متحد آمریکا از اسرائیل را به‌خاطر جنایات جنگی شکایت میکند.


ترجمه مجله هفته

کلمبیا می‌خواهد به پرونده علیه نتانیاهو در دیوان کیفری بین‌المللی بپیوندد

رئیس‌جمهور کلمبیا، گوستاو پترو، اعلام کرد که این کشور آمریکای لاتین قصد دارد از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، را به‌خاطر جنایات علیه غیرنظامیان فلسطینی در نوار غزه شکایت کند.

به گفته پترو، وزیر امور خارجه کلمبیا، آلوارو لیوا، قرار است روز جمعه با دادستان‌های دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) ملاقات کند تا نتانیاهو را به‌طور رسمی به‌خاطر “کشتار کودکان و غیرنظامیان فلسطینی” که به‌دست او صورت گرفته است، متهم کند.

رئیس‌جمهور روز پنجشنبه در X (که پیش‌تر توییتر بود) اعلام کرد که کلمبیا “به شکایت جمهوری الجزایر” علیه نتانیاهو به‌خاطر جنایات جنگی در دیوان کیفری بین‌المللی کمک خواهد کرد.

اوایل این هفته، عبدالمجید تبون، رئیس‌جمهور الجزایر، از دیوان کیفری بین‌المللی خواست تا “اقداماتی را برای متوقف کردن کارزار اسرائیل علیه نوار غزه انجام دهد” و از سازمان‌های حقوق بشر و سایر کشورهای عربی خواست تا نتانیاهو را متهم کنند.

سه سازمان غیردولتی – الحاق، المزان و مرکز حقوق بشر فلسطینی – روز چهارشنبه این کار را انجام دادند و از دیوان کیفری بین‌المللی خواستند تا علیه اسرائیل به‌خاطر “آپارتاید” و “نسل‌کشی” در ارتباط با “حملات هوایی مداوم اسرائیل به مناطق مسکونی پرجمعیت در نوار غزه” تحقیقاتی انجام دهد.

ایالات متحده هم کلمبیا و هم اسرائیل را به‌عنوان “متحدان مهم غیر-ناتو” خود طبقه‌بندی می‌کند. با این حال، اختلاف بین این دو کشور ماه گذشته آغاز شد، زمانی که گالی داگان، سفیر اسرائیل در بوگوتا، از دولت پترو خواست تا از جنگ نتانیاهو علیه نوار غزه حمایت کند.

پترو در ۱۹ اکتبر در X پاسخ داد که وحشی‌گری دولت اسرائیل علیه ملت فلسطین از وحشی‌گری حماس علیه جمعیت غیرنظامی اسرائیل در جریان حملات ۷ اکتبر به‌مراتب “فراتر” رفته است. رئیس‌جمهور کلمبیا سپس خواستار ایجاد یک دولت مستقل فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۷ با اسرائیل شد.

بوگوتا از آن زمان به داگان دستور داده است که کشور را ترک کند – که او این کار را نکرده است – و کلمبیا سفیر خود را از تل‌آویو فراخوانده است. کلمبیا روابط دیپلماتیک خود را با اسرائیل قطع نکرده است، برخلاف بولیوی که این کار را در اواخر اکتبر انجام داد.