حزب‌الله حملات خود علیه جبهه شمالی اسرائیل را تشدید کردکرادل
ترجمه مجله هفته

در سخنرانی اخیر خود در روز جمعه، حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله، اعلام کرد که گروهش شدت حملات روزانه خود علیه تاسیسات مرزی اسرائیل را افزایش داده است.

در بیانیه‌ای از سوی این گروه آمده است: «نیروهای حزب‌الله “یک واحد لجستیکی ارتش اشغالگر را که در حال نصب دکل‌های انتقال، تجهیزات شنود و جاسوسی بود، هدف قرار دادند.”

در ادامه بیانیه آمده است: «این حملات به سمت پادگان دوویو انجام شد، جایی که تلفات تایید شده‌ای داشتند، از جمله یک کشته و یک زخمی.”

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی، در این حمله موشکی شش غیرنظامی زخمی شدند که یکی از آنها در وضعیت وخیم قرار دارد.

به گزارش تایمز اسرائیل، «برخی از قربانیان کارمندان شرکت برق اسرائیل بودند که برای تعمیر خطوط برقی که قبلا توسط حمله حزب‌الله آسیب دیده بود، آمده بودند».

روزنامه مذکور به نقل از سازمان امداد فوری اسرائیل گزارش داد که سلامتی پنج اسرائیلی دیگر در وضعیت جدی قرار دارد.

تایمز اسرائیل گفت که حزب‌الله در بیانیه خود «به اشتباه ادعا کرد که نیروهایی را که در حال نصب تاسیسات نظارتی بودند، هدف قرار داده است.”
ارتش اسرائیل اعلام کرد که با توپخانه به منبع شلیک موشک‌ها در لبنان پاسخ داده است.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های لبنانی، حملات هوایی و پهپادی اسرائیل به تعدادی از روستاهای مرزی، از جمله یارون و میس الجبر هدف قرار گرفت.

در بیانیه‌ای دیگر، حزب‌الله بلافاصله پس از آن اعلام کرد که «یک بولدوزر ارتش اشغالگر را در نزدیکی پادگان دوویو با موشک‌های هدایت‌شونده مورد اصابت قرار داده است که منجر به نابودی آن شد.”

“خدمه بولدوزر کشته شدند و در میان سربازان که در نزدیکی بولدوزر بودند، یک نفر کشته و تعدادی زخمی تأیید شده وجود داشت”

در بیانیه دیگری، حزب‌الله اعلام کرد که “با سلاح‌های مناسب به یک تجمع اعضای دشمن صهیونیستی در مثلث الطیحات، رووسات العاصی حمله کرده که تلفاتی داشته است.”

در بعدازظهر یکشنبه، این گروه مقاومت از طریق صفحه رسانه‌ای خود دو حمله دیگر را نیز اعلام کرد.

شبکه تلویزیونی اسرائیلی کانال ۱۲ گزارش داد: ” امروز ۸ سرباز ارتش اسرائیل در مرز لبنان کشته شده‌اند؛ این روز سخت‌ترین روز تاکنون بوده است.”

فقط یک روز قبل، در ۱۱ نوامبر، یک پهپاد اسرائیلی یک وانت را در یکی از باغ‌های میوه در البراک در منطقه زخرانی در سواحل لبنان هدف قرار داد. گزارشی از زخمی شدن کسی منتشر نشد.

زخرانی ۴۵ کیلومتر از مرز اسرائیل فاصله دارد، بنابراین این عمیق‌ترین حمله اسرائیل در لبنان تا کنون بوده است.

حزب‌الله در آن روز به تعدادی از تاسیسات مرزی اسرائیل حمله کرد، در حالی که اسرائیل همچنان به بمباران روستاهای جنوب ادامه می‌داد.

این تشدید پس از سخنرانی رهبر حزب‌الله، حسن نصرالله، در ۱۰ نوامبر، دومین سخنرانی او از زمان آغاز جنگ غزه-اسرائیل، صورت گرفت.

در این سخنرانی، نصرالله اعلام کرد که در حملات روزانه علیه نیروهای اسرائیلی در مرز که از ۸ اکتبر ادامه دارد، “تعداد عملیات‌ها افزایش یافته و نوع سلاح‌های مورد استفاده تغییر کرده است.”

رهبر مقاومت افزود که افزایش شدت حملات حزب‌الله در زمانی صورت می‌گیرد که اسرائیل حملات خود را به غیرنظامیان در جنوب لبنان افزایش داده است.

“ما برای اولین بار در این درگیری از موشک‌های کاتیوشا استفاده کردیم، به عنوان واکنش به جنایت وحشیانه در عینات”، جایی که در ۵ نوامبر یک زن مسن و سه نوه او کشته شدند.

نصرالله ادامه داد، “پهپادهایی که ما استفاده کردیم و موشک‌های کاتیوشا که ما استفاده کردیم، در عمق مناطق اشغالی فرود آمدند و این به دلیل ماهیت نبرد بود که هم با نوار غزه و هم با تشدید در جنوب مرتبط است.”.

او اضافه کرد، “چشم‌ها باید در میدان و در جبهه لبنان باز بماند”.