موشک های یمن به اسرائیل رسیدچه منفعتی برای یمن وجود دارد که پس از یک جنگ ۹ ساله که هنوز هم به پایان نرسیده است، وارد این درگیری شود که همه چیز در آن ممکن است و از جمله درگیری با آمریکا و اسرائیل به طور مستقیم؟

علی ظفر

ترجمه احد رازی برای مجله هفته

جالب توجه است که عملیات‌های نیروهای مسلح یمن به سمت عمق تشکیلات اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، بازتاب تصمیم سیاسی ثابت و تعیین‌کننده‌ای است که رهبری یمن از نظر اخلاقی، بشردوستانه، مذهبی و سیاسی اتخاذ کرده است. یمن نمی‌تواند غزه را از نظر سیاسی و نظامی از دست بدهد و نمی‌تواند به کشتار مردم غزه فقط به عنوان یک تماشاگر نگاه کند.

در سال‌های اخیر، نیروهای مسلح یمن هفت عملیات اعلام‌شده انجام داده‌اند که شش مورد از آنها علیه اهداف مختلف و حساسی در عمق تشکیلات اسرائیل بوده است و هفتمین مورد نیز سرنگونی یک پهپاد آمریکایی «MQ9» توسط نیروی هوایی یمن بوده است که در حال انجام عملیات‌های خصمانه و جاسوسی به نفع واحد دشمن اسرائیلی بوده است. برای دیدن اینکه آیا ارتش یمن در حال برنامه‌ریزی هرگونه عملیاتی علیه اسرائیل است، همانطور که رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند.

عملیات هفتم بر شهر «ام‌الرصاص»، «ايلات»، در جنوب سرزمین‌های اشغالی فلسطین متمرکز بود. اسرائیل تحت فشار ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، مجبور شد، اگرچه با تأخیر، اعتراف کند و در عین حال سعی کرد اهمیت عملیات و تأثیرات نظامی و روانی آن را بر ارتش اسرائیل و صهیونیست‌ها کم‌اهمیت جلوه دهد.

آنچه این امر را تأیید می‌کند، وضعیت سردرگمی است که در روایت‌های صهیونیستی منعکس شده است، گاهی اوقات با فرض اینکه انفجار ناشی از یک نقص فنی بوده است، گاهی اوقات از «احتمال حادثه امنیتی» که در حال بررسی سخن کفته شده، و گاهی اوقات هم به حمله یک «ساماد ۳» پهپادی از یمن اشاره شده.

سردرگمی همچنین به جنبه فنی نیز کشیده شد و منظور ما سیستم‌های دفاع هوایی پیشرفته‌ای است که نتوانستند موشک‌های از یمن را تشخیص دهند، که از این واقعیت آشکار می‌شود که آژیر‌ها به‌طور غیرعادی به صدا در نیامد. از سوی دیگر، کشتی‌های جنگی و سیستم‌های دفاعی آمریکایی در عربستان سعودی و سایر کشورها نیز توسط آتش یمن مورد توجه قرار نگرفتند و موشک از یمن به طور غیرقابل انکاری به ایلات رسید.

از نظر استراتژیک، رسیدن موشک‌ها و پهپادهای یمنی به ام‌الرصاص به معنای چند چیز است که می‌توان آنها را به شرح زیر خلاصه کرد:

اولین و مهمترین نکته، این است که یمن ثابت کرد که می‌تواند به عمق تشکیلات اسرائیل نفوذ کند و به اهداف حساس آن حمله کند. این امر نشان می‌دهد که یمن توانایی‌های نظامی خود را به‌طور قابل توجهی بهبود بخشیده است و می‌تواند تهدیدی جدی برای اسرائیل باشد.

دومین نکته این است که یمن با این عملیات نشان داد که از مردم فلسطین حمایت می‌کند و در برابر تجاوزات اسرائیل علیه آنها ایستاده است. این امر از اهمیت ویژه‌ای برای مردم فلسطین برخوردار است و به آنها روحیه می‌دهد.

سومین نکته این است که یمن با این عملیات نشان داد که حاضر است با آمریکا و اسرائیل به طور مستقیم درگیر شود. این امر می‌تواند منجر به افزایش تنش در منطقه شود و معادلات جدیدی را ایجاد کند.

در مجموع، ورود موشک‌ها و پهپادهای یمن به ام‌الرصاص یک تحول مهم است که پیامدهای گسترده‌ای در منطقه خواهد داشت. این امر نشان می‌دهد که یمن به یک بازیگر مهم در معادلات منطقه‌ای تبدیل شده است و باید جدی گرفته شود.

مهمترین پیام این است که ایلات، جایی که اسرائیل ساکنانش را بیرون رانده است، امن نیست، مانند مناطق جنوبی و شمالی فلسطین اشغالی. به طور کلی، دیگر هیچ مکان امنی در عمق این کشور وجود ندارد. اسرائیل در برابر محور موشک ها آسیب پذیر است.

خطری که این عملیات بر ایلات، با اهمیت اقتصادی و ژئوپلیتیکی آن، به دلیل حضور تأسیسات حیاتی و اقتصادی در محل، تحمیل می کند، یک شوک اضافی برای اقتصاد ناپایدار موجود اسرائیل خواهد بود و فقدان محیطی امن، عاملی برای طرد سرمایه و سرمایه گذاری خواهد بود.

این عملیات باعث فلج شدن تأسیسات اسرائیلی در ایلات خواهد شد.

– فصل گردشگری در ایلات آغاز شده است.

این تحول ترس اسرائیلی ها را بیشتر تحریک می کند و تأیید می کند که برای آنها از جنوب به شمال، از ایلات تا متولا، از طریق مرکز، هیچ مکان امنی وجود ندارد.

مهمترین پیامی که نگرانی های امنیتی و نظامی رهبران واحد دشمن را دو برابر می کند این است که هر موشکی که به ایلات برسد، می تواند دیمونا، حیفا و هر نقطه و هدفی را در عمق کشور را هم هدف قرار دهد.

ما معتقدیم که بزرگترین سورپرایزها هنوز در پیش است. در آینده ای نزدیک، اگر تجاوز علیه غزه متوقف نشود، ممکن است شوک های بزرگی در انتظار آنها باشد و موضع رسمی یمنی روشن است و می گوید که عملیات ها تا زمانی که تجاوز علیه غزه ادامه داشته باشد، ادامه خواهد داشت.