اعتصاب کارگران برای صلحایتالیا: کارگران بارانداز در جنوا مانع ارسال اسلحه به اسرائیل شدند. خواستار پایان دادن به تشدید جنگ جهانی است

نوشته الکس فاوالی، رم

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

در روز جمعه صبح، کارگران بندری در جنوای ایتالیا با شعار “جنگ از اینجا شروع می شود” محموله های تسلیحاتی به اسرائیل را مسدود کردند. این اعتراض توسط “انجمن کارگران بندری مستقل” (CALP) به منظور اعتراض به “لجستیک جنگ” برگزار شد. حدود ۵۰۰ نفر در این اعتراض شرکت کردند، از جمله کارگران بندری، اعضای اتحادیه کارگری پایه USB و ائتلاف احزاب چپ اتحاد مردمی. همچنین چندین سازمان دانشجویی صلح طلب نیز در این اعتراض حضور داشتند. در بیانیه ای مطبوعاتی آمده است: “دشمن در خانه ما است. ما با جنگ مبارزه می کنیم.”

جولیان گراناتو و ماریا کولوت، دو سخنگوی “قدرت در دست مردم” که بخشی از اتحاد مردمی است، روز جمعه به یونگه ولت گفتند، “ما به فراخوان اتحادیه های کارگری فلسطین برای مسدود کردن محموله های تسلیحاتی پاسخ دادیم و به کارگران بندری جنوا پیوسته ایم”.
“همبستگی نباید فقط به کلمات محدود شود، بلکه باید ابتکاراتی را ایجاد کند که قادر به مختل کردن مکانیسم های جنگی باشد که مرگ را به غزه می رساند.”

“انجمن کارگران بندری مستقل” در فراخوان خود برای مسدود کردن، خواستار پایان دادن به تمام معاملات تسلیحاتی در بندر جنوا شد و بر اهمیت این مکان برای سایر درگیری ها نیز اشاره کرد. “در حالی که جنگ بین بلوک های کشورهای سرمایه داری در اوکراین نزدیک به دو سال است که ادامه دارد، در حالی که دولت اسرائیل فلسطینیان را قتل عام می کند، در حالی که جنگ هسته ای در راه است، بندر جنوا همچنان به عنوان مرکز لجستیک جنگ برجسته می شود”.

واقعیت این است که بندر جنوا به عنوان یک مرکز مهم برای تحویل تسلیحات اروپایی، به ویژه تسلیحات آلمانی، شناخته می شود. حتی در ترمینالی که معمولاً فقط کشتی های مسافربری در آن پهلو میگیرند، در هفته های اخیر کامیون های نظامی با مقصد تونس بارگیری شده اند، همانطور که سخنگوی “انجمن کارگران بندری مستقل”، خوزه نیوو، توضیح داد. این کامیون ها «احتمالاً برای سرکوب مهاجران در نظر گرفته شده اند».به طور خاص، روز جمعه، کارگران بندر در حال بستن یک محموله از شرکت حمل و نقل ZIM بودند که به طور منظم در بندر جنوا فعالیت می کند. این محموله قرار بود در ساعات اولیه صبح جنوا را به مقصد اسرائیل ترک کند تا تسلیحات جدید از اتحادیه اروپا را تحویل دهد.

در هفته جاری، اعتراض مشابهی از سوی کارگران بندر سیدنی، استرالیا، صورت گرفت که آنها نیز علیه پهلو گرفتن یک کشتی باری متعلق به شرکت اسرائیلی ZIM اعتراض کردند. روز دوشنبه، کارگران بندر بارسلونا نیز سازماندهی شدند و اعلام کردند که قصد دارند «فعالیت کشتی های حامل تسلیحات را متوقف کنند». در بیانیه ای از سوی کارگران اسپانیایی آمده است: «ما به شدت اعلامیه جهانی حقوق بشر را دفاع می کنیم». «هیچ دلیلی وجود ندارد که کشتار غیرنظامیان را توجیه کند».

در بلژیک نیز، کارکنان فرودگاه از چند هفته پیش از بارگیری تسلیحات خودداری می کنند، با این استدلال که «بارگیری و تخلیه تسلیحات به کشتار انسان های بی گناه کمک می کند». در ایالات متحده، در نزدیکی سیاتل، فعالان هفته گذشته بندر تاکوما را مسدود کردند زیرا یک کشتی آمریکایی که در لنگرگاه بود، مهمات و تسلیحات برای اسرائیل بارگیری کرده بود. این کشتی چند روز قبل توسط کارگران بندر اوکلند در خلیج سانفرانسیسکو متوقف شده بود.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید