کنفرانس بریکس را برای بررسی وضعیت غزه با پوتین

آفریقای جنوبی کنفرانس بریکس را برای بررسی وضعیت غزه برگزار می کند – دبیرکل سازمان ملل متحد گوترش نیز شرکت می کند

آفریقای جنوبی که در سال ۲۰۲۳ ریاست بریکس را بر عهده دارد، فردا کنفرانسی را برای بررسی وضعیت خاورمیانه برگزار خواهد کرد. رئیس جمهور سیسیل رامافوزا به یک جلسه مشترک فوق العاده بریکس دعوت کرده است که در آن دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش نیز شرکت خواهد کرد.

آفریقای جنوبی در سال ۲۰۲۳ ریاست بریکس را بر عهده دارد. این کشور اکنون به یک جلسه مجازی فوق العاده کشورهای عضو دعوت کرده است که در آن وضعیت خاورمیانه و به ویژه غزه مورد بحث قرار خواهد گرفت. این کنفرانس ویدئویی توسط رئیس جمهور آفریقای جنوبی، سریل رامافوزا، برای روز سه شنبه آینده تعیین شده است. دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش نیز در این نشست شرکت خواهد کرد. دولت آفریقای جنوبی این موضوع را در وب سایت خود اعلام کرد.

رهبران و رؤسای جمهور برزیل، روسیه، هند و چین در نشست مجازی ویژه کشورهای بریکس شرکت خواهند کرد. همچنین رهبران و رؤسای جمهور عربستان سعودی، آرژانتین، مصر، اتیوپی، ایران و امارات متحده عربی دعوت شده اند. این کشورها در تابستان امسال توسط کشورهای بریکس فعلی دعوت شده بودند تا در سال ۲۰۲۴ به عنوان اعضای جدید گروه کشورهای بریکس بپیوندند.

در مورد روند جلسه مشخص شد که رئیس جمهور رامافوزا جلسه فوق العاده بریکس را افتتاح خواهد کرد. اعلام شده است که کشورهای عضو و اعضای جدید بریکس بیانیه های مختلفی را در مورد بحران بشردوستانه فعلی در نوار غزه صادر خواهند کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش نیز در این نشست مجازی شرکت خواهد کرد. انتظار می رود که کنفرانس رهبران و رؤسای جمهور بیانیه مشترکی را در مورد وضعیت خاورمیانه – با توجه ویژه به وضعیت نوار غزه – تصویب کند. برخی از مشاوره ها و محتوی جلسات قرار است برای رسانه ها در دسترس قرار گیرند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، روز سه‌شنبه به کنفرانس ویدئویی اضطراری با سایر رهبران بریکس برای گفتگو درباره تشدید درگیری بین اسرائیل و گروه شبه‌نظامی حماس فلسطین خواهد پیوست. دفتر ریاست جمهوری در بیانیه‌ای در روز دوشنبه اعلام کرد که در مورد جزئیات بیشتر در مورد رویداد آتی توضیحی ارائه نداد.

پیشتر در روز دوشنبه، دفتر رئیس جمهور آفریقای جنوبی، سیریل رامافوزا اعلام کرد که او ریاست یک جلسه مشترک فوق‌العاده را در مورد وضعیت در غزه بر عهده خواهد داشت. آفریقای جنوبی در حال حاضر ریاست گروه بریکس را بر عهده دارد که روسیه، چین، برزیل و هند نیز در آن حضور دارند.

علاوه بر اعضای عادی بریکس، رهبران عربستان سعودی، آرژانتین، مصر، اتیوپی، ایران و امارات متحده عربی نیز برای حضور در این رویداد دعوت شدند.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری آمده است که همه شرکت کنندگان در مورد “بحران انسانی کنونی در غزه” اظهار نظر خواهند کرد و سپس انتظار می رود رهبران بیانیه مشترکی در مورد این موضوع تصویب کنند. بر اساس این بیانیه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این نشست حضور خواهد داشت.

اسرائیل بیش از یک ماه است که عملیات نظامی گسترده‌ای را در غزه انجام می‌دهد. این اقدام در پاسخ به حمله غافلگیرانه حماس انجام شد که در آن حدود ۱۲۰۰ اسرائیلی، عمدتا غیرنظامی، کشته شدند. بیش از ۲۰۰ نفر نیز توسط این گروه شبه نظامی گروگان گرفته شدند.

غرب اورشلیم با یک حمله بمباران گسترده علیه غزه و پس از آن یک عملیات زمینی مقابله کرد. طبق اعلام وزارت بهداشت غزه، تعداد کشته شدگان در ارتباط با اقدامات اسرائیل در این منطقه از ۱۲۰۰۰ نفر فراتر رفته است.

روسیه بارها خواستار آتش بس سریع در غزه شده است. اوایل این هفته، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به روسیه امروز گفت که تنها راه برای پایان دادن به خشونت اسرائیل و فلسطین، چارچوب دو دولتی مورد حمایت سازمان ملل است که نیاز به تلاش جدی همه طرف‌ها برای اجرای آن دارد.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید