آرژانتین نئولیبرالیسم را انتخاب کرد.آرژانتین روز یکشنبه خاویر میلی، اقتصاددان نئولیبرال را به عنوان رئیس جمهور بعدی خود انتخاب کرد.

با شمارش ۸۷ درصد آرا، میلی با نزدیک به ۵۶ درصد آرا پیروز شد، در حالی که رقیب او در دور دوم، وزیر اقتصاد سرجیو ماسا، ۴۴ درصد آرا را به دست آورد.

قبل از اعلام نتایج رسمی، ماسا در سخنرانی خود شکست خود را پذیرفت. او گفت: «نتایج آن چیزی نبود که انتظار داشتیم و با خاویر میلی تماس گرفتم تا به او تبریک بگویم و برایش آرزوی موفقیت کنم.» او از حامیانش تشکر کرد.

رئیس جمهور آلبرتو فرناندز در توییتر نوشت: «من مرد دموکراسی هستم و چیزی را بیش از حکم مردم ارزش نمی‌گذارم. مطمئنم که فردا می‌توانیم با خاویر میلی برای اطمینان از گذار منظم [قدرت] شروع به کار کنیم.»

میلی، یک اقتصاددان ۵۳ ساله که خود را «آنارشیست-سرمایه‌دار» توصیف می‌کند و رهبری حزب پیشرفت آزادی را بر عهده دارد، به دلیل شخصیت گاهی اوقات گستاخانه و عجیب و غریب خود با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده مقایسه می‌شود.

میلی در طول کمپین خود چندین پیشنهاد رادیکال نئولیبرالی. هار ارائه کرد، از جمله لغو بانک مرکزی کشور و تعویض پزو آرژانتین با دلار آمریکا به عنوان ارز رسمی کشور. او همچنین پیشنهاد کرد که برای اصلاح اقتصاد، در هزینه‌های عمومی و کمک های اجتماعی و خدمات اجتماعی صرفه‌جویی کند.

نئولیبرال ها به طور معمول فعالیت و دخالت دولتی را به عنوان تجاوزی بر آزادی فردی می‌بینند و یک رویکرد بازار آزاد را با مالیات‌های بسیار کمتر و هزینه‌های اجتماعی بسیار کم یا بدون هزینه تبلیغ می‌کنند.

رأی‌دهندگان از بحران هزینه‌های زندگی و تورم سه رقمی که در تابستان به بالاترین سطح خود از اوایل دهه ۱۹۹۰ رسید، ناامید شده بودند. میلی، یک فرد سیاسی ناشناخته اما در خدمت شرکت های بزرگ است، جذابیت خود را بر اساس وعده‌های احیای اقتصاد بنا کرد، زیرا آرژانتین در مسیر ورود به رکود برای ششمین بار در یک دهه است.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید