حزب‌الله دارای موشک‌های مافوق صوت ضدکشتی روسی است.

رویترز: حزب‌الله دارای موشک‌های مافوق صوت ضدکشتی یاخونت روسیه است

ترجمه مجله هفته

خبرگزاری رویترز گزارش داد که حزب‌الله موشک‌های یاخونت روسیه را از سوریه دریافت کرده است که می‌توانند کشتی‌های جنگی بزرگ را هدف قرار دهند. سخنگوی رئیس‌جمهور روسیه، دیمیتری پسکوف، اعلام کرد که هیچ اطلاعاتی از این دست در اختیار کرملین قرار ندارد.

گروه لبنانی «حزب‌الله» موشک‌های ضدکشتی P-800 «یاخونت» را در زرادخانه خود دارد. این خبر را خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی که با زرادخانه این جنبش آشنا هستند، گزارش کرد. خبرگزاری رویترز اعلام کرد که حزب‌الله این موشک‌ها را در طول جنگ در کنار نیروهای دولتی از سوریه دریافت کرده است.

یاخونت یک موشک کروز مافوق صوت ضدکشتی ساخت شوروی و روسیه است که برای صادرات در نظر گرفته شده است. این موشک معادل موشک 3M55 Onyx با ویژگی‌های بسیار نامحسوس است. برد یاخونت تا ۳۰۰ کیلومتر و سرعت آن تا ۷۵۰ متر بر ثانیه است. وزن پرتاب این موشک حدود سه تن است. تولیدکننده این موشک، شرکت تولیدی Strela در اورنبورگ روسیه است. این موشک در طول جنگ سوریه و درگیری‌های اوکراین مورد استفاده قرار گرفت. وزارت دفاع روسیه تصاویری از پرتاب‌های این موشک را منتشر کرده است.

در پاسخ به درخواست رویترز از کرملین مبنی بر اینکه چگونه Onyx به دست حزب‌الله رسیده است، دیمیتری پسکوف اعلام کرد که این اطلاعات تأیید نشده‌اند. سخنگوی رئیس‌جمهور روسیه گفت:

“ما نمی‌دانیم که این درست است یا خیر. ما چنین اطلاعاتی در اختیار نداریم.”

در سال ۲۰۰۷ روسیه و سوریه قراردادی را برای تحویل تعدادی یاخونت امضا کردند. در سال ۲۰۱۰ آناتولی سرژیوکوف، وزیر دفاع وقت روسیه، تأیید کرد که این قرارداد در حال اجرا است.

توانایی حزب‌الله برای حمله به کشتی‌ها از سال ۲۰۰۶ زمانی که مبارزان برای اولین بار یک کشتی نیروی دریایی را مورد حمله قرار دادند، به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، به گفته یک منبع به رویترز. در سال ۲۰۰۶ یک کشتی جنگی اسرائیلی در مدیترانه مورد اصابت قرار گرفت. مصاحبه‌کننده خبرگزاری رویترز ادعا کرد که مبارزان “یاخونت دارند و البته چیزهای دیگری هم دارند”.

سه مقام فعلی و یک مقام سابق ایالات متحده تأیید کردند که حزب‌الله یک زرادخانه چشمگیر ایجاد کرده است، از جمله موشک‌های ضدکشتی. آنها اطمینان دادند که پنتاگون این مشکل را جدی می‌گیرد و ناوگان ایالات متحده مستقر در منطقه دارای سیستم‌های دفاع موشکی است.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله، در ابتدای نوامبر یک پیام ویدئویی منتشر کرد که در آن به کشتی‌های جنگی ایالات متحده اشاره کرد که پس از آغاز جنگ در شرق مدیترانه وارد شدند. وی هشدار مبهمی داد که این گروه دارای ابزارهای لازم برای مقابله با آنها است. نصرالله گفت:

“ما خود را برای ناوگانی که با آن تهدید می‌شوید، آماده کرده‌ایم.”

دو منبع لبنانی خبرگزاری رویترز تأکید کردند که رهبر این گروه شبه‌نظامی به طور خاص به یاخونت اشاره داشت.