باسک یکپارچه برای فلسطین و برای “راه حل تک دولتی”


کشور باسک: تظاهرات گسترده علیه قتل‌ها. ضد امپریالیسم همبستگی فلسطین را تعیین می کند

نوشته یان تیلمانز
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

جامعه باسک طی هفته‌های اخیر با اشکال متنوع و مصمم اعتراضی، خشم، اندوه و همبستگی خود را با مردم فلسطین ابراز کرده است، و این اعتراضات با شدتی صورت میگیرد که حتی در باسک نیز در سال‌های اخیر دیده نشده است. پس از آنکه در روز ۲۸ اکتبر ده‌ها هزار نفر به دعوت جنبش بایکوت اسرائیل در باسک (BDS) پاسخ دادند و در بیلبائو تظاهرات کردند، برای روز شنبه فراخوانی مشابه از سوی اتحادیه «همبستگی با فلسطین» منتشر شده است.

علیرغم تمام تلاش‌هایی که برای بی‌اعتبار کردن کلی همبستگی با فلسطین انجام شده است، تظاهرات پایان اکتبر در پایتخت باسک زیر سلطه شعارهای ضد فاشیستی و ضد امپریالیستی بود. بارها و بارها شعار «راه حل یک‌دولتی از اردن تا دریا» سر داده شد. شرکت‌کنندگان در گفت‌وگو با روزنامه یونگه ولت توضیح دادند که این تنها راه حل برای غلبه بر رژیم آپارتاید اسرائیل است، یعنی به کشوری که همه بتوانند در آن به‌طور مسالمت‌آمیز با هم زندگی کنند.

یکی از بازیگران مهم این عرصه، ابتکار عمل «Gernika–Palästina» است که در نام خود به ویرانی شهر باسک Gernika در سال ۱۹۳۷ توسط نیروهای مداخله‌گر فاشیست آلمان در جنگ داخلی اسپانیا اشاره دارد. این ائتلاف از سوی طیف وسیعی از سازمان‌ها، احزاب، اتحادیه‌های کارگری، جنبش‌های اجتماعی و شخصیت‌های عمومی در اطراف حزب چپ باسک Euskal Herria حمایت می‌شود و پیش از این نیز در تاریخ ۲۱ اکتبر به تظاهرات برای فلسطین در دوستونیا (سان سباستین) فراخوانده بود.

در تجمع پایانی با حضور ده‌ها هزار نفر، به گفته روزنامه گارا، برگزارکنندگان، تجاوز اسرائیل را «زیر پا نهادن غیرقابل قبول حقوق بین‌الملل» توصیف کردند که باید فوراً متوقف شود. به گفته ناظران محلی، به نظر می‌رسد که رهبری EH Bildu در حال انجام یک حرکات سیاسی خاصی است: پایگاه رای‌دهندگان آنها خواستار همبستگی با فلسطینی‌ها است، در حالی که شرکای ائتلاف آنها در مادرید از اسرائیل حمایت می‌کنند.

سازمان جوانان Gazte Koordinadora Sozialista نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. این سازمان در هفته‌های گذشته با انجام تعداد زیادی از اقدامات رنگ‌آمیزی علیه دفاتر حزبی حزب منطقه‌ای مسیحی‌دموکرات حزب ملی‌گرای باسک و حزب سوسیال‌دموکرات حاکم اسپانیا، به‌وضوح آتش بیاران معرکه جنگ و حامیان آن را مشخص کرده است، در حالی که خود نیز تحت سرکوب پلیس قرار گرفته است. یک اقدام دیگر نیز علیه شرکت راه آهن CAF بود. این شرکت باسکی، خطوط تراموا را برای اتصالات بین اورشلیم شرقی و سکونتگاه‌های غیرقانونی در کرانه باختری می‌سازد. هفته گذشته، فعالان این گروه به کارخانه نفوذ کردند و واگن‌های قطار را با شعارهایی مانند «فلسطین آزاد» رنگ آمیزی کردند.

اوج بسیج تاکنونی در باسک، یک روز اقدام سراسری ائتلاف «Gernika–Palestina» بود. با شعار «توقف نسل‌کشی در غزه! حل سیاسی فوراً! همبستگی با فلسطین!»، در روز سه‌شنبه، یک ماه پس از آغاز جنگ، در بیش از ۱۰۰ شهر و روستا، در طول روز، تجمعات برگزار شد.