آرژانتین پیوستن به بریکس را لغو می کند

آرژانتین: رئیس جمهور منتخب، خاویر میلی، پیوستن به بریکس را لغو می کند

با پیروزی خاویر میلی به عنوان رئیس جمهور جدید آرژانتین، این اقتصاددان نئولیبرالی بازار آزاد قول داد که کشور را از چین و برزیل دور نگه دارد و اقتصاد را به دلار آمریکا تبدیل کند. پیوستن به بریکس به نظر می رسد در حال لغو شدن است.
دیانا موندینو، مشاور اقتصادی ارشد رئیس جمهور منتخب خاویر میلی، روز دوشنبه به اسپوتنیک برزیل گفت که آرژانتین قصد ندارد در اول ژانویه به بریکس بپیوندد.
دعوت به پیوستن به بریکس در ماه اوت پذیرفته شد و به آرژانتین، مصر، اتیوپی، ایران، عربستان سعودی و امارات متحده عربی گسترش یافت. این ائتلاف فعلی متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است.
موندینو گفت: «نمی دانم چرا علاقه به بریکس آنقدر زیاد است». وی افزود که مشخص نیست آرژانتین از پیوستن به این گروه چه سودی خواهد برد.

کاندیدای وزارت امور خارجه آرژانتین همچنین گفت که دولت این کشور «تحلیل خواهد کرد» که آیا پیوستن به این سازمان مزایایی را به همراه دارد یا خیر.

میلی، که در دور دوم انتخابات روز یکشنبه بر وزیر اقتصاد سرجیو ماسا پیروز شد، پیش از این مخالف پیوستن به بریکس بوده است. وی همچنین مخالفت قابل توجهی با روابط اقتصادی با چین و برزیل ابراز کرده است، در حالی که خواستار نزدیکی اقتصادی به ایالات متحده و اسرائیل است.

میلی در ماه اوت گفت: «من با کمونیست ها تجارت نمی کنم، زیرا آنها پارامترهای اساسی تجارت آزاد، آزادی و دموکراسی را رعایت نمی کنند. این ژئوپلیتیک است». وی افزود که «برخی کشورها در این خط قرار ندارند».

در عین حال، رئیس جمهور آینده متعهد شد که در امور تجاری کشور به کشورهای بریکس اجازه دخالت ندهد. وی همچنین اعلام کرده است که قصد دارد اقتصاد آرژانتین را «دلاریزه» کند.

رئیس جمهور سابق آلبرتو فرناندز در ماه اوت پس از پذیرفتن دعوت، گفت که پیوستن به گروه بریکس به عنوان فرصتی برای آرژانتین برای «باز کردن چشم انداز جدیدی» دیده می شود.

این کشور آمریکای جنوبی در حال حاضر با شدیدترین بحران اقتصادی خود در دهه ها دست و پنجه نرم می کند. تورم تنها در سال گذشته ۶۰ درصد افزایش یافته است. ارزش پول ملی این کشور، پزو، به شدت کاهش یافته است و دولت کشور را مجبور کرد تا بدهی های خود را به مبلغ ۴۶ میلیارد دلار از صندوق بین المللی پول بازپرداخت کند.Be the first to comment

پاسخی بگذارید