نوزادان در بیمارستان الشفا بدون برق می میرندآندره پوچیو
ترجمه مجله هفته

بیمارستان الشفا هدف جدید نیروهای نظامی اسرائیل است که ادعا می کنند اعضای حماس در این مرکز پزشکی پنهان شده اند. بیمارستان فاقد برق است و این امر باعث مرگ حداقل دو نوزاد نارس شده است که در دستگاه های انکوباتور قرار داشتند.

این مرکز درمانی که علاوه بر بیماران، صدها غیرنظامی را نیز در خود جای داده است که از خانه های خود فرار کرده اند تا از بمباران های بی رحمانه تل آویو در امان بمانند، تحت محاصره ارتش اسرائیل قرار دارد و در حال فروپاشی است.

نظامیان اسرائیلی به افرادی که سعی می کردند از بیمارستان الشفا، بزرگترین مرکز درمانی در نوار غزه، که شنبه هدف حملات بی رحمانه اسرائیلی قرار گرفت، فرار کنند، شلیک کردند، سازمان امدادی پزشکان بدون مرز اعلام کرد. گزارش شده است که بیمارستان چندین بار مورد حمله قرار گرفته است، از جمله بخش های زنان و زایمان و درمانگاه ها، که در آنها کشته شدگان و زخمی ها ثبت شده است.

همانطور که انتظار می رفت، موسی تترو، رئیس اداره هماهنگی برای غزه در کشور یهودی گفت، اسرائیل اتهامات حمله به الشفا را رد کرد. “هیچ شلیک به بیمارستان وجود ندارد و محاصره ای وجود ندارد”. سخنگوی این مقام اذعان کرد که درگیری های با حماس در اطراف مرکز پزشکی در حال انجام است، که گفت هدف نیروهای نظامی اسرائیل نیست.

در حالی که این نسل کشی ادامه دارد، طرفینی که خواستار آتش بس هستند، بیهوده به نظر میرسد و بسیار دور از دسترس می‌باشند. عربستان سعودی روز شنبه میزبان نشست فوق العاده ای بود که رهبران کشورهای جهان اسلام و عرب را برای رسیدگی به وضعیت در نوار غزه گرد هم آورد. عبدالله دوم پادشاه اردن اعلام کرد که مردم این سرزمین فلسطینی در حال نابودی هستند “در جنگی بد که باید فوراً پایان یابد”. به گفته عبدالله، “راه حل دو دولت” تنها راه رسیدن به ثبات و پایان دادن به کشتار و خشونتی است که دهه ها ادامه داشته است”.
اما در بیانیه نهایی این نشست، به امکان قطع روابط دیپلماتیک کشورهای عرب با اسرائیل، که در واقع سرنوشت غزه را تغییر نمی دهد، اما می توانست پیامی قوی باشد، اشاره ای نشده است.

به گفته سرویس مطبوعاتی مقامات غزه، در حالی که سخنان فراوان از سوی رهبران جهان از سراسر جهان منتشر می شود، تلفات جانی حملات اسرائیلی به نوار غزه از مرز ۱۱۰۰۰ نفر فراتر رفته است، از جمله بیش از ۸۰۰۰ زن و کودک. تعداد زخمی ها بیش از ۲۸۰۰۰ نفر است.
از سوی اسرائیل، هر درخواست آتش بس به طور سیستماتیک نادیده گرفته می شود. دیروز، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور، در کنفرانس مطبوعاتی گفت:

“به فشارها تسلیم نشوید. جنگ ما جنگ شماست. اسرائیل باید برای خود و برای خیر جهان پیروز شود. هیچ فشار بین المللی، هیچ اتهام دروغین علیه ارتش اسرائیل، بر اصرار اسرائیل در دفاع از خود تأثیر نخواهد گذاشت.”

این بیانیه که هرگونه امکان رسیدن به آتش بس در نوار غزه را مسدود می کند.
علاوه بر این، نتانیاهو خاطرنشان کرد که رئیس جمهور فرانسه، امانوئل مکرون، با درخواست آتش بس از ارتش اسرائیل، مرتکب «اشتباه واقعی و اخلاقی» شده است. این حماس است که از تخلیه غیرنظامیان جلوگیری می کند، نه اسرائیل.

در نهایت، برای اینکه بدانیم چه کسی واقعاً خواستار پایان کشتار در نوار غزه است و چه کسی فقط برای اینکه حرفی زده باشد، با علم به اینکه قصدش خیر نیست، روز گذشته در سازمان ملل به رای گیری برای اعلام غیرقانونی بودن شهرک های اسرائیلی در سرزمین های اشغالی فلسطین، از جمله قدس شرقی و بلندی های جولان، پرداختند.

حدس بزنید رأی گیری چگونه تمام شد. درست است: ایالات متحده و البته اسرائیل، اما آنها نمی توانستند متفاوت عمل کنند، به آتش بس رای مخالف دادند. ۱۴۵ کشور موافق آتش بس فوری هستند، ۱۸ کشور ممتنع و ۷ کشور مخالف رأی دادند. ایالات متحده آمریکا یکی از هفت کشور مخالف بود. پس از این رسوایی در مورد چه چیزی صحبت می کنیم؟

سپس به ما می گویند که واشنگتن برای رسیدن به صلح در حال تلاش است. بایدن را برای گردش توریستی به خاورمیانه می فرستند، در حالی که می دانند قصد ندارند حمایت از فرزندخوانده خود را که در سال های اخیر کنترل اوضاع را در دست گرفته است، رها کنند.

سیاست ریاکارانه دوگانه ای که جهان را اداره می کند، همان سیاستی است که در پس زمینه آن تراژدی فلسطینی ادامه می‌یابد، جایی که هر روز صدها شهروند بی دفاع زیر بمب های اسرائیلی کشته می شوند.

– آندره پوچیو

1 Comment

  1. جنایات متداول نژادپرستان اروپا برای نسل‌کشی جمعیت بومی آمریکا و اشغال سرزمین آن‌ها برای تشکیل کشور جعلی در چند قرن پیش، در قرن بیست و یکم در خاورمیانه عینا تکرار می‌شود.
    پسر کو ندارد نشان از پدر
    تو بیگانه خوانش، مخوانش پسر.
    اسرائیل فرزند پدر ناخلف‌اش (آنگلوساکسون‌ها) به قتل‌عام و نسل‌کشی جمعیت بومی فلسطین مشغول است.

Comments are closed.