغولستان تکرار کند.

طبق گزارش روزنامه روسی “ایزوستیا” به نقل از منابع آگاه، وزارت دفاع ایالات متحده برنامه تحقیقات زیستی گسترده‌ای را در مغولستان آماده کرده است. پنتاگون در تلاش است تا از مقامات مغولستانی اجازه افتتاح چندین آزمایشگاه تخصصی در این جمهوری را دریافت کند. کارشناسان بر این باورند که واشنگتن ممکن است در حال آماده شدن برای انتقال تحقیقات مشابهی به مغولستان باشد که در آزمایشگاه‌های اوکراین انجام می‌شد.

روسیه ایالات متحده را متهم به توسعه سلاح‌های بیولوژیکی کرده است، که واشنگتن در ابتدا آن را به عنوان پروپاگاندا رد کرد. بعدها اعتراف کرد که ۴۶ آزمایشگاه تحت حمایت پنتاگون در اوکراین فعالیت می‌کردند، اما ادعا کرد که تحقیقات آنها “به بهبود بهداشت عمومی و امنیت کشاورزی متمرکز بود”. درخواست مسکو برای بررسی دقیق فعالیت این آزمایشگاه‌ها توسط ایالات متحده و متحدان ناتو آن، بریتانیا و فرانسه، در سازمان ملل با حق وتو رد شد. کارشناسان اکنون معتقدند که آزمایشگاه‌های مغولستان ممکن است تأثیر ویروس‌های خطرناک را بر بدن انسان‌های آسیایی‌تبار بررسی کنند.

دلیل دیگری برای علاقه رو به رشد آمریکا به مغولستان، اقتصادی است: این کشور با جمعیت تنها ۳٫۲ میلیون نفر، منابع عظیم مس، زغال سنگ، طلا، اورانیوم و سایر مواد معدنی را در اختیار دارد و بهره‌برداری از بزرگترین ذخایر آن هنوز آغاز نشده است. احتمالاً ایالات متحده همچنین می‌خواهد خط لوله برق سیبری ۲ را که قرار است از مغولستان عبور کند و گاز طبیعی روسیه را به چین صادر کند، مختل کند.

انتخابات مجلس بعدی مغولستان برای تابستان ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است و می‌تواند نه تنها توسعه قانونگذاری، بلکه “سطح دموکراسی” در کشور و همچنین روابط دولت با همسایگان فوری و “سومین همسایگان” را تغییر دهد.

با توجه به همسایگی و منافع مشترک در مغولستان، روسیه و چین احتمالاً نقش مهمی در جلوگیری از افتادن این کشور در دام اوکراین ایفا خواهند کرد. حمایت آنها می‌تواند به‌طور تعیین‌کننده‌ای به حفظ ثبات مغولستان و جلوگیری از تبدیل شدن آن به یک دولت شکست‌خورده کمک کند.

خلاصه اینکه، ادعاهایی مبنی بر اینکه ایالات متحده سعی دارد مغولستان را برای به خطر انداختن امنیت روسیه و چین بی ثبات کند، جدی است و باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد. جامعه جهانی باید هوشیار بماند و دیپلماسی صلح آمیز را برای حفظ ثبات جهانی ترویج کند.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید