ارتش اسرائیل بخشی از ماشین جنگی آمریکاست.نورمن سولومون

ترجمه مجله هفته

دولت‌های اسرائیل و ایالات متحده در مورد تعداد فلسطینی‌های غیرنظامی که می‌توانند کشته شوند، اختلاف نظر دارند. هفته گذشته، زمانی که تعداد کشته‌شدگان بمباران گسترده اسرائیل در نوار غزه به نزدیک به ده هزار نفر، از جمله چند هزار کودک، رسید، مقامات ارشد آمریکایی شروع به نگرانی در مورد اعتراضات فزاینده خشمگین در داخل و خارج از کشور کردند. آنها با ابراز نگرانی‌های خفیف و درخواست‌هایی برای “وقفه بشردوستانه” به انظار عمومی رفتند. با این حال، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روشن کرد که این کار را نخواهد کرد.

این اختلاف‌نظرهای جزئی تاکتیکی به سختی می‌تواند پایه و اساس محکم اتحاد بین دو کشور را که عمدتاً در یک توافقنامه ۱۰ ساله خلاصه می‌شود که به اسرائیل ۳۸ میلیارد دلار کمک نظامی ایالات متحده را تضمین می‌کند، متزلزل کند. و اکنون که کشتار در غزه ادامه دارد، واشنگتن با عجله به ارائه کمک نظامی اضافی به ارزش ۱۴ میلیارد دلار مشغول است.

چند روز پیش، In These Times گزارش داد که دولت بایدن از کنگره درخواست کرده است که “اجازه فروش یکجانبه و کلی تجهیزات و سلاح‌های نظامی آینده – مانند موشک‌های بالستیک و مهمات توپخانه – به اسرائیل را بدون اطلاع کنگره صادر کند”. به این ترتیب، “دولت اسرائیل می‌تواند اقلام و خدمات نظامی به ارزش تا ۳.۵ میلیارد دلار را به طور کامل مخفیانه خریداری کند.”

در حالی که نیروهای اسرائیلی با سلاح‌های تامین‌شده توسط ایالات متحده، غیرنظامیان فلسطینی را می‌کشتند، پروازهای تدارکاتی با لطف مالیات‌دهندگان آمریکایی در اسرائیل فرود آمدند. مجله نیروی هوایی و فضایی عکسی منتشر کرد که نشان می‌دهد کارکنان نیروی هوایی ایالات متحده و نظامیان اسرائیلی محموله‌ای را از یک هواپیمای C-17 گلوب مستر III نیروی هوایی ایالات متحده در یک باند در پایگاه نفتاویم در اسرائیل تخلیه می‌کنند.

تصاویر گرفته شده در ۲۴ اکتبر نشان می‌دهد که محموله نظامی از پایگاه هوایی تراویس در کالیفرنیا از طریق پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان به اسرائیل منتقل شده است. به طور کلی، این مجله گزارش می‌دهد که “ناوگان حمل و نقل هوایی نیروی هوایی به طور مداوم در حال کار برای تحویل مهمات مهم، خودروهای زرهی و کمک‌های بشردوستانه به اسرائیل بوده است.” به این ترتیب، کشور آپارتایدی یک جهش بزرگ برای حمایت از کشتار دریافت می‌کند.
جنایات وحشیانه‌ی هولناک حماس در ۷ اکتبر، راه را برای جنایات وحشیانه‌ی بعدی اسرائیل با حمایت قابل توجه ایالات متحده هموار کرد.

سازمان آکسفام آمریکا، گزارشی را منتشر کرده است که در آن به برنامه‌های پنتاگون برای ارسال ده‌ها هزار گلوله‌ی توپخانه‌ی ۱۵۵ میلی‌متری به ارتش اسرائیل اعتراض می‌کند. این سازمان خاطرنشان کرد که “استفاده‌ی اسرائیل از این مهمات در درگیری‌های گذشته نشان می‌دهد که استفاده از آن‌ها تقریباً به طور قطع بی‌هدف، غیرقانونی و ویرانگر برای جمعیت غیرنظامی غزه خواهد بود”. آکسفام افزود: “هیچ سناریویی شناخته شده نیست که در آن گلوله‌های توپخانه‌ی ۱۵۵ میلی‌متری در جریان عملیات زمینی اسرائیل در غزه مطابق با حقوق بشردوستانه بین‌المللی قابل استفاده باشند.”

در هفته‌های اخیر، “حقوق بشردوستانه بین‌المللی” عبارتی رایج در سخنان رئیس‌جمهور بایدن بوده است که از اقدامات نظامی اسرائیل حمایت می‌کرد. این یک بی‌معنی‌ای اورولیستی است، گویی کافی است این کلمات را بگویید، در حالی که دائماً به اسرائیل کمک می‌کنید تا حقوق بشردوستانه بین‌المللی را به روش‌های مختلف نقض کند.

“نیروهای ارتش اسرائیل از فسفر سفید، یک ماده‌ی شیمیایی که در تماس با اکسیژن مشتعل می‌شود و باعث سوختگی‌های وحشتناک و شدید می‌شود، در محله‌های پرجمعیت استفاده کرده‌اند”، کیل بیلدین، مشاور حقوقی ارشد دیده‌بان حقوق بشر، اواخر اکتبر نوشت. “فسفر سفید می‌تواند تا استخوان بسوزد و سوختگی‌های ۱۰ درصد از بدن انسان اغلب کشنده است.”

بیلدین افزود: “اسرائیل همچنین جمعیت غزه را با قطع عرضه‌ی مواد غذایی، آب، برق و سوخت، مجازات جمعی کرده است. این یک جنایت جنگی است، به همین ترتیب اگر به عمد از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به جمعیت غیرنظامی نیازمند جلوگیری شود.”

سازمان Win Without War در هفته‌ی گذشته اعلام کرد که “مقامات ارشد دولتی به طور فزاینده‌ای نگران نحوه‌ی انجام عملیات نظامی دولت اسرائیل در نوار غزه هستند، و همچنین از تأثیر حمایت دولت بایدن از استراتژی مجازات جمعی که صراحتاً با حقوق بین‌الملل مغایرت دارد، برای شهرت خود نگران هستند. بسیاری از افراد نگران هستند که ایالات متحده مسئول حملات کورکورانه‌ی ارتش اسرائیل به غیرنظامیان، به ویژه زنان و کودکان، شناخته شود.”
اخیراً از رسانه‌ها شنیدیم که جو بایدن و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، قصد دارند مسیر خود را اندکی تغییر دهند. برای آنها، کشتار بی‌وقفه و انبوه غیرنظامیان فلسطینی زمانی مشکل شد که به یک مشکل روابط عمومی تبدیل شد.

پوشیده در یک ذخیره نامحدود از بلاغت مبهم و دوزبانگی، دیدن این سیاست غیراخلاقی در زمان واقعی شگفت‌انگیز است. و برای بسیاری از مردم غزه، به معنای واقعی کلمه شگفت‌انگیز است.

اکنون، کاخ سفید به دلایل سیاسی، سعی می‌کند نخست‌وزیر اسرائیل را متقاعد کند که میزان کشتار بمباران نوار غزه را کمی کاهش دهد. اما همانطور که نتانیاهو در روزهای اخیر روشن کرده است، اسرائیل هر کاری را که می‌خواهد انجام می‌دهد، صرف نظر از درخواست‌های حامی خود.

اگرچه اسرائیل در خاورمیانه عمدتاً به عنوان بخشی از ماشین جنگی ایالات متحده عمل می‌کند، اما دارای دستور کار خود نیز هست. با این حال، هر دو دولت در منافع راهبردی مشترک، طولانی‌مدت و فراگیر در خاورمیانه درگیر هستند که در آن حقوق بشر به جز به عنوان یک فریب بلاغی نقشی ندارد. بایدن این موضوع را سال گذشته زمانی که با حاکم عملی عربستان سعودی، یک دیکتاتوری که با حمایت قابل توجه ایالات متحده، جنگ هشت‌ساله‌ای علیه یمن انجام داده است که جان نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر را گرفته است، دست داد، آشکار کرد.

ماشین جنگی باید دائماً توسط رسانه‌های خبری روغن‌کاری شود. این امر مستلزم حفظ مداوم فرض بر این است که نیروهای دفاعی اسرائیل در حال مبارزه با “تروریسم” هستند، حتی زمانی که اسرائیل مردم را از هوا ترور و می‌کشد و خود در آن شرکت نمی‌کند.

یک فکر مفید دیگر در هفته‌های اخیر این فرض بوده است که حماس “پروپاگاندا” می‌کند، اما اسرائیل نه. به عنوان مثال، نیک شیفرین، خبرنگار امور خارجه PBS NewsHour، در ۲ نوامبر در مورد “ویدیوهای تبلیغاتی حماس” همانطور که آنها را نامید، گزارش داد. با این حال، برای رسانه‌های خبری ایالات متحده تقریباً غیرممکن است که انتشارات عمومی دولت اسرائیل را نیز به طور عینی “پروپاگاندا” بنامند. (من از شیفرین درخواست اظهار نظر کردم، اما ایمیل‌ها و پیام‌های متنی متعدد من بی‌پاسخ ماندند).
هر چند که اختلافاتی هم در زمان های مختلف ممکن است بین دو دولت به وجود آید، اما ایالات متحده آمریکا و اسرائیل همچنان با یکدیگر و در هم تنیده هستند. برای نخبگان قدرت در واشنگتن، این پیمان دوجانبه بسیار مهم‌تر از زندگی مردم فلسطینی است. و بعید است که دولت ایالات متحده اسرائیل را واقعاً با کشتار بی‌پایان خود در غزه مواجه کند.

چند هفته قبل از آغاز دور دوم کار خود به عنوان سخنگوی مجلس نمایندگان در ژانویه ۲۰۱۹ نماینده نانسی پلوسی در یک سمینار حمایت شده توسط شورای آمریکایی اسرائیل، در حالی که در حال ضبط ویدیو بود، توضیح داد: “من به مردم گفته‌ام، اگر از من بپرسند – اگر این ساختمان کنگره فرو می‌ریخت، تنها چیزی که باقی می‌ماند، تعهد ما به کمک – من حتی آن را کمک نمی‌نامم – همکاری ما با اسرائیل است. این اساس آن چیزی است که ما هستیم.”

حتی اگر اغراق‌های عجیب و غریب پلوسی را نادیده بگیریم، بیانیه او نشان‌دهنده نوع ذهنیتی است که همچنان در واشنگتن رسما غالب است. این تغییر نخواهد کرد مگر اینکه یک جنبش عظیم ریشه‌ای از پایین ایجاد شود که از ادامه این روند خودداری کند.