حمله استعمارگران شهرک‌نشین به کرانه باختریافزایش قابل توجه خشونت و آوارگی در اراضی فلسطینی تحت اشغال اسرائیل.

نوشته گریت هوکمن
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

پس از حمله خونین ۷ اکتبر حماس به اسرائیل، حملات یهودیان شهرک‌نشین خشن علیه مردم فلسطینی در کرانه باختری به طور قابل توجهی افزایش یافته است. سازمان ملل متحد از آن زمان بیش از ۱۷۰ حمله را ثبت کرده است. صدها فلسطینی، به ویژه بادیه نشینان، از زمین خود آواره شدند. به گفته شاهدان عینی به شبکه الجزیره، شبه نظامیان گاهی اوقات لباس ارتش اسرائیل را می پوشیدند.

شهرک‌نشینان راهزن اکنون روزانه به روستاها نفوذ می کنند، دام و محصولات را تخریب و می دزدند، درختان را قطع می کنند و مخازن آب آشامیدنی و صفحات سولار خورشیدی را تخریب می کنند. آنها راه های مزرعه را مسدود می کنند و مانع از رسیدن کشاورزان فلسطینی به زمین خود می شوند. به ویژه در طول برداشت زیتون که هم اکنون در حال انجام است، کشاورزان فلسطینی در معرض خشونت شبه نظامیان شهرک‌نشین قرار دارند. این موضوع البته سال هاست که وجود دارد، اما از زمانی که جنگ غزه در جریان است، ظاهراً آنها به ویژه تحریک شده اند تا به فلسطینی ها نشان دهند که صاحبان واقعی کرانه باختری چه کسانی هستند. اگر کشاورزان به دلیل ترس از بقا نتوانند برداشت کنند، کل درآمد سالانه خود و در نتیجه مبنای وجود زندگی خود را از دست می دهند.
شبکه‌های اجتماعی شهرک‌نشینان اسرائیلی مملو از نفرت و خشونت علیه فلسطینیان هستند. این یک نگرانی جدی است که توسط سازمان غیردولتی اسرائیلی بتسلم ثبت شده است. برخی از روستاهای فلسطینی دیگر وجود ندارند زیرا ساکنان آنها توسط شهرک‌نشینان تندروی افراطی اخراج شده‌اند. بین ۷ تا ۱۹ اکتبر، بتسلم در مجموع ۹۸ خانواده با ۵۵۲ نفر را شناسایی کرد که خانه‌های خود را ترک کرده‌اند، از جمله ۱۷۳ کودک.

«ما […] از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که فوراً اقدام کند تا موج خشونت شهرک‌نشینان که به اسکان اجباری خشونت‌آمیز جوامع فلسطینی در کرانه باختری منجر شده است و همچنان ادامه دارد، متوقف کند.» – بیش از ۳۰ سازمان غیردولتی اسرائیلی، از جمله بتسلم، در ۲۹ اکتبر با این سخنان به یک اقدام هماهنگ فراخواندند. یک روز قبل از این فراخوان، بیلاد صالیح از روستای اس-ساویه توسط شهرک‌نشینان به قتل رسید، در حالی که از درختان زیتون خود مراقبت می‌کرد.

«متأسفانه، دولت اسرائیل این حملات را حمایت می‌کند و هیچ کاری برای متوقف کردن خشونت انجام نمی‌دهد. برعکس: وزیران و سایر مقامات از آنها حمایت می‌کنند و در بسیاری از موارد، ارتش حضور دارد یا حتی در خشونت مشارکت می‌کند، حتی در مواردی که شهرک‌نشینان فلسطینیان را کشته‌اند.» – در فراخوان سازمان‌های غیردولتی اسرائیلی آمده است. «علاوه بر این، از آغاز جنگ، تعداد موارد مستند شده‌ای از حمله شهرک‌نشینان خشونت‌طلب به جوامع فلسطینی مجاور وجود داشته است، در حالی که آنها لباس نظامی پوشیده بودند و از سلاح‌های دولتی استفاده می‌کردند.»

Be the first to comment

پاسخی بگذارید