شی و بایدن توافق کردند که ارتباط نظامی را از سر بگیرندترجمه مجله هفته

در جریان مذاکرات حضوری طولانی‌مدت بین شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، و همتای آمریکایی‌اش جو بایدن، گفته می‌شود که دو طرف بر سر مسائل امنیتی به توافق رسیده‌اند. هر دو طرف موافقت کردند که ارتباط نظامی را از سر بگیرند.

واشنگتن و پکن کانال‌های ارتباطی بین نیروهای مسلح خود را از سر خواهند گرفت. این خبر را جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، پس از دیدار خود با شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، در روز چهارشنبه در منطقه خلیج سانفرانسیسکو، به خبرنگاران اعلام کرد. او گفت:

«ما به ارتباطی مستقیم، صریح، روشن و مستقیم بازگشته‌ایم.»

بایدن افزود که این تماس‌ها به جلوگیری از حوادث و سوءتفاهمات در زمانی که روابط بین دو کشور هسته‌ای تنش‌آلود است، کمک خواهد کرد.

«اشتباه‌های محاسباتی اساسی از سوی هر دو طرف می‌تواند منجر به مشکلات واقعی و ملموسی با کشوری مانند چین یا هر کشور بزرگ دیگری شود.»

بایدن افزود که مذاکرات با شی جین‌پینگ از جمله «مذاکرات سازنده‌ترین و مثمرثمرترین مذاکرات» بود که تاکنون داشته‌اند. با این حال، رئیس‌جمهور ایالات متحده خاطرنشان کرد که دو طرف هنوز اختلاف‌نظرهای زیادی دارند.

طبق گزارش روزنامه دولتی چینی گلوبال تایمز، این تماس‌ها شامل نشست‌های کاری «بر اساس برابری و احترام» بین وزارتخانه‌های دفاع و یک «مکانیسم مشورتی دوجانبه برای امنیت دریایی» خواهد بود. به گفته خبرگزاری شینهوا، شی جین‌پینگ در سخنان خود به بایدن گفت:

«چین قصد ندارد ایالات متحده را پشت سر بگذارد یا سرنگون کند. به همین ترتیب، ایالات متحده نباید سعی کند چین را سرکوب یا محدود کند.»

واشنگتن و پکن در مورد تایوان اختلاف دارند و یکدیگر را متهم می‌کنند که تنش‌ها را در منطقه آسیا و اقیانوسیه و فراتر از آن تشدید می‌کنند. روابط بین دو کشور در اوایل سال ۲۰۲۳ پس از آن که پنتاگون ادعا کرد چین یک بالون جاسوسی را بر فراز قلمرو ایالات متحده پرواز داده است، بیشتر بدتر شد.
پکن در عین حال اصرار داشت که این شیء پرنده یک بالون هواشناسی بوده است که از مسیر منحرف شده است. بعدها هر دو طرف یکدیگر را متهم کردند که مانورهای نظامی خطرناکی را با جنگنده‌ها و کشتی‌های جنگی انجام داده‌اند.