نصرالله فشار را افزایش می دهد – کارین لوکفلدجنگ در غزه: سخنرانی جدید دبیرکل حزب الله اسرائیل به درمانگاهها حمله میکند.
مذاکرات در مورد تبادل زندانیان

توسط کارین لوکفلد
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته


دبیرکل حزب‌الله لبنان روز شنبه دوباره در جمع مردم سخنرانی کرد. این سخنرانی به مناسبت «روز شهدای حزب‌الله» بود که هر سال در ۱۱ نوامبر برگزار می‌شود.

نصرالله در سخنرانی خود به تفصیل به درگیری‌های فلسطین پرداخت. او گفت که «حملات صهیونیستی» به غزه، چهره واقعی «دشمنی ستمگر» را نشان می‌دهد. او افزود: «اسرائیل بی‌شرم و در برابر چشمان همه جهان، بیمارستان‌ها و غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد.»

نصرالله گفت که یکی از مهم‌ترین اهداف جنایات اسرائیل، تسلیم کردن مردم منطقه است. اما او تأکید کرد که «زمان برای این تشکیلات صهیونیستی» رو به پایان است، زیرا «وحشیگری و قساوت» آن توسط همه جهان دیده می‌شود. به گفته او، افکار عمومی بین‌المللی در حال تغییر است.

نصرالله مانند هفته قبل، ایالات متحده را مسئول جنگ در غزه دانست. او گفت که آمریکا طرفی هستند که این جنگ را هدایت می‌کنند و می‌توانند در مورد آتش‌بس تصمیم بگیرند. اگر آمریکا نمی‌خواهد جنگ منطقه‌ای رخ دهد، باید حمله به غزه را متوقف کند.

نصرالله گفت که دولت آمریکا تلاش کرده است از طریق «کانال‌های غربی و عربی» بر «مقاومت در عراق، لبنان و یمن» فشار بیاورد. واشنگتن می‌خواهد که هیچ حمله‌ای علیه نیروهای و پایگاه‌های آمریکایی در عراق و سوریه انجام نشود. اما نصرالله تأکید کرد که تنها راه برای متوقف کردن چنین حملاتی، پایان دادن به جنگ علیه غزه است. او گفت: «طرفی که می‌تواند این تجاوز را متوقف کند، طرفی است که این تجاوز را انجام می‌دهد و این ایالات متحده است.»

نصرالله همچنین گفت که حزب‌الله در جنوب لبنان فشار بر نیروهای اسرائیلی را افزایش داده است. او گفت که «پهپادهای تهاجمی و موشک‌های برکان با حداکثر ۵۰۰ کیلوگرم مواد منفجره» به کار گرفته شده‌اند. پهپادهای شناسایی نیز روزانه بر فراز شهرهای صفد، عکا و حیفا پرواز می‌کنند.

نصرالله از حمایت مردم لبنان از مقاومت قدردانی کرد. او گفت که آینده چه خواهد شد، در اختیار او نیست و سیاست کنونی بر اساس تحولات نظامی تعیین می‌شود: «میدان نبرد از کلمات رساتر است.»

در غزه، حملات ارتش اسرائیل همچنان ادامه دارد. طبق گزارش‌ها، اهداف در غزه شهر بیمارستان شفا و سایر کلینیک‌ها بودند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) روز یکشنبه صبح در ژنو اعلام کرد که ارتباط خود را با نمایندگان خود در بیمارستان شفا از دست داده است. در آخر هفته، مرکز قلب بیمارستان و آمبولانس هدف حملات اسرائیلی قرار گرفتند. در آنجا افرادی نیز اسکان داده شده بودند که به دنبال پناهگاهی بودند. طبق گزارش‌ها، ۱۳ نفر کشته شده‌اند. محمد ابو سلمیه، مدیر بیمارستان، در مصاحبه با شبکه قطری الجزیره روز شنبه اعلام کرد که دو نوزاد در بخش نوزادان پس از قطع برق جان خود را از دست داده‌اند. سخنگوی نیروهای مسلح اسرائیل، دانیل هاگار، اعلام کرد که ارتش در تخلیه نوزادان کمک خواهد کرد. ما با کارکنان بیمارستان در تماس منظم هستیم. ارتش اسرائیل ادعا می‌کند که زیر بیمارستان شفا مرکز فرماندهی جنگجویان فلسطینی قرار دارد.

همچنان مشخص نیست که مذاکرات در مورد مبادله زندانیان تا چه حد پیشرفت کرده است. پس از بازدید مقامات سیا و موساد از دوحه در روز پنجشنبه گذشته، قطر و مصر ظاهراً پیام‌هایی را به حماس منتقل کرده‌اند. وب‌سایت اطلاعاتی آمریکایی Axios روز یکشنبه گزارش داد که بریت مک کورگ مشاور امنیت ملی ایالات متحده، در مورد مبادله زندانیان به خاورمیانه سفر می‌کند. مک کورگ پس از گفتگو با متحدان ناتو و اتحادیه اروپا در بروکسل، از اسرائیل، عربستان سعودی، اردن و قطر بازدید خواهد کرد. ظاهراً یک طرح این است که حماس و جهاد اسلامی فلسطین همه زنان و کودکانی را که به گروگان گرفته شده‌اند، تحویل دهند و اسرائیل در مقابل نیز تمام زنان و کودکان فلسطینی را که در بازداشت اسرائیل به سر می‌برند، آزاد کند. با این حال، مذاکره کننده قطر بارها اعلام کرده است که مبادله زندانیان مستلزم آتش‌بس است.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید