آفریقای جنوبی از دادگاه کیفری بین المللی خواست حکم جلب نتانیاهو را صادر کند.

اسرائیل سفیر خود در آفریقای جنوبی را فراخواند

ترجمه مجله هفته

اسرائیل سفیر خود در آفریقای جنوبی، الی بلوچرکووسکی را در میان اختلاف دیپلماتیک بین دو کشور بر سر درگیری در غزه برای مشورت فراخواند. هفته گذشته، حزب حاکم آفریقای جنوبی اعلام کرد که از قطع روابط دیپلماتیک با اسرائیل و تعطیلی سفارت خود در پرتوریا حمایت خواهد کرد.

وزارت امور خارجه اسرائیل روز دوشنبه بیانیه‌ای صادر کرد و در آن «اظهارات اخیر آفریقای جنوبی» را دلیل خروج سفیر بلوچرکووسکی از پرتوریا عنوان کرد.

این اقدام تنها چند ساعت پس از آن صورت گرفت که خومبودزو نتسهاونی، وزیر ریاست جمهوری آفریقای جنوبی به خبرنگاران گفت که پرتوریا از دادگاه کیفری بین المللی (ICC) خواسته است تا حکم جلب بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر را تا اواسط دسامبر صادر کند.

آفریقای جنوبی، حامی دیرینه حاکمیت فلسطین، مخالفت خود را با حملات بمباران اسرائیل در غزه که به گفته مقامات محلی بیش از ۱۱ هزار فلسطینی را کشته است، آشکارا کرده است. اسرائیل اوایل اکتبر پس از حمله گروه شبه نظامی فلسطینی به سرزمین های اشغالی که حدود ۱۲۰۰ کشته برجای گذاشت، جنگ علیه حماس را اعلام کرد.

هفته گذشته، سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی، تکرار کرد که حمله اسرائیل به غزه مصداق نسل کشی است و مستحق تحقیقات جنایات جنگی است. او اعلام کرد که پرتوریا، همراه با چند کشور نامشخص دیگر، دولت اسرائیل را برای تحقیقات رسمی به دادگاه کیفری بین المللی معرفی کرده است.

این کشور آفریقایی قبلاً سفیر و کارکنان دیپلماتیک خود را از تل آویو فراخوانده است، همانطور که بولیوی، بلیز، بحرین، چاد، شیلی، کلمبیا، هندوراس، اردن و ترکیه این کار را انجام داده اند.

در همین حال، رئیس جمهور رامافوزا روز سه‌شنبه قرار است یک کنفرانس ویدیویی اضطراری فوق‌العاده با سایر رهبران بریکس برای بررسی وضعیت رو به وخامت در غزه برگزار کند.

نشست مشترک این گروه که در ابتدا از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شده بود، قرار است ساعت ظهر به وقت GMT برگزار شود. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در این نشست شرکت خواهد کرد.

همچنین انتظار می رود رهبران کشورهایی که در ژانویه به این بلوک دعوت شده اند – عربستان سعودی، آرژانتین، مصر، اتیوپی، ایران و امارات متحده عربی و همچنین آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل – در این نشست شرکت کنند.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید