زاپاتیست ها در بحرانشورشیان مکزیکی انحلال شهرستان های خودمختار را اعلام کردند. مسئولیت خشونت بر عهده آمریکاست

نویسنده: دومینیک وتزل
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

زاپاتیست‌های مکزیکی ایالت چیاپاس، انحلال «شهرستان‌های خودمختار شورشگر» و «شورای دولتی خوب» خود را اعلام کردند.

در بیانیه‌ای که توسط فرمانده زیرمجموعه موئیس، رهبر زاپاتیست‌ها، امضا شده و تاریخ آن نوامبر ۲۰۲۳ است، آمده است: «از این لحظه به بعد، تمام مهرها، سربرگ‌ها، وظایف، وظایف نمایندگی و توافق‌نامه‌های انجام شده با نام هر «شهرستان خودمختار شورشگر» (MAREZ) یا هر شورای دولتی خوب، باطل است.»

حرکت زاپاتیست‌ها دلایل این تصمیم را در هفته‌های آینده در بیانیه‌های بعدی توضیح خواهد داد.

در بیانیه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد، با عنوان «قسمت چهارم و اولین هشدار برای نزدیک شدن مرگ‌های مختلف ضروری»، با این اشاره شده است که «شهرهای بزرگ ایالت چیاپاس در جنوب شرقی مکزیک در یک هرج و مرج کامل به سر می‌برند.»

زاپاتیست‌ها پیش از این نیز در چند ماه گذشته اشاره کرده بودند که جوامع آنها به طور مکرر توسط مزدوران و کارتل‌های مواد مخدر مورد حمله قرار می‌گیرند. «سرقت، آدم‌ربایی، اخاذی، جذب اجباری، تیراندازی» از جمله مواردی است که زاپاتیست‌ها به آن اشاره کرده‌اند.

سن کریستوبال د لاس کاساس و دیگر مراکز شهرستان‌ها گفته می‌شود «یا در اختیار یک کارتل هستند» یا «در حال جنگ با کارتل دیگر» هستند.

منطقه مرزی جنوبی چیاپاس از مدت ها قبل شاهد جنگ سرزمینی بین کارتل سینالوآ و کارتل خالیسکو و همچنین گروه های جنایتکار محلی مرتبط با این سازمان ها بوده است. در بیانیه ای که توسط ارتش آزادی بخش ملی زاپاتیستا (EZLN) نیز به زبان آلمانی منتشر شده است، آمده است که دفاتر شهرداران در “مهمترین شهرهای” چیاپاس “توسط آنچه ما “قاتلان قانونی” یا “جنایت سازمان یافته” می نامیم، اشغال شده است.”

در حالی که کاروان های مکرر از هزاران مهاجر از آمریکای جنوبی به سمت ایالات متحده در حال حرکت هستند، وضعیت امنیتی در این منطقه مرزی با گواتمالا در حال تغییر است. “ارتش، نیروهای پلیس فدرال و محلی و نیروهای پلیس ایالتی در چیاپاس برای محافظت از جمعیت غیرنظامی حضور ندارند. آنها با هدف منحصر به فرد متوقف کردن مهاجرت در آنجا هستند. این دستور آنهاست که از دولت ایالات متحده می آید. همانطور که عادت آنهاست، از مهاجرت تجارتی ساخته اند. قاچاق انسان و قاچاق انسان تجارت مقامات رسمی است که از طریق اخاذی، آدم ربایی، خرید و فروش مهاجران به طرز شرم آور ثروتمند می شوند.”

شهرهای سان کریستوبال د لاس کاساس و شش شهر استانی دیگر در جنوب شرقی مکزیک – که توسط دولت فدرال به رسمیت شناخته نمی شوند – در سال های پس از قیام دوازده روزه زاپاتیستا در چیاپاس در سال ۱۹۹۴ به عنوان مناطق خودمختار اعلام شدند. شورشیان بومی مکزیکی که در سنت انقلاب مکزیکی (۱۹۱۰-۱۹۲۰) و رهبر برجسته امیلیانو زاپاتا قرار دارند، در اول ژانویه ۱۹۹۴، با اجرایی شدن موافقت نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)، به دولت مکزیک اعلان جنگ کردند تا از تصرف لیبرالیستی زمین ها جلوگیری کنند. از نظر ایدئولوژیکی، آنها خود را به طور آگاهانه بین سوسیالیسم لیبرال، آنارشیسم و مارکسیسم قرار می دهند.

از نزدیک به ۳۰ سال پیش، این انقلاب نقطه مرجع جریان‌های انتقادی از جهانی شدن در سراسر جهان بوده است. زاپاتیستها آخرین بار در اروپا در ماه مه ۲۰۲۱ توجه ها را به خود جلب کردند، زمانی که برخی از نمایندگان آنها با یک قایق بادبانی به اسپانیا رفتند تا با جنبش‌های پایه‌ای ضد سرمایه‌داری «از پایین و چپ» ارتباط برقرار کنند. با این حال، قرار است برای سالگرد ۳۰ سالگی انقلاب، جشنی برگزار شود. تاریخ‌های پیش‌بینی‌شده برای مراسم یادبود بین ۲۳ دسامبر و ۷ ژانویه تعیین شده است. در بیانیه آمده است: «به دلیل وضعیت امنیتی، نمی‌توانیم به شما توصیه کنیم که بیایید. حداقل باید برای آن بسیار خوب سازماندهی شوید»، اما «ما شما را دعوت می‌کنیم»، حتی اگر «منتظر شما نیستیم».