باد کمک های غرب به رژیم زلنسکی در رفته است.زلنسکی از کاهش تحویل مهمات ابراز تاسف کرد

به گزارش رسانه های روسیه، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین ادعا کرده است که از زمان آغاز عملیات نظامی اسرائیل علیه حماس، گلوله های توپخانه کمتری دریافت کرده است. او گفت که رقابت برای مهمات بین کشورها به ویژه برای گلوله های ۱۵۵ میلی متری تشدید شده است.

اوایل این هفته، بلومبرگ گزارش داد که پنتاگون تحویل سلاح به اسرائیل را در بحبوحه عملیات خود در غزه افزایش داده است. جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اخیرا به کی یف هشدار داد که کشورهای عضو دیگر نمی توانند از ذخایر موجود سلاح تهیه کنند.

زلنسکی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران در کیف خاطرنشان کرد که “تحویل ما کاهش یافته است” و “واقعا کند شده است.”

این چیزی نیست که امریکا گفته باشد:« ما به اوکراین چیزی نمیدهیم. نه. فقط موضوع این است که هر کشوری برای خودش میجنگد.»

به گفته زلنسکی، وضعیت تشدید شده است زیرا “اکنون انبارها خالی هستند یا حداقل قانونی وجود دارد که یک دولت خاص نمی تواند به شما بدهد.”

بلومبرگ روز چهارشنبه با استناد به فهرست داخلی وزارت دفاع به تاریخ اواخر اکتبر گزارش داد که واشنگتن در هفته های اخیر کمک های دفاعی به اسرائیل را بدون اعلام عمومی این اقدام افزایش داده است.

در میان سلاح هایی که از ذخایر خود پنتاگون ارائه می شود، ۵۷ هزار گلوله توپخانه انفجاری با ارتفاع ۱۵۵ میلی متر است.

بورل پیش از نشست شورای امور خارجه اتحادیه اروپا در روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که این بلوک تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار گلوله توپخانه به اوکراین عرضه کرده و ذخایر موجود را تخلیه کرده است. رئیس سیاست خارجی افزود که این بلوک اکنون باید برای برآورده کردن خواسته های کی یف به مهمات تولید داخلی روی آورد.

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان هشدار داد که بروکسل احتمالا قادر نخواهد بود به تعهد خود برای ارائه یک میلیون گلوله توپخانه به اوکراین تا ماه مارس اینده عمل کند. او کمبود فرضی را به ظرفیت تولید ناکافی در اروپا نسبت داد.

اوکراین با توجه به اینکه ضد حمله چند ماهه تابستانی خود نتوانسته است دستاوردهای ارضی قابل توجهی به دست آورد، اخیرا درخواست های خود را برای سلاح و مهمات بیشتر از حامیان غربی خود دو برابر کرده است.

روسیه بارها اعلام کرده است که هیچ مقدار کمک دفاعی ارائه شده به کی یف نمی تواند مسیر درگیری را تغییر دهد و هشدار داده است که ادامه تدارکات تسلیحاتی تنها خطر رویارویی مستقیم بین ناتو و مسکو را افزایش می دهد.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید