واشنگتن عجله دارد.خاورمیانه: حملات به سوریه و تحویل تسلیحات به اسرائیل – بایدن خواهان تشدید بیشتر تنش قبل از انتخابات آمریکا نیست.

نوشته کنوت ملنتین
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

شبه نظامیان شیعه وابسته به ایران در عراق از چیزی نمی‌هراسند: پس از آنکه وزارت دفاع ایالات متحده در روز یکشنبه از دو «حمله دقیق» به اهدافی در شرق سوریه خبر داد، در همان روز و روز دوشنبه حداقل چهار حمله به پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در سوریه صورت گرفت. پنتاگون در آنجا در بر خلاف خواست صریح دولت دمشق ۹۰۰ سرباز مستقر کرده است که ادعا می‌شود برای مبارزه با بقایای سازمان «دولت اسلامی» اعزام شده‌اند. ۲۵۰۰ سرباز دیگر ایالات متحده که وظایف رسمی آنها به آموزش نیروهای نظامی محدود است، با موافقت دولت عراق در این کشور حضور دارند.

«حملات دقیق» روز یکشنبه پس از حملات هوایی ایالات متحده در تاریخ ۲۶ اکتبر و ۸ نوامبر انجام شد. اهداف این حملات، به گفته پنتاگون، همواره «پایگاه هایی در شرق سوریه است که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران (سپاه) و گروه‌های وابسته به ایران استفاده می‌شود». این اقدامات قرار است ایران را وادار کند تا شبه‌نظامیان شیعه را به توقف حملات خود به پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در عراق و سوریه وادار کند. طبق اعلام پنتاگون، تعداد این حملات اکنون به حداقل ۵۲ مورد رسیده است، که در آن تنها چند سرباز آمریکایی به طور جزئی مجروح شده‌اند. شمارش این حملات از ۱۷ اکتبر آغاز شده است، زمانی که فعالیت‌های شبه‌نظامیان وابسته به ایران به طور ناگهانی افزایش یافت. در آن روز، در یک حمله هوایی اسرائیل به یک بیمارستان در غزه بیش از ۱۰۰ نفر کشته شدند.

بازدارندگی مورد نظر حملات دقیق ایالات متحده در سوریه تاکنون ظاهراً ایجاد نشده است. در این راستا، لوید آستین، وزیر دفاع، در روز دوشنبه در جریان سفر به کره جنوبی به ایران هشدار داد: «این حملات باید متوقف شوند، و اگر متوقف نشوند، ما از چیزی کوتاهی نخواهیم کرد که دوباره کاری را که برای محافظت از نیروهایمان لازم است انجام دهیم».
تاکنون، رفتار ایالات متحده نشان می‌دهد که جو بایدن، یک سال قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی که احتمالاً در برابر دونالد ترامپ بسیار دشوار خواهد بود، می‌خواهد از یک درگیری نظامی جدی و طولانی‌مدت با ایران اجتناب کند.

در ارتباط با انتخابات پیش رو، خبرگزاری روسی تاس به نقل از سرویس جاسوسی خارجی مسکو گزارش داد که نمایندگان اداره‌ی ریاست‌جمهوری ایالات متحده دولت اسرائیل را تحت فشار قرار داده‌اند تا کارزار خود را در نوار غزه سریعاً به پایان برساند، زیرا در غیر این صورت عواقب منفی بر شانس پیروزی بایدن در انتخابات پیش‌بینی می‌شود.

به گفته‌ی خود مقامات نظامی اسرائیل، انتظار می‌رود که درگیری‌ها هنوز یک سال طول بکشد.

برای تسریع در جنگ، پنتاگون قصد دارد تعداد زیادی گلوله‌ی توپخانه‌ی ۱۱۵ میلی‌متری با انفجار فوق‌العاده قدرتمند در اختیار نیروهای مسلح اسرائیل قرار دهد. این گلوله‌ها از ذخایر تدارکاتی آمریکایی موجود در اسرائیل تأمین می‌شوند تا در صورت بروز «وضعیت اضطراری»، تأمین سریع نیروهای مسلح ایالات متحده در منطقه را تضمین کنند.

روز دوشنبه، روزنامه‌ی واشنگتن پست گزارش داد که پنتاگون از پاسخ به این سؤال که آیا تحویل گلوله‌ها آغاز شده است یا خیر، خودداری کرده است.
همچنین روز دوشنبه، وب‌سایت خبری آمریکایی هافینگتون پست گزارش داد که ایلهان عمر، نماینده دموکرات کنگره، احتمالاً روز چهارشنبه طرحی را برای رد فروش تسلیحات به اسرائیل به ارزش ۳۲۰ میلیون دلار ارائه خواهد کرد. این طرح مربوط به کیت‌های هدایت دقیق است که می‌توان از آنها برای ارتقای بمب‌ها استفاده کرد. عمر، که در سومالی متولد شده است، به گروهی از دموکرات‌ها، عمدتاً زنان به رهبری الکساندریا اوکاسیو-کورتز، نماینده نیویورک، تعلق دارد که در زمینه‌های صلح و سیاست‌های اجتماعی به طور غیرعادی فعال هستند. اینکه آیا طرح عمر برای رأی‌گیری تصویب خواهد شد، در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان تصمیم‌گیری خواهد شد. اگر یکی از اعضای سنا، مانند برناردین ساندرس، که به عنوان «سوسیالیست» شناخته می‌شود، چنین طرحی را ارائه دهد، رأی‌گیری اجباری خواهد بود. اما او در برخورد انتقادی با جنگ اسرائیل محافظه کار رفتار میکند.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید