اعتراض کارمندان دستگاه امپریالیستی به جنگ غزه.ایالات متحده: دولت و کارکنان دموکرات کنگره از جنگ غزه اسرائیل انتقاد کردند و خواستار آتش بس شدند

نوشته کنوت ملنتین

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

در آلمان امروزی چنین واکنشی کاملاً غیرقابل تصور است، و ایالات متحده هم باید به آن عادت کند: کارمندان و دستیاران سیاست های بزرگ، که باید در تاریکی بمانند، علناً صحبت می کنند و از رفتار روسای خود انتقاد می کنند. این کار را باید نه به صورت انفرادی و جداگانه، بلکه به صورت جمعی و صدها نفره انجام می دهند.

نیویورک تایمز روز سه شنبه از نامه سرگشاده بیش از ۴۰۰ نفر از ۴۰ سازمان دولتی به جوزف بایدن، رئیس جمهور این کشور را در اعتراض به حمایت وی از جنگ اسرائیل علیه مردم غزه گزارش داد. امضاکنندگان که برای محافظت از خود در برابر از دست دادن شغل یا سایر اقدامات تلافی جویانه ناشناس می مانند، یا به طور رسمی به عنوان منصوب شدگان تعلق دارند یا متعلق به کارکنان منتخب مقامات دولتی هستند. نمایندگان شامل کارمندان شورای امنیت ملی، اف بی آی و وزارت دادگستری هستند.

به گزارش نیویورک تایمز، در پی محکومیت حماس در این نامه آمده است: «ما از پرزیدنت بایدن می‌خواهیم فوراً خواستار آتش‌بس و کاهش تنش کنونی با تضمین آزادی فوری گروگان‌های اسرائیلی شود. فلسطینیان خودسرانه بازداشت شده آزاد شوند، مسدود کردن جریان آب، سوخت، برق و سایر خدمات اساسی فورا متوقف سود و اجازه عبور کمک های بشردوستانه کافی به نوار غزه داده شود.


امضاکنندگان به نظرسنجی انجام شده در اکتبر اشاره می کنند که نشان می دهد ۶۶ درصد از آمریکایی ها و حتی ۸۰ درصد از حامیان دموکرات معتقدند که ایالات متحده باید اسرائیل را برای توقف آتش تحت فشار قرار دهد. علاوه بر این، در ادامه نامه، آمریکایی‌ها نمی‌خواهند «ارتش آنها به جنگی پرهزینه و بی‌معنا در خاورمیانه کشیده شود».

درخواست تجدید نظر اعلام شده در روز سه شنبه تنها آخرین نمونه از یک سری طرح های مشابه است. این شامل نامه سرگشاده بیش از ۱۰۰۰ کارمند آژانس توسعه بین المللی (USAID) به وزیر امور خارجه آنتونی بلینکن است که در ۲ نوامبر منتشر شد. در این نامه آمده است: «ما از زیر پا نهادن متعدد قوانین بین المللی نگران هستیم. ما معتقدیم که تنها در صورتی می توان از تلفات جانی بیشتر جلوگیری کرد که دولت آمریکا خواستار آتش بس فوری در غزه شود.

روز دوشنبه، نیویورک پست به تفصیل از اقدام ۴۰۰ کارمند نقابدار اعضای کنگره از رده های دموکرات گزارش داد. آنها بیش از ۱۰۰۰۰ میخک رنگارنگ را با چرخ دستی به کاپیتول آورده بودند و آنها را روی پله ها گذاشتند: یک گل برای هر کشته در نوار غزه. سه نماینده معترض گفتند: «ما دیگر راضی به سکوت نیستیم. »رای دهندگان ما از آتش بس حمایت می کنند و ما هستیم که باید به تماس های آنها پاسخ دهیم. “بیشتر رهبران ما در کاپیتول به کسانی که نمایندگی آنها می کنند گوش نمی دهند.”
در سطحی کاملاً متفاوت از نظر رسمی، چندین یادداشت در وزارت امور خارجه در حال گردش است که به طور انتقادی با موضع دولت در مورد جنگ غزه برخورد می‌کنند. این یادداشت‌ها به نام امضا شده‌اند، اما مجاز به انتشار نیستند. چارچوب نهادی این اسناد را «کانال مخالفت» ارائه می‌دهد که در طول جنگ ویتنام تأسیس شد تا امکان یک بحث نسبتاً بدون سرکوب، اگرچه عمدتاً بی‌نتیجه، را فراهم کند. برخی از اطلاعات از این کانال به بیرون درز می‌کند. به عنوان مثال، وب‌سایت خبری Axios در روز دوشنبه از یکی از این یادداشت‌ها نقل کرد: «اعضای کاخ سفید بی‌احترامی آشکار به زندگی فلسطینیان، عدم تمایل مستند شده به کاهش تنش و (…) فقدان بی‌قید و شرط پیش‌بینی را نشان می‌دهند».

Be the first to comment

پاسخی بگذارید