یدیعوت احرونوت: هم مجبوریم آتش بس کنیم و هم پیروز نخواهیم شد!ترجمه مجله هفته

یدیعوت احرونوت: اسرائیل مجبور خواهد شد آتش بس را بپذیرد. چشم انداز هیچ پیروزی وجود ندارد

روزنامه اسرائیلی یدیعوت احرونوت تایید کرد که ۷ اکتبر “سخت ترین و تلخ ترین” از زمان تاسیس نهاد اشغالگر است و تاکید کرد که امروز “تاریخ پایانی ندارد”.

ناحوم بارنیا، روزنامه نگار اسرائیلی، در مقاله ای که در یدیعوت آحارونوت نوشت، گفت که صبح روز ۷ اکتبر، روزی که نیروهای فلسطینی نبرد برای “طوفان الاقصی” را آغاز کرد، “سخت ترین و تلخ ترین” از زمان تاسیس موجودیت اسرائیل بود.

این روزنامه با اشاره به اثرات درازمدت «طوفان الاقصی» تاکید کرد که هفتمین ماه گذشته تاریخ انقضا ندارد و بر ناتوانی در تصور میزان وحشت و ابعاد آسیب (برای اسرائیل) تاکید کرد.

این روزنامه ادامه داد: شاید این تفاوت بین یک حادثه و یک فاجعه باشد؛ در این حادثه شما آرزو دارید به واقعیتی که قبل از آن بود بازگردید، اما در یک فاجعه، باید در مسیر تجدید نظر کنید.

این روزنامه اشاره کرد که سنگینی”شکست ۷ اکتبر بر اعضای شورای جنگ کوچک افتاده است”، با توجه به اینکه درمقایسه با “کابینه” تاسیس شده در طول جنگ اکتبر در سال ۱۹۷۳ این کابینه “فاقد ارتباط” است.

یدیعوت احرونوت گفت که گلدا مایر، نخست وزیر وقت اسرائیل و دیوید الیزار، رئیس ستاد ارتش اسرائیل در آن زمان، “فکر نمی کردند که موتی اشکنازی (افسر ذخیره در ارتش اسرائیل) برای اعتراض بیرون بیاید، یک کمیته تحقیق تشکیل شود و مرحله ای آغاز شود که با سقوط دولت به پایان برسد.”
او توضیح داد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر فعلی و هرزی هالوی، رئیس ستاد ارتش، این را می دانند و تاکید کرد که نتانیاهو برای جلوگیری از آنچه نمی توان مانع آن شد، تلاش می کند.

این روزنامه در مورد شکستی که امروز مانند سایه اعضای کابینه تعقیب میکند، گفت: “این لیست را می توان با ارتش اسرائیل، رئیس ستاد کل، رئیس امان، وزیر ارتش و فرمانده جبهه و فرمانده لشکر که از حضار غایب است، آغاز کرد. این لیست می تواند توسط رئیس شین بت تکمیل کرد.

به گفته او، شاید “درست تر باشد که با مقامات سطح بلای سیاسی شروع کنیم” که شامل نتانیاهو، وزیر دفاع یوآو گالانت، بنی گانتز و گادی ایزنکوت است که در سال هایی که “تصورات غلط در مورد حماس و دفاع از شهرک سازی ریشه دواند، رئیس ستاد بودند.”

به گفته او، همه آنها، به استثنای نخست وزیر، به شیوه خود اعلام کردند که “مسئولیت دارند” فقط نتانیاهو هیچ چیزی نمی‌گوید.
ارتش اسرائیل در حال مسابقه با زمان است”

ارتش اسرائیل در حال مسابقه با زمان است، یدیعوت احرونوت اضافه کرد.

او همچنین خاطرنشان کرد که نتانیاهو “این هفته به خود می بالید که ژنرال هایی از سراسر جهان به اسرائیل آمده اند تا از دستاوردهای شگفت انگیز ارتش اسرائیل در جنگ درس بگیرند”، اما حقیقت این است که این ژنرال ها برای دریافت پاسخ به “پازل” که کل سیستم نظامی و سیاسی جهان را برای یک ماه اشغال کرده است، آمده اند.

چگونه چنین ارتش آموزش دیده ای، تا این حد ثروتمند و مجهز، در ۷ اکتبر به طرز مرگباری شکست خورد؟

در حالی که نویسنده به دنبال آنچه که او “پیروزی” نامید، که شامل بازگشت همه زندانیان، حذف کامل حماس، حذف حزب الله از حصار در شمال، بازسازی فوری شهرک ها و تامین امنیت در شهرک های متروکه بود، او اذعان کرد که “هیچ کدام از این اهداف اعلام قابل دسترسی نیستند.”

ایرانیها روی بنیاد کار میکردند

این روزنامه به پیشرفت و رشد محور مقاومت در سالهای گذشته اشاره کرد و خاطرنشان کرد که اسرائیل در مواجهه با این رشد به ایالات متحده امریکا و رئیس جمهورشان، جو بایدن، نیاز دارد، آنهم طوری که هرگز به تا بدین اندازه به آنها نیاز نداشت.

در حالی که اسرائیل “در حاشیه کار می کرد”، ایرانی ها “بر بنیاد” کار می کردند، از جمله پیشبرد پروژه هسته ای، مسلح کردن متحدان خود در لبنان، سوریه و یمن با موشک های دقیق، تقویت محور مقاومت که از تهران شروع می شود و به دمشق، بیروت، صنعا و غزه گسترش می یابد و تقویت روابط خود با مسکو.

او همچنین به اظهارات نمایندگان حماس در قطر به نیویورک تایمز اشاره کرد که در آن گفته شده بود طوفان الاقصی به دنبال قرار دادن مجدد آرمان فلسطین بر روی میز بین‌المللی است و بر موفقیت در دستیابی به این هدف تاکید کرد.

در این مقاله امده است که رئیس جمهور “دچار مشکلات داخلی” است و تصاویری از نوار غزه که ویرانی های ناشی از تجاوز اسرائیل را نشان می دهد “او را در معرض انتقاد جناح چپ حزب دموکرات قرار می دهد و او را به عنوان تسلیم به اراده‌ی یک دولت ناخوشایند (اسرائیل) نشان می دهد.” متحدان واشنگتن در خاورمیانه نگران ثبات قدرت هایشان» هستند.

در کنار همه اینها، وزیر دفاع اسرائیل از “تصمیمات دشوار” که کابینه باید بگیرد صحبت می کند. به گفته یدیعوت احرونوت، گالانت در مورد هیچ تصمیمی که به معنای رویارویی با دولت آمریکا یا توقف زودهنگام جنگ در زمین باشد، توضیحی نداد.
منظور وزیر دفاع «رد توافق گروگان‌ها یا برعکس و آزادی زندانیان فلسطینی؟»

در همین حال، نگرانی در اسرائیل برای سرنوشت گروگان‌هایی که توسط مقاومت فلسطین نگهداری می شوند، “هر روز و هر ساعت” افزایش می یابد، به گفته این روزنامه، با دانستن اینکه تعدادی از آنها در بمباران اسرائیل کشته شده اند، همانطور که مقاومت اعلام کرد.

یدیعوت احرونوت گفت: اسرائیل ظرف یک هفته، حداکثر دو هفته، مجبور به پذیرش آتش بس خواهد شد.

“شهرک ها در حال فروپاشی هستند”

این روزنامه همچنین از فروپاشی شهرک ها صحبت کرد که “بخاطر ترس و اختلاف داخلی از هم جدا شده اند” و “گاهی اوقات مداخله پلیس لازم است”.