کنفرانس بین‌المللی ضد جنگ – مسعود امیدی

کنفرانس بین‌المللی ضد جنگ[1]

۱۳ نوامبر ۲۰۲۳

برگردان: مسعود امیدی

نمایندگان ۴۰ سازمان بین المللی چپ و ضد فاشیست از حدود ۳۰ کشور جهان در روزهای ۲۷ تا ۲۸ اکتبر ۲۰۲۳ در شهر رم گرد‌هم‌آمدند تا درباره‌ی تهدیدات جدیدی که بشریت در قرن بیست و یکم با آن روبه‌روست، گفتگو‌کنند.

نمایندگان روسیه، آمریکا، چین، مراکش، کره‌ی جنوبی، ایتالیا و تعدادی دیگر از کشورهای اروپایی در پایتخت ایتالیا گرد هم آمدند تا نگرانی خود را از رویدادهای جهان به بشریت اعلام کنند و همچنین علل افزایش جهانی تشنج بین‌المللی و جنگ در اوکراین، تجاوز اسرائیل به فلسطین و اهداف جنبش برای صلحی عادلانه و پایدار را مورد توجه قراردهند.

پیام‌های اصلی این مجمع، متوقف‌کردن سیاست تهاجمی آمریکا و ناتو علیه کشورهای مخالف و پیشگیری از جنگ جهانی سوم بود.

به گفته‌ی گایا فوسای[2]، نماینده‌ی جنبش ایتالیا به نام «جبهه‌ی دگراندیشی»[3]، مسئولین این رویداد وظیفه‌ی ایجاد یک شبکه‌ی هماهنگی بین‌المللی برای دستیابی به اهداف مشخصی را با تمرکز بر در ابتدا بحران دونباس، انهدام و بدرفتاری با جمعیت محلی که منجر به عملیات نظامی ویژه‌ای شد که از سوی فدراسیون روسیه راه اندازی شد، تعیین‌کردند.

اما مسئله‌ی فلسطین نیز اضافه شده است.

به طور کلی، این کنفرانس ضد جنگ تبدیل به یک اقدام اعتراضی علیه سیستم جدید نواستعماری شد که توسط غرب جمعی ایجاد شده است، سیستمی که «اکثریت کشورها را به دست نشاندگانی» تبدیل می‌کند که در زیر به‌اصطلاح «نقاب شبه مترقی از ‹دموکراسی جهانی› پنهان شده‌اند. ». شرکت‌کنندگان در انجمن متفق‌القول بودند که ایالات متحده برای ایجاد یک سیستم جدید استعماری جهانی در حال دامن‌زدن به درگیری‌ها در این سیاره است که تهدید واقعی جنگ جهانی سوم را ایجاد می‌کند.

شرکت‌کنندگان انجمن در عین حال، ایجاد یک اتحادیه‌ی بزرگ بین‌المللی برای صلح و برادری خلق‌ها را مورد ملاحظه قراردادند «که بتواند خلق‌های بسیاری را علیه نظامی‌گری و امپریالیسم در تمام مظاهر آن بسیج‌کند».

دیمیتری نوویکوف[4]، معاون کمیته‌ی مرکزی حزب کمونیست و معاون اول کمیته‌ی دومای دولتی در امور بین‌الملل، از طرف کمونیست‌های روسیه برای شرکت‌کنندگان در کنفرانس رم سخنرانی کرد. وی ضمن آرزوی موفقیت برای شرکت‌کنندگان در مبارزه با امپریالیسم و نئوفاشیسم، توجه آنان را به این نکته جلب‌کرد که وضعیت کنونی بین‌المللی، ناشی از تشدید بحران عمومی سرمایه‌داری است که رهبران دولت‌های امپریالیستی، خروج از آن را در دامن زدن به جنگ‌ها و احیای فاشیسم می‌بینند.

او توجه ویژه‌ای را به خطر بیش‌از حد جنگ در اوکراین برای بشریت که در حال حاضر ده‌ها کشور در آن درگیر هستند، جلب‌کرد.

واشنگتن با وادارکردن کشورهای اروپایی به تأمین تسلیحات و تجهیزات نظامی برای رژیم کی‌یف، اعمال تحریم‌ها و قطع عمدی روابط اقتصادی، نه تنها روسیه، بلکه چین و تعدادی از کشورهای اروپایی را نیز تضعیف می‌کند. هدف کاملاً روشن است – نابودی اقتصادی رقبا و تسلیم کامل آن‌ها در برابر منافع خود، یعنی در واقع استعمار عملی آن‌ها.

امروز همه‌ی نیروهای مترقی جهان باید تلاش‌های خود را در مبارزه در برابر فاشیسم، نئونازیسم و استعمار نو، تهدید به جنگ و سایر مظاهر امپریالیسم متحد‌کنند، اما جنبش چپ مسئولیت ویژه‌ای برای مبارزه‌ی پیگیر در برابرآن‌ها دارد. زیرا این بخشی از مبارزه‌ی کمونیستی برای سوسیالیسم است و تنها راه برای از بین بردن تهدید جنگ جهانی و شکست فاشیسم، پایان‌دادن به سرمایه‌داری است. حزب کمونیست فدراسیون روسیه به‌طور کامل پایبند به این استراتژی است.

شرکت‌کنندگان انجمن اعلام کردند:

– سیاست تهاجمی آمریکا و غرب جمعی عامل اصلی جنگ در اوکراین است و مانند فلسطین، بشریت را تا آستانه‌ی جنگ جهانی سوم پیش می برد.

– غرب برای حفظ نظم جهانی تک‌قطبی، به سلطه‌ی امپریالیستی نیاز دارد. هدف آن تبدیل اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان به دولت‌های تابعه است که منجر به یک سیستم بین‌المللی استعمار نو می‌شود.

– نخبگان امپریالیستی از نقاب ایدئولوژیک شبه مترقی «جهانی‌سازی دموکراتیک»، حمایت از حقوق بشر و حقوق شهروندی به عنوان دستاویزی برای سلطه‌ی خود استفاده می‌کنند. آن‌ها از نهادهای بین‌المللی اتحادیه‌ی اروپا، بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول و مجمع جهانی اقتصاد[5] برای اجرای سیاست سلطه‌ی اقتصادی خود و همچنین استفاده از بلوک ناتو برای تهاجم و سلطه‌ی نظامی استفاده می‌کنند.

شرکت‌کنندگان در انجمن درخواست‌کردند:

توقف فوری عرضه‌ی تسلیحات به اوکراین، پایان تحریم‌ها علیه روسیه، لغو قطعنامه‌ی شناخت روسیه به‌عنوان یک کشور تروریستی، توقف کارزارهای روس‌هراسی، پایان دادن به مسابقه‌ی تسلیحاتی و انحلال ناتو.

تعیین وظایف:

ما کارهای زیادی در زمینه‌ی اطلاعات و آموزش داریم زیرا تقریباً سانسور کامل در کشورهای ناتو- اتحادیه‌ی اروپا و سایر کشورهای تحت سلطه‌ی ایالات متحده وجود دارد.

ما باید به مردم این کشورها اطلاع دهیم که جنگ آمریکا و غرب جمعی در اوکراین یک جنگ ناعادلانه است.

ما باید حمل سلاح، مهمات، تجهیزات و پرسنل به میدان جنگ را متوقف کنیم، اما،

ماموریت اصلی ما باید آزادسازی کشورهایمان از عضویت در ناتو، از کنترل ایالات متحده و از پایگاه‌های نظامی ایالات متحده باشد. این نقطه‌ی اوج همبستگی ما با خلق‌های مقاوم جهان خواهد بود.

تصمیمات اتخاذ شده :

  • ایجاد یک شبکه‌ی دائمی برای هماهنگی وظایف فوق تحت عنوان «توقف جنگ جهانی سوم – ابتکار صلح بین‌المللی».
  • سازمان‌دهی اقدامات بین‌المللی و اقدامات همبستگی با روسیه، دونباس و فلسطین.
  • سازمان‌دهی دومین کنفرانس بین‌المللی ضد جنگ قبل از پایان سال 2024.

در پایان، شرکت‌کنندگان در کنفرانس به نکته‌ی اصلی که آن‌ها را متحد می‌کند – مخالفت با امپریالیسم برای جهانی چندقطبی مبتنی بر احترام به همه‌ی خلق‌ها و ملیت‌ها- اشاره کردند.

بخش بین‌المللی حزب کمونیست فدراسیون روسیه


[1] https://cprf.ru/2023/11/international-anti-war-conference/

[2] Gaia Fusai

[3] Front of Dissent

[4] Dmitry Novikov

[5] The World Economic Forum (WEF)

Be the first to comment

پاسخی بگذارید