نماینده روسی: بریکس باید اینترنت خود را ایجاد کنندترجمه مجله هفته

نماینده اول مجلس فدرال روسیه، دیمیتری گوسیف، پیشنهاد کرده است که روسیه با همکاری کشورهای دیگر بریکس، اینترنت جایگزینی ایجاد کند.

این پیشنهاد در سندی که گوسیف به رئیس وزارت توسعه دیجیتال، ارتباطات و رسانه های جمعی روسیه ارائه کرد و به خبرگزاری ریا نووستی ارسال شده است، آمده است که در آن از “فضای سایبری یکپارچه و فراگیر بریکس+” نام برده شده است.

پیشنهاد “ایجاد اینترنتی که ارزش های سنتی و خوب در آن غالب باشد” می تواند “با استفاده از توانایی های فنی، سازمانی و تمدن مشترک کل اتحادیه” اجرا شود. به گفته گوسیف، پنجمین کنفرانس بین المللی شهرداری های بریکس+ که هم اکنون در شهر سن پترزبورگ روسیه برگزار می شود، فرصت خوبی برای بحث در مورد اینترنت یکپارچه برای کشورهای بریکس است.

بریکس در حال حاضر شامل کشورهای عضو برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است. از ژانویه، این اتحادیه با افزودن آرژانتین، مصر، اتیوپی، ایران، عربستان سعودی و امارات متحده عربی گسترش خواهد یافت. این گروه گسترش یافته با نام بریکس+ تا سال ۲۰۴۰ احتمالاً تقریباً نیمی از تولید ناخالص داخلی جهانی را تشکیل خواهد داد.

در اوایل این هفته، رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، نیز خواستار تغییر نحوه عملکرد اینترنت جهانی به نفع مردم همه کشورها شد. وی در مراسم افتتاحیه کنفرانس جهانی اینترنت ۲۰۲۳ در ووژن گفت: «ما بر توسعه تمرکز می کنیم و فضای سایبری یکپارچه تر و ثروتمندتر ایجاد می کنیم».

سوال اینجاست که با وجود عربستان، امارات و برزیل چگونه می توان به این توافق رسید؟