حمله به بیمارستان و هیچ نشانه‌ای از ح.ماس نبودجنگ علیه غزه: بیمارستان شفا در مرکز نبردها. گفته می شود که مقر حماس در زیر این حمله را توجیه می کند.

نوشته کارین لوکفلد

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

از ۴۰ روز پیش، ارتش اسرائیل از هوا، دریا و با توپخانه نوار غزه را که جمعیت متراکم دارد را بمباران می‌کند. وزارت بهداشت فلسطین آخرین آمار کشته‌شدگان را ۱۱۴۰۰ نفر اعلام کرده است که بیش از دو سوم آنها کودک و زن هستند.
در شب چهارشنبه، نیروهای زمینی اسرائیل بیمارستان شفا را در شمال شهر غزه‌ تصرف کردند. پیش از آن، فرماندهی ارتش اسرائیل پزشکان بیمارستان را تلفنی از حمله قریب‌الوقوع مطلع کرده بود. دکتر منیر البرش که تلفن‌مکالمه او به صورت آنلاین منتشر شد، درخواست ارتش اسرائیل را رد کرد. او گفت که تمام راهروهای این بیمارستان شش طبقه پر از مردم، بیماران و آوارگان داخلی است. حتی اتاق عمل نیز شلوغ است. اگر نیروهای اسرائیلی وارد بیمارستان شوند، ترس و هیستری ایجاد خواهد کرد.

به گفته دکتر احمد محولاتی، در زمان تصرف این بیمارستان، ۶۵۰ بیمار در آن حضور داشتند که ۱۰۰ نفر از آنها در وضعیت بحرانی بودند. همچنین ۷۰۰ پزشک و پرستار در بیمارستان بودند و تا ۳۰۰۰ آواره نیز که به دنبال پناهگاهی بودند، در آنجا حضور داشتند. جراح در گفتگو با شبکه خبری الجزیره قطر گفت که از همه طرف صدای تیراندازی شنیده می‌شود.

این حمله به بیمارستان شفا نقض آشکار قوانین بین‌المللی است. بیمارستان‌ها باید از حملات نظامی مصون باشند. حمله به بیمارستان‌ها می‌تواند منجر به کشته شدن و زخمی شدن غیرنظامیان، از جمله بیماران و کارکنان بیمارستان شود.

این حمله همچنین نقض آشکار قوانین بشردوستانه بین‌المللی است. قوانین بشردوستانه بین‌المللی، که به عنوان حقوق جنگی نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از قوانین هستند که در زمان جنگ اعمال می‌شوند. این قوانین هدف از جنگ را محدود می‌کنند و از غیرنظامیان و اموال غیرنظامی محافظت می‌کنند.

حمله به بیمارستان شفا مایه نگرانی عمیق است. این حمله نشان می‌دهد که اسرائیل هیچ توجهی به قوانین بین‌المللی ندارد. این حمله همچنین نشان می‌دهد که اسرائیل به دنبال کشتار غیرنظامیان در غزه است.

ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که از اسرائیل برای حمله به بیمارستان شیفا و نقض قوانین بین‌المللی انتقاد کند. ما همچنین از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که برای توقف جنگ در غزه و حفاظت از غیرنظامیان تلاش کند.

بر اساس اطلاعات تایید نشده، سربازان اسرائیلی تمام اتاق ها را تفتیش کرده و وسایل پزشکی را ربودند. از پزشکان و پرسنل پرستاری به صورت جداگانه بازجویی شد. رهبری ارتش و دولت اسرائیل مدعی هستند که بیمارستان شفا مرکز فرماندهی حماس را در خود جای داده است. هیچ مدرکی برای این موضوع وجود ندارد. کارکنان بیمارستان، مانند حماس، این اتهامات را رد کرده اند.

اولین تصاویر از بیمارستان ویرانی بزرگی را نشان می دهد. هیچ مدرکی دال بر حضور حماس یا گروگانگیری تا زمان حضور آزاد مطبوعات وجود نداشت. حمله ارتش اسرائیل به کلینیک با بیانیه جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در روز سه شنبه آغاز شد. بر این اساس، سرویس اطلاعاتی آمریکا «اطلاعاتی دارد مبنی بر اینکه حماس و جهاد اسلامی فلسطین از برخی بیمارستان‌های نوار غزه از جمله الشفاء استفاده می‌کنند و عملیات نظامی خود را از تونل‌های زیر آن انجام می‌دهند و در آنجا گروگان‌ها را نگه می‌دارند». کربی این خبر را در حالی اعلام کرد که همراه با جوزف بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در مسیر اجلاس APEC در سانفرانسیسکو در ایر فورس وان بود. خود بایدن قبلاً بارها اعلام کرده بود که از بیمارستان باید محافظت شود.

نیروهای زمینی اسرائیل روزها به سمت بیمارستان پیشروی کرده بودند. گلوله های خمپاره و راکت استفاده شد. ده ها نفر در کلینیک سرپایی و بخش قلب و عروق جان باختند. دست کم ۱۳ نفر در انفجارهای پارکینگ کلینیک که صدها نفر در چادرها پناه گرفته بودند، کشته شدند. روز سه شنبه، بیمارستان گزارش داد که یک گور دسته جمعی برای ۱۲۰ کشته در محوطه بیمارستان آماده می شود.

بیمارستان دارالشفاء، “خانه شفا”، تحت فرمان دولت بریتانیا در سال ۱۹۴۶ ساخته شد. این کلینیک تحت کنترل مصر و – پس از سال ۱۹۶۷ – تحت اشغال اسرائیل در دهه ۱۹۸۰ گسترش یافت. علاوه بر پزشکان فلسطینی، بسیاری از پزشکان خارجی نیز در این بیمارستان کار می کنند.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید