حزب‌الله با موشک‌های یاخونت، آمریکا را تحت فشار قرار می‌دهد


به گزارش رسانه‌های روسی، در حالی که اسرائیل در نوار غزه علیه حماس جنگ می‌کند، این درگیری میتواند در عین حال به مناطق دیگر خاورمیانه سرایت کند. حزب‌الله لبنان گفته است که موشک‌های یاخونت در اختیار دارد که مشابه موشک‌های دریایی روسی از نوع P-800 Oniks هستند. این حزب می‌تواند از این موشک‌ها برای هدف قرار دادن ناو هواپیمابرهای آمریکا در مدیترانه استفاده کند.

حزب‌الله لبنان ممکن است به اسرائیل و آمریکا اعلان جنگ دهد. این سازمان که از سوی ایران حمایت می‌شود، در سال‌های اخیر تسلیحات خود را با موشک‌ها تقویت کرده است. به گفته یک منبع آگاه به رویترز، این سازمان همچنین موشک‌های یاخونت ساخت روسیه را در اختیار دارد. این موشک‌ها نسخه صادراتی موشک‌های دریایی روسی از نوع P-800 Oniks هستند. با توجه به انتقال اخیر گروه ناو هواپیمابر آمریکا به رهبری USS “Gerald R. Ford” به مدیترانه، این خبر بسیار مهم است.

به گفته یک گزارش اخیر از essanews.com، حزب‌الله تسلیحات خود را به گونه‌ای تقویت کرده است که می‌تواند تهدیدی جدی برای ناوهای جنگی آمریکا در مدیترانه باشد. بر اساس این گزارش، تهدیداتی که دبیرکل حزب‌الله در اوایل نوامبر علیه ناوگان جنگی آمریکا مطرح کرد، صرفاً حرف‌های توخالی نبوده است.

موشک P-800 Oniks که با نام صادراتی یاخونت نیز شناخته می‌شود، از زمین به عنوان موشک کروز استفاده می‌شود. P-800 Oniks تقریباً ۹ متر طول و ۷۲ سانتی‌متر قطر دارد. وزن جنگ‌افزار آن ۳ تن است که می‌تواند تا ۳۰۰ کیلوگرم کلاهک جنگی انفجاری و ضد زره داشته باشد.

در ماه اکتبر، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، هدف از استقرار ناو هواپیمابر USS “Gerald R. Ford” را زیر سؤال برد. پوتین گفت که اگر آمریکا امیدوار است بتواند با این کار لبنانی‌ها را بترساند، این کار فایده‌ای نخواهد داشت زیرا در لبنان کسانی هستند که از آمریکا نمی‌ترسند.

چند هفته بعد، دبیرکل حزب‌الله، حسن نصرالله، در سخنرانی مورد انتظار خود آمریکا را با این سخنان هشدار داد: “این ناوگان‌هایی که شما تهدید می‌کنید، ما پاسخ مناسبی برای آنها آماده کرده‌ایم.”

روسیه در سال‌های اولیه جنگ علیه دولت سوریه، موشک‌های خاتون را به سوریه تحویل داده بود. گزارش رویترز حاکی است که این موشک‌ها احتمالاً بعداً از طریق سوریه به تسلیحات حزب‌الله راه یافته‌اند.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید