حزب حاکم آفریقای جنوبی از قطع روابط با اسرائیل حمایت کردترجمه مجله هفته

حزب حاکم آفریقای جنوبی گفته است که از طرح قطع روابط دیپلماتیک با اسرائیل و بستن سفارت خود در پرتوریا حمایت خواهد کرد. مقامات آفریقای جنوبی حمله اسرائیل به غزه را محکوم کرده و خواستار تحقیقات رسمی در مورد جنایات جنگی شده اند.

مالنگی بنگو-موتسیری سخنگوی کنگره ملی آفریقا (ANC) روز پنجشنبه گفت که این حزب قانونی را برای قطع روابط با اسرائیل تصویب خواهد کرد تا زمانی که با اتش بس موافقت کند، این طرح در ابتدا توسط جناح اپوزیسیون چپ مبارزان آزادی اقتصادی طرح شده بود.

«ما نمیتوانیم بنشینیم و اقدامات نسل کشی رژیم اسرائیل را تماشا کنیم.» کنگره ملی آفریقا با طرح پارلمانی موافقت خواهد کرد که از دولت می خواهد سفارت اسرائیل در آفریقای جنوبی را ببندد و تمام روابط دیپلماتیک با اسرائیل را به حالت تعلیق درآورد.

روز چهارشنبه، سیریل رامافوسا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی اعلام کرد که اسرائیل را برای تحقیقات جنایات جنگی توسط دادگاه جنایی بین المللی (ICC) ارجاع داده است و اشاره کرد که این توصیه “همراه با بسیاری از کشورهای دیگر” مطرح شده است. دولت او پیش از این به امتناع دولت اسرائیل از احترام به قوانین بین المللی و حملات هوایی نسل کشی به غزه اشاره کرده بود.

در حالی که رامافوسا نام سایر کشورهای پشت این شکایت را ذکر نکرد، آفریقای جنوبی در میان لیست رو به رشد کشورهایی است که روابط دیپلماتیک با اسرائیل را به دلیل بمباران آن که طی چند هفته بیش از ۱۲۵۰۰ فلسطینی را کشته است، کاهش می دهد.

در اوایل ماه جاری، بولیوی اعلام کرد که روابط خود را با دولت یهودی پس از متهم کردن آن به “جنایت علیه بشریت” قطع کرده است، اقدامی که توسط بلیز و بحرین منعکس شده است. در همین حال، چاد، شیلی، کلمبیا، هندوراس، اردن و ترکیه هر کدام دیپلماتهایی را از اسرائیل فراخوانده اند. آفریقای جنوبی بعدا به دنبال آن، کارکنان دیپلماتیک را برای مشورت از تل آویو خارج کرد.

پرتوریا مدتهاست که از فلسطینیان حمایت کرده است و ANC اشغال چند دهه ای سرزمین فلسطین توسط اسرائیل را به تجربه آفریقای جنوبی با آپارتاید تشبیه کرده است – یک سیستم حقوقی دو لایه که برای حفظ اقلیت سفید پوست کشور در موقعیت های قدرت و نفوذ طراحی شده است.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید